Bratrstvo neohrožených (TV seriál)

Band of Brothers

Band of Brothers

Bratstvo neohrozených

Válečný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2001, 10x70 min

Michael Kamen

Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg, Philip Barantini, Peter Youngblood Hills, Rick Warden, Matthew Settle, Frank John Hughes, Neal McDonough, Rick Gomez, Eion Bailey, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Richard Speight Jr., Dexter Fletcher, Dale Dye, Robin Laing, Matthew Leitch, David Schwimmer, Marc Warren, Ross McCall, Nicholas Aaron, Douglas Spain, Colin Hanks, Logan Marshall-Green, Andrew Scott, Tom Hardy, James McAvoy, Stephen Graham, Hugo Metsers, David Andrews, Jordan Frieda, Stephen McCole, Simon Pegg, Jamie Bamber, Jimmy Fallon, Kieran O'Brien, Diana Kent, Jack Wouterse, Michael Fassbender, Corey Johnson, Andrew Howard, Andrew Lee Potts, Tom Hanks, Anatole Taubman, Jamie Harding, Jason O'Mara, Dominic Cooper, Peter O'Meara, Gertrude Thoma, Isabella Seibert, Suzanne Roquette, Hans-Georg Nenning, Rupert Wickham, Dan van Husen, Matthew Faber, Dirk Galuba, John Light, Luke Roberts, Ian Virgo, Chris Geere, Ben Caplan, Bart Ruspoli, Alexis Conran, Ben Loyd-Holmes, Stephen Walters, Russell Loten, Mark Huberman, James Greene, Kristina Brändén Whitaker, Jonjo O'Neill, Joel Beckett, Jason Done, Joseph May, Paul Bentley, Doug Allen, Harry Peacock, Thomas Magnussen, Lucie Jeanne

Billy Fox

Kostýmy:

Anna B. Sheppard

„Bratrstvo neohrožených“ na jedné straně přináší snůšku již mnohokráte viděných klišé z válečných filmů, ale současně připomíná, že všechna klišé mají své kořeny v silných momentech, které se (zřejmě) opravdu staly. Provázání klasického žánrového vyprávění s výpověďmi veteránů a reálnými událostmi z působení 101. vzdušné výsadkové divize povznáší seriál nad rámec „dalšího řadového válečného příběhu“. Úvodní repetitivnost a schematičnost pomáhají zapomenout pokročilejší díly zaměřené na jednotlivé členy jednotky. Z dnešního odstupu navíc seriál i přes případné výhrady k neoriginalitě vyprávění a stylu okopírovaného ze "Zachraňte vojína Ryana" má své místo v dějinách, neboť pomohl obrátit pozornost publika i kritiky k televizní produkci a z jistého pohledu byl odrazovým můstkem pro dnešní vlnu high concept seriálů.(28.3.2010)

Sakra, tady někoho napadlo natočit válečný seriál bez patosu a patriotismu a taky to podle toho dopadlo. Bratrstvo neohrožených je prezentováno jako dokonalé dokudrama, které se drží reálných osnov s minimem vymyšlených odboček. Jenže k čemu tohle divákovi je? Já nechci dokonalý náhled do válečných řad, ale zábavu nebo alespoň nějaký chytrý snímek se zajímavou a hlavně poutavou zápletkou. No jasně, je to moje chyba, že osud vojáků ve válce je mi ukradený. Nechci to říkat takhle drsně, ale já jsem prostě vyrostl bez válek a ačkolik k nim nějaký vztah mám (druhou světovou jsem fascinován), je třeba aby byli režiséři a autoří tohoto díla schopni vytvořit mezi mnou a hrdiny nějaké pouto. Není totiž dobré, když si ani po posledním díle nedokážu k hrdinům přiřadit obličeje. Někdo tu možná bude polemizovat o mé inteligenci, ale já to prostě jednoduše svedu na tvůrce, neboť jiným se podařilo obeznámit mne s hrdiny ihned. No dobře, tak to jsem dokritizoval, teď by to chtělo i chválu, neboť si jej tento jedinečný seriál opravdu zasluhuje. První díl se mi opravdu líbil, byl sice trochu zdlouhavý, ale tenkrát mi to ještě nevadilo. Vlastně i dobrý byl fajn, jenže pak to někde začalo drhnout. O citech k hlavním hrdinům jsem již informoval, takže jen krátce řeknu, že jsem díky tomu nemohl zaznamenávat žádné emoce, ba ani napětí. Což rozhodně nevede ke 100% úspěchu. No dobře řeknete si, chce to sledovat i jiné věci. Scény z války jsou naprosto bezchybné, snímání, hudební podbarvení to všechno tu funguje parádně, jenže k čemu se kochat kabátkem, když nitro zůstává utajeno. Bohužel je to tak, Bratrstvo neohrožených soudím jako seriál, který je sice precizně odvedenou prací a je dokonalý napohled, ale v němž sehlává hlavní složka, zpětná interakce s divákem. 60%(25.8.2006)

