Gilmorova děvčata

• USA Gilmore Girls (více)
Drama / Rodinný / Komedie
USA, (2000–2007), 116 h 19 min (Minutáž: 40–60 min)

Lauren Graham, Alexis Bledel, Scott Patterson, Kelly Bishop, Melissa McCarthy, Edward Herrmann, Keiko Agena, Liza Weil, Yanic Truesdale, Liz Torres (více)

Série(7) / Epizody(153)

Vítejte ve Stars Hollow v Connecticutu. Okouzlující, malé a tak trošku zastrčené městečko proslulo idylicky zelenými trávníky před malebnými dřevěnými domy a tolika podivuhodnými postavičkami, že hravě zalidní každou slavnost, vinobraní nebo piknik. Právě tady se setkáváme s tvrdohlavou třicátnicí Lauren Gilmorovou (Lauren Grahamová), která si zařídí pěkný, pohodlný, kávou provoněný život nejen pro sebe, ale i pro svou podobně umíněnou dospívající dceru Rory (Alexis Bledelová). Jenže když Rory přestává snít o budoucích studiích na privátní škole a Harvardově univerzitě, a místo toho se zaměří na kluky a vlastní dospěláckou soběstačnost, Lauren v ní najednou vidí stejnou rebelku, jakou byla sama – před 16 lety. Slavný komediálně dramatický seriál Gilmorova děvčata zaujal zvídavé diváky a nadchnul náročné kritiky. Zaměřuje se na vztah mladé nekonvenční matky s inteligentní náctiletou dcerou a jeho hlavním tématem jsou trable s rodinou, láskou, přátelstvím, vzděláváním, ambicemi, zklamáním a generačními i společenskými rozdíly. Pečlivě promyšlené zápletky jsou prošpikované zábavnými popkulturními vtípky a narážkami. (TV Prima)

Caszidy

Instantní dobrá nálada. Tak by se dal charakterizovat ve třech slovech tento kouzelně "ukecaný" seriál plný někdy až groteskních postaviček. Emily, matka Lorelai, je snad nejironičtější sympatický snob v dějinách televizní produkce. Škoda mírného zakolísání kvality v první polovině poslední sedmé sezóny, způsobené dočasným odchodem Amy Sherman Palladino. Přesto ale celkově jednoduše vynikající! PS: Chci bydlet ve Stars Hollow! ()

6thSun

Lauren Graham částečně vizuálně, ale zejména herecky neskutečně připomíná Mary-Louise Parker (mají dokonce i stejný hlas!), což je pro mě natolik rušivý element, že jsem se přes něj nebyl schopen přenést. Neznám dvě výrazově podobnější herečky (herce). A protože jsem si Mary-Louise oblíbil dřív (viz třeba Andělé v Americe či Tráva), dávám přednost jí. ()

Tommassi3

Moje veliká srdeční záležitost a především jednička mezi vztahovými seriály, která však neobstojí pouze v této škatulce.. Dovádí však žánrové nezbytnosti k precizní dokonalosti, což lze vytušit především z toho geniálního dialogu.. Jen škoda té finální epizody, k níž musí směřovat moje jediná zásadní výtka.. ()

st.ranger odpad!

Užvaněná matka s dcerou melou nesmyslné a nevtipné kraviny o čemkoliv, co jim přelétne přes nos. Scénář byl nejspíš napsán po požití metamfetaminu a režie si dopřála spousty barbiturátů. ()

Litsarch

Jeden z nejnádhernějších seriálů, co jsem viděl. Krásně pohodový seriál, kde není ale nouze o dramatické situace. Plný skvělého humoru, sálodlouhých debat o všem možném a celkově moc ukecaný seriál, což dokazuje i to, že titulky k jednomu dílu Gilmorek jsou 2x delší než k ostatním seriálům stejné stopáže. Takže kvůli tomu raději česky dabovanou verzi, která je velice dobrá. Ukecanost ale seriál nesráží. Naopak! Hlavní postavy, Lorelai a Rory si prostě nejde neoblíbit a až je skoro nezbožňovat. Jsou dámamy Lauren Graham a Alexis Bledel zahrány tak krásně, že člověk skoro až nevěří, že to hrají, ale vypadá to jako nakouknutí do jejich každodeního života plného radosti, ale i smutku. Jen samou chválu pro tento seriál mám, takže jediné co mohu doporučit: Udělejte si na něj čas a pusťte si ho. :) ()

MoiJe

Prijemna klasika. A vynimka potvrdzujuca pravidlo lepsich hlasov v originale, v cestine i slovencine jednoducho zneju prijemnejsie :) ()

Mononoke.

