Bratrstvo neohrožených

• Velká Británie Band of Brothers (více)
Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 49–70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Hudba:

Michael Kamen

Damian Lewis, Scott Grimes, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Shane Taylor, Rick Warden, Michael Cudlitz, Neal McDonough, Frank John Hughes (více)

Epizody(10)

Maximilianus

Úvodný diel je taký klasický výcvikový, kde by sa mal divák akože zoznámiť s rotou. Mne sa to podarilo až v diele poslednom. Dovtedy som seriál považoval za duševne prázdny, práve z toho dôvodu, že všade bolo milión vojakov a seriál takmer žiadneho z nich nejako nepredstavil, iba ich občas ukázal. Čo sa týka tvárí, tak bolo ich tu veľa známych, až som žasol. Páčilo sa mi, že niektoré diely sa venovali viac konkrétnej postave, takže tie pohľady na udalosti bol trochu rozdielne. Hlavnú úlohu vo väčšine dieloch hrala akcia, a tá teda bola úchvatná. Či už sa jedná o výbuchy, streľbu, taktiku, až po roztrasenú kameru, ktorá servírovala tú správnu atmosféru. Bolo tu síce aj veľa patriotizmu a úžasnosti američanov, ale to už je vrámci ich produkcie klasika. Nie až také skvelé, ale za akciu s prižmúrenými očami plný počet. Inak 8,6/10. ()

Dubron

Nejexprisevnější, v určitých momentech provoplánovitý serál, který ale vyobrazuje WWII, jaká byla. Neuveřitelný smysl pro detail, kde je vidět kauzalita našich rozhodnutí v určitých momentrch, kdy je zachován smyl pro detail psychologie postav. Člověk pochopí, že v živtě - speciálně ve vyhrocených stiuacich, neexistují žádné jistoty. Vše je o hodu mincí. Band of Brothers jsem viděl už párkrát, vždy po několika letech, ale pokaždé mi to rozšiřuje obzory. ()

Nix

Lepší válečný seriál jsem zatím neviděl. Kdo ví, jestli vůbec bude. Protože nejen herecké osazenstvo, ale celkové pojetí 2.světové je naprosto famózní a lépe to snad vyprávět nešlo. ()

Patrik200s

Najlepší vojnový seriál všetkých čias. Reálny príbeh roty E, ktorá svojimi príbehmi priblížila neľudskosť druhej svetovej vojny. ()

samkko

Bratrstvo neohrožených je nádherný snímek (mini série). Jsem velkým fanouškem válečných filmů, tudíž tohle jsem nemohl vynechat. A udělal jsem správně. Sledujeme zde do detailu promyšlený příběh a to, že se to skutečně stalo, tomu přidává tu jedinečnou "atmosféru". Rozvíjí se nám tu vztahy a nenávist a lásku jednotlivých vojáků, vidíme jejich pohled na tehdejší svět a vidíme mnohem víc. Nemohu jinak než doporučit. Snímek ve vás něco zanechá, sice nevím jestli v dobrém nebo špatném smyslu, ale rozhodně zanechá. Vzdávám hold vojákům kteří si tímto terorem prošli a uděluji 10/10. ()

Demonic189

Audio 10/10, video 10/10, efekty 10/10, len ten príbeh no. Preto "iba" poctivé 4*. Bavili ma hlavne prvé a posledné časti, to medzitým som trochu odzíval... ()

