Star Trek

• USA Star Trek (více)
USA, (1966–1969), 65 h 51 min (Minutáž: 50–51 min)

Tvůrci:

Gene Roddenberry

William Shatner, Leonard Nimoy, DeForest Kelley, Nichelle Nichols, James Doohan, George Takei, Walter Koenig, Majel Barrett, Grace Lee Whitney, John Winston (více)

Série(3) / Epizody(79)

Posádka hvězdné lodi Enterprise pod velením kapitána Kirka se noří hluboko do vzdálených koutů vesmíru, aby objevila nové světy a civilizace. (Netflix)

Recenze uživatele sirien k tomuto seriálu (83)

Aréna (1967) (S01E19)

jakože... da faq? S tou pointou kladivem do xichtu se v tom nedá hledat ani hloubka a ok, začátek epizody je zajímavej, ale ta epizoda samotná... je tak jako pro smích a pochybuju, že dřív byla nějak lepší. Ten souboj s plazákem je výsměšné meme naprosto zaslouženě. ()

Dveře do vesmíru (1967) (S01E20)

Jakože... myšenka dobrá - ale než se to dopracovalo k tomu jí sdělit (a způsob kterym jí to sdělilo a ta nedotaženost té backstory) a ten LSD opakující se vizuál u kterého sem byl fakt vděčnej, že nejsem epileptik, tomu fakt čest nedělaly. Plus Lazarus... je takovej jako slušnej, ale tenhle díl "slušnej" hereckej výkon neutáhne (jakože ani ne že by tam měl nějak moc co k hraní, bohužel). ()

Zítra bude včera (1967) (S01E21)

Celou dobu sem měl před očima ty dva agenty z agentury pro časové paradoxy z DS9: "Captain James T. Kirk? That man was a manace! 19 records!" - celkově musim říct, že žádné pozdější epizody seriálů s podobným námětem vlastně nepřinesly až tak moc navíc než tenhle, ani to nezpracovaly o nic moc líp. Škoda jen toho trochu odfláklého závěru těch návratů. ()

Návrat Archonců (1967) (S01E22)

Tohle má mezi řádky ve skutečnosti relativně hlubokou myšlenku. Plus Kirkův chit-chat s chat-botem je další luxusní ukázka historických představ o budoucnosti počítačů - opět zábavně zároveň velmi trefná a velmi mimo. ()

Příchuť zkázy (1967) (S01E23)

ad 1 - VŮBEC sem nečekal že bych narazil na originální SF námět, co jsem ještě neznal. ad 2 - ta myšlenka i zpracování byly naprosto excelentní; ten koncept skrývá skutečné morální dilema, které není jen na oko, a napříč dílem ho skutečně prozkoumali a ukázali z obou stran. Samozřejmě, má to nějaký závěr, co je prezentovaný jako "správný" - a je podložený i silnými argumenty, ale zároveň tam je dáno i dost prostoru na to, aby se divák ptal "skutečně?". Tohle je u mě naprosto top SF záležitost, přesně to, co, o čem a jak má SF bejt. ()

Vesmírné sémě (1967) (S01E24)

Jakože - prequel k Wrath of Khan dobrý, ale probohy, mohli tu zápletku postavit na něčem jinym, než na Khanově super-sexuálním super-magnetismu? (A její rozuzlení na něčem jinym než na holce co pořádně neví, co chce, když už sem u toho?) O naprosto doočíbijící neopatrnosti Kirka&spol a to hned na několika frontách (zejména v kontrastu k jeho pohotovosti v samotném úvodu epizody) ani nemluvě. Popravdě ta epizoda až moc řeší na Khanovo charisma. ()

Vyhnání z ráje (1967) (S01E25)

Zajímavej námět s trochu proplýtvaným provedením - Spok by si zasloužil trochu víc vyslovené introspekce, protože zrovna on je na té epizodě nejzajímavější. ()

Ďábel v temnotě (1967) (S01E26)

Nevim, jestli ta hororovost fungovala kdysi, ale rozhodně nefunguje dneska. Koberec odpustim (i když je teda vtipnej, ale holt to patří k TOS produkci...), ale jinak mi to až na křemíkovou formu života přišlo dost nenápaditý a celý až moc předvídatelný. ()

Věc soucitu (1967) (S01E27)

Jako... dost čitelný (bylo to tak i kdysi? Nebo to je desítkami let SF seriálů co námět porůznu zrecyklovaly?), na konci přemrštěný... celkově poněkud monotónní. Ta třetí hvězdička je hlavně za závěrečnej dialog a Kirkovu... etickou zmatenost. ()

Město na pokraji věčnosti (1967) (S01E28)

