Bonnie a Clyde

• USA Bonnie and Clyde (více)

Americký film režiséra Arthura Penna Bonnie a Clyde patří dnes již do zlatého fondu světové kinematografie. Příběh dvou sympatických lupičů se odehrává v Americe třicátých let a je založen na skutečných událostech a skutečných postavách. Bonnie Parkerová se narodila v Roweně v Texasu roku 1910. Roku 1931 pracovala v kavárně. Pak se dala na dráhu zločinu. Clyde Barrow pocházel z rodiny nájemce půdy. V mládí vyloupil benzínovou pumpu. Byl odsouzen na dva roky, ale roku 1931 byl propuštěn za dobré chování. V tomto okamžiku začíná vlastní filmový příběh zločinecké dvojice, který je pojat spíše baladicky a s jistým nadhledem, aby pak nakonec gradoval v závěrečné orgii krutosti, v dnešním kontextu kinematografie ovšem množstvím krve dávno překonané. Film v době svého vzniku vzbudil velký ohlas a sklidil pochopitelně také mnoho cen. Jmenujme např. Oscara za vedlejší roli Estelle Parsonsové a kameru Burnetta Guffeyho, film měl ovšem ještě dalších osm oscarových nominací! V hlavních rolích pochopitelně zaujali Warren Beatty a Faye Dunawayová. Ta si vedle oscarové nominace odnesla za film i Cenu Britské akademie. (Česká televize)

Stíba

Výborná klasická gangsterka 30. let s nezaměnitelnými hlavními hrdiny a na gangsterku netypicky uvolněnou atmosférou. Podoba s příběhem Johnna Dillingera je nezpochybnitelná - nebojácné rebelství, zbraně, banky, krev, láska, smrt. ()

Utero

Nikdy by mě nenapadlo, že mě film ze šedesátých let takhle dostane!....ústřední dvojce naprosto úžasná, skvělá zábava a hlavně těžký konec u kterého jsem si přál aby nikdy nenastal, ale přece........nemám co vytknout, výborná klasika! ()

Lucas87

Tento film mi učaroval popisuje nejslavnější gangsterskou dvojici, která loupila, zabíjela. V době krize byli oslavováni i zavrhováni. V té době okrádali banky, které většina amerických lidí nenáviděla za způsobenou krizi, pro ně to byli hrdinové stejně jako ve své době Robin Hood. Clyde takový drsňák poprvé zabil ve vězení svého spoluvězně co ho sexuálně zneužíval. Je to příjemné sledovat tuto dvojici, která se stala symbolem zločinu té doby podobně jako Alcapone. 2 hvězdy a méně tomu dají jen ti, kterým 30. léta minulého století nic neříkají. PS. Bonnie s Thompsonem při útěku, kdy jí vítr vane do šatů to je nejlepší záběr. ()

NightPorter

Nemohu říci, že by mě ten film úplně celý bavil, ale jelikož jsem povrchní, tak pod 5 hvězd za tu Faye tady jít prostě nemůžu. Nemusí to bejt nutně inteligentní. Občas stačí, že je to krásný. A ta závěrečná scéna je laskomina! Ale mohla bejt ještě o něco delší. ()

tranquill

"Chceme prachy! My chceme prachy...!" Oni si prostě koledovali... A film samotný si také koledoval o 4 hvězdy, ale poslední třetina ztratila spád a můj zájem. ()

Biopler

Film je prekvapivo nudný, lebo tému prípadu Bonnie a Clyde som považoval za zaujímavú. Ich životná cesta však bola nezáživná, a ak by sa v príbehu nezjavil Buck v podaní Hackmana, asi by som zaspal. Dunaway je pekná tvárička a dobre zapadla do role Bonnie. Beatty sympaťák v roli Clydea, ale nezachráni všetko len snehobiely úsmev, treba aj hrať a to nám až tak nepredviedol, resp. nestrhol ma svojim výkonom. ()

Razzor_82

"Nás nechytnou!" Dobové retro ve kterém zločinci bez příčiny berou jen bohatým. Životní příběh ve kterém se z rebelů stávají legendy. Morálně je těžké s nimi sympatizovat ale jejich tragický konec Vás zamrazí. Herecky sympaticky obsazeno. Charizmatická Warren Beatty a pohodový Faye Dunawaye . Přestřelky a automobilové honičky mají šťávu. 8/10 ()

