Bratrstvo neohrožených (TV seriál)

Band of Brothers

Band of Brothers

Bratstvo neohrozených

Válečný / Drama / Historický

Velká Británie / USA, 2001, 9 h 54 min (Minutáž: 10x70 min)

Předloha:

Stephen Ambrose (kniha)

Michael Kamen

Scott Grimes, Damian Lewis, Ron Livingston, Shane Taylor, Donnie Wahlberg, Philip Barantini, Peter Youngblood Hills, Rick Warden, Matthew Settle, Frank John Hughes, Neal McDonough, Rick Gomez, Eion Bailey, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Richard Speight Jr., Dexter Fletcher, Dale Dye, Robin Laing, Matthew Leitch, David Schwimmer, Marc Warren, Ross McCall, Nicholas Aaron, Douglas Spain, Colin Hanks, Logan Marshall-Green, Andrew Scott, Tom Hardy, James McAvoy, Stephen Graham, Hugo Metsers, David Andrews, Jordan Frieda, Stephen McCole, Simon Pegg, Jamie Bamber, Jimmy Fallon, Kieran O'Brien, Diana Kent, Jack Wouterse, Michael Fassbender, Corey Johnson, Andrew Howard, Andrew Lee Potts, Tom Hanks, Anatole Taubman, Jamie Harding, Jason O'Mara, Dominic Cooper, Peter O'Meara, Gertrude Thoma, Isabella Seibert, Suzanne Roquette, Hans-Georg Nenning, Rupert Wickham, Dan van Husen, Matthew Faber, Dirk Galuba, John Light, Luke Roberts, Ian Virgo, Chris Geere, Ben Caplan, Bart Ruspoli, Alexis Conran, Ben Loyd-Holmes, Stephen Walters, Russell Loten, Mark Huberman, James Greene, Kristina Brändén Whitaker, Jonjo O'Neill, Joel Beckett, Jason Done, Joseph May, Paul Bentley, Doug Allen, Harry Peacock, Thomas Magnussen, Lucie Jeanne, William Meredith, Iain Robertson, Wolf Kahler, Simon Fenton, Brandon Firla, Mark Wakeling, Goran Kostic, Laird Macintosh, Adam James, Ricky Nixon, Ben Hecker

Scénografie:

Anthony Pratt

Kostýmy:

Anna B. Sheppard

Asi nejlepší válečný seriál všech dob! Duo Spielberg & Hanks vzpomnělo na Zachraňte vojína Ryana a tuto řemeslně dokonalou perlu rozvrhlo do deseti hodin. Neříkám, že deset hodin, které člověk hltá minutu po minutě. Já osobně jsem byl naprosto unešen z prvních čtyř dílů. Další čtyři díly byly trochu slabší, tedy aspoň mně připadalo, že to je stále stejná akce (byť v jiné lokalitě). Závěrečné dva díly přinesou nejdojemnější zážitky - nalezení koncentračního tábora a poslední díl, kde se odkryjí skutečné přelohy seriálových hrdinů. Další vadou na kráse tak může být zkreslený pohled na americké vojáky, tradiční patriotismus se zde potkává s vykreslením hrdiny, který bojuje za svou vlast. Nerad, ale musím dát hvězdu dolů.(7.4.2011)

Válka bez patosu a bez přehnaných emocí. To se cení. Postavy umírají právě tak, jak tomu ve válce nejšpíš bylo - bez velkých oslav, nebo vodopádů slz. Jednoduše jsou - granát/tank/samopal - a nejsou. Událostí přicházejí bez předchozích varování a občas jim předchází nepříjemně napjaté očekávání. Končetiny a vnitřnosti prostě mizí a na všechno bude muset stačit obvaz a trocha morfia. Pokud přežiješ - dobře pro tebe. Pokud ne - škoda pro toho, koho jsi měl krýt. Ale vlast ti za to bude tak jako tak vděčná a za to to přece stojí.(15.7.2015)

Viděl jsem na poli válečných filmů hodně a ač valná většina z nich byla fakt kvalitní .Toto dílko je fakt všechny překonalo. To že to produkovalo HBO jenom dokazuje , že to skutečně není TV. Filmová serie , mapující velmi brilatním způsobem všechny zásadní události od začátku tažení spojenců až po jeho konec, který je proložen i minipřeběhy je naprosto strhující.Hudba zde jen podtrhuje onu výjimečnost.Každý díl mě dostal jinak, ale devatý ve mě vyvolal něco co se dá fakt těžko popsat.Tato miniserie byla skutečně natočena z úctou k "obyčejným" hrdinům války. Stejnou úctu já mám ovšem i filmařům tohoto díla.(5.7.2006)

Můj milovaný válečný žánr v tom nejlepším seriálovém balení, jaké si lze jen představit.(28.6.2010)

Tak tomuhle říkám skvělá práce! Na nejdražším seriálu všech dob (aspoň podle reklamy) jsou vynaložené prostředky skutečně vidět a zcela zaslouženě se tento projekt zařadil mezi nejlepší a nejúspěšnější televizní díla všech časů.(14.1.2003)

• - V 8. epizodě s názvem „Poslední hlídka“ se jako por. Hank Jones objeví Colin Hanks – syn Toma Hankse. (IronFan)

• - Slovné spojenie „bratstvo neohrozených“ vložil William Shakespeare vo svojej dráme „Henrich V.“ do úst anglického kráľa Henricha V. v jeho preslove k anglickým vojakom pred víťaznou bitkou pri Agincourte 25. októbra 1415, ktorá bola súčasťou tzv. storočnej vojny, vedenej v priebehu 14. a 15. storočia medzi kráľovstvami Anglicka a Francúzska. (marlon)

• - Většina hlavních herců byla vybrána kvůli jejich podobnosti se skutečnými vojáky, které měli představovat. (Redswif)