Bonnie a Clyde

• USA Bonnie and Clyde (více)

Americký film režiséra Arthura Penna Bonnie a Clyde patří dnes již do zlatého fondu světové kinematografie. Příběh dvou sympatických lupičů se odehrává v Americe třicátých let a je založen na skutečných událostech a skutečných postavách. Bonnie Parkerová se narodila v Roweně v Texasu roku 1910. Roku 1931 pracovala v kavárně. Pak se dala na dráhu zločinu. Clyde Barrow pocházel z rodiny nájemce půdy. V mládí vyloupil benzínovou pumpu. Byl odsouzen na dva roky, ale roku 1931 byl propuštěn za dobré chování. V tomto okamžiku začíná vlastní filmový příběh zločinecké dvojice, který je pojat spíše baladicky a s jistým nadhledem, aby pak nakonec gradoval v závěrečné orgii krutosti, v dnešním kontextu kinematografie ovšem množstvím krve dávno překonané. Film v době svého vzniku vzbudil velký ohlas a sklidil pochopitelně také mnoho cen. Jmenujme např. Oscara za vedlejší roli Estelle Parsonsové a kameru Burnetta Guffeyho, film měl ovšem ještě dalších osm oscarových nominací! V hlavních rolích pochopitelně zaujali Warren Beatty a Faye Dunawayová. Ta si vedle oscarové nominace odnesla za film i Cenu Britské akademie. (Česká televize)

classic

„Bonnie (Parkerová) a Clyde (Barrow)” , keď ona sa narodila 1. októbra 1910, a on sa narodil 24. marca 1909, pričom „dovtedy sa hľadali, až sa konečne našli” , t. j. na začiatku 30. rokov dvadsiateho storočia, sa jednalo o mimoriadne frekventovaných amerických zločincov, so zameraním sa na lúpežné prepadnutia bánk, obchodov a čerpacích staníc, až si za to neskoršie vyslúžili nálepku „verejných nepriateľov Ameriky č. 1” , alebo ich pôsobenie bolo označované za „éru verejného nepriateľstva” (public enemy era), ktorá prebiehala medzi rokmi 1931 a 1934. Pôvodný tandem sa ešte "rozrástol" i o trojicu komplicov, to jest o automechanika C. W. Mossa (v skutočnosti išlo o W. D. Jonesa), ďalej o Clydeovho brata - Bucka Barrowa, a nakoniec o Buckovu ženu - Blanche, a tak sa táto pätorka začala nazývať, ako „Barrow(ov) gang” . Operovali v centrálnej časti Spojených štátov amerických. A jeden z „mužov zákona” , ktorý sa im onedlho zavesil na krk(y), bol i4 texaský strážnik - Frank Hamer... / Toto všetko sú základné informácie, ktoré sa trochu rozchádzajú so skutočnými reáliami, ale i napriek tomu som s Pennovym filmom z roku 1967, nadštandardne-nadšený, ktorý našťastie absolútne nič nestratil zo svojej atraktivity, skôr práve naopak, je ešte oveľa nadčasovejším, než som si doteraz vôbec myslel. Z hereckého hľadiska sa jedná o akési "afektované" herectvo, a to konkrétne mám na mysli predovšetkým Faye Dunaway, ktorá je neuveriteľne sexy, že jej predobraz taký určite nie je, až mi to na ňu akosi príliš nepasovalo, ale budiž, nech je teda tak, ako to má byť, aspoň som mal neustále čo obdivovať. Vo vedľajšej úlohe jej pre zmenu zručne sekundovala i Estelle Parsons, a to v (a)typickom, hysterickom, hereckom výkone, za ktorý si zaslúžene odniesla cenu Akadémie. Warren Beatty súčasne film i produkoval, v ktorom si automaticky zahral hlavnú rolu, kedy sa ani taký "Clyde Barrow" nenechal v žiadnom prípade nikým zahanbiť, pretože mu skrátka na góly prihrávali aj Gene Hackman s Michaelom J. Pollardom, a pritom všetci piati získali nominácie na Oscara, a tak po hereckej stránke im nemám čo vytknúť, i keď ani oni nie sú toho výnimkou. Geniálna kompozícia obrazu Burnetta Guffeyho, sa už dávno stala legendárnou, a to ani nehovoriac o unikátnej práci strihu - strihačky Dede Allen. Záverečná scéna slávnej konfrontácie, je asi jednou z najprecíznejších, aké môže kinematografia ponúknuť. Nielenže zbožňujem klasický, ale i "Nový" Hollywood. Ak sa vám neprotiví (filmové) násilie, nech sa páči, ste vítaní. PS: 'Gene Wilder sa ukázal v tom najlepšom svetle' . ()

marhoul

Není od věci zmínit, že v hadrech, které nosila "chrumkavá" Faye v tomhle bijáku, může chodit šarmantní baba klidně dnes. Nestárnoucí klasika a nic proti Fondovce, ale jsem ráda, že na tenhle kolotoč nenaskočila. ()

mat.ilda

Kouzelná Faye a závěrečná scéna - nutno ocenit. Nezatížená nostalgií kdysi dávno zhlédnutého jsem se však marně pokoušela sympatizovat se znuděnou frajlí, jejím impotentním(?) galánem i celým zbytkem nesourodého gangu, podívanou mi neusnadnilo ani vláčné tempo a nevyjasněné situace. U mě se tento film jako legendární nezapíše, převálcoval ho totiž čas. ()

Stanislaus

Nerozlučná dvojka Bonnie a Clyde, jejichž vzájemný vztah byl mnohdy pochybnější a prapodivnější než vztah Willa a Grace. BaC je film, který nepostrádá jak romantickou, tak krimi atmosféru. Děj mi utíkal, nenudil jsem se, protože se tam pořád něco dělo. Všichni herci byli vynikající a hráli přesvědčivě - fakt jsem jednu chvíli nemohl z hysterické Estelle Parsons, jak tam běhala šílená po ulici při přestřelce a musel jsem se fakt smát. Ikdyž už jsem od začátku věděl, jak tohle všechno skončí, tak jsem stále bedlivě sledoval děj. No a musím říct, že ten konec byl fakt masakr. Nesmím zapomenout zmínit skvělou hudbu ve stylu country, která skvěle dotvářela celkovou atmosféru filmu. Zkrátka film, který možná nějakou mouchu má, ale mě opravdu dostal, a to hlavně díky vztahu titulní dvojice a Estelle Parsons. ()

Flego

Kultová gangsterka, ktorá bola v Amerike prijatá veľmi vlažne. Až európsky úspech prebudil kritikov a oscarová noc patrila Pennovmu odvážnemu filmu. Herecké výkony sú obdivuhodné a zatieňujú vcelku prostý príbeh. Romantizácia outsiderov mi trochu pripomínala westernovú romantiku Butcha a Sundanceho. ()

GigaPudding

Faye Dunaway jako obyčejná servírka z texaského zapadáku, co se zamiluje do náhodou kolemjdoucího zločince Warrena Beattyho a pak jen roztáčí spirálu násilí a bankovních loupeží, protože ona pro něj udělá cokoli, protože se s ním necítí jako uvězněná v malém nudném městečku, a on zase udělá cokoli, aby předvedl, že za něco stojí, i když to s ním v posteli není zrovna nejslavnější. Začátky jejich zločinecké kariéry sice nejsou zrovna dvakrát úspěšné, ale později to začnou roztáčet ve velkým stylu až nakonec skončí tak jak skončí. Něco tomu ale na pětku chybělo, i když tam byla Faye Dunaway, Warren Beatty a celá jejich romantická výprava za nějakým cílem, který ale nakonec nikdy ani nemohl přijít a i když asi na tehdejší dobu byla poslední scéna něco ne zrovna obvyklého. ()

Xeelee

Kdysi to byl nejkrvavější film a byl natočen pro mladé lidi, zklamané a bouřící se proti systému. Dnes už je to jen svižná kultovní gangsterka, která i po čtyřiceti letech skvěle funguje. Kdo by chodil do práce, která ho nebaví a žil nudný všední život, když je tak snadné vykrádat banky? Jednou se to ale vždycky zvrhne, začínají se objevovat mrtví a smyčka kolem ústřední dvojice se začíná stahovat… ()

