Slavný detektiv Sherlock Holmes by se rád stal hudebníkem. Do cesty se mu však stále pletou kriminální případy, které musí řešit... (oficiální text distributora)

kebom

Nevýrazné herecké prejavy, nezáživný dej, kvetnaté dialógy, absolútna nuda prechádzajúca takmer do absurdity... ()

Haniczka

Na tomhle filmu je krásně vidět, že pokud není dobrá režie, pak skvělí herci, hudba, výprava a koneckonců i předloha - to nezachrání. ()

pipapa

Velice umírněná parodie na postavu světoznámého detektiva a parodie pro náročnější obecenstvo. Na rozdíl od podobných kousků (Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela aj.) se tady tolik netlačí na pilu, co se humoru týká, a humor je proto nenápadný a jemný a divák na nižší mentální úrovni takovýto humor pravděpodobně vůbec nezaznamená a film proto zavrhe jako nepovedený. V poslední třetině filmu se přece jen na pilu trochu přitlačilo pomocí otřesného ne-hereckého projevu Juraje Herze, ke všemu s nesrozumitelným hatmatilka-slovním průjmem, a v té chvíli náročnější divák trpí, zatímco hovádka se přepychově baví. Herze jako režiséra beru, jako "herce" odmítám/nesnáším!...Herecká esa té doby opět dokázala svoji  nedostižnou kvalitu. Krátký výstup Vl. Brodského je vskutku lahůdka - zjevem i herecky. Vlasta Fialová sehrála svůj part (s Lukavským) naprosto luxusním způsobem, na bohémskou Marušku Rosůlkovou je vždy radost pohledět, Eduard Kohout je také příjemné zpestření...Skvělá výprava (ex- a interiéry, kostýmy aj.) dělá z filmu opravdovou pastvu pro oči...Plnou "pálku" ale nedám - přes výše zmíněného Herze a uši trhající Holmesovo šmidlání na housle se prostě nepřenesu. ()

MickeyStuma

Snímek o nejslavnějším detektivu všech dob v české produkci 70. let se pohybuje na hranici mezi vážností a sebeparodií tak nemotorně, že nelze jednoznačně určit jakého žánru vlastně toto dílo složeno z několika povídek je. Radovan Lukavský v hlavní roli byla jasná volba. Holmese ztvárnil s velkou grácií a respektem. To se dá říci i o Václavu Voskovy, jehož inteligentní a velice společenský Dr. Watson se taktéž nedá upřít. Hlavní linkou celého děje je hlavně podivné zanevření Holmese na detektivní práci a jeho překvapivý zájem o hudbu, což vede k jeho chybám v úsudku a dedukci. Úsměvné tedy přijdou jeho zmínky o logice ať se jedná o cokoliv. Chybující Sherlock Holmes? No, to snad ne? Dobová stránka a výprava (byť viditelně nenáročná) je vcelku na úrovni a typický český humor do všeho velmi zdařile zapadá. Herecké výkony nejsou výborné, ale přímo vynikající. Marii Rosůlkovou v roli dámy snad už takto nikde jinde vidět nelze. Juraj Herz coby dirigent je kapitola sama o sobě. Na to jak to podal ho je na tento film až škoda. Úsměvnou zábavu však nezachrání a to ani hlášky, kterých je tu více než dost. Na parodii tomu chybí patřičná šťáva, na detektivku patrná temnost. Sir Arthur Conan Doyle by z toho zřejmě radost neměl, byť mu je vzdána hned na počátku pocta. Ohromný patos celou stopáž ovládl, což přivedlo snímek do tak ohromné podivnosti, že není divu jeho současné pozapomnění. ()

sadlokan

Takže tady vidím,jak J.Cleese s T.Jonesem předvádějí stejné kreace ve filmu Monty Python,Sherlock&The Violin,například. ()

rainman93

Anglické detektivky a především detektivy mám velmi rád. Sherlock je pochopitelně mezi nejoblíbenějšími a tak jsem byl na tento český počin poměrně zvědavý. Dramatizace pro rozhlas považuji v českém podání za velmi zdařilé a doufal jsem, že i tento projekt dopadne úspěšně. Bohužel se tak nestalo. V čem spatřuji hlavní neduhy? Nevadí mi, že se nejedná o původní povídku Doyla, a že je žánrem více tlačena ke komedii než krimi. Vadil mi rozpadající se děj filmu, který nedává skoro žádný smysl ani na začátku natož na konci filmu. České parodie považuji za specifický subžánr, ale toto už prosím vice ne! ()

Schlierkamp

Československý film zobrazující nejslavnějšího detektiva všech dob Sherlocka Holmese jakožto muže unaveného svou mimořádně úspěšnou kriminalistickou činností, toužícího věnovat se plně své známé zálibě, hře na housle. Zatímco se Holmes snaží uplatnit své hudební nadání rozpačitých kvalit, je zapleten do vyšetřování tří případů, jež bych si dovolil hodnotit jako mizerné, banální a nedůstojné tak slavného jména. Hlavního představitele se svou pověstnou elegancí a rozvahou ztvárnil R. Lukavský, jeho věrného druha dr. Watsona neméně elegantní V. Voska. Dialogy mezi nimi byly, až na výjimky (Holmesovo oslovení svého kolegy ´starouši´?) na snesitelné úrovni, což se bohužel nedá říci o zmíněných kriminálních zápletkách a vůbec o celém scénáři z pera režiséra Skalského. Ve vedlejších postavách se objevilo mnoho známých herců, bohužel někteří dostali minimum prostoru (J. Kemr, V. Menšík, V. Brodský), někteří naopak hráli až příliš (V. Fialová s předlouhým a nudným vystoupením). Nejvýraznější postavu představoval J. Herz v roli temperamentního, divoce gestikulujícího, mezinárodního dirigenta s komickým projevem, zakoukaného do uhrančivé M. Drahokoupilové. Touhu Sherlocka Holmese hodnotím jako velké zklamání, nezajímavé kriminalistické případy by rozluštilo i dítě a zbytek filmu mě nechal také chladným. ()