Seriál nijak zvlášť neoslní, ale je vcelku velmi příjemný, pohodový a dá se na něj koukat zrovna když na ničím nechcete přemýšlet. ()

moviesfan

Ukecaná máma s dcerou, a k tomu když se přidá babička s dědou, nebo majitel baru a další, zaručeně pobaví. Ono se tam totiž pořád kecá:) Hodnocení: 75% ()

JohnCZ

--- PRVNÍ SÉRIE --- Gilmorky jsou tak trochu těžko zařaditelným seriálem. Na první pohled totiž tenhle seriál vypadá tak, že je určen zejména pro ženský (důraz na vztahy, ženské hlavní role), což rozhodně není pravda. GG je seriál postavený zejména na hodně, HODNĚ rychlých dialozích. A ačkoli slovní přestřelky pro průměrného čecha neznalého angličtiny působí stupidně, rozhodně tomu tak není. Ony totiž Gilmore Girls jsou naopak seriálem s hodně chytrým humorem, kadence hlášek a slovních hříček je v některých dílech až neúnosná, ať už se jedná o popkulturní odkazy nebo jenom situační humor ze života. Gilmorky ale rozhodně nejsou jen komedií a nebojí se zatoulat i do vod dramatu, což je kombinace věru hodně poutavá. Hodnocení série: 4,5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- V druhé sérii už jsou to přesně ty správné Gilmorky, jaké mám rád. Mnohem více se přidalo dramatičnosti, epizody působí provázaněji a zápletky se přenesly přes "seznamovací úvod" a jsou mnohem zajímavější. Ze seriálu odchází nepříjemně elegantní Max, naopak se konečně objevuje na první pohled neurvalý Jess, který tak trochu zamíchá kartami. Pohodová atmosféra plná promyšlených dialogů a slovních hříček ale nadále zůstává a dokud tahle kombinace bude fungovat (a to jakože bude až do konce), Gilmorky mě nikdy nepřestanou bavit. Kdo by nechtěl žít v městečku, jako je Stars Hollow! Hodnocení série: 5/5 --- TŘETÍ A ČTVRTÁ SÉRIE --- Na Gilmorkách si cením především toho, jak dokáže celý seriál působit reálně. I přes všechnu tu snahu o vtip a nadnesenost, přes všechnu tu idealizaci Ameriky dokáží GG působit hodně uvěřitelně. Seriál nemá příběh, ne v tom pravém slova smyslu. Postavy v GG si žijí svoje životy, nečekají nás žádné uměle nastolené zvraty a šokující odhalení. Ne, Gilmorky totiž nejsou telenovelou, ale rozhodně nemůžu říct, že by to nebyla vztahovka. Líbí se mi, jak scénáristé dokážou z naprosto obyčejných životních situací vytřískat hromadu humoru, hlášek, ale i napětí a dramatu. Oceňuju obrovský cit pro detail. Ať už jde o život ve Stars Hollow, kdy se postavy navzájem vcelku náhodně potkávají a nebo o samotné dialogy, které na sebe často zpětně odkazují a nemusí se tak dít jenom v rámci jedné epizody. U většiny podobných seriálů i sebemenší zdánlivá odchylka od dějové linky má v budoucnu nějaký dopad, což ovšem u GG neplatí. Máme tu hromadu slepých odboček, občas se něco stane, divák to nečeká, někdy se zas nic moc neděje a řeší se vlastně docela prkotiny - co se tím snažím říci? Že takhle zvláštně a svým způsobem zajímavě na mě žádný seriál nepůsobí a tím jsou GG hodně jedinečné - ale dokážu uznat, že tenhle styl rozhodně nemusí sednout každému. Buď tenhle seriál budete milovat nebo vás bude úplně míjet. Hodnocení sérií: 5/5 --- PÁTÁ SÉRIE --- Na této sérii mě překvapila především obrovská změna v charakteru Rory. A s tím přichází první velké hádky mezi hlavními postavami, které trochu rozvíří děj. Na scénu přichází zprvu dost nesympatický Logan, který se ovšem po čase jeví, jako ten pravý. Pro koho? Nebudu spoilovat. Hodnocení série: 5/5 --- ŠESTÁ SÉRIE --- K velkým změnám nedochází, děj se trochu zastavuje na místě a důraz je kladen především na šílené dialogy, čímž se tato série hodně podobá sérii první, zábava je to ale pořád prvotřídní.Hodnocení série: 4,5/5--- SEDMÁ SÉRIE --- V sedmé sérii jde kvalita o kousek dolů, hlavně asi proto, že už v čele seriálu nestojí Amy Sherman-Palladino. Dialogy už nejsou tak vtipné a první polovina série, kde hraje hlavní roli Christopher je mírně otravná. Druhá půlka naštěstí napravuje reputaci a epizoda "Lorelai? Lorelai?" je zároveň moji nejoblíbenější epizodou vůbec. A zakončení? Stylové - trocha humoru, trocha emocí - prostě ty pravé Gilmore Girls. Hodnocení série: 4/5 () (méně) (více)