Hellknight12

Pozreté za dva dni. Konečne som si dal premiéru tohto seriálu z produktov HBO. Knihu som bohužiaľ nečítal. Tento 10 dielny vojnový seriál som si kúpil na BRD naslepo aj to vďaka postprodukcii, ktorú má na starosti S. Spielberg a T. Hanks. Tak nejako som sa obával, že som sa zase popálil. Našťastie sa tak nestalo. Aspoň z väčšej polovice seriálu. Seriál je spracovaný veľmi zaujímavým spôsobom, ktorý sa len tak nenájde. Je to polodokument. Časti, ktoré sú spracované ako dokument sú slušné a preživší to rozprávajú zaujímavo. Časti, ktoré sú spracované ako seriál sú spracované kvalitne. Každá časť sa venuje jednému úseku roty, kde sa nachádza. Seriál si neberie servítky pred ústa a znázorňuje nám krutosť a nezmyselnosť vojny, tak ako bola. V prvej časti nám ukážu výcvik roty. A v poslednej nám ukážu koniec a dozvieme sa čo sa stalo s preživšími. Herci, herecké výkony, hudba, kamera sú spracované skvelé. Taktiež sú dobré spracované aj efekty. Atmosféra počas celého seriálu je pochmúrna až depresívna. Miestami je síce prerušená jemným humorom pri ktorom sa pousmejete ale nie je to nútené a hlavne je na správnych miestach. Charaktery postáv sú fajn spracované ale bohužiaľ veľká časť z nich zomiera tak rýchlo, že si ich nestihnete obľúbiť. Samozrejme ma to logiku, pretože by bolo prinajmenšom čudné aby si vojaci z pôvodnej roty prešli takýmto peklom a každý jeden by prežil. Prvé štyri časti mi prišlo ako keby som pozeral na Lets Play Call of Duty 2 než na hrany seriál. Ide z akcie do akcie a nezastaví sa a tým pádom sa nám nestihne vyvinúť kopa charakterov. Od piatej časti až do konca to trošku spomalí a konečne sa venuje postavám. Každopádne je tu aj tak dosť akcie. Ja som sa rozhodne nenudil. Seriál môžem jediné odporúčiť. Každému kto má rád vojnové drámy. Čo sa týka historickej časti netuším na koľko je to historicky presne ale predpokladám, že je to z 90% ale to je len môj odhad. Celkové hodnotenie za mňa je 90%. ()

rublik05

O tomto seriálovém skvostu, druhém nejlepším seriálu v této databázi, bylo již napsáno více než dost. Těchto pár řádků tedy věnuji několika, konkrétně tedy dvěma věcem, díky kterým nakonec nedávám plný počet hvězd, ale „jen“ hvězdy čtyři, a také několika věcem, které mi vyloženě vyrazily dech. Začnu tedy zápory. Za prvé. Vadila mi roztřesená kamera, některé bitvy jsou díky tomu strašně nepřehledné, naštěstí se to každou epizodu zlepšovalo. Za druhé. Tempo je zejména v několika prostředních epizodách strašně vlažné, byl jsem rád, že jsem místy reálně neusnul. Jinak ale nemám co vytknout, jako celek se mi seriál Bratrstvo neohrožených moc líbil, začátek je naprosto peckovní, závěrečné osvobození koncentráku mi doslova vzalo dech. Emoce byly až hmatatelné. Neuvěřitelná síla. Ostatně atmosféra a emoce jsou dvě věci, které si seriál poctivě drží po celou dobu trvání. Za mě si seriál statut legendy právem zaslouží. Přes dvacet let od vzniku a stále se může řadit mezi špičku ve svém žánru. Klobouk dolů. 8/10. ()

Myslivir

Jako celek má Bratrstvo dva větší problémy. Jednak technická stránka, byť řemeslně velmi zdařilá, není zpočátku zrovna strhující - "odbarvující" barevný filtr, jakési zrnění obrazu a místy velmi rozklepaná kamera sice navozují patřičnou autentičnost, místy však působí rušivě. Druhým problémem je samotný příběhový obsah. Je to druhá světová, co tam asi tak bude za nepředvídatelný a ohromující příběh plný zvratů, že? Zvláště s takovou kopou (jeden by snad mohl říct i rotou) postav, kdy minimálně při prvním zhlédnutí si nelze zapamatovat ani většinu z nich. Je to zkrátka změť jmen, přezdívek a tváří (v českém dabingu i střídajících se dabérů). A přesto - tento celek, na první pohled jevící se problematicky, se skládá z neuvěřitelně dobře fungujících částí - lidských příběhů. Bratrstvo neohrožených není ani tak vyprávěním o válce, bojích a měnících se situacích na frontách, ale o jednotlivcích a o tom, jak nesmírně je důležité zachovat si své lidství navzdory všem hrůzám, nočním můrám a zvěrstvům, jimž se říká válka. Nejlepšími částmi seriálu jsou právě dílčí příběhy jednotlivých vojáků a pasáže, ve kterých lze sledovat, jak to všechno zpracovávají a vyrovnávají se s tím. Nad ostatními postavami se tak pochopitelně tyčí morální pilíř velitel Winters jakožto důkaz, že ve válce proti sobě přímo bojují jenom obyčejní lidé, a je nutné se na věci dívat z co nejvíce úhlů. Že bychom měli jednat i s nepřítelem jako s člověkem. Neuzavírat před vším tím utrpením srdce, ale otevřít jej. Nezapomínat, že člověk může být pro jiného největší nepřítel, ale i nejlepší přítel. Protože jedině tak to lze přežít jako lidská bytost. Jedině s vědomím toho všeho můžeme dalšímu zlu zabránit. ()

