Bonnie a Clyde

• USA Bonnie and Clyde (více)

Americký film režiséra Arthura Penna Bonnie a Clyde patří dnes již do zlatého fondu světové kinematografie. Příběh dvou sympatických lupičů se odehrává v Americe třicátých let a je založen na skutečných událostech a skutečných postavách. Bonnie Parkerová se narodila v Roweně v Texasu roku 1910. Roku 1931 pracovala v kavárně. Pak se dala na dráhu zločinu. Clyde Barrow pocházel z rodiny nájemce půdy. V mládí vyloupil benzínovou pumpu. Byl odsouzen na dva roky, ale roku 1931 byl propuštěn za dobré chování. V tomto okamžiku začíná vlastní filmový příběh zločinecké dvojice, který je pojat spíše baladicky a s jistým nadhledem, aby pak nakonec gradoval v závěrečné orgii krutosti, v dnešním kontextu kinematografie ovšem množstvím krve dávno překonané. Film v době svého vzniku vzbudil velký ohlas a sklidil pochopitelně také mnoho cen. Jmenujme např. Oscara za vedlejší roli Estelle Parsonsové a kameru Burnetta Guffeyho, film měl ovšem ještě dalších osm oscarových nominací! V hlavních rolích pochopitelně zaujali Warren Beatty a Faye Dunawayová. Ta si vedle oscarové nominace odnesla za film i Cenu Britské akademie. (Česká televize)

Javert

Kvalitní podívaná plná vtipných narážek, akce a romantiky. Nemůžu si pomoct, ale Beatty mě přišel děsně nesympatický, naopak Dunaway zatraceně krásná:)) jako v každém jejím 60s a 70s filmu. Potěšily mě krásně napsané role pro oba herce jménem Gene. Hackman v jedné ze svých prvních větších rolí je jako bratr hlavního hrdiny skvělý, stejně tak jako Wilder, jehož mini role mě také u srdce zahřála. ()

Goldbeater

Bezstarostná a odvázaná jízda jedné zločino-milenecké dvojice za dobrodružstvím, penězi a zkázou. Výborný Warren Beatty a krásná Faye Dunaway, která si rolí v tomto filmu vysloužila čestné místo v žebříčku mých deseti nejoblíbenějších hereček, dělají z tohoto výrazného krimi ještě daleko víc. Potěší i Gene Hackman v jedné ze svých prvních rolí a možná taky (ne)potěší uřvaná Estelle Parsons, která za své neustálé stěžování a řvaní dostala oscara. Na rok 1967 je tenhle snímek pořádný nářez a tak to má být! ()

Šakal

NÁDHERA! Tímto bych chtěl poděkovat České televizi, že jsem si po takových letech mohl připomenout snímek, který mi v mládí učaroval ( byla to láska na první pohled ), abych na něj na DLOUHOU dobu zapomněl a teprve dnes ( 19.10.2009 ) si mohl oživit tehdejší krásné vzpomínky a prožíval vše opět znovu s hlavními hrdiny, držet jim palce a užívat si to snad ještě více než tenkrát. Kdo by čekal nějakou přeslazenou love story, nenechte se mýlit. Clyde Barrow a Bonnie Parkerová nebyli žádní andílci, ale bankovní lupiči, kteří se rozhodně nebáli na člověka vytáhnout zbraň a následně ji bez mrknutí oka použít! Během dvou let ( až do svého úmrtí ) měli na svědomí 15 lidí. Tvůci snímku museli samozřejmě na BRUTALITĚ NOTNĚ UBRAT, ale stejně na tu dobu šlo o dosti odvážné scény. Přestože snímek oplývá výbornou akcí, brilantní kamerou a dobře napsaným scénářem, tak hlavní podíl na výsledné podobě celého snímku mají bezesporu oba hlavní představitelé v podobě EXCELENTNÍHO Warrena Beattyho coby Clyda Burrowa a NÁDHERNÉ a zároveň FANTASTICKY hrající Fay Dunaway jako Bonnie Parker. Tady jsem se do ní poprvé zamiloval :o) Tvůrci snímku udělali obsazením obou hlavních představitelů obrovské TERNO. Oba se svých rolí zhostili s takovou noblesou, že jim musíte držet palce i při scénách, kdy se zrovna moc sympaticky nechovají a kulky létají všemi směry. Více než zdatně jim sekundují Gene Hackman, Michael J. Pollard a Estelle Parsonová. To vše pod taktovkou Arthura Penna. Nemůžu jinak ( byť vím, že po filmařské stránce existují " kvalitněší snímky " ), ale za ty pocity, které ve mně snímek vyvolal i po tolika letech, za tu lehkost, svižnost, vtipnost, parádní přestřelky ( které ani po tolika letech nepůsobí směšně ), za NÁDHERNOU Fay Dunaway, za tu ústřední melodii provázející nás napříč celým snímkem a za ten NÁDHERNÝ KONEC ( smekám PANE kameramane ) nemůžu jinak a sahám dodatečně do své TOP -ky! p.s. tento snímek bych chtěl vidět ( kdybych mohl vrátit čas ) poprvé v autokině na velkém plátně s krásnou holkou vedle sebe...... ()

