Bonnie a Clyde

• USA Bonnie and Clyde (více)

Americký film režiséra Arthura Penna Bonnie a Clyde patří dnes již do zlatého fondu světové kinematografie. Příběh dvou sympatických lupičů se odehrává v Americe třicátých let a je založen na skutečných událostech a skutečných postavách. Bonnie Parkerová se narodila v Roweně v Texasu roku 1910. Roku 1931 pracovala v kavárně. Pak se dala na dráhu zločinu. Clyde Barrow pocházel z rodiny nájemce půdy. V mládí vyloupil benzínovou pumpu. Byl odsouzen na dva roky, ale roku 1931 byl propuštěn za dobré chování. V tomto okamžiku začíná vlastní filmový příběh zločinecké dvojice, který je pojat spíše baladicky a s jistým nadhledem, aby pak nakonec gradoval v závěrečné orgii krutosti, v dnešním kontextu kinematografie ovšem množstvím krve dávno překonané. Film v době svého vzniku vzbudil velký ohlas a sklidil pochopitelně také mnoho cen. Jmenujme např. Oscara za vedlejší roli Estelle Parsonsové a kameru Burnetta Guffeyho, film měl ovšem ještě dalších osm oscarových nominací! V hlavních rolích pochopitelně zaujali Warren Beatty a Faye Dunawayová. Ta si vedle oscarové nominace odnesla za film i Cenu Britské akademie. (Česká televize)

castor

Studiový systém se za oceánem začal chtě nechtě rozpadat, mladí rebelové hledali inspiraci v Evropě a chtěli točit tak trochu jiné filmy. Látka o svérázných bankovních lupičích takové parametry splňovala. Napětí tu nepramení ze samotných loupeží, ale z vyobrazení vztahu nejen dvou milenců, ale i dalších vedlejších postav. Z Bonnie a Clydea jsou záhy nejen štvanci, ale díky rostoucí publicitě také hrdinové. Zobrazování násilí, romantická bezstarostnost, pocity deziluze, postavy vykreslené jako naivní hvězdy stříbrného plátna, vykořeněnost generace květinových dětí, prvky protestu a velmi jistá režie Arthura Penna dělají z téhle klasiky stále svěží záležitost. Faye Dunaway neuvěřitelně sexy, zuřivá a střihově dokonalá finální střelba je na opakované zhlédnutí!! ()

ClintEastwood

Arthur Penn (mj. KOLT PRO LEVÁKA, MALÝ VELKÝ MUŽ) a jeho nejspíš nejslavnější film. Tahle legendární a provokativní gangsterská klasika, má hned několik vynikajících, avšak zároveň pár úsměvných momentů, které způsobil čas. Co se herců týče - Hackman tradičně skvělý (jeho smrt je společně s kultovní závěrečnou přestřelkou, nejsilnější scénou filmu), mladičká Dunaway nádherná, Beatty lepší průměr. Kdo mi tady vždy strašně pije krev, je držitelka Oscara za zdejší roli (!!), nesnesitelná Estelle Parsons či přitroublý křupan Michael J. Pollard (jeho role má však důležitý význam). Jo a mihne se tady i pan Wonka... Největší problém mám s tím, že si ani při několikáté projekci k hlavním hrdinům nedokáži najít cestu a vytvořit nějaké pouto. Nejsou mi ani trochu sympatičtí, jako např. Newman s Redfordem v BCaSK, takže mi jich nakonec není vůbec líto. To je ale pouze můj problém. Jinak je to samozřejmě snímek vysoce kvalitní, originální a natočený velkým profesionálem. Čtyři a půl, zaokrouhleno s čistým svědomím nahoru, protože jde o klasiku a té se body neberou, ale jak říkám, až na dvě scény - emoce téměř na nule. ()

