Americká krása

American Beauty

Americká krása

American Beauty

USA, 1999, 117 min

Splněný Americký sen. Ovšem pouze na první pohled... Je to satira, je to komedie a zároveň je to mrazivé drama, které z vás vydoluje pořádnou dávku emocí. Co více si ještě od filmu přát?(4.2.2007)

"Na světě je tak moc krásy že cítím, že už to neunesu a moje srdce prostě pukne".(30.6.2012)

rozpočet : $15 million tržby celosvetovo : $356,296,601(24.12.2006)

Osobně si myslím, že Americká krása byla tak dobře přijatá ne proto, že by byla bůhvíjak sžíravou satirou, ale proto, že se tak jen tváří a ve skutečnosti po hollywoodsku dbá na to, aby se dotkla co nejméně lidí. Sexuální a násilné scény sledují jediný cíl - umožnit publiku říct si "To jsme ale odvážní, když chválíme tak drsný film." Jenže to je jen "odvaha" pubertálních chlapců špikovat každou druhou větu sexuálními narážkami ve snaze vypadat dospělejší. Kdybych uděloval nějaké ceny filmu, který nejlépe demaskoval usměvavý americký sen, o medailové pozice by se nejspíš podělili Střihoruký Edward, Válka Roseových a Byl jsem při tom. 60%(20.2.2007)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $130,096,601Tržby Celosvetovo $356,296,601/95%/(18.5.2005)

• - Spoiler: V původním scénáři byly také dvě zásadní změny - Lester se měl s Angelou vyspat, ale na poslední chvíli se rozhodlo, že k tomu nedojde a film měl končit obviněním Rickyho a Jane z vraždy jejího otce. Jako důkaz mělo posloužit video, kde Jane nabízí Rickymu peníze za to, že to udělá. (don corleone)

• - Narážkou na stejnou knihu je i jméno hlavního hrdiny - Lester Burnham je přesmyčkou výrazu "Humbert learns" - Humbert Humbert byla hlavní mužská postava v Lolitě, se stejným osudem - láskou k mladé dívce. (don corleone)

• - Režisér zamýšlel původně natočit výstřední komedii o navenek spořádané americké rodině ve stylu bratří Coenů. Záměr naštěstí nedodržel. (Terva)