Reklama

Reklama

Hrůzy války velkolepým způsobem ožívají ve skvělém válečném dramatu Stevena Spielberga. Snímek začíná invazí spojeneckých vojsk na pláži v Normandii, k níž došlo 6. června roku 1944. Kapitán Miller (Tom Hanks) a členové druhého praporu Rangers se snaží zajistit předmostí pláže. Během invaze jsou zabiti dva bratři. Třetí už dříve padl v boji v Nové Guineji. Jejich matka, paní Ryanová, má obdržet všechna tři úmrtní oznámení v jeden den. Náčelník generálního štábu armády Spojených států George C. Marshall dostane příležitost alespoň trochu zmírnit její zármutek poté, co zjistí, že existuje ještě čtvrtý bratr, vojín James Ryan, který zmizel kdesi ve Francii. Osmičlenný oddíl kapitána Millera dostane rozkaz najít vojína Ryana a přivést ho zpátky k jeho matce. (Cinemax)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (1 485)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Tam, kde jiný Spielbergův film, Schindlerův seznam, končí, tam, na válečném hřbitově, začíná (a také končí) Ryan. Scéna je to v obou případech "dojemně Spielbergovská" a nemyslím to jako lichotku. Vykrádání sebe sama a nejen sebe, je, začínám se s každým dalším filmem od něj domnívat, Spielbergův trademark. Jen změna tématu ho dokáže osvobodit od opakování se. A snad i proto témata střídá. Ale abych ho jen nehaněl, kulometně dělostřelecké peklo na pláži s takovými sympatickými detaily jako změna ozvučení pod a nad hladinou, hvízdající a zvonící kulky, vybuchující granáty - všechna čest - je velkolepé. Trošku se ovšem bojím, že jde o nechtěnou oslavu války, její adrenalinovou estetizaci, její představení jako svého druhu extrémní sport. Člověk spíš propadne touze zkusit si vylodění v nějaké válečné FPS než jakémukoliv jinému pocitu. +++++ Po vylodění... nesmyslná mise, ve které se hlavní hrdinové potulují po okolí Carentanu a neustále se ptají: "Není tu Ryan?", a občas to prokládají různými řečmi či bojem, to už není příliš velká zábava. Nicméně během těch mnoha minut mě napadlo, co že mi to tak na Spielbergovi vadí. On nedůvěřuje svému divákovi. +++++ Nevěří, že ho může dojmout náhlá smrt postavy, proto musí umřít obklopena přáteli a volat maminku. Nevěří, že si divák všimne detailu, který se rozhodne do filmu vložit, proto na něj okatě upozorňuje a ještě ho několikrát zdůrazní pohledy protagonistů. Vede prostě své diváky za ručičku. U jeho filmů se divák nemusí vůbec bát, že by mu něco uniklo, že by musel mít mozek a smysly vybičované na maximum. Kdepak, i závažná témata divákovi natráví jak ptačí rodiče potravu ptáčatům. Rozmělňuje své filmy bezvýznamnými epizodkami, drobnostmi, které ho zřejmě kdysi zaujaly a chce se o ně teď podělit. Natahuje tak stopáž svých filmů k prasknutí. Napjaté situace s oblibou řeší dojemnými proslovy... Ještě si tento svůj dojem ověřím u jeho filmu Amistad. +++++ Ryan se nás snaží přesvědčit o nesmyslnosti a hrůze války, ale vzato kolem a kolem, válka nám tu vychází jako ta nejlepší příležitost k projevení odvahy, chlapskosti, kamarádství, nejúčinější stroj na dospívání v muže. Protiválečný je deklaratorně a na úrovni, která koresponduje s divákem odkojeným válečným mainstreamem, jen se dopuje větším množstvím slzení, zajímavých epizodek a vytrikovaností. Slabé ***. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Krev není voda a o tomhle film vypovídá dostatečně (ach, bledý Giovanni Ribisi) a některé vizuální momenty v sobě mají určitou vnitřní sílu, ale ten celek, co celek, milý Watsone. A jakmile se začne mluvit, jde to celé už úplně do kytek. Vlastně si myslím, že je to docela kompletní/komplexní? katalog nadbytečných věcí. Co ovšem nikdy nepochopím, jak to, že já, milovník prostých věcí, se tolik vzpouzím tomu, když mi pan Spielberg servíruje prosté věci. On tam přivede svoji rodinu jako důkaz toho, že žil správný život! To je dle mého názoru nejsprávnější a nejčistější smysl života. A stejně se celému tomu áčkovému týmu podaří takovou myšlenku zprznit a ponížit do zcela nerespektovatelné míry. ()

Reklama

Zeck 

všechny recenze uživatele

Zachraňte vojína Ryana je troufám si říct, nejlepším válečným filmem popisující druhou světovou válku v Evropě, alespoň co do realistického ztvárnění boje, atmosféry a kulis. Je zde mnoho skvělých herců, kteří dostali za úkol ztvárnit zajímavé charaktery vojáků, jejichž postavy jsou tak dobře napsané, že se jim vyrovná snad jen elitní mariňáci z Vetřelců. Když pominu silně nereálný scénář, díky kterému je vyslána skupina vojáku ke splnění naprosto směšného úkolu (nikdo by nedal povolení k záchraně jednoho vojáka o kterém nikdo nic nevěděl a riskoval by tím životy ostatních) a historickou nepřesnost, zůstane mi dokonalá zábava a akce, kterou jsem nikdy předtím neměl možnost vidět. Spielberg si dal precizní práci s úvodním vyloděním na pláži Omaha a to co vzniklo je něco neuvěřitelného, každý může žvatlat co chce, ale neexistuje autentičtější válečná scéna než právě tato. Perfektní nářez je i závěrečná bitva, od strategického rozestavení vojáků až po hromadu výbuchů a nekončící realistické akce, kterou vrcholí užasné dílo jménem Saving Private Ryan. Tolik hereckých hvězd a kulek se jinde nevidí. Pokud by film neobsahoval klasické klišé, bylo by to za stovku 90% můj TOP 10 ()

Boss321 

všechny recenze uživatele

Zachraňte vojína Ryana je nejen pro mě jeden z nejlepších a nejkultovnějších válečných snímků jaký kdy byl natočen, ale nelze odepřít, že lví podíl na tom má ona legendární první půlhodina, která je natočena neuvěřitelně syrovým a drsným způsobem. