Bratrstvo neohrožených (TV seriál)

Band of Brothers

Band of Brothers

Bratstvo neohrozených

Válečný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 10x70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Michael Kamen

Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg, Philip Barantini, Peter Youngblood Hills, Rick Warden, Matthew Settle, Frank John Hughes, Neal McDonough, Rick Gomez, Eion Bailey, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Richard Speight Jr., Dexter Fletcher, Dale Dye, Robin Laing, Matthew Leitch, David Schwimmer, Marc Warren, Ross McCall, Nicholas Aaron, Douglas Spain, Colin Hanks, Logan Marshall-Green, Andrew Scott, Tom Hardy, James McAvoy, Stephen Graham, Hugo Metsers, David Andrews, Jordan Frieda, Stephen McCole, Simon Pegg, Jamie Bamber, Jimmy Fallon, Kieran O'Brien, Diana Kent, Jack Wouterse, Michael Fassbender, Corey Johnson, Andrew Howard, Andrew Lee Potts, Tom Hanks, Anatole Taubman, Jamie Harding, Jason O'Mara, Dominic Cooper, Peter O'Meara, Gertrude Thoma, Isabella Seibert, Suzanne Roquette, Hans-Georg Nenning, Rupert Wickham, Dan van Husen, Matthew Faber, Dirk Galuba, John Light, Luke Roberts, Ian Virgo, Chris Geere, Ben Caplan, Bart Ruspoli, Alexis Conran, Ben Loyd-Holmes, Stephen Walters, Russell Loten, Mark Huberman, James Greene, Kristina Brändén Whitaker, Jonjo O'Neill, Joel Beckett, Jason Done, Joseph May, Paul Bentley, Doug Allen, Harry Peacock, Thomas Magnussen, Lucie Jeanne, William Meredith, Iain Robertson, Wolf Kahler, Simon Fenton, Brandon Firla, Mark Wakeling, Goran Kostic, Laird Macintosh

Scénografie:

Anthony Pratt

Kostýmy:

Anna B. Sheppard

Rest konečně dohnán a ted se o to víc stydím a hlavně je mi líto, že jsem něco takového tak dlouho odkládal. Naprostý protiklad nudného Pacifiku, nejdokonalejší vyobrazení 2SV, jaké kdy bylo natočeno. Opravdu jako Zachraňte vojína Ryana, jen s propracovanějšími charaktery, kterým je dáno tolik prostoru, kolik jen může včetně jejich vlastních krátkých zážitků často skoro z jejich osobního pohledu (někdy zcela - 6. díl dokonalý příklad a k tomu to funguje i v rámci celého vyprávění a snaze zobrazit hrůzy války) a mnohem fajnovějších dialogů a vztahů a hlavně bez hrozně blbě podaného patriotismu. Zcela bez, za což jsem opravdu hodně vděčný. Po vizuální stránce, po technické stránce, po stránce výpravnosti, vyprávění a rozsáhlosti to není televizní projekt. Ale monumentální, naturalistické, emotivní zobrazení války se všemi hrůzami (u tábora jsem nedýchal a cítil jsem velmi silné mrazení), nesmyslností (taktéž), ale i utužováním bratrství mezi společníky Easy company. A závěrečný díl, i když již vlastně zcela bez války, to potvrdil. některé to změnilo příliš, některé méně, všichni ale vyšli pošramoceni. Čest památce všech, kteří z toho nevyšli vůbec, at se to už nikdy neopakuje. Nejlepší díly: skoro všechny, nejvíc na mně zapůsobily ale Ardeny a pak díl 9, výcvikový díl byl taky díky své jedinečnosti v sérii fajn (a taky díky jistému Sobelovi :)) Grandpa, were you a hero in the war? Grandpa said: No… but I served in a company of heroes. PS: úžasný výběr herců, hlavně na roli Dicka Winterse nemohli vybrat nikoho lepšího než Lewise. PPS: bylo fajn po těch letech vidět různé menší role herců, které znám např. Moriartyho ze Sherlocka :)) Nádherná úvodní sekvence(15.4.2012)

Kupodivu tato miniserie nevyuziva hladu po valecnych filmech, ktery nastal po Vojinu Ryanovi a nechce jen parazitovat na modni vlne - remeslne skvele zpracovane dilo, ktere si nehraje na inlektualni velkodilo a pusobi na divakovy emoce(3.9.2003)

V první chvíli možná mnohými nedoceněný seriál, který poutavým a vkusným, ale i realistickým způsobem přibližuje utrpení války skrze jednotku, která prošla evropskou špínou a krví. Právě procházka relativně známými místy, opakování bitev viděných jinde a jindy z nového (působivějšího) úhlu rozhodně prospívá příběhu i schopnosti vniknout do atmosféry i světa před kamerou. Spielberg, Hanks a další zúčastnění předčili má očekávání a válku si užívají, dávají ji hlubší rozměr a diváka pohlcují do příběhu mužů, kterými mohl být kdokoliv. Na takové muže se nesmí zapomínat, stejně tak na všechnu tu hrůzu, která se stala. Kdo nechápal kvalitu BoB ihned, musel ji docenit nejpozději s rámci srovnání s mladším mořským bratřičkem z Pacifiku. BoB je možná nejlepší válečný (mini)seriál všech dob, ale je skvělé cítit, že to nebyl prvotní záměr.(24.1.2005)

Počula som o tomto seriáli veľa, kým som sa k nemu dostala. Potom on dostal mňa. Niekoľko detailov (naozaj len niekoľko) sa mi zdalo idylických a prikrášlených, ale v porovnaní s mnohými americkými filmami je to surová realita 2. svetovej :-))) Inak nemám absolútne žiadne výhrady a príbehy 506-teho výsadkového som hltala bez dychu.(15.1.2008)

Tady se z televizního formátu vytěžilo asi naprosté maximum nebo snad ještě víc. Seriál je to excelentní a je dobré, že se mu vyhnuly věci jako přehnaný patriotizmus nebo třeba postava hrdinného černocha. Jen bych hodnocení raději dával spíš za tu filmařinu a příběh vnímal jako konkrétní příběh chlapců z roty E než nějaký komplexnější obraz války. Že se za německé protiofenzívy na americké straně začalo popravovat za dezerci a neuposlechnutí rozkazu se třeba nedozvíte a co je to válka by, při vší úctě, mohli vyprávět spíše vojáci z východní fronty. Jenže o tom pravděpodobně žádný podobný film či seriál nevznikne, protože koho by to v Americe zajímalo a kdo by na to v Evropě našel peníze.(31.8.2005)

• - Voják, který na otázku, proč stále nosí záložní padák, odpoví, že materiál použije na svatební šaty pro svou nevěstu, byl poručík Harry Welsh. Skutečně se vrátil do Anglie a nechal z padáku ušít svatební šaty, jak doufal. (Kulmon)

• - Podle Empire Magazine jde o 41. nejlepší seriál všech dob. (jirijost)

• - Anglický premiér Tony Blair se osobně setkal se Stevenem Spielbergem a požádal ho, aby byl seriál natočen v Anglii. (Redswif)