Niktorius

Zatímco mnozí uživatelé CSFD jsou posedlí nejrůznějšími žebříčky "nejlepších filmů všech dob", já mám naopak sklony se kanonizovaným filmům vyhýbat. Možná i proto, že kolikrát už jsem toho o nich slyšel či přečetl tolik, až mám pocit, jako bych je vlastně už viděl. Ačkoli chvalozpěvů na Bonnie a Clyda jsem zaznamenal opravdu velké množství (neznalost toho příběhu se prakticky vylučuje s obýváním planety Země), stejně ve mě tento film, jenž podle mnohých odstartoval éru post-klasického Hollywoodu, dokázal vyvolat maximální nadšení. Scény, v nichž sviští olovo, už sice dnes nepůsobí zdaleka tolik brutálně, jako prý působily kdysi, ale svou znepokojivou dravostí (a náhlým, šokující příchodem) fascinují stále. Na své přitažlivosti taktéž nic neztratil ústřední - do stylu i vyprávění vetkaný - motiv, že zločin je sexy. _____ P.S: Jsem v tom sám, nebo ještě někomu Warren Beatty svým vzhledem i projevem nemálo připomíná Toma Cruise? ()

PinokKio

Chcete vědět o této dvojici víc? Poskládat si jejich život z více střípků? Není nic jednoduššího, než se mrknout ke mně do deníčku a zjistit, jakže to s nimi bylo v reálu .. ()

tahit

Drsný gangsterský příběh americké reality třicátých let mě připomíná maličko robinhoodovskou historii, ale přeci jen v syrovosti násilí je tato gangsterská dvojice o moc a moc tvrdší, ale v žádném případě nejde o romantiku, ale o skutečné gangstery, kteří nikdy nebyli tím, čím jsou v krásné legendě Ameriky. Ostatně: mám-li napsat, proč se mi tento film líbil. Protože film dovede opravdu dokonale zaujmout promyšleným scénářem a skvělou dvojicí Warren Beatty a Faye Dunaway ()

Wacoslav1

Aha tak ted uz vim kde se inspirovali Takovi normalni zabijaci oldschol kvalitka na legendarni tema je to sice mozna amoralni ale temhle hrdinum nejde nefandit jenom skoda slabsiho scenare borec zbali frajerku pojd zacnem vykradat banky dalsi se pridaj vsechno je to zkratka moc povrchne a jednoduse podany ale je to pekelna zabava ktera potesi uz od uvodniho humorneho prepadeni banky ve ktere nejsou penize az po tragicke finale ()

Mahalik

Dohromady koupili 81 kulek, jejich kára (Ford V-8) zhruba 217.__ Bláhově jsem si myslel, že v 60. letech mohla být nejakčnější scéna (či nejkontroverznější) ta, kde hlavní postava zapálí auto či žena neuvaří svým dětem pravidelnou dávku přesnídávek (čest Silvii Plathové, která šoupla hlavu do trouby). Nějak jsem si nedokázal představit film, který by zvedl puritánské američany ze židlí. Bonnie a Clyde to dokázali a nejen-že zvedli zaprděné konzervativce, ale i mě, což považuji za mamutí klad. Příběh o dvojici, která kradla pro radost a následně si uvědomila, že chtějí mít vlastní akvárko, vlastní balkón, je nejvděčnějším tématem pro lidi, kteří si chtějí užívat. Užívat v mezích. Ta dvojka nebyla nijak výrazná ve svém chování, ale jejich naivní a do jisté míry dětinský uvažování jim zaslepilo mysl, což je nakonec dokopalo k činům, které by se i v dnešní době daly považovat za "ulítlý". Moc se mi líbila ta atmosféra bezstarostnosti. Takový to: "Hele, támhle stojí auto, šlohneme ho, abychom si zvedli adrenalin.", je prostě lahůdka a pochybuju, že se dožiju podobné. Arthur Penn se vykašlal na konvence, natočil to tak, jak chtěl a já jsem šťastnej, což dokazuje i to, že jsem si po konci filmu musel zatančit po bytě (což je docela paradox vzhledem k tomu, jak to dopadlo :D) Fíííha!!!! ()

pepo

vynikajúca gangsterka zo starých dobrých filmových čias.Vynikajúci herci,skvelý príbeh,krásna kamera.proste super.najlepší film warrena beattyho a jeden z najlepších konca 60.rokov ()

lesumir

Bonnie & Clyde jsou nejslavnější dvojící v historii, kam se na ně hrabe třeba Chip a Dale nebo Brat s Angelinou, proto si filmové zpracování zasloužili - a lépe to snad dopadnout nemohlo. Warren Beatty byl možná pro roli až moc přesládlý, ale nad Faye Dunawaovou jsem se rozplýval celou dobu, její krása byla nadčasová a určitě to nebyl můj poslední film s ní, opravdu nádherná ženská, a proto ten konec mně mrzel. Vztah mezi oběma zločinci byl strhující a poslední scéna jak kamera střídá pohledy to ještě umocnila. Celkově je to výborná gangstera, kde se kradou auta častěji než v GTA a poslední přestřelka byla jednou z nejbrutálnějších a trošku semnou pohnula. Neskutečně silný zážitek! ()

