Vražda v hotelu Excelsior je další ze série čtyř barrandovských filmů, které navázaly na úspěšný televizní seriál podle povídek Jiřího Marka. Tentokrát byly vybrány z jeho knihy "Panoptikum hříšných lidí". V kriminálním retro příběhu se vše točí kolem láhve od francouzského koňaku, jíž byla v prvotřídním pražském podniku zabita půvabná Dana Matoušová. Všechny nitky zapeklitého případu, kde nechybí hazard a v němž postupně upadají do podezření jak zaměstnanci hotelu, tak i hosté, včetně tajemného perského diplomata, zručně rozplétá policejní rada Vacátko a jeho spolupracovníci. O spletitou šarádu se stará především ředitel podniku Hnízdo, který se za každou cenu snaží uchovat zdání dobré pověsti hotelu… O znamenité vykreslení atmosféry 30. let se vedle všech tvůrců (Jiří Marek, Jiří Sequens, Václav Hanuš) a herců (Jaroslav Marvan, Josef Vinklář, Josef Bláha, Miloš Kopecký) zasloužil i „hotelový orchestr“ s krásnou písní „Excelsior – slow“ Zdeňka Lišky a Vladimíra Síse, kterou ve stylu R. A. Dvorského zpívá Eduard Hrubeš. (Česká televize)

Šandík

Řemeslně asi nejlepší celovečerák na motivy "Hříšných lidí". Nevím proč, ale možná právě pro tu přílišnou dokonalost mi připadá trochu neslaný nemastný, a to přestože například výkon Miloše Kopeckého je skutečně skvělý. Možná za to také mohou trochu nevýrazné výkony pozůstalé "manželské trojice", možná to, že Jaroslav Marvan působí opravdu velmi unaveně. ()

Xeelee

♪Zavři očka zavři, přijde k tobě král, přijde k tobě pohádka, Sněhurka už spí…♫ Pokud vím, tak jsem žádnej film ani díl seriálu s Radou Vacátkem a jeho mordpartou neviděl. Začátek Vraždy v hotelu Excelsior jsem neplánovaně shlédnul v televizi během oběda a to co jsem viděl mě přesvědčilo, že stojí za to film dokoukat až do konce. Dialogy jsou inteligentně napsané, co herec to hvězda a děj je vkusně prokládaný úryvky z písně, která celá zazněla na začátku a skvěle pomáhá v tvorbě atmosféry dusna v hotelu, kde by se i z Mirka Dušína během pobytu stal grázl a násoska. ♪Zavři očka, zavři, a spal za chvíli.♫ ()

SOLOM.

Jo nejen za starých časů se v nóbl hotelech děli věci – každý s každým to taky není žádná novinka – stačí se podívat na náš šoubyznys. Ale když dojde k vraždě a navíc je snad každý podezřelý – tak to je ten správný případ pro radu Vacátka a jeho pověstnou mord-partu. S tímto celovečerním filmem jsem byl rovněž velice spokojený a to doslova od A po Z. Nenašel jsem na něm skoro žádnou slabinu, snad jen některé malé pasáže byly lehce slabšího rázu. Navíc super obsazení i co se ostatních herců a hereček týče. ()

Ištván87

Přijde mi to jako nejslabší díl čtveřice celovečeráků, ale i tak se jedná o mnohonásobně lepší detektivku, než jaké vznikají třeba dnes. ()

BoPo

V tomto filme je všetko prečo sme mali radi seriál. Veľký počet výborných hercov na jeden meter štvorcový + dobrá zápletka. Jednoducho klasika okorenená barevným filmom. ()

Tommassi3

"Když někdo pije, tak si taky nalejvá !! Že jo ?! No, a z čeho ?? Vobyčejně z flašky, ne ?!" - "Tak ta, pane rado, ta tady nebyla !!" ()

Terva

Režie a scénář : Jiří Sequens. Kamera : Václav Hanuš. Hudba : Zdeněk Liška. Každý je snad zná - Jaroslav Marvan jako rada Vacátko, Josef Bláha jako Brůžek, Josef Vinklář jako Bouše nebo František Filipovský jako Mrázek a další a další postavy této parádní české kriminální komedie. ()

Historik

To je příklad filmu, kdy více než samotný obsah zaujmou herecké výkony. Zejména výkon Miloše Kopeckého je důvodem, proč se k tomuto filmu dá občas vrátit. ()

blackrain

Jaroslav Marvan byl jako rada Vacátko opět excelentní. Vždycky se na tuhle klasiku těším, když ji objevím v programu a nenechávám si ji ujít za žádnou cenu. ()

topi

Takovej rambajz, co předvede v tomto dalším filmu ze série Hříšní lidé města pražského naše skvostná herecká elita je k neuvěření. Ředitel hotelu Excelsior Kopecký, kokainista Lohniský, číšník Pepi Lackovič, manželské páry Somr - Dvorská, Řehoř - Budínová, hotelový detektiv Filipovský a samosebou naše mordparta ze Čtyrky - Bláha, Vinklář a rada Vacátko Marvan. Tohle už bohatě stačí, aby bylo o zábavu postaráno. K tomu připočtěme perfektní kameru, hudbu, scénu, předlohu, režii a není co řešit. Potom může vzniknout nestárnoucí dobová krimikomedie z třicátých let na kterou se můžu dívat každý den. (Krásně popsal dnešní " hereckou elitu " uživatel Enšpígl. Tak to bohužel je). ()

