Hvězda padá vzhůru

Scénář:

Josef Kajetán Tyl (divadelní hra), Václav Nývlt, Jiří Štaidl

Kamera:

Jan Kališ

Karel Gott, Jitka Molavcová, Josef Somr, Jiří Sovák, Vladimír Ráž, Zuzana Kocúriková, Hana Prymusová-Lelitová, Ludmila Píchová, Jana Šulcová (více)

Příběh na motivy hry Josefa Kajetána Tyla "Strakonický dudák". Malíři pokojů ze Strakonic, Švandovi, sudičky předpověděly závratnou kariéru hvězdy pop music. Předpověď se skutečně vyplní a Švanda se stane velmi úspěšným. Brzy ale zjistí, že sláva není v životě to nejdůležitější a to co hledá a po čem touží. Je načase vrátit se z velkoměsta zpátky domů... (oficiální text distributora)

Buxholka

Tenhle film je snad trestem pro Karla Gotta, že v roce 1968 se hned nevrátil do Československa a snažil se na Západě marně získat slávu. Současně se zdá, že přesto se lidé kolem Gotta (asi Štajdl) pokusili z tohoto sypání si popela na hlavu vymlátit maximum. Je to směs Tyla, Starců na chmelu a Formanových Vlasů. Nejbizarnější ale zobrazení zlého Západu. Lehce to připomíná jak Západ zachycovaly některé díly Majora Zemana, ale místy to dokonce připomíná Barbarellu. V době zavřených hranic se nakonec zneuznalý umělec vrací do socialistické vlasti a to je už trochu nechutné. ()

nanamarak1

Ukrutně nekompetentní hovadina. Některé písničky jsou celkem slušný a herecké obsazení nezklame, ale jinak je to fakt zlý a ke konci je to už fyzicky nesnesitelné. 20%. ()

Johgas

Kája prostě není herec. A než podepíšete jakoukoliv smlouvu, tak si ji pořádně přečtěte. A to je všechno, co jsem vám k tomu chtěla říct. ()

HMTD

Hodnotíte li film z pohledu dnešní doby líbit se vám nejspíš nebude, já radši hodnotím s přihlédnutím k době ve které vznikl, a proto na něj nejsem až tak kritický, naopak dávám plusové body za to že je předlohou Tylova hra a film v sobě má krom spousty socialistických myšlenek i různá skrytá mravní ponaučení, a nakonec Karel v tom nebyl vůbec špatný. Kdyby jste byli v té době kdy vznikl a někdo vám předložil film propagující naopak kapitalismus, z velkou pravděpodobností ho odsoudíte, mentalita lidí se mění, řekněme si to na rovinu málo kdo půjde proti režimu který právě probíhá, evoluce stejně jako lidský život je o přizpůsobení, a tak by se měl i divák přizpůsobit tomu na co se kouká a až pak hodnotit zda je to brak s přihlédnutím na myšlenky tehdejších lidí. ()

Vlkodlak13

No, původně jsem myslel, že to bude o něm, jak se dostával vzhůru, ale potom jsem zjistil, že je pouze vybrán jako hlavní postava. Jako film sám o sobě je pěkný, jen ta část ke konci, kdy byl u jakési firmy Alfaton, tak to bylo poměrně psychedelické a nějak jsem se v tom ztrácel co tím vlastně bylo myšleno. Taky mě v tom filmu znervózňovaly ty rádoby taneční kreace, které se podobají těm dnešním křečovitým co občas zahlídnu v "moderních" klipech..je pravdou, že tanec se tomu nedá říkat.. Ale co bylo pěkné, tak ty písničky a nejen Gottovy. On umí pěkně zpívat, to se musí nechat a je velkou škodou, že ze začátku pěkný film museli tak pokazit. Aspoň to mělo chvíli prostředí, příjemné vesnické krajiny s pěknou hudbou. Celkem mě taky překvapilo to, že to tu má jen 27%. Já sundal 1 hvězdu za tu chaotickou část filmu. Při hodnocení je důležité taky koukat na to, co bylo pěkné. ()

Peabody odpad!

kdysi dáááávno na to chtěla jít jedna slečna tak mne ukecala. Byl to konec, míním vztahu. Karel Gott nikdy nebyl herec a co se nenaučí slovo od slova je hrozné a když se to naučí, není to o moc lepší. Jemu bylo zjevně jedno v čem hraje nebo co zpívá. Tylova báchorka se dá vzít - jako v Básnících - s vysokým nedhledem, takhle je to hrozné. Neméně děsivé je taky, že pan Rychman tohle asi musel natočit, aby mohl točit dál, jako pokání za to, že točil Škvoreckého, podobně jako Jiří Menzel musel natočit Kdo hledá zlaté dno - to byl takový dobový zvyk :-( dokázat, že jsem poslušný, aso jako portugalštví kupci v Japonsku šlápnutí na kříž, nebo cesta do Canossy. Ukázalo se ovšem, kde je pravda, takže Kdo hledá zlaté dno není absolutní sračka, tohle ano a hlavně pan Menzel pak točil krásné filmy, kdežto pan Rychman už snad nikdy opravdu dobrou věc nanatočil, i když v televizi točil zhusta. Ani páni Somr se Sovákem to už nezachrání, prostě je to hrozná normalizační agitka. A rozplývat se nad Štaidlovou hudbou, to je jako bych jásal nad Michalem Davidem a dalšími nevalnými kmotříky té doby. Karel Svoboda byl v jiné kategorii. ()

Hombre8

Poprvé jsem viděl ve třinácti, navíc v té době velký fanoušek Gotta (což postupně vyčpívalo), takže hodnocení nebude zřejmě zcela objektivní. Tehdy jsme ale byli i s vrstevníky poměrně nadšeni. Ale i při pozdějším zhlédnutí se celkem líbilo. Zvláště pak Vocilka a zlí kapitalisté z Polydoru. :-) Je to taková česká Pomáda. O to víc mě fascinuje, jak rozdílně dav oba filmy hodnotí. ()

K.e.a.n.e.80 odpad!

Tohle je příšerná sračka. Film je vlastně pro lidi, kteří si při pohledu na pana božského sáhnou několikrát do rozkroku, pro mě osobně je to spíš na zvracení. ()

Herbert007

Já vím že to není filmařsky nic moc, dokonce si uvědomuju že je to odporná bolševická propagandistická masáž, ale dám ty dvě hvězdičky za trochu nostalgie, tehdy se mi to snad i trochu líbilo ()

Paolo123

Klasický normalizační ideoškvár. Hrůza mne jímá, uvědomím-li si, že to autoři mysleli naprosto vážně. Co dnes působí parodicky, bylo míněno opravdově. V tom byly normalizační filmy snad nejnebezpečnější. V podtextu jasná kritika zlého kapitalismu a ošklivé demokracie. Jedna hvězda je za Karlův zpěv. Ať si kdo chce co chce říká, zpívá skvěle. Byť názory má občas prazvláštní a vystoupení v Divadle hudby po Chartě 77 taky nejde jen tak přejít... ()