dzej dzej

Filmu dominuje výrazná postava Bonnie, kterou lze vnímat jako matku všech akčních filmových hrdinek (seržantkou Ripleyovou a Sarah Connorovou počínaje a (brutální) Nikitou konče). Navíc se v B a C objevuje na svou dobu vizionářské zdůraznění tématu vztahu zločinců a médií, které později rozvedl Oliver Stone ve svých Natural Born Killers a které do krajnosti dovedli belgičtí tvůrci snímku Muž, který kousl psa. Westernový příběh odehrávající se v newesternovém prostředí, bolestivá závěrečná scéna, nadpozemsky krásná Faye Dunaway, dva výrazní muži jménem Gene ve vedlejších rolích a usměvavě impotentní gangster Clyde... tak má vypadat "svěží klasika". ()

Jordan

najromantickejší krimithriller alebo najgangsterskejšia romanca? mladá faye je krásna, ako z modlitebnej knižky; záverečná scéna - brilantné, legendárne a majstrovské cvičenie z réžie a strihu... ()

Anderton

Bonnie and Clyde je tak intenzívny, atypický zážitok, že vám utkvie v mysli navždy bez ohľadu na to, či ste boli z neho nadšení, či sa vám zdal priemerný, alebo ste boli znechutení tým, že hlavnými hrdinami sú zločinci, ktorým sme donútení šikovnou a podvratnou Pennovou réžiou z celého srdca fandiť. Na konci nás potom režisér zákerne zradí. Bonnie a Clyde sa nestal našou televíznou klasikou zrejme preto, že pôsobí príliš americky. Ak ho chcete vidieť, na televíziu zabudnite. Jeden z najdôležitejších filmov 60tych rokov. ()

Kothy

Tak jsem si doplnil i tuto klasiku s úžasnou Faye Dunawa. Jejich příběh asi každý zná. Je docela zvláštní, že jim to tak dlouho procházelo. Celou dobu jenom loupí a utíkají před policajtama. Proč to vlastně dělali, no pro zábavu. Zmínil bych i známého Geneho Hackmana jako bráchu od Clydea. Spolu tvořili slavný Barrowův gang. No a skončili podle očekávání... "Můžete už jenom utíkat." ()

swamp

Celý snímek mi připomínal dobovou atmosférou film The Sting. Ale některé herecké etudy a přechody z vážných okamžiků do situací s veselou hudbou mi opravdu nedovolují dát plný počet hvězdiček! Ovšem zábava to je! :) ()

Fingon

70% Syd Field ve své knize Jak napsat dobrý scénář píše, že abyste zaujali diváky, musíte pro ně učinit film zajímavým během úvodních deseti minut, nejlépe ještě na první stránce/minutě. Na několika desítkách filmů, které jsem viděl po přečtení jeho knihy, jsem si ověřil, že na tom něco bude. Bonnie a Clyde mají velmi dobrý začátek, vážne skvělý, vůbec celá první půlhodina je úžasná. Ale pak to začne jít z kopce. Stále je to dobrý film, o tom žádná, ale začátek je nejlepší a zbytek pokulhává. Když to srovnám s výletem a Kokořín... vlastně s pozdějším filmem Takoví normální zabijáci, pro mně vychází mnohem lépe právě film Olivera Stonea, kterého jinak nemám příliš v lásce... ()