Reálně bych dal tak 4*, možná protože tyhle "retro-časové" epizody moc nemusim (proč se nikdo nikdy nepropadne v čase do BUDOUCNOSTI?), ale přihodim jednu navíc za v podstatě další archetypální zpracování dalšího z klasických témat cestování v čase - a opět udělaného líp, než mnohde jinde. Zejména mě potěšilo, že autoři nešlo do laciných (a dneska okoukaných) mementů a rozuzlení. ()

Operace: Vyhlazení (1967) (S01E29)

Velice, VELICE dobré zpracování klasického SF námětu - bohužel, orientace na čistě procedurální řešení a minutí všech ostatních aspektů věci (zejména psychologii situace, zejména Spokovu) v míře pouze potřebné tomu dost ubralo. I tak velice silné 4*. ()

Série 2 (1967) (S02)

Celkově možná o malinko slabší, než s01, ale pořád velmi solidní série v níž je k nalezení hned několik excelentních dílů (a jen velmi málo špatných - ty obvykle nejsou nutně špatné zpracováním, jako spíš špatným základním námětem; těžko říct, jak moc bylo známé už tehdy, že tyto nefungují, a jak moc byla TOS tím seriálem, co tu špatnost průkopnicky odhalil...) Všeobecně platí vše co pro s01 a těžká epizodičnost bez nějaké návaznosti dále definuje celý seriál. ()

Návnada (1967) (S02E01)

jako... SF nápad by byl, dokonce i zajímavej, ale to provedení. Jako ok, +1* za to že to je "halloweenová" epizoda, ale stejně - trochu moc kecání, málo akce - a ten stereotyp "všemocnosti" střetnutých bytostí už je taky otravnej (obecně, ale i v rámci TOSky) ()

Proměna (1967) (S02E02)

Koncept s takovým potenciálem zahozenej pro romantickej shit. I tu romantiku bych asi přežil, kdyby to nebylo tak předvídatelný a v podstatě plochý. 3* za pár hezkých konceptů vč dnes zábavné chvíle kdy seriál z reálně minulosti ukazuje staromilskou morálku své fikční minulosti v naší budoucnosti co je přežitá už dneska. ()

Páteční dítě (1967) (S02E03)

Jakože... not bad. Vcelku přímočarej akčnější adventure díl bez hlubší pointy. Kdysi asi fajn, zpětně tyhle díly hrozně trpěj stářim. ()

Kdo truchlí pro Adonise? (1967) (S02E04)

Tyhle "božský" epizody sou zpravidla hrozně nudný (což je mnohdy horší, než "špatný") a otravný obecně a popravdě - TOSka si u mě svůj kredit na "setkali jsme se s něčím hrozně skoro všemocným" už víc jak bohatě vyčerpala v s01. Jo a mimochodem na takovouhle epizodu musí mít herec toho boha nějaký charisma, aby tu epizodu utáh, což tenhle fakt neměl. ()

Čas amoku (1967) (S02E05)

Epizoda, o které slyšel "každý" předem - po další takové s Khanem, který popravdě trošku zklamal, jsem moc nedoufal, ale vlastně to mile překvapilo. Škoda toho přehnaně akčního závěru a škoda toho že ta "romance" na lodi zůstala tak nerozvedená. ()

Stroj zkázy (1967) (S02E06)

slbších 5*, hlavně protože to bylo vlastně "pro efekt" a bez hlubší myšlenky... ale dám je. Fakt, že někdo zvládl udělat celý díl o lodní bitvě ve vesmíru, který byl zajímavý, obsahoval nějakou taktiku a NEBYLA to alegorie na ponorkovou válku ale skutečně to působilo jako bitva ve vesmíru si to myslím zaslouží. A mělo to i dobrou atmosféru a na svou dobu dobré efekty a slušnou druhotnou linku nějakého dramatu mezi postavami. ()

Vlk v ovčíně (1967) (S02E07)

Lehce předvídatelné, ale s nějakým twistem. Škoda, že se to pořádně rozjede až tak v půlce, ale holt vizitka doby vzniku. ()

Podvrženec (1967) (S02E08)

Krásný klasický SF námět ve velmi dobrém zpracování - a ve své době s hloubkou myšlenky, která se nějakou dobu mohla zdát přežitá, ale kupodivu se dnes s neurálními sítěmi vrátila na pořad dne. Mimochodem není od věci srovnat námět s námětem ST: Motion Picture, ačkoliv nosná myšlenka se v obou samozřejmě liší. (Naprostá nedisciplinovanost reakcí posádky, zejména McCoye, bije do očí, ale beru to jako úlitbu snaze vyjádřit myšlenku v omezeném čase jednoho dílu - u dnešního seriálu by mě to rušilo, v dobově šedesátkovém se to dá přehlídnout.) ()

Star Trek má nového Pikea

Star Trek má nového Pikea

11.04.2018

Zatímco studio Paramount řeší, jak bude vypadat další filmový Star Trek, seriálový bratránek Star Trek: Discovery směle uhání kupředu. Na konci patnáctidílné první série (a tady možná chcete přestat… (více)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (více)