Britský divadelní režisér Sam Mendes (nar. 1965) se doma i v zahraničí prosadil řadou pozoruhodných jevištních inscenací, mj. slavného muzikálu Kabaret nebo Schnitzlerova Reje (pod názvem Modrý pokoj), a bylo jen otázkou času, kdy si jeho talentu všimnou v Hollywoodu. V roce 1999 mu byl nabídnut scénář Alana Balla Americká krása a Mendes výzvu přijal, určitě i proto, že mu společnost DreamWorks zaručila značnou tvůrčí svobodu. Výsledek předčil veškerá očekávání. Americká krása se stala filmem roku s pěti Oscary na svém kontě (nejlepší film, režie, původní scénář, herecký výkon v hlavní roli – K. Spacey, kamera) a celou řadou dalších prestižních ocenění. Mendesova nečekaně hluboká a působivá sonda pod nablýskaný povrch spokojeného předměstského života si navíc získala i přízeň diváků... Hrdinou filmu je dvaačtyřicetiletý Lester Burnham (Kevin Spacey), který se v náhlém hnutí mysli rozhodne opustit teplé, ale nudné místo redaktora v místním inzertním časopise a dělat jen to, co ho baví. Jeho manželka Carolyn (Annette Beningová), která se snaží udělat kariéru jako realitní agentka, ho už dávno považuje za odepsaného a obdivem k němu neplane ani jeho zasmušilá pubertální dcera Jane (Thora Birchová). Lesterovo okouzlení dceřinou vyzývavou kamarádkou Angelou (Mena Suvariová) a příjezd nových sousedů, zakomplexovaného plukovníka Fittse (Chris Cooper), jeho vyhaslé ženy (Allison Janneyová) a podnikavého syna Rickyho (Wes Bentley), dávají do pohybu sled událostí, směřujících k neodvratnému konci... Mendesovi se podařilo dát Ballovu propracovanému scénáři svébytný filmový tvar (za mimořádné pomoci kameramanského veterána Conrada L. Halla), jehož jednotlivé složky jsou ve vzácném souladu. Mimořádné herecké výkony všech představitelů jen umocňují výsledný dojem. Americká krása je nemilosrdně ironickým portrétem americké posedlosti úspěchem, která, pokud propukne naplno, dokáže zničit všechno lidské, co v člověku je. Není divu, že po úspěchu jeho debutu byla i další Mendesova díla očekávána s nevšedním zájmem. (Česká televize)

Juwe

Tento film jsem viděl poprvé ve svých 12 letech a už tenkrát se mi moc zalíbil, i když jsem ho nedokázal ocenit jako v současné době. Zde jsem viděl i poprvé Kevina Spaceyho, který jako herec je mi hodně sympatický a tento film bez něj by byl mírně nadpoloviční. Jinak je tento snímek pro mě jednoznačně jeden z nejlepších filmů, který jsem za moji současnou ,,filmovou kariéru,, mohl shlédnout. ()

john.h

Dnes jsem viděl American Beauty po opravdu mnoha letech a neztratilo to nic ze svýho kouzla. Prvotřídní podívaná. A navíc mě překvapil i konec. Poprvé jsem se musel ohlédnout na konci jinam nebo nedávat pozor, protože jsem si myslel, že hlavními aktéry závěrečné scény byli Spacey a jeho manželka a on to byl Spacey a soused. ()

Maniik88

Zaujímavý film plný ľudí s duševnými poruchami, prípadne nejakými inými úchylkami. Je to film o kríze stredného veku, o vzďaľovaní manželov, pubertálnej dcéry, vojaka a jeho syna.Nespokojnosť s tým, čo dosiahli, naháňanie fiktívneho šťastia. K tomuto všetkému sa pridá zaujímavá snaha takmer všetkých zúčastnených zabiť hlavnú postavu. Myslím, že to s tou krízou príde na veeľa chlapov a potom aj žien. ()

