Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

filipvrbik

Jako netuším proč to přeložili jako drsný, i když to možná líp sedí (neoficiální verze Špinavý Harry je pochopitelně správná).. Na to jak je to staré, je to super- atmosféra a tak, Clint Eastwood je bezvadný (musím ocenit i to, že nekouří) , dal bych pět hvězdiček,ale nelíbila se mi postava záporáka, úchyla - přišlo mi, že se do ní Andrew Robinson ani moc nehodil a taky ten konec je takový nastavovaný....80% ()

Ollie235

,,... But being this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world and would blow your head clean off, you've gotta ask yourself one question: Do I feel lucky? Well, do ya, punk?" Poctivé a drsné krimi s atmosférou, která se u dnešních filmů takřka nevidí. Eastwood je přitom pro roli Harryho naprosto ideální volbou. Jediná větší výtka směřuje vůči zápletce, která by mohla být o něco zajímavější. ()

Klajnik

Ve filmech jsou poldové buď neschopní anebo pokud jim divák má fandit, tak jsou schopní právě proto, že řeší věci svéhlavě a mají kvůli tomu problémy s vedením/systémem (viz. Smrtonosná Zbraň, Mizerové...). Ono to vždy slouží příběhu, protože když se dva nahání, je třeba akci okořenit nějakými vylomeninami, na něž se policajti nabízí a pokud chceme diváka více napojit na protagonistu, tak se nabízí ho krom jiného učinit i schopnějším, něž jaký je systém, v rámci něhož sám bojuje. Snad to ale vypovídá i o tom, že policie není západní společností nechována ve velké úctě a nedrží mnoho prestiže. Dirty Harry je samozřejmě tím druhým typem a svou drsnou polohou a cynickými či vzpurnými hláškami stojí na přechodu mezi akčními hrdiny westernů (mezi něž Eastwood v 60s sám patřil) a akčními hrdiny z 80s a 90s (SchwarzeneggerStalloneWillis). Film samotný pak skýtá dobře užitý sample na Immigrant Song od Led Zeppelin a obrazy krásného sedmdesátkového San Francisca a snad reflektuje něco z dobové zkušenosti se sériovým vrahem Zodiacem, který zabíjel mezi lety 68-69 právě v SF a o jehož neúspěšném pátrání natočil spletitý film David Fincher. Dirty Harry však rozhodně spletitý není. Naopak je to přímočarý film a to až do té míry, že mu to dle mého trochu škodí. Příběh opravdu není moc napínavý ani zajímavý. Vlastně není ani moc akční (pokračování Magnum Force je v tomto smyslu vděčnější). Film tedy stojí na technických kvalitách, díky nimž se na něj dobře dívá a hlavně na suchém protagonistově drsňáctví. Divák musí sám vyhodnotit, jak moc to k němu promlouvá a jestli mu to stačí. Každopádně právě pro tuhle protagonistovu vyřídilku (soudce a kat v jednom - trochu jak Soudce Dredd) byl film ve své době některými kritiky označen za fašistický, ale mám pocit, že to od nich bylo poněkud úzkoprsé. Ve druhém díle se pak autoři toto nařčení vyvrátili tím, že zasadili Harryho do jiného rámce a nechali ho se k věci otevřeněji vyjádřit. To sem ale už plést nebudu. ()

Brejlil

Kvalitní představitel detektivně akčních filmů, jaké se počátkem 70. let začaly rojit. Nemá tak propracovaný scénář jako Francouzská spojka, ale i on je nějak spojen s realitou (inspirace masovým vrahem Zodiacem), a Harry není ještě úplně odlidštěný stroj na spravedlnost jako v dalších svých filmech. Jen Eastwoodovo zarputile jednostrunné herectví to trochu kazí. ()

zdenur

Harry je fakt drsný. Drsně se chová, drsně tasí svého Magnuma při každém náznaku zločinu, drsně hláškuje a má drsné metody při vyšetřování. Přesto na mě moc nezapůsobil, bez Eastwooda by byl tenhle film úplně někde jinde. Silné tři body. ()

Emzet

Ach ano, legendární snímek a Clintova životní role. Harryho si zkrátka nelze nezamilovat. A Andyho Robinsona jako ultranechutného Škorpiona/Zodiaka zkrátka nelze ne-nesnášet. Je to zkrátka kult a když si k tomu přičtete skvěle vykreslenou atmosféru cynických 70. let a skvělý soundtrack Lalo Schifrina, je to plný počet. ()

krvavamera

Po formální stránce stránce (kamera, střih) ne dokonalý, ale rozhodně svérázný. Dnes už kultovní příběh se silně individualistickým hlavním hrdinou ohlásil příchod nového typu "drsného policisty", který během sedmdesátých let pronikl nejen na plátna kin, ale především do policejních seriálů. Hrdina možná páchá násilí, neposlouchá rozkazy nadřízených a s ničím se nepáře, ale dělá to pro dobrou věc - všeobecné dobro a společenskou bezpečnost. Kromě hrdiny je snímek také často skloňován stran násilí (stejně jako třeba Kmotr apod.), takovéto snímky pak vedly v sedmdesátých letech k rozpoutání společenské debaty ohledně zobrazování násilí v médiích. Clint Eastwood si taky v tohle snímku párkrát stoupl za kameru, když Siegel zrovna nemohl, a v témže roce si střihl svůj režijní debut "Zahrajte mi MISTY". ()

jilda

Tvrdý jak obrubník, Harry se s tím nemaže, chrlí vinikající hlášky a jeho nejlepší kamarád je magnum. Nestárnoucí legenda. ()

Stepan!