rivah

Soubor komicko-ironicko-groteskně laděných příběhů s ústřední postavou Holmese (Lukavský), který touží po slávě hudebního sólisty, na svých výpravách v doprovodu trpělivého Watsona (Voska). Chytře napsané a provedené plejádou předních českých herců té doby, z nichž (skoro) nikdo nesměl chybět. Zvláštní perličku výstředního dirigenta si vystřihl rtuťovitý Herz se skoro nesrozumitelnou hatmatilkou. Hravý film pro diváky otevřené vůči něčemu jinému, než je tradiční Holmesovka. (Odtud pramení nepochopení většiny hodnotitelů a nezaslouženě nízký průměr) ()

Rattlehead

Snímek působí jako televizní film, ale rozhodně není špatný. Nejedná se ovšem o detektivku, ale spíše o hudební film. Zajímavé jsou postavy dirigentů - Juraj Herz jako šílený génius a Eduard Kohout jako senilní stařec. ()

Pitryx odpad!

Už ty úvodní pazvuky vám vezmou na celý film chuť. No dobrá, překonal jsem to a u první povídky se jakž takž bavil skvělým panem Brodským. Druhá mi už lezla na nervy svým pomalým tempem. A navíc jsem ji nepochopil. Třetí nestojí za nic a poslední jsem skoro prospal. Je mi to velmi líto, ale nedám nic. Za to, co udělali s mou oblíbenou postavou si stejně nic nezaslouží. ()

ilclassico

Vtipné, ironické, chytré a inteligentní. Famózní Juraj Herz. Upozornění: film není vhodný pro příznivce Sherlocka Holmese (a detektivek vůbec) a pro odpůrce vážné hudby. V rámci žánru za 4. ()

Jonatthan

Od malička nesnáším "hudební" pohádky a povídky Ilji Hurníka a bohužel i tady mi to šlo hodně proti srsti. Navzájem nepropletené případy jsou nezáživné až nudné. Nicméně duo Lukavský - Voska jsou typově naprosto dokonalí. Potěšil mne také excentrický Juraj Herz. Dál bych vyzdvihnul miniatury Václava Trégla, Eduarda Kohouta a Pavla Landovského. ()

carl.oesch

Další z filmů, které uzavírají ono období přeceňované "nové" vlny, z níž je kvalitních a nadčasových filmů zhruba stejně jako z období před a po. První problém filmu představuje autor předlohy, který ve své zahleděnosti do specifiky vlastního oboru (který oslovuje jenom velmi malou část populace a to ještě dost rozdílnou intenzitou) není schopen pochopit, že mu lidé nebudou rozumnět a chápat jeho vidění světa. Obsazení sice famózní (Lukavský, Voska by jako "skuteční" Holmes a Watson byli v "obyčejném" zpracování nějakého případu asi více než přesvědčiví) a to včetně vedlejších rolí, prostředí na svoji dobu hodně kvalitně udělané, ale to je opravdu všechno. Kdybych si měl vybrat mezi nějakou budovatelskou agitkou z padesátých let a tímhle, volím jednoznačně první. Protože třeba takový Anděl nebo Slečna od vody jsou zábavné - svojí debilitou a absurdním "poselstvím" nebo rádoby společenskou kritikou. Tohle je nuda o ničem. A nesahá to ani po chodidla skutečným parodiím, které si svůj půvad a popularitu zachovaly dodnes (Pane vy jste vdova). Jinak zcela souhlasím s komentáři Němi a topi, těm dávám hvězdiček pět. ()

kpt.Johanson

Film podle souboru povídek Ilji Hurníka z knihy Muzikální Sherlock. V ní jsou jednotlivé povídky, nebo řekněme spíše arabesky a ty na sebe vzájemně nijak nenavazují. Film si vybral z knihy celkem 80% příběhů a z nich vytvořil jeden dlouhý jednotný celek. Asi i proto to místy lehce skřípe a je lepší se na to koukat jako na soubor gegů, než ucelenou detektivku. Za zmínku stojí záchrana vládního vagónu prezidenta Beneše, který byl pro těch pár vteřin ve filmu zachráněn z rezivění na odstavné koleji a zrekonstruován. Nebýt filmu skončil by zřejmě ve šrotu dějin. ()

Winster

Veselohra :D herci i v malých rolích zazářili, např. Somr, Macháček. divadlo na podiu :D Bohuzel posledni 1/3 je dost nuda... ()

evangelik

Co to jako mělo byť? Střelba ze zastafki? Vrchní dozorující dramaturg L. Toman podepsal nenáročnou, ideologicky nezávadnou podívanou v duchu hesla lidu chléb a hry. Lide bav se nad trapnou taškařicí a zapomeň co nejrychleji na ruské tanky. Hvězdička navíc pouze za skvělé herecké obsazení. Zajímalo by mě, zda se někteří herci necítili trapně točit takovou pitomost. Úplně nejhorší scény - odpad - s neurotickým taliánským dirigentem (J. Herz). ()