K-19: Stroj na smrt

K-19: Showdown in der Tiefe

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

Je přeci poněkud zvláštní sledovat Americký film o Rusech. Asi tak jako koukat na Evropského Nepřítele před branami bez Rusů. K-19: Stroj na smrt je ale opravdu pravdivý příběh, na který se nádherně kouká. Na filmy o ponorkách se může koukat kdykoliv, protože ať koukám na Das Boot z druhé světové války, nebo právě na K-devatenáctku, nevidím v tom zase tak veliký rozdíl. Podstatné samozřejmě je, že v těchto filmech vzniká určité citové napětí, až možná vydírání..psychický tlaky, a celkově rozhodně ne příliš příjemný pohled na svět v plechovce pod vodou. Co je hlavní, že se na to dá koukat, a že napětí neustává, protože v tomhle případě ani nemůže, v ponorce je klaustrofobicky dusno a člověk jako já bych s tím vším měl asi hodně velké problémy. Škoda jen, že Das Boot je jenom jedna. I když je K-19 hodně dojemný příběh o odvaze a bůhví čeho ještě, nedokázal jsem se u toho udržet na plno jako právě u té německé.(21.7.2008)

Scénář: Christopher Kyle .. Ze začátku jsem si nebyl jistý, jestli chce režisérka Kathryn Bigelow jen zesměšnit tehdejší sovětskou armádu v její marné snaze vyrovnat se USA nebo vystavět dobové hrdinské drama. Dlouho to nasvědčovalo, že se odehraje varianta první, ale nestalo se tak. Film je, bez nějakých extra velkých klišé, slušnou poctou oddaným a statečným lidem/vojákům. Neoslní sice v hereckých výkonech, ale zručná režie a povedená atmosféra tvoří pozornosti hodný snímek.(20.4.2006)

Obdivuji Kathryn Bigelow, že coby žena, dokázala natočit tak vynikající, ryze mužský film, s ryze mužským obsazením. Po herecké stránce Harrison Ford docela nevýrazný, zato Liam Neeson tradičně skvělý. Výborný scénář i atmosféra. Jediné slabé místo je v tom, že film je zkrátka typicky "americký." Příběh pojednává o Rusku a rusech, ale z celkového zpracování, byl příliš vidět i cítit ten americký filmový patriotismus. Místy jsem dokonce zapomínala, že se jedná o rusy a dívala jsem se prostě na americké osazenstvo. Až na Liama, Petera Sarsgaarda a několik dalších členů posádky se na mě prostě nedokázal přenést ten pocit "národnostní autentičnosti.":)(16.2.2013)

• - Oběti silné dávky radiace nemají většinou zjevné vnější symptomy ihned poté. (deLaFere)

• - Harrison Ford nebyl jen hlavním hercem, ale i výkonným producentem filmu. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Scéna kde kapitán Vostrikov obdrží instrukce mise byla natočena v bývalém, přísně tajném ruském vojenském řídícím středisku. (Hal_Moore)