K-19: Stroj na smrt

K-19: Showdown in der Tiefe

K-19: Stroj na smrť

Drama / Thriller / Historický / Válečný

USA / Velká Británie / Německo / Kanada, 2002, 132 min

Film, ktorý dokáže ukázať, ako to asi fungovalu za "socíku" v CCCP .... Teda ... v niektorých momentoch mi to naopak, pripomínalo fakt. že dokonalí západniari si urobili prču z toho, akí boli rusáci vlastne neschopáci .... ( scéna kde sa v 2 minútach zraní asi 5 námorníkov a kde kuchár márne chytá kúsky stravy pre posádku ). Tieto trapošinky boli v strede filmu nahradené ďalším klišé - aký je sovietsky obyčajný čelovek geroj .... Nič proti - ja by som si do kombinézy určite "pšouknul". A záver filmu - to už bola nemecká kriminálka..... Úplne nevyužité ostali scény konfliktu medzi oboma kapitánmi, kde sa mohlo viac pohrať s postavami ...(31.7.2007)

Čekal jsem nudný film podle pravdy, která byla skrývána 28 let, ale dostal jsem mnohem více. Výborně stupnované dramatické scény s dobrou hudbou. Slušná režie a výborní herci v hlavních rolích Harrison Ford a Liam Neeson. Chvílemi mě překvapovalo pár věcí překvapovalo na to, že je to natočené podle skutečnosti. Nevím proč, ale od té chvíle co Vadin začne brečet před reaktorem mi bylo jasné, že to bude on kdo nakonec všechny zachrání. Zvláštní, že i život je atkto ironický :). také je zde ukázána síla Sovětského svazu a psychika komunistických přisluhovačů.(25.12.2004)

Téměř špička. Film podle očekávání táhnou hlavně Ford s Neesonem, překvapilo mě ale, jak se tohoto tématu ujala Kathryn Bigelow. K-19 sice není druhá Ponorka, ale je o mnoho lepší než U-571.__P.S. Hudba Klause Badelta je tak neskutečně krásná, že mám sto chutí dát pátou (a pořádně rudou) hvězdu jen za ni.__P.P.S. A taky že ji dávám.(3.1.2008)

K-19: Stroj na smrt je založen na skutečných událostech, které se staly první ruské nukleární ponorce číslo 1. Začátek je pomalý, s Harrisonem Fordem, rázně měnícím osádku ponorky, která ještě neví, jaké pohromě bude muset v hlubokých vodách čelit. Samozřejmě nám snímek ukazuje, jaký život měl běžný člen posádky nukleární ponorky, jaké měl pocity a touhy. Také nás seznamuje s nukleární ponorkou a jak to v ní chodí. Nebudeme ušetřeni ani komunismu. Ale kvůli pomalému rozjezdu a s ne moc dobrým ruským přízvukem Liama Neesona jsem chtěl dát původně tři hvězdy. Rozmyslel jsem si to a dávám čtyři, protože jsem mnoho neočekával. Ale mohlo to být ještě lepší. PS: Po několikátém shlédnutí přeci jen tu pátou K-19 dostane.(22.6.2005)

Kathryn Bigelow si mě získala Bodem zlomu a K-19 se moje obliba k ní ještě zvětšila. Velice silné drama o sovětských vojácích a jejich kapitánovi, kteří se dostali do přímého kontaktu s radiací a přesto sváděli jeden z nejtěžších bojů studené války. Naprosto dokonalé vyobrazení situace v tehdejším SSSR, kde nazáleželo na člověku, ale na tom aby se nikdo nic nedozvěděl. Dvojice Ford-Neeson zahráli pěkně a skvěle se doplňují. Poctivý film, u kterého dvě hodiny utečou jako voda, mohu jen doporučit......(24.3.2008)

• - Americký vrtulník, který fotí posádku ponorky K-19, je Sikorsky H-34 Choctaw z roku 1954. (Steewe)

• - Spoiler: Skutečný kapitán K-19 vůbec o žádosti o pomoc u Američanů neuvažoval. (deLaFere)

• - Interiéry ponorky byly nakonec postaveny v původní velikosti, což však místy ztěžovalo natáčení. (Zdroj: ČSFD.cz)