nascendi

Po poslednej projekcii som napriek "morálnym dôvodom" ponechal štyri hviezdičky. Pred ním takmer všetky filmy tohto žánru končili dolapením a potrestaním zločincov. Aj tu, ale tento film je prelomový v tom, že glorifikuje zločincov a robí ich (na rozdiel od primitívnych zabijakov, ktorými boli v skutočnosti) príťažlivými, sympatickými hrdinami, ktorí z donútenia alebo v sebaobrane sem-tam niekoho zastrelia. Výsledkom je, že najodpornejšou postavou filmu je filmová manželka Gene Hackmana, ktorú by zastrelil každý druhý divák. A od úspechu tohto filmu sa nám sympatickí a nepotrestaní gauneri na plátnach utešene rozmnožili vytvoriac tak nový stereotyp. Jeden extrém vystriedal druhý a bude nejakú dobu trvať kým sa to po krivke tlmených kmitov dostane do rovnováhy. A počtom hviezdičiek to nezmením. ()

Tomco

Nielenže som si konečne odbil ďalší výrazný filmový rest, ešte som sa aj výborne bavil. Láka samozrejme už samotný námet, no bez presvedčivých výkonov dvojky Beatty + Dunaway by tento film nadobudol terajší status len veľmi obtiažne. Chvalabohu, že nastala tá lepšia možnosť. ()

WANDRWALL

Krásná Faye Dunaway a zajímavý Warren Beatty. Příběh je to hodně známý, takže na něj dříve či později narazí každý zájemce o zajímavé případy v U.S.A. Film je už stylizace. Osobně mě spíše zaujalo, že po Čínské čtvrti už o herečku Faye Dunaway nebyl mezi filmaři zájem. Zmizela z jejich hledáčku. Pulp Fiction mi přijde v úvodu právě jako reminiscence TARANTINA na tuhle dvojici, jen ji aktualizoval. V úvodu a pak na konci je právě taková dvojice, která nápadně připomíná příběh Bonnie a Clyde, až na ten kufřík, který film Pulp Fiction posouvá do vyšších, trancendentních sfér. ()

Willy Kufalt

Občas mívám mírný problém s některými krimi filmy, pokud svým zpracováním staví diváka do pozice, kdy musí fandit gangsterům či vrahům. Ale nechal jsem se přesvědčit na starou dobrou klasiku a nemrzí mě to. A nakonec se mi v průběhu filmu párkrát podařilo s Bonniem a Clydem sympatizovat. A ten film má v sobě snad všechno: krásnou atmosféru starých časů, skvělé herce, napětí a dobře odvedené akce, které naštěstí smysluplně vyplňují dění příběhu. Velice se mi líbilo průběžné dějové přepojení příběhu hlavních dvou hrdinů a jejího gangu s pátráním a ohlasem v médiích. Stejně tak např. momentky s fotografováním, které nejdřív působily jako pěkné odlehčení, v jiné chvíli (setkání se šerifem) se stalo fotografování neplánovanou součástí lupičského programu Bonnie & Clyde a do třetice směrem k závěru (opět v souvislosti s šerifem a jeho další fotkou s B & C) směrovalo i k zajímavé pointě.                                              . . .                                   Trošku úsměvně působí fakt, že ze všech pěti ústředních herců, nominovaných ve všech případech na Oscara, ho získala nakonec pouze málo známá Estelle Parsonsová, v roli hysterické manželky jednoho z členů gangu. Ale její vedlejší figurka dodává na nezapomenutelnosti tohoto snímku stejně jako její filmový partner Gene Hackman, který svým typickým charismatem navíc dodal postavě Bucka příjemné komičnosti. Film mi v mnohém připomněl western o Butchovi Cassidym a Sundanci Kidovi, dává divákovi poutavým způsobem nahlédnout do epizod ze života slavných lupičů bank, kde nechybí láska ani humor. Dokonce ani poezie, díky symbolické básni ke konci příběhu. Jistá poezie má zde kouzlo rovněž při nostalgické scéně návštěvy Bonnieny mámy, kde se v sluncem zalitém místečku mění vizuál na méně ostrý a při krátkých záběrech na Bucka vyvádějícího s dětmi se divák naposled ještě může plně zasmát. Velké přestřelky už žádné příjemné momenty nepřinesou, co musím ale na nich kromě zručného odvedení ocenit, je velmi přijatelné zobrazení násilných scén spíše v náznacích. 80% ()