Petulka88

Z filmařského hlediska to není špatný. Ale nakládání z historickými fakty a glorifikace dvou psychopatů, je už podstatně horší... ()

josieaddms

Mělo to co do sebe. Alespoň jsme se nemuseli tvářit, že zlodějina hodně nese, a že je to skvělej free život. Ve skutečnosti je to totiž film o lidské smůle, smutku, a o dvou bláznech kteří si mysleli že to můžou změnit. Ani jeden z nich nebyl sympatický, a jejich cesta k bohatství, nakonec vedla k cestě ke smrti. A navíc si to ani jeden z nich ani trochu neužíval. To se mi na tom asi líbilo nejvíc. Žádné přidané pozlátko. Ovšem pravdou je, že slečnu Faye Dunaway fakt hodně nemusím, ale pro mě to dost vyrovnával Warren Beatty který je podle mě celkem fešák. Jinak mi to celé přišlo dost smutné. Ale nijak celkově mě tyhle střílecí filmy nebaví, vždycky jde o to, co se děje pod povrchem filmu. Tady se docela držela i atmosféra. Prostě mi přijde že se filmaři dřív mnohem víc snažili natočit něco, co skutečně mělo nějakou hodnotu. A alespoň to na tomhle filmu obdivuji. ()

Brinkley

Pořád nechápu ten kult, který kolem Bonnie a Clydea nabobtnal. Ona potkala jeho během krize, moc toho neuměli, tak se dali na loupeže a vraždění. Užívali si to, dokud je působivě nerozstříleli v krásným veteránu. Warren Beatty toho moc nepředvedl, takže nezbývá než všeobecně vzdychat nad Faye Dunaway, která je vskutku výborná. Ne, že bych se nudila, ale po celý film jsem zůstala nezúčastněná, takže osobní bídné tři hvězdy. ()

porky93

Chápu, že ve své době to byla v rámci krimi žánru docela senzace. Z mého pohledu, jakožto dnešního diváka, je to už ovšem víceméně tuctová záležitost. Scénář je dost děravý a historická přesnost taky není zrovna doménou tohoto filmu. I tak je to ale celkem dobrý snímek. Navíc v něm září moje oblíbená Faye Dunaway a Gene Hackman ve vedlejší roli taky neurazí. ()

ZnalecH

Je to zvláštní a stává se mi no výjimečně, ale nevím, co napsat. Napadá mě - Kdo by neznal slavnou dvojici Bonnie a Clyda. Skvělá přestřelka s láskou. A ke konci: Ty prevíte jeden zrádnej, umři v pekle... Ale spíše podotknu to, že to byl příjemný film, ve kterém mi vůbec nevadilo stáří filmu a náramně jsem si ho užil. ()

Inozuka

Tenhle film hrozně zestárl, a rouhačsky by se dalo říct, že možná nikdy nebyl extra dobrý. Naivní, občas rozkolísaný mezi žánry a plytký bez snahy jít do hloubky. Jediné, co je nadprůměrné a co odolá i zkoušce času je krása i herectví Faye Dunaway - válcuje všechno a všechny. ()

Davidos305

Velmi pozoruhodné kriminální drama, které je ve svém žánru vyjímkou díký vztahu mezi Clydem a Bonnie . Také se mi na tomto filmu líbí zkoumání rodinného života, který se kombinuje s kriminálním životem a co člověk musí v této kombinaci obětovat.  Scénář je pravůrní, najdou se nápadité záběry a Faye Dunaway + Warren Beatty mají skvělou chemii a odvádějí dobré herecké výkony. ()

TheRay97

Zamlouvá se mi, že hned po krátkém intru, tedy setkání hlavních hrdinů, začne honička táhnoucí se napříč celým filmem. Bonnie Parker aka Faye Dunaway projevuje své charisma a originalitu v této postavě. To samé platí pro Warrena Beattyho. Z mého pohledu, tato adaptace je nepřekonatelná, nosí v sobě kouzlo jak 60. let, kdy film byl natočen, tak 30. let, doba utíkání Bonnie a Clydea před spravedlností. Vlastně se ani nelze divit, proč se zrovna rozhodli pro takový život a je zcela nemyslitelné je soudit negativně. Jak film postupně plynul, částmi jsem se nachytala, jak sním o takovém životě. S hrdostí se může říct, že film splnil všechny předpoklady a očekávání, ať byly jakékoli. ()

