K-19: Stroj na smrt

K-19: Showdown in der Tiefe

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

Výborné herecké výkony a precizní režie. Bitvy s osudem já rád a tady je to vážně sviňák. Psychika sovětů, nesmířit se s porážkou, je téměř hmatatelná a u některých členů posádky maže instinkt přežití. Viz působivé scény s opravou reaktoru.(17.1.2013)

Že Kathryn Bigelow umí, to vím už od doby, kdy jsem viděl její STRANGE DAYS. První dvě třetiny K-19 jsou vynikající, mají spád, ukazují bordel v sovětské armádě. Scéna opravy reaktoru je děsivá a působivá. Poslední třetina však ztrácí hodně ze svého tempa, je příliš patetická a uslzená. Přesto jde celkově o dobrý film. Výtky ohledně nudy absolutně nechápu. Viděl bych to tak na tři a půl *.(15.2.2003)

Téměř špička. Film podle očekávání táhnou hlavně Ford s Neesonem, překvapilo mě ale, jak se tohoto tématu ujala Kathryn Bigelow. K-19 sice není druhá Ponorka, ale je o mnoho lepší než U-571.__P.S. Hudba Klause Badelta je tak neskutečně krásná, že mám sto chutí dát pátou (a pořádně rudou) hvězdu jen za ni.__P.P.S. A taky že ji dávám.(3.1.2008)

Nedokážu napsat, že je K-19: Stroj na smrt úchvatná podívaná, ale jen proto, že mi to připadá tak nějak neuctivé. Samozřejmě se jedná o velmi dobře natočený film, který i přes svou vcelku dlouhou stopáž nemá šanci začít nudit. Už první, seznamovací, část je výborná, divák je postupně zaváděn do tajů ponorky a zároveň je mu umožněno poznat hrdiny příběhu a hlavně jejich charaktery, ta druhá ji však hravě překonává. K-19: Stroj na smrt má všechno co by podobné drama mít mělo a rozhodně funguje. [TOP 19/7 80%](22.10.2006)

Tihle námořníci dvakrát netoužili po ocejchování hrdiny. Nicméně osud tomu v příběhu podle skutečné události chtěl, aby vypluli na širý oceán chladného Atlantiku v nevyzkoušené ponorce se spoustou nedodělků. Sovětští hlavouni navíc na ponorku posílají zcela nové velení, které několikrát riskantně prozkouší možnosti lodi i samotné posádky. Jenže jen u nevraživosti mezi novým a starým kapitánem (Ford/Neeson) respektovaná specialistka na chlapská témata Kathryn Bigelow určitě nezůstane. V sázce je poškozený reaktor, směřující k nekontrolovatelné štěpné reakci. Sekce naplněná smrtelným radioaktivním zářením tak nakonec vypustí několik hrdinů, kteří zaplatí cenu nejvyšší. Sledujeme ale příběh trochu jiných uniforem, než na které jsme v americkém filmu zvyklí. A to je moc dobře. Bez záblesku slunečních paprsků se prokousáváme ponorkou, která nepotřebuje protivníky, protože sama představuje smrtonosnou past. Na snímku je cítit snaha o co nejsilnější autenticitu i příjemné vyhýbání se klišé ponorkových filmů. I přes velmi slušnou atmosféru, herecké výkony i tempo, je dle mého stále Bod zlomu režisérčiným nejsilnějším snímkem.(14.4.2010)