Vitason

Jo, láska ta dělá s člověkem divy. Bonnie and Clyde je další mistrovské dílo, kterému nemůžu dát plný počet hvězdiček i přesto, že se jedná o herecký koncert chrochtajícího Warrena Beattyho a Faye Dunaway, která je tady až nebezpečně sexy. Za pochvalu dále rozhodně stojí kamera, která natočila zdařilé akční scény a vytříbená režie, ale scénář je až moc roztříštěný a to tak, že film by se klidně mohl jmenovat Střípky ze života Bonnie a Clyda. Dále se mi moc nelíbil způsob jakým se oba gangsteři seznámili a navíc mě závěrečné cedníkování, i když skvěle natočené, nechalo zcela chladným. Jinak už nemám, co vytknout, takže 4* určitě zasloužené. P.S. Za zmínku ještě stojí mladý Gene Hackman. ()

dopitak

Pouštěl jsem si tenhle film jako legendu, a tak, slovy Ready Kirken, čekal jsem víc. Alespoň asi o trošku. Faye Dunaway je kočka, Warren Beatty sympaťák každým coulem (líbil se mi už v McCabe & Mrs. Miller, i když neskutečně huhlá). Ječák Estelle Parsons byl ale hrozně protivný a asi mi trochu atmosféru pokazila, její filmový manžel Gene Hackman byl naopak velmi precizní a řekl bych, že zahrál ze všech nejlíp. Velká přehlídka skvělých aut, výborná hudba. Asi jsem ale čekal víc akce na začátku a v první části filmu, protože surové postřelení (skoro všech) a vlastně i neslavný konec obou hrdinů působil jako příliš velký kontrast k rozvláčenému a spíš melancholickému obrazu zpočátku . Scény s bratrem Clydea a jeho manželkou bych pořádně prostříhal. I tak ale u mě dost dobrý a 80 procent z toho je. ()

iamek

Film je bezpochyby klasikou, ale já ho rovněž považuju za takový solidní průměr. Chápu, že Amerika je z toho odvařená, ale z evropského pohledu je film nepochopitelný. Opět tu máme starou známou touhu po osobní nezávislosti a vzpurnosti proti obecným řádům a opět je to film, který nás nutí sympatizovat a obdivovat antihrdiny – vrahy a kriminálníky, ze kterých film udělal vlastně kladné postavy, kterým má divák fandit. ()

Chrustyn

Jedna z klasik, která mě moc nezaujala. Výborná ústřední dvojice nepřekryje celkovou nudu, která mě filmem provázela. ()

LaciLC

Dokonalá "lúpežnícka" klasika a vo svojej dobe podľa všetkého jeden z "najnásilnejších" filmov. Úžasná práca s kamerou a výborní herci. Predovšetkým Warren Beatty a Faye Dunaway a ich zaujímavé prevedenie gangsterského páru, no aj skvelí Pollard s Hackmanom ako ďalší členovia bandy. Film, ktorý sa mierne pohrával s "vtedajšou" cenzúrou a zároveň strhujúca dráma s pamätnou (a brutálnou) záverečnou scénou. Príbeh Bonnie a Clydea ma zaujal a pokiaľ by som povedal, že som im nedržal palce, klamal by som. Legenda krimi žánru. ()

korbitch22

Faye Dunaway je možná jedna z nejkrásnějších hereček své doby, ale když vedle ní 111 minut klackuje naprosto gumový, toporný a neuvěřitelně homosexuální Warren Beatty, nepomůže Vám ani dobrá kamera, ani výprava a nezachrání to ani efektivní rozstřílení na sračku ve finálním zúčtování, kde ten Beatty nedokázal věrohodně zahrát ani zastřelení, ano tak strašně špatný kokot to byl, je a bude. Díky bohu za novější verze tohohle příběhu.60%. ()

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder

30.08.2016

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

27.07.2011

Je zvláštní říct to o filmu, který byl ve své době kritizován za amorálnost a drsnost (zejména krvavé finále diváky v roce 1967 doslova šokovalo), ale je to tak – Bonnie a Clyde Arthura Penna nabízí… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

Střední Evropa 2007 napoprvé

Střední Evropa 2007 napoprvé

03.09.2007

Asociace českých filmových klubů rozhodně nepatří mezi ty, kteří by setrvali na dlouhé časy v posvěcené nečinnosti, a tak pro příznivce netuctových filmů připravují další putovní přehlídku. Po… (více)