K-19: Stroj na smrt

K-19: Showdown in der Tiefe

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

To máte tak, když se v první půlce dobře najíte a ve druhé to všechno vrátíte na stůl. Tři lampasy za hudbu a za první část filmu. Ve druhé půlce se z filmu stalo něco na způsob "hoši od armády hurá na Kanáry".(19.9.2008)

Na nudu si v případě tohoto filmu nemůžu stěžovat. Už jen pohled na Forda a Neesona s pokusem o ruský přízvuk by mělo vystačit na celý film. Jinak je K-19 velmi zručně natočená připomínka chvíle, kdy málem vypukla 3. sv. válka - samozřejmě bez toho, aby se o tom do dnes nějak pořádně vědělo. Škoda, že z toho byl nakonec tak ohromný propadák.(22.3.2003)

Vlézt do ponorky by mě nedonutil ani Hulk. Z těch úzkých chodbiček, průlezů a stísněných spacích prostor mi běhá mráz po zádech, je to takový studený klaustrofobický labyrint. Tento film pohání palivo značky Ford&Neeson, atmosféra a činy. Nejrůznější pocity, které ze snímku vychází, ve mně reagují. Nejhrůznější ze všech jsou pocity 'uvědomění si', nemohoucnosti a smíření se s osudem. Pro mě prostě děsivé. Ti muži byli hrdinové. Den po shlédnutí se objevuje tragická zpráva. Všichni vědí, do čeho jdou, a přesto do toho jdou. Dokáží pak ale v případných posledních chvílích čelit těm výše zmíněným pocitům?? Psychika je v jistých chvílích největší nepřítel člověka. Tenhle film mě donutil k představám, křižovatkám, obavám a hlavně znásobil moje umění 'vážit si'. Co se výtek týče, shoduji se se zdejšími uživateli. Celkově však za film děkuji. 100 miliónů dolarů(rozpočet)/65,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/-67 miliónů dolarů(prodělek z kinoprojekcí)(8.11.2008)

U žádného jiného filmu se mi tolik na rty nedralo trošku zprofanované slovo "hrdina". U tohohle filmu to přišlo úplně samo. Je to jediné možné vyjádření zásluh vojáků, kteří se zasloužili o opravu reaktoru směřujícího k nekontrolovatelné štěpné reakci. Je to film o "slavné" ponoce, ale ta tady nehraje hlavní roli na jakou jsme z filmů o ponorkách zvyklí. V té je tu kapitán a jeho posádka. Harrison Ford se zhostil své role výborně a na režijním přístupu Kathryn Bigelow je znát, že se na tenhle film připravovala velmi pečlivě. Je moc dobře, že tohle téma někdo natočil a asi je dobře, že se svými finančními možnostmi američané. Myslím, že tenhle americký pohled na situaci v roce 1961 je o to zajímavější.(7.5.2003)

Obdivuji Kathryn Bigelow, že coby žena, dokázala natočit tak vynikající, ryze mužský film, s ryze mužským obsazením. Po herecké stránce Harrison Ford docela nevýrazný, zato Liam Neeson tradičně skvělý. Výborný scénář i atmosféra. Jediné slabé místo je v tom, že film je zkrátka typicky "americký." Příběh pojednává o Rusku a rusech, ale z celkového zpracování, byl příliš vidět i cítit ten americký filmový patriotismus. Místy jsem dokonce zapomínala, že se jedná o rusy a dívala jsem se prostě na americké osazenstvo. Až na Liama, Petera Sarsgaarda a několik dalších členů posádky se na mě prostě nedokázal přenést ten pocit "národnostní autentičnosti.":)(16.2.2013)