stration

Další vynikající práce Vacátkovy party. Tentokrát za pomoci penzisty Mrázka v podání Františka Filipovského a výborných hereckých výkonů hlavně Josefa Somra, Miloše Kopeckého a Zdeňka Řehoře. ()

marleyy

85% Herecký koncert - Marvanova filharmonie, zasloužilý umělec vedle zasloužilého umělce, tak jaké to asi může být, no je to Legrace i při vraždě. To byly doby kdy ještě český film a seriál měli lesk. ()

kajas

Radu Vacátka si pamatuji spíš z vyprávění mých starších příbuzných a v dětství jsem o pár ukázek v televizi také zavadila. Moje první oficiální setkání nedopadlo nijak zle - hezky vystižená dobová atmosféra, herci ze staré školy (nejvíc se mi líbila Vinklářova postava - "To flambování, to bude asi pěkná prasárnička!"). Bohužel se na můj vkus vyšetřování příliš táhlo a v tomto směru bych asi víc ocenila formát hodinového dílu seriálového "Panoptika". ()

dyfur

........na môj vkus dosť interiérové - čo vyvolalo dojem tv inscenácie....ale dobré.....a tá pesnička:Zavři oči.....hrozne vtieravá do uší :)))   .... ()

lekr

Velice příjemní překvapení. Bezpochyby nejlepší ze všech filmových příběhů pražské mordparty a jeden z mála podařených českých kriminálních snímků. ()

SallyZen

O něco lepší a záživnější než "Partie krásného dragouna" a o dost povedenější než "Smrt černého krále". Marvan je dobrej. Něco jako Sherlock. A Bláha trochu Watson.65% ()

rakovnik

Komorní filmová konverzační detektivka, navazující na oblíbený seriál. Barva trošku setřela patinu klasického seriálového předchůdce, nicméně na duchu dílu neubrala. Potěšující je mimořádně kvalitní herecké obsazení a inteligentní scénář, nicméně detektivka není úplně můj oblíbený žánr. ()

starbrejkr

Z filmů s Radou Vacátkem mě Excelsior dostal suverénně nejvíc. Přišla mi tu nejzajímavější zápletka, méně zpívaných částí a více humoru. ()

tomtomtoma

Další z příjemně zábavných detektivních filmů z cyklu policejního rady Vacátka tradičně zdobí přiléhavá atmosféra napětí, jedinečné vykreslení vznešené omšelosti doby, strhující herecké výkony a chytře vtipný nadhled. A najděte vraha ve společnosti lidí, kde všichni skrývají své přešlapy přes čáru zákonné činnosti! Hlavní postavou je pražský policejní rada Karel Vacátko (dobrý Jaroslav Marvan) a více, než kdy jindy, musí rozplétat zamotaný gordický uzel vztahů, poklesků a tajností. Principálem bizarního divadla na schovávanou je ředitel hotelu Arno Hnízdo (skvělý Miloš Kopecký). Uhýbá, mlží a především mluví neodbytně a zdlouhavě. Kde jinde nalézt ostrov klidu a pohody? Pracovně vytížený je především policejní inspektor Josef Brůžek (dobrý Josef Bláha), méně jeho kolega, inspektor Josef Bouše (příjemný Josef Vinklář). Z panoptika hotelových zaměstnanců: zmatený a hledající bývalý Vacátkův podřízený a současný hotelový detektiv Mrázek (sympatický František Filipovský), sebevědomý a blafující číšník Pepi (pozoruhodný Otto Lackovič), nervózní narkoman a hotelový pianista Krofta (zajímavý Václav Lohniský) a hotelový zpěvák pohádkové písně (Josef Langmiler, zpívá Eduard Hrubeš). Z hotelových hostů: nervózní, nevěrný a hysterický Jára Janík (zajímavý Zdeněk Řehoř), jeho pochybující a zmatená, nevěrná a žárlivá manželka Irča Janíková (dobrá Slávka Budínová), žárlivý a nevěrný opilec Polda Matouš (zajímavý Josef Somr), ctihodný a nedotknutelný perský diplomat Mohamed Rasul Zade (příjemný Jan Šmíd), utíkající a nevrlý Němec Hans-Joachim Kirchmayer (Vladimír Stach s hlasem Jindřicha Narenty) a nešťastná paní Dana Matoušová (šarmantní Milena Dvorská). Toto milé filmové dílo lze vydávat za vzor zábavného detektivního díla. Hraje si, zlobí, dovádí a vyvádí z míry předvídatelnosti. Sněhurka již šla spát a pohádka se nezadržitelně blíží. Flambování je zvrhlá zkaženost lepší vrstvy. ()