Kozy9

Geniálne i keď mierne surrealistikcy podaný obraz typickej americkej "šťastnej" rodiny potápajúcej sa v mori nepochopenia, nekonečnej rutiny a bezfarebného života. Americká krása nerieši problematiku sociálnych problémov, politických, či iných strastí. Jej hlavným predmetom je poukázať na tragickú všednosť ľudí, ktorý by si mali vážiť svoje postavenie, svoj život a nemyslieť iba na nešťastie, práveže naopak, mali by hľadať dačo nové, niečo čo im dovolí využiť prostriedky, ktoré im ich život ponúkol. American Beauty je snímok hordkosladký, poučný a núti človeka zamyslieť sa nad sebou samým a postojom k životu. Čo sa týka posolstva, nadčasovosti a jedinečnosti, tento film exceleju vo všetkých vyššie spomínaných vlastnostiach. Nie len bezchybný scenár, ale aj nezabudnuteľné herecké výkony, podmanivá hudba a zaujímavé repliky hlavných postáv tvoria z americkej krásy legendu svetovej kinematografie. Jeden z mála filmov, ktoré by si mal každý aspoň raz v živote pozrieť, aby vedel, že film nemusí byť iba na zábavu, že film aj keď je poučný a rieši ťažšiu tému môže byť natočený ľahko a zrozumiteľne. Nevidím žiadnu závažnejšiu chybu, autori odviedli poctivý kus práce a bez váhania: 95% ()

Indyi

Řekl bych, že se jedná o nadmíru přeceňovaný, lehce nadprůměrný film, jenž se od mnoha ostatních liší pouze mediální bublinou, která z něj udělala jakýsi fenomén doby. Stojí za vidění? Ano. Kouknu se na něj někdy znovu? Ne. ()

GudMen

Krásné, že pánové jsou debutanti, akorát Ball by nemusel tolik tlačit na pilu. Čiší z toho přílišná schématičnost a Mendesova lehce bojácná režie tomu zrovna nepřidává. Odzbrojující Bening. ()

eChoe

Nikdy není pozdě začít znovu a nikdy není dost pozdě najít si důvod k radosti a životu. Nejdůležitější je ovšem zůstat při zemi a nepřestávat hledat tam, kde už si myslíme, že to dobře známe. A to sice doma a u těch, kteří nám jsou nejbližší. Americká Krása nám to sděluje velmi agresivně, satiricky a působivě. Jenže tuhle životní pravdu si i přesto každý musí uvědomit sám, protože se zkrátka nedá naučit. Je v naší povaze domnívat se, že jidne je tráva zelenější. Do týhle etapy lidského života mám sice ještě relativně daleko, ale až se tam jednou dostanu, snad jí i díky tomuto filmu prožiju úspěšně! Annette Bening je tu neskutečně krásná a Kevin Spacey září :) ()

Nufa

Hodně emotivní drama, kterému se podařilo vstoupit do mé tvrdé mysli na hodně dlouho. První minuty mi sice přišly poněkud nezajímavé, nicméně postupem času se děj začal vyvíjet natolik nepředvídatelně, až jsem doslova nedýchal. Postavy jsou zahrané tak neskutečně geniálně a reálně, že máme možnost až s hrůzou sledovat, co se děje uvnitř jejich mysli. Rozhodně jedno z nejlepších dramat. ()

Dampfer

Bořit svět z přetvářky je těžké, velice těžké, protože lež se umí zatraceně zakořenit. Ale nikdy není pozdě, vždycky se můžete vzchopit a stimulem může být cokoliv. Krásný film nejen o maníkovi, co únik z frustrace, znudění a životní suchosti hledal ponejprv špatně, avšak přeci jen přišlo hřejivé procitnutí. Člověk je kolikrát za maskou a tenhle snímek to nejenom ukazuje, rovněž dokáže, že odhodit je neznamená začít ujíždět na momentálních pocitech. Spacey ve svém krátkém okamžiku štěstí dokáže říct víc než pětihodinová přednáška a létající sáček v sobě skrývá neuvěřitelnou poetiku... a ještě Thomas Newman :). ()

departed

Chudák Lester. Odsral to ze všech nejvíc a přitom si to nezasloužil. Spacey ho zahrál parádně, a to samé se dá říct i o Cooperovi s jeho vysloužilým vojákem pokrytcem. Těm dvěma jsem jejich postavy věřil. ()

DjangoDoe

Pán Mendes nám práve ukázal, ako sa točí dráma. Americká krása nie je film, ktorý sa drží už naučených zvykov filmového priemyslu. Nezasahuje diváka len jedným rovnakým úderom, naopak, pre každého diváka skrýva niečo iné, čo si vezme ako ponaučenie. Zároveň, každý vidí ako sakra málo stačí, aby vznikol geniálny film tak povediac o živote jedného stroskotanca, ktorý si chcel trochu okoreniť život. Celkovo charakter postáv, skvelý soundtrack a dejové vyvrcholenie bolo tak nejak americky krásne. Každý oscar zaslúžený. ()