src

Jednim slovem: uzasne. Vynikajici rezie, scenar, herci, hudba, proste vsechno. Pribeh jednotky, ktera prosla celou Evropou a ucastnila se tech nejnebezpecnejsich operaci, je podan natolik sugestivne, ze si ho budete pamatovat velmi dlouho. Vhodne i pro zaky zakladnich a strednich skol :-) ()

DENIROSIS

Velice povedený seriál,především bych vyzdvihl 9 díl(bez jediného výstřelu!).Malá výtka k seriálu,cítil jsem v tom trošku více "patriotismu",ale to je jen můj osobní dojem. ()

Boo

Válečné filmy nebo seriály mě nikdy moc nelákaly. A na Bratrstvo jsem se začla vlasně dívat hlavně kvůli těm vlezlým reklamám běžícím každých 10 minut. Ale velice příjemně mě to překvapilo. A to hlavně kvůli tomu, že tam není mnoho nostalgických okamžiků. Spousty a spousty výborných herců. Výborný!!! ()

vojtik

Milovali jste Zachraňte vojína Ryana? Tak tohle jste určitě viděli, ale pokud ne - tak honem shánějte. Lepší válečný epos nenajdete. Tvůrci tak dokonale skloubili dokumentární styl s tím narativním, že to nemá konkurenci. Já osobně si to pouším minimálně jednou do roka a pořád mě to dostává. A vy - ano, ty co na to tak tupě čumíš a nevíš proč to vůbec čteš a pohrdáš druhoválečnými filmy - se konečně vzpamatuj a alespoň tímhle vzdej hold hrdinům, díky kterým žiješ v relativně svobodném světě. Trochu toho patosu neuškodí :). ()

Jozka7

Až nyní, co jsem tento seriál viděl potřetí, cítím se oprávněn vynést svůj soud: NAPROSTO DOKONALÉ. V podstatě dokument. Takto by měla vypadat filmařská díla, která si nárokují titul "historický". Pokud hodláte věnovat na seznámení s průběhem pozemního tažení na západní frontě 2. světové války pouhých 10 hodin vašeho života, je tento seriál skvělá příležitost. Věrnost realitě je až neuvěřitelná, chyby ve výzbroji a výstroji naprosto minimální (pokud nějaké), všechny události jsou snímány narativně, tedy z pohledu pamětníků. Stran obvinění z americké propagandy - bullshit. Filmaři si prostě vybrali jednu z nejúspěšnějších amerických jednotek ve 2. světové válce, to je celá propaganda. Jinak vše sedí. Kdybych měl vybrat nejlepší scény, strávil bych tu noc. Vyzdvihuji souhrnně NAPROSTO REALISTICKÉ BOJOVÉ SCÉNY. Jinak jen pár dojmů z nepřeberné palety postřehů. Důstojníci měli rozhled, většinou byli vysokoškoláci, dost mě dostávaly ty jejich občasné hlášky o Římanech (Buck Compton v lese u Bastogne nebo Speirs v tom klášteře) atd. Zatracovaný a vysmívaný Sobel byl bezesporu špatný polní velitel, ale v rámci výcviku dal "Easy Company" základ k pozdějším výkonům, byl to on, kdo "Easy" udělal a svou roli splnil. A pochopitelně Winters... I nejlepší jednotka může být snadno zničena, když nemá dobrého velitele, ale to se "Easy" díky Wintersovi naštěstí nestalo. Co se týče dalších technických věcí: překvapilo mě, že navzdory množství režisérů to dohromady funguje tak dobře. Kamera je mimořádná, hudba geniální - někteří lidé si třeba ani nevšimli, že tam krom titulků a Beethovena v díle "Why We Fight" nějaká hudba je, natolik je příběh pohltil. Mohly se vychytat občasné gramatické chyby v titulcích DVD. Závěr: strhující historický (v pravém slova smyslu) seriál z druhé světové války o osudech elitní americké výsadkové jednotky na západní frontě. V současné době v daném žánru a médiu nejlepší možná volba. P.S.: Bez Vojína Ryana by nebylo Bratrstva neohrožených. ()