darkrobyk

Jak si zamilovat zločince... A vzhledem k tomu, že film kopíruje skutečné osudy kriminální dvojice, zmíním-li závěr, určitě pointu nevyzradím. Tak tedy, milé děti, z Bonnie a Clydea nadělali řešeta! Scéna tak brutální, realistická a děsivá, že chvílemi má člověk chuť říci: proboha, oni je před kamerou opravdu rozstříleli....Jelikož však oba herci natočili spousty dalších filmů, tak tedy šlo o práci trikařů. Za to, že se divákovi zalejí oči slzami, bych měl dát odpad. Lítost se zločinci je přece amorální! Avšak film je natočen s takovou bravurou, že nemohu jinak, než...***** ()

Fiftis

Dobre spracovaná, ale idealizovaná historická udalosť. Bony Parker a Clyde Barrow boli obyčajní zlodeji a neľútostní vrahovia. Po uvedení snímku sa súdili pozostalí obetí aj policajtov s producentom, lebo film vykresľuje policajtov ako vrahov ktorí zabili sympatickú dvojicu zamilovaných a nie naopak. Film, ktorý vo svojej dobe poriadne rozryl úhľadné hollywoodske políčko s starostlivo roztriedenými charakterovými typmi a zožal za to po pravé ovácie i opovrhnutie. Páči sa mi to neustále pnutie medzi ľahkomyseľnosťou a strachom, medzi furiantským rozmetaním a zúfalstvom z neistoty. Záverečná exekúcia je nezabudnuteľná - to, čoho zostali Butch a Sundance aspoň na plátne ušetrení, vidíme tu v plnej paráde. ()

lamps

Výborná gangsterka, která měla jistě velký vliv na nastupující generace filmařů. Faye Dunaway byla sakra šťabajzna a Gene Hackman ve své dost možná nejsympatičtější roli dodává snímku potřebný nadhled a pohodu. Všudypřítomné přestřelky a automobilové honičky jsou na svou dobu znázorněny dost nevybíravě a tragický závěr je mrazivý, smutný, ale přesto tak nějak správný a potřebný. Škoda, že to vidělo tak málo lidí. Já za sebe nemohu jinak, než vřele doporučit. ()

Boogeyman

Nejlepší na celé téhle legendární gangsterce není ani tak to loupení a prchání před policií, jako poctivé vykreslení vztahů a nálad uvnitř Barrowova gangu, protože ty rozhodně nejsou ideální. Máme tu Bonnie, která se zločineckou dráhou snaží utéct před nudou a průměrností, Clyde je prostý lupič, který nic jinýho neumí, ani umět nechce; jeho brácha je to samý, akorát že ten se dostal pod vliv své ženy, upjaté hysterky a domácí puťky (přesně takové, kterou se nikdy nechtěla stát Bonnie). A do pětice C.W., rádoby nezávislý mladík, který jak se později ukáže je jen dítě hrající si na zloděje a četníky. Vše působí zcela realisticky a ponorková nemoc která mezi partou ukrývajících se „cizích” lidí vypuká je naprosto pochopitelná. A právě tenhle přímý pohled bez zidealizovaných hrdinů je neocenitelný. ()

Madsbender

To sa nám ale urodila pekná a zábavná antidepresívna a totálne skazená, amorálna gangsterka! Bonnie a Clyde, najznámejšia lupičská dvojica v dejinách amerického zločinu, toho dokázali veľa. A vďaka tomu sa na nich dodnes nezabudlo. Verzia Arthura Penna je možno práve takou, ako si rebelantský život predstavovali a žili Parkerová a Barrow, čo oceňujem, lebo práve vďaka tomu je taká výživná. Warren Beatty a Faye Dunnawayová sú kapitolou sami o sebe, stačí však vedieť, že ani v tomto filme talent nepostrádajú. A Gene Hackman sa s plešinou snáď už narodil... ()