Havenohome

Ono je to vlastne veľmi deziluzívny film. Bonnie a Clyde si v celom filme ani poriadne nevrznú. Arthur Penn z nich urobil zamidrákované postavy a väčšina stopáže filmu nie sú prestrelky a akcia ale komorné interierové scény, kde ja kladený dôraz na psychologické herectvo. Bližšie ako ku gangsterke to má k umeleckým filmom aké v Amerike v sedemdesiatych rokoch točili Bob Rafelson a ďalší novohollywoodsky režiséri z tej "umeleckejšej" línie. Keď dôjde na akciu, tak sa to najviac podobá asi na Na konci s dychom (Penn bol z fr. novej vlny na mäkko). ()

Exkvizitor

Hlavní problém tohoto filmu spočívá v tom, že sestává ze skvělých epizod, ale tyto epizody příliš nedrží pohromadě. Nicméně, jedná se o klasiku - a navíc: všichni herci jsou perfektní. Ale Butch Cassidy a Sundance Kid to není. ()

Morholt

Možná je to naivní a zromantizované, ale pro mě je to prostě nepřekonatelně dokonalá klasika. Zkrátka gangsterka se vším všudy, včetně dominující ústřední dvojice, které dýchá na záda skvělý Gene Hackman. 100% ()

jhrasko

Skutočný príbeh sám o sebe je skvelý, ale to nie vždy stačí k tomu, aby film ako taký obstál (viď Changeling). Pán Penn ale presne vedel, ako naložiť so scenárom a využiť potenciál excelentne vybratých hercov. Chémia Faye a Warrena je neskutočná a hoc viete, ako príbeh skončí, na konci ostanete úplne v šoku, ako intenzívne Vás tá defintiíva dostane. Skvélá vecička! ()

Caszidy

Poctivá gangsterka ze staré školy s uhlazeně rozpustilým Warrenem Beattym a rozpustile krásnou Faye Dunaway. Za zmínku stojí samozřejmě i mladý Gene Hackman. Jedná se jistě o jednu z žánrových klasik, ale přesto, že jsem se rozhodně ani minutu nenudil, mi k absolutnímu hodnocení přeci jen něco chybělo. ()

BoPo

Zo začiatku mi bol film dosť sympatický. Dvaja snílkovia, čo na seba náhodou narazili. On grázel, ktorý chce dokázať niečo ..., no proste NIEČO. Ona pekná tvárička v zapadákove, ktorá sa nudí a čaká na NIEČO. A tak vlastne jeden druhého strhli k tomu, že sen sa môže stať skutočnosťou. Bohužiaľ, postupom času mi postavy začali pripadať čoraz viac nesympatické. A čím viac guliek svišťalo vzduchom, tým viac som sa tešil, až to konečne schytajú. Z filmu si odnášam asi len jednu otázku. Bol Gene Hackman vôbec niekedy mladý? ()

argenson

Po vizuální stránce milé, zvláště automobilové honičky jsou fajn. Ale zařvat měla v první řadě Clydova švagrová, s takovou babou po boku je to o nervy dát se na dráhu zločinu. Pár pěikných vtipů a efektní finále. Odškrtávám si položku v sekci filmové legendy, ale nenadchlo mě to tak, jak by asi mělo. ()

Pink.Panther

Gangsterské melodrama o skutečných antihrdinech s nádechem antikulturní alegorie inspirované filmovými postupy francouzské nové vlny - snad i proto je to stále svěží americká klasika. Produkce: Warner Brothers/Seven Arts ()

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder

30.08.2016

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

27.07.2011

Je zvláštní říct to o filmu, který byl ve své době kritizován za amorálnost a drsnost (zejména krvavé finále diváky v roce 1967 doslova šokovalo), ale je to tak – Bonnie a Clyde Arthura Penna nabízí… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

Střední Evropa 2007 napoprvé

Střední Evropa 2007 napoprvé

03.09.2007

Asociace českých filmových klubů rozhodně nepatří mezi ty, kteří by setrvali na dlouhé časy v posvěcené nečinnosti, a tak pro příznivce netuctových filmů připravují další putovní přehlídku. Po… (více)