K-19: Stroj na smrt

K-19: Showdown in der Tiefe

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

Vynikající ponorkový film ! Moc se mi líbila postava Harrisona Forda, mimochodem báječně zahraná. Film má dobrý scénář, vycházející ze skutečných událostí, kameru i režii. Sice nedosahuje kvalit Hunting for Red October (Hon na ponorku) se Seanem Connerym, přesto si 4* plným právem zaslouží.(12.3.2005)

Skvěle vybraní herci sehrávají dobře napsaný scénář o jednom dávném mýtu, který byl spíše pravdou.! Neutěšená celistvost stavu ruského námořnictva a jeho vojenského arsenálu se zde promítá ve strašlivé podobě jaderné ponorky.. Ford a zvláště Neeson dráždí vrcholy svých hereckých možností na výbornou. Kruté a bezcitně pravdivé drama o statečné posádce likvidující za "studené války" svůj vlastní vnitřní problém s přehřátým jaderným reaktorem a únikem nebezpečného záření do prostoru ponorky.!(9.11.2008)

Stále se nemohu rozhodnout mezi třemi nebo čtyřmi hvězdičkami, takže nakonec 3 a půl zaokrouhleno dolů.(11.12.2010)

Na nudu si v případě tohoto filmu nemůžu stěžovat. Už jen pohled na Forda a Neesona s pokusem o ruský přízvuk by mělo vystačit na celý film. Jinak je K-19 velmi zručně natočená připomínka chvíle, kdy málem vypukla 3. sv. válka - samozřejmě bez toho, aby se o tom do dnes nějak pořádně vědělo. Škoda, že z toho byl nakonec tak ohromný propadák.(22.3.2003)

Vlézt do ponorky by mě nedonutil ani Hulk. Z těch úzkých chodbiček, průlezů a stísněných spacích prostor mi běhá mráz po zádech, je to takový studený klaustrofobický labyrint. Tento film pohání palivo značky Ford&Neeson, atmosféra a činy. Nejrůznější pocity, které ze snímku vychází, ve mně reagují. Nejhrůznější ze všech jsou pocity 'uvědomění si', nemohoucnosti a smíření se s osudem. Pro mě prostě děsivé. Ti muži byli hrdinové. Den po shlédnutí se objevuje tragická zpráva. Všichni vědí, do čeho jdou, a přesto do toho jdou. Dokáží pak ale v případných posledních chvílích čelit těm výše zmíněným pocitům?? Psychika je v jistých chvílích největší nepřítel člověka. Tenhle film mě donutil k představám, křižovatkám, obavám a hlavně znásobil moje umění 'vážit si'. Co se výtek týče, shoduji se se zdejšími uživateli. Celkově však za film děkuji. 100 miliónů dolarů(rozpočet)/65,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/-67 miliónů dolarů(prodělek z kinoprojekcí)(8.11.2008)