junxi91

Životopisný snímek s notnou dávkou filmařské fantazie, který ukazuje Bonnie, Clyda a jejich kumpány jako celkem sympatické kriminálníky, kteří stojí na straně chudých a kradou pouze bohatým bankám, které obyčejné lidi vykořisťují. Film, který je považován za první z filmů éry Nového Hollywoodu, protože jsou v něm otevřeně prezentovány intimita a násilí. Během Velké hospodářské krize se setkají Clyde Barrow a Bonnie Parker za neočekávaných okolností - mladík se snaží ukrást auto matky Bonnie a ona ho okřikne, ať toho nechá, ale zároveň je jím přitahována. Bonnie má nudnou práci servírky v kavárně a Clyde se ukáže jako dobrodruh, který se nebojí za bílého dne vykrást obchod. A tak se stane jeho partnerkou ve zločinu a povede se jim pár pěkných loupeží. Bonnie ovšem vybere banku, která zkrachovala, a ta dvojice odchází bez lupu. Bonnie a Clyde přejdou od malých loupeží obchodů k vykrádání bank. Na čerpací stanici se setkávají s hloupým obsluhujícím, který strávil mládí v polepšovně jménem C. W. Mosse, a ten se stává jejich řidičem. Při první bankovní loupeži C. W. zaparkuje auto mezi vozidly a díky tomu zdrží útěk, a Clyde střelí bankovního manažera, který skočí na stupátko pomalu jedoucího auta, do obličeje. C. W. za to dostane pěkně seřváno a Clyde má výčitky svědomí, protože musel poprvé v životě zabíjet. Pak se k trojici připojí Clydův starší bratr Buck a jeho uřvaná manželka Blanche, dcera kazatele. Bonnie se s Blanche nesnáší a jejich nesnášenlivost se jen zhoršuje. Blanche pohrdá Bonnie, Clydem a C. W., zatímco Bonnie vnímá Blanche jako nebezpečnou přítěž. Ve městě Joplin, Missouri, přijede místní policie k úkrytu gangu a myslí si, že jsou to pašeráci. Dojde k brutální přestřelce, při které jsou zastřeleni dva policisté, a od té doby policisté gang neustále pronásledují. Na odpočívce u rybníka je překvapí texaský ranger Frank Hamer, kterého gang zajme, vyfotí se s ním u auta a Bonnie mu dá pusu, on si však odplivne a Clyde ho pak málem utopí ve vodě. Gang pak provede loupež, během které policejní hlídka poničí jejich auto. A tak si gang ukradne za bílého dne auto Eugena Grizzarda, který je pak se svou přítelkyní pronásleduje, ale nakonec jsou sami pronásledováni a zajati. Během zajetí se dozví, že Eugen pracuje v pohřebnictví, a tak jej s jeho přítelkyní vyhodí z auta. Bonnie chce navštívit svou rodinu v Texasu a dát jim část nakradených peněz, a Clyde s tím neochotně souhlasí. Přes noc je gang v domě rodiny Bonnie zaskočen přepadením policie a je to ještě drsnější přestřelka. Buck je smrtelně zraněn střelou do hlavy, Blanche má poraněné oko a ztrácí zrak. Bonnie, Clyde a C.W. na poslední chvíli utečou, zatímco Buck umírá v obklíčení policie a Blanche je vzata do vazby. Hamer z ní pak vytáhne jméno C.W a vystopuje trojici schovávající se u C.W.-ho otce Ivana, který gang nesnáší a myslí si, že zkazil jeho syna (hlavně díky tetování). Ivan Moss se domluví s Hamerem: policie bude k C.W. shovívavá a on jim pomůže nastražit past na Bonnie a Clyda. Bonnie a Clyde pak zastaví u krajnice, aby pomohli Ivanovi vyměnit pneumatiky, a to se jim stane osudným. Policie vyleze z křoví a zahájí palbu - nejnásilnější scéna, která kdy byla do té doby natočena. Film měl rychlý průběh, byl zábavný, akční a neměl téměř žádná hluchá místa. Clyde jako chlap, který "nebyl příliš na muchlování", mi byl také sympatický, protože se během loupení choval jako gentleman, zatímco Bonnie byla taková rozmazlená holka, která se v životě příliš nudila a myslela si, že zločin je sranda. () (méně) (více)

Dexx

Gangstersky film se vsim vsudy, nic nechybi, vsechno je jak ma byt; zaverecna scena je skvele natocena. Ale na 100% to nejak neni, nemuzu si pomoct. ()

Smrtholka

Souhlasím s Oskarem, cosi, co nedokážu pojmenovat, mi brání dát filmu pět *****. Kreace Warrena Beatyho mi přišla daleko sympatičtější než Bonnie F.Dunaway., na druhou stranu byla Bonnie snesitelnější než labilní E.Parsons, v čemž byl zakopán pes. Konec je krásně brutus bruto. ()

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder

30.08.2016

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

27.07.2011

Je zvláštní říct to o filmu, který byl ve své době kritizován za amorálnost a drsnost (zejména krvavé finále diváky v roce 1967 doslova šokovalo), ale je to tak – Bonnie a Clyde Arthura Penna nabízí… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

Střední Evropa 2007 napoprvé

Střední Evropa 2007 napoprvé

03.09.2007

Asociace českých filmových klubů rozhodně nepatří mezi ty, kteří by setrvali na dlouhé časy v posvěcené nečinnosti, a tak pro příznivce netuctových filmů připravují další putovní přehlídku. Po… (více)