K-19: Stroj na smrt

K-19: Showdown in der Tiefe

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

Vlézt do ponorky by mě nedonutil ani Hulk. Z těch úzkých chodbiček, průlezů a stísněných spacích prostor mi běhá mráz po zádech, je to takový studený klaustrofobický labyrint. Tento film pohání palivo značky Ford&Neeson, atmosféra a činy. Nejrůznější pocity, které ze snímku vychází, ve mně reagují. Nejhrůznější ze všech jsou pocity 'uvědomění si', nemohoucnosti a smíření se s osudem. Pro mě prostě děsivé. Ti muži byli hrdinové. Den po shlédnutí se objevuje tragická zpráva. Všichni vědí, do čeho jdou, a přesto do toho jdou. Dokáží pak ale v případných posledních chvílích čelit těm výše zmíněným pocitům?? Psychika je v jistých chvílích největší nepřítel člověka. Tenhle film mě donutil k představám, křižovatkám, obavám a hlavně znásobil moje umění 'vážit si'. Co se výtek týče, shoduji se se zdejšími uživateli. Celkově však za film děkuji. 100 miliónů dolarů(rozpočet)/65,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/-67 miliónů dolarů(prodělek z kinoprojekcí)(8.11.2008)

Že Kathryn Bigelow umí, to vím už od doby, kdy jsem viděl její STRANGE DAYS. První dvě třetiny K-19 jsou vynikající, mají spád, ukazují bordel v sovětské armádě. Scéna opravy reaktoru je děsivá a působivá. Poslední třetina však ztrácí hodně ze svého tempa, je příliš patetická a uslzená. Přesto jde celkově o dobrý film. Výtky ohledně nudy absolutně nechápu. Viděl bych to tak na tři a půl *.(15.2.2003)

Kvalitní ponorkové drama. Nekompromisní a tvrdý Harrison Ford a "táta posádky" Liam Neeson vedou malou soukromou válku o přežití posádky na palubě atomové ponorky s poškozeným jaderným reaktorem. Dočkáte se mimo jiné výborně natočeného vynoření ponorky z pod ledu a dalších originálně pojatých záběrů. Jedinou slabinu tvoří zcela zbytečný závěr filmu, kdy se zbylí účastnící nehody setkávají po letech na hřbitově. Ale stejně bych přihodil ještě alespoň půl hvězdičky.(18.4.2003)

K-19 v žádném případě není přesným zobrazením událostí kolem poškozené sovětské ponorky. Je to americký film určený především americkému publiku, takže je tam pochopitelně přidaná americká loď, která může Sovětům pomoci a kolem které se částečně příběh komplikuje. Taky chování důstojníků a mužstva na palubě odpovídá americkému chápání služební odpovědnosti a pohledu na sovětskou realitu. V řadě detailů je film nepřesný v zobrazení reálií podmořského plavidla a jaderné technologie, nicméně to je pro běžného diváka celkem podružná záležitost. Pokud jde o samotnou havárii, ti kluci, kteří vlezli do reaktorovny, velice dobře věděli, že jdou na smrt, a měli v rozporu s filmem i protiradiační oděvy, které jim nicméně tváří v tvář poškozenému reaktoru byly na houby. To ve skutečnosti jenom zvyšuje jejich hrdinství. Nemoc z ozáření neprobíhá tak, jak bylo popsáno ve filmu, postižený nemá především tak výrazné vnější znaky poškození, jde spíš o rizika z rozpadu krvinek. Nemocný při tak vysoké dávce brzy upadá do bezvědomí a nevykecává se. Kathryn Bigelow režíruje film spolehlivě, nicméně konzervativně. Chtělo by to nějaké fincherovsky laděné chytré záběry a vůbec snahu o vyprávění příběhu obrazem, protože ten je někdy posunován dopředu jen dlouhými dialogy. Atmosféra podmořského plavidla mohla být hutnější. Herecky přesvědčivá záležitost, casting zafungoval profesionálně. Film byl bolestivým propadákem, protože americký divák je sebestředný a vyprávění o sovětské posádce bylo pro něj odtažitou záležitostí. Evropský trh to nezachránil a v Rusku se v té době spíš kopírovalo a kvetl černý trh, než aby bylo možné film nasadit do běžné distribuce. Celkový dojem 75 %.(25.6.2007)

Stále se nemohu rozhodnout mezi třemi nebo čtyřmi hvězdičkami, takže nakonec 3 a půl zaokrouhleno dolů.(11.12.2010)

• - Pro vybudování atmosféry a nácvik všech úkonů byli najmuti dva bývalí velitelé ponorek, kteří herce připravovali na role. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Herecké obsazení tvoří téměř pouze muži. V celém filmu se objeví jen jedna ženská mluvící role. (Hal_Moore)

• - Ještě v roce 1961 bylo za hrdinství vyznamenáno 26 členů posádky. (deLaFere)