LakiyL

Produkciou Stevena Spielberga a Toma Hanksa vznikol najlepší seriál z 2. svetovej vojny. Seriál zobrazuje ako výcvik a prípravu vojakov, tak aj situáciu na bojisku. Skvelé vykreslenie strastí a psychiky vojakov, výborná réžia, strih a kamera, no proste paráda. ()

marlon

"Dedo, bol si hrdinom?" "TO NIE, ALE BOJOVAL SOM V ROTE PLNEJ HRDINOV !!!" Odpoveď, ktorú mohol po vojne vysloviť nie jeden vojak nie jednej vojenskej jednotky. V tomto prípade ju vyslovil príslušník roty E (Easy) 2. práporu (White Currahee) 506. výsadkového pešieho regimentu 101. vzdušnej výsadkovej divízie U.S. Army (Screaming Eagles). "Bratstvo neohrozených" (dnes už sprofanované slovné spojenie má Shakespearovsky pôvod) je výnimočne poňatý vojnový epos, ktorý mapuje bojové nasadenie jedného z elitných útvarov americkej armády, pričom reflektuje dôležité i menej významné udalosti, ktorými bol v čase druhej svetovej vojny nútený prejsť. Dokumentárnosť a autentickosť seriálu (napriek mnohým nepresnostiam) neprehliadnuteľná, spodobnenie vojny so všetkými strasťami a "radosťami" neprekonateľné, citlivé vybalansovanie akčnej a psychologickej stránky úctyhodné. Vstupné slová i dovetky veteránov majú ohromnú výpovednu hodnotu, veľdielo samotné nesie posolstvo, ktoré nikdy nestrati nič so svojej aktuálnosti. Jasne totiž ukazuje, čo predovšetkým vojna je, bola a vždy aj bude - nie hra generálov s mapami a figúrkami, realizovaná hrdinami, ale špina, krv a smrť. A predovšetkým na to by sme nemali zabúdať. ()

Režisér Bonda našel další projekt

Režisér Bonda našel další projekt

12.10.2020

Cary Joji Fukunaga (Temný případ, Není čas zemřít) zdá se našel další ambiciózní projekt. Natočí totiž první tři epizody nové válečné minisérie Masters of the Air produkované Stevenem Spielbergem a… (více)

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

Bratrstvo neohrožených se dočká pokračování

12.10.2019

Společnosti Amblin Television Stevena Spielberga a Playtone Toma Hankse uzavřeli dohodu s Applem a oficiálně tak připravují obří válečnou minisérii Masters of the Air, která bude finální kapitolou… (více)

HBO a Spielberg opět ve válce

HBO a Spielberg opět ve válce

23.01.2013

Ne ve vzájemné, samozřejmě. V druhé světové. A opět u toho bude jako spoluproducent Tom Hanks. Takže už je vám jasné, že po vynikajícím Bratrstvu neohrožených a ne až tak vynikajícím, ale pořád velmi… (více)

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn

Něžný upír Edward vs. Saddám Husajn