Nešpi

My name is Lester Burnham. In less than a year I will be dead. Aneb jak může vypadat americký sen. Krásně smutný a smutně krásný. Film má mnoho ambivalentních prvků, nicméně je to vybroušený diamant, který v každém něco zanechá a něco mu vezme. ()

dzank

Tento film sa "hĺbkou" svojej myšlienky hrá na niečo, čo jednoducho nie je. Snaží sa moralizovať, poúčať a kázať, ale robí to tým najpovrchnejším spôsobom, pri čom na to využíva nesmrtelné klišé: dnešná konzumná, materialistická spoločnosť - makes me sick, subjektívnosť krásy etc. Netvrdím, že v niečom by aj nemal pravdu, ale tieto myšlienky sú podané najjednoduchším, najočividnejším spôsobom, takže človeka nútia k zamysleniu len minimálne. Skôr akoby išlo iba o ten večný povzdych nad skazenosťou dnešnej doby a o platonickú túžbu niečo zmeniť, čo je dnes tak populárne, ale v podstate to nič nerieši. A že Hollywood káže o tejto skazenosti? ...na rohu ulice, vrah o morálce káže... Mňa to jednoducho nezasiahlo tam kde malo a aj napriek výbornej dvojici Spacey&Bening, je pre mňa American Beauty len jeden z mnohých prvoplánových filmov. ()

DaveSmith

Celej film jsem si říkal: je to dobrý, ale pořád tomu něco schází. Postavy, i když jejich motivaci bylo potřeba dopředu vykreslit, na mě působily uměle až groteskně. Což byl asi záměr, ale mě to nějak nesedělo a nedokázal jsem se tak pořádně připoutat k obrazovce. Vlastně jsem jen čekal, jestli Kevin tu Menu ošuká nebo ne. Ale pak se postava Kevina Spaceyho začala měnit a byla opravdu radost sledovat ten jeho hereckej koncert. No a poslední půlhodinka, kdy jsem netušil, jesli ještě pořád koukám na ten samej film, mě utvrdila v tom, že to musím napálit na plnej počet. Bláznivej satirickej cirkus Americká krása si to zaslouží. ()

AshT

Mendesova prvotina a hned je z toho oscar jeden z nejlepších filmů vůbec. Výborný Kevin Spacey a jeho geniální přeměna z deprimovaného manžela na vyrovnaného sebevědomého alfa samce. Když se chce, tak to jde. ()

Hudino

Chalanko povedal vo filme veľmi rozumnú vec : "Nikdy nepodceňuj silu sebaklamu". A to je presne tá veta, ktorá je vo filme dôležitejšia, než čokoľvek iné... ()

Iamthewalrus

Výborné drama, v kterém oceňuji množství rozmanitě vykreslených charakterů, jejichž osudy se dějově proplétají. Celý děj plyne poklidným tempem a je založen pouze na zmíněných charakterech bez výrazných zvratů. Nicméně je završen strhujícím závěrem, kde se všechna tajemství odkrývají v podobě nečekaných zvratů a odhalení. Zkrátka řečeno geniálně vypointovaný závěr je to nejlepší z celého filmu. ()

hekla

Tento film patří do jedinečné kategorie, kterou vytihují slova krásné, podivné, výstřední, zvláštní, kouzelné a přitom naprosto obyčejné. Božský Kevin Spacey. ()

1mArc0

Sarkastický a pri tom tak pravdivý, kde sa nič neskrýva, nikto nie je svätý a každý má svoje blato na hlave. Odporúčam v pôvodnom znení, to je úplne iný šálok kávy. Kevin Spacey, ako keby sa pre túto úlohu narodil. Sam Mendes, odkryje divákovi, aké prasatá sú ľudia a tým Vám predstaví Americkú krásu. Ak sarkazmus je vaša káva, tak si ju vypite :) /85 %/ ()

Sam Mendes jde do války

Sam Mendes jde do války

20.06.2018

Oscarový režisér Americké krásy a dvou posledních bondovských filmů Sam Mendes si vybral svůj další projekt. Napíše a natočí válečné drama 1917, na kterém se bude produkčně podílet i Steven Spielberg… (více)

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Co se ví o 24. bondovce?

Co se ví o 24. bondovce?

22.01.2014

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

Krvavý maratón <I>True Blood</I> v kině zdarma!

09.11.2009

Filmový kanál HBO Vás srdečně zve na krvavý maratón do Bia Oko v Praze. V sobotu 14. listopadu od 18. hodin se na seriálové fanoušky chystá maratonová projekce seriálu True Blood - Pravá krev.… (více)