svik

Hodnotím za 1b....Tak tomuhle se říká středoškolský intelektuálny, poučný, zábavný, poutavý, seriál se skvělým scénářem. Inteligentní hlášky snad vymýšlel sám Shakespeare nebo newym . Je to moc zábavná podívaná. ()

villon17

Obdivuju, jak se tam nemusí nic moc dít a přesto ten seriál miluju. Je to tak pohodový, milý a bezprostřední, že si to přidám do topky:). Ani nevim, čim to je, ale pořád to dávaj dokola v televizi a já se stejně pořád dokola na to dívám. ()

zablaga

Neprekonateľné v svojom obore. Matka s dcérou alebo najlepšie kamarátky alias Gilmorky:-) Na nich som a vždy budem závislá a aj keď sa tam riešia vzťahy (také seriály priveľa neobľubujem) vždy to robia s vtipom a noblesou. Pri nich som sa naučila piť kávu a pri pozeraní filmov jesť nezdravé veci. Je to hláškami plne nabitý seriál s veľmi pozitívnym vnímaním sveta. Ak niekedy nájdem Stars Hollow tak sa tam presťahujem..:-) ()

Marek1991

Keby boli všetky seriály takéto, tak by som televíziu nikdy nezapol alebo keď už tak len omylom alebo zo zvedavosti. Dej tu býval celkom dobrý, avšak tie reči, tie reči. Som sa z toho skoro zbláznil. Tento svojský štýl humoru, irónie, cynizmu, ukecané, bizardné, upískané, afektované s dávkou klišé. Už ani neviem aké prívlastky slov z cudzieho slovníka by sa tomu hodili, možno keď si ho raz prelistujem, tak k tomu nájdem správny výraz, ale tieto babské veci sa mi nepáčili. Keby nebolo šarmu Alexis Bledel a zopár racionálnych postáv, tak by ma porazilo. Ani neviem prečo som to toľkokrát videl, možno to bolo z dôvodu, že pri poobedňajšom odpočinku sa mi nechcelo prepínať program. Hodnotím to ako zlý seriál, ktorý zachránili maličkosti. ()

prsvl

Relativně vtipný seríál s dobrými hláškami, pochvalnými odkazy na rockové a dokonce i punkové kapely (Rancid, Sex Pistols) a hezkými herečkami (hlavně Lauren Graham ;)). ()

ConanVJ odpad!

Pro mě nehorázná sračka. V cz dabingu je to hrozně otravný a kdykoliv sliším dabing přiblblých keců maminky, otevírá se mi kudla v kapse. Za mě 0% :) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Gilmorova děvčata se vrací

Gilmorova děvčata se vrací

31.01.2016

Říjnové zvěsti se potvrdily! Netflix opravdu koupil práva na Gilmorova děvčata a chystá pokračování, ve kterém se vrátí většina stěžejních hrdinů. Účast v dalších epizodách potvrdili Lauren Graham … (více)

Statham a Law jako zábavní špióni

Statham a Law jako zábavní špióni