Kupodivu tato miniserie nevyuziva hladu po valecnych filmech, ktery nastal po Vojinu Ryanovi a nechce jen parazitovat na modni vlne - remeslne skvele zpracovane dilo, ktere si nehraje na inlektualni velkodilo a pusobi na divakovy emoce(3.9.2003)

Skutečně skvělý seriál, který svým rozmachem skoro ani nepatří na televizní obrazovky. Přesto ho tam budete opětovně rádi hledat, o to se vsadím. Příběh roty E, kterou sledujeme od výcviku až do konce války, se může směle řadit do zlatého fondu válečného filmu. Je velmi realisticky natočený, syrový, drsný a přitom (což u americké produkce dvakrát potěší) není patetický, zbytečně patriotický a slzopudný. Hlavní trumf "Bratrstva neohrožených" nespočívá v brilantně natočených bojových akcích, jeho hlavní síla je jinde - v čase, kdy vlastní boj neprobíhá a na povrch vyplouvají příběhy jednotlivých vojáků; v čase, kdy se tuží válkou zformovaná přátelství...Hnacím motorem každého výjimečného díla je nějaké poselství, které vysílá ke svým divákům. I v tomto bodě "Band of Brothers" funguje bezchybně, navíc v několika rovinách - klade otázky o hrdinství, utrpení, povinnosti, přátelství, o údělu vojáka a válce samotné. Pro mě je (i když od reality jistojistě stále hodně vzdáleným) důkazem absurdity a nepochopitelné krutosti jakéhokoliv válečného konfliktu. Což není rozhodně málo...Stačí vzpomenout na devátou epizodu se symbolickým názvem "Why We Fight", která se v mém osobním žebříčku zařadila mezi klenoty televizní tvorby.(29.6.2006)

Rest konečně dohnán a ted se o to víc stydím a hlavně je mi líto, že jsem něco takového tak dlouho odkládal. Naprostý protiklad nudného Pacifiku, nejdokonalejší vyobrazení 2SV, jaké kdy bylo natočeno. Opravdu jako Zachraňte vojína Ryana, jen s propracovanějšími charaktery, kterým je dáno tolik prostoru, kolik jen může včetně jejich vlastních krátkých zážitků často skoro z jejich osobního pohledu (někdy zcela - 6. díl dokonalý příklad a k tomu to funguje i v rámci celého vyprávění a snaze zobrazit hrůzy války) a mnohem fajnovějších dialogů a vztahů a hlavně bez hrozně blbě podaného patriotismu. Zcela bez, za což jsem opravdu hodně vděčný. Po vizuální stránce, po technické stránce, po stránce výpravnosti, vyprávění a rozsáhlosti to není televizní projekt. Ale monumentální, naturalistické, emotivní zobrazení války se všemi hrůzami (u tábora jsem nedýchal a cítil jsem velmi silné mrazení), nesmyslností (taktéž), ale i utužováním bratrství mezi společníky Easy company. A závěrečný díl, i když již vlastně zcela bez války, to potvrdil. některé to změnilo příliš, některé méně, všichni ale vyšli pošramoceni. Čest památce všech, kteří z toho nevyšli vůbec, at se to už nikdy neopakuje. Nejlepší díly: skoro všechny, nejvíc na mně zapůsobily ale Ardeny a pak díl 9, výcvikový díl byl taky díky své jedinečnosti v sérii fajn (a taky díky jistému Sobelovi :)) Grandpa, were you a hero in the war? Grandpa said: No… but I served in a company of heroes. PS: úžasný výběr herců, hlavně na roli Dicka Winterse nemohli vybrat nikoho lepšího než Lewise. PPS: bylo fajn po těch letech vidět různé menší role herců, které znám např. Moriartyho ze Sherlocka :)) Nádherná úvodní sekvence(15.4.2012)