I know what you're thinking. You're thinking, did he fire 6 shots, or only 5? To tell you the truth, I forgot myself, in all this excitement. But being this is a.44 Magnum, the most powerful handgun in the world... ...and will blow your head clean off... ...you've got to ask yourself: "Do I feel lucky?" Well, do you, punk? ()

bolan

Tyhle starý americký krimošky jsou super. Má to svoji nezaměnitelnou atmosféru. První díl Harryho Callahana neni zas taková pecka jako třeba Francouzská spojka, ale je to slušnej začátek pro další pokračování Magnum Force a The Enforcer, která mají větší koule. ()

BreHas26

"Vím, o čem přemýšlíš. Vypálil šest kulek, nebo jenom pět? Abych ti řekl pravdu, nejsem si tím sám jistej. Ale tohle je Magnum .44, nejlepší zbraň na světě a rozstřelí ti tvou hlavu na cucky. Takže se musíš sám sebe zeptat, je dneska můj šťastnej den? Tak co, je tvůj šťastnej den, hajzle?" Tuhle hlášku si budu pamatovat dost dlouho, už jenom kvůli mé oblíbené zbrani 44 Magnum a kvůli úžasnému Clintu Eastwoodovi ve snad ještě lepším filmu Dirty Harry! Samozřejmě Magnum Force je u mě na stejné úrovni s tímhle filmem :-)) P.S.: Nesmím zapomenout na suprovou hudbu a další Harryho hlášky! ()

kdosizrosy

Fešně strojený sekáč Clint Eastwood s nablejskanou bouchačkou v honbě za pološíleným uklízečem fotbalového stadionu. S l a b o t a. ()

Hepy13

Na svou dobu určitě dobrý snímek na téma vydírání. Ovšem dnes už těch filmů je tolik a daleko lepších. Clint Eastwood se mi tu vůbec nelíbil, no on se mi film nelíbil jako celek, takže ať by tu hrál kdokoliv hodnotil bych stejně. Je mnoho filmů které si třeba i po 30-40 letech pořád drží své kouzlo, ale drsoň Harry mezi ně teda nepatří. Clinte radši se drž Westernů tam ti to jde. ()

Nolanofil

Nečudujem sa že to patrí medzi klasiku, má to všetko potrebné. Charizmatického hrdinu, super hlášky, slušnú atmosféru a šialeného záporáka. Ale scenár je miestami nelogický a trošku tým zráža film, ale inak slušná 70 - tkova zábava, ktorá stojí na charizme božského Clinta. . ()

B_EyE

Sedmdesátkové akce mají své kouzlo. Narozdíl od šedesátkových akčních filmů už jsou hrdinové o něco drsnější a chladnokrevnější a narozdíl od osmdesátkových akcí jsou stále ještě trochu komplexnější - ještě to nejsou ty jednoduché přehnaně svalnaté mašiny na zabíjení, které přišly později. Navíc se to tehdy ani nepřehánělo s roztřepanou kamerou a se zběsilou akcí. ()

waits

Clint Eastwood thinks that his classic cop thriller ‘Dirty Harry’ couldn’t be made today, thanks to political correctness. No, možná ano, ale je otázka, jestli u společnosti typu Warner a jestli by recenze spíž než tehdejší adjektiva krásný, úžasný a zábavný (ne všechny, feministky protestoval s nápisem "Dirty Harry is a Rotten Pig")neobsahovala spíš výrazy jako ostudný, kontroverzní a rasistický (a to nepřemýšlím o kulturní rubrice NYT, Guardianu nebo facebookových stránkách Black Lives Matter). Eastwood vzal roli právě kvůli syrovému, realistickému scénáři z prostředí San Franciska, diváci ho za jeho výkon odměnili výbornou návštěvností, film sám se stal jakýms mustrem žánru realistických policejních filmů. 'I know what you're thinking. 'Did he fire six shots or only five'? Well to tell you the truth, in all this excitement, i kind of lost track myself. But being that this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world, and would blow your head clean off, you've got to ask yourself one question: 'Do I feel lucky?' Well do ya, punk?" ()

Badel

Ryzí debilita, kde je celej scénář napsanej jen za účelem glorifikace chlapáka s gulema(Eastwood). Proboha, půl filmu se tam běhá ve tmě, pak jsou tam nesmyslný scény, kdy "hloupí" ouřadové pouštěj masovýho vraha na svobodu, aby mu zase ten správnej macho moh nakopat....Dobřem nemám rád neherce Eastwooda, ale tohle je zlo i bez něj. ()

Jeremiah

Clint Eastwood se přesunul z širých pláních Divokého západu do pustých nočních ulic velkoměsta, a jako správný pistolník / zde drsný policista / bojuje se zlem. Myslím, že i u nás takového policistu budeme brzy nutně potřebovat ! Rozdíl bude pouze v tom, že zde se ho nikdo nezastane. Na filmu oceňuji soulad z realitou, a proto dávám 4 * . ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)