Brygmi

Romeo a Julie třicátých let? Ne tak docela. Milenecký pár jezdí po světě a se svým gangem přepadává banky. Je to přeci tak snadné zvednout pistoli a vzít si peníze. Je to zábava. Je to fajn. Rockové hvězdy své doby… Film nám jejich životní příběh ukazuje jako jednu rychlou jízdu, jeden velký nádech před smrtícím výstřelem. Prostě Bonnie a Clyde. Lascivní Faye Dunaway a štramák Warren Beatty. Chvilkami je to až příliš podbízivé, na efekt a prostě jednoduché. Měla bych být ohromená? Fandit partičce, která jen tak zabíjela lidi a utíkala před zákonem? Prostě... Bonnie a Clyde. Žili, milovali a umřeli. Tečka. Teď je z nich legenda, inspirace pro stovky hudebníků, filmařů i obyčejných lidí, kteří chtějí bojovat nějakým způsobem proti systému. Osobně mě ta fascinace děsí, ale s tím nic nenadělám. A okouzlena nebudu rozhodně nějakou dvojicí flákačů, ale spíše filmem samotným. Z nějakého zvláštního důvodu. Vlastně ani nevím proč. A někdy je možná lepší nevědět. ()

misterz

Úplne chápem, prečo tento film kedysi mládež tak nadchol. Bonnie a Clyde v ich očiach predstavovali jednu z prvých revolt proti nespravodlivému a kruto pragmatickému ekonomicko-spoločenskému systému, ktorý každý z nich aspoň vo svojom srdci túžil zvrhnúť a nahradiť niečím lepším, spravodlivejším. Všetci dobre vedeli, že zbojničením (miestami mi tento lúpežnícky párik pripomínal nášho Jánošíka) sa nič nevyrieši, ale v očiach nastupujúcej generácie sa tak aspoň stali nesmrteľnými ikonami, čo podčiarkol ich brutálny, mučednícky koniec. Zároveň sa tu nezabudlo na humor ani romantiku, takže veľká spokojnosť. 75/100 ()

Vančura

Naprostá klasika, která představuje zásadní milník v dějinách kinematografie a která mě dostala i při druhém zhlédnutí. A to asi především díky úchvatnému zjevu Faye Dunaway, kterou si zde prostě nejde nezamilovat. Její herecký protějšek Warren Beatty mě naopak moc nebavil a motiv jeho impotence mi tam přišel spíše rušivý. Brutální závěrečné vyústění děje se mnou potom zamávalo, jako bych to viděl poprvé. Na tom filmu se zkrátka povedlo úplně všechno (scénář, kamera, hudba, střih, obsazení, režie, lokace, kostýmy...) a každému fandovi kvalitních (gangsterských) snímků ho lze jenom doporučit. ()

MIMIC

Najhoršie urobený koniec v histórii kinematografie, a tým nemyslím spektakulárnu "popravu" zločincov. Neexistujúci koniec filmu ma doslova prikoval k sedadlu, jednoducho som nemohol uveriť, že taký slávny film môže takto strašne skončiť (teda neskončiť). A to sa hovorí, že Dariovi Argentovi "nejdú konce". Ale čo! Namiesto katarzie frustrácia, za čo celkom zákonite idú celé dva body dole. Keďže pre film nie je až tak dôležitý koniec ako vlastný korpus, tak si to zrekapitulujme. Ide o empatiou nabitý film o grázloch, ktorý odštartoval módu adorácie antihrdinov, a tá doba nie a nie skončiť. ()

Zemřel Gene Wilder

Zemřel Gene Wilder

30.08.2016

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

Bonnie a Clyde tentokrát natvrdo

27.07.2011

Je zvláštní říct to o filmu, který byl ve své době kritizován za amorálnost a drsnost (zejména krvavé finále diváky v roce 1967 doslova šokovalo), ale je to tak – Bonnie a Clyde Arthura Penna nabízí… (více)

Smutný týden v Hollywoodu

Smutný týden v Hollywoodu

01.10.2010

Střední Evropa 2007 napoprvé

Střední Evropa 2007 napoprvé

03.09.2007

Asociace českých filmových klubů rozhodně nepatří mezi ty, kteří by setrvali na dlouhé časy v posvěcené nečinnosti, a tak pro příznivce netuctových filmů připravují další putovní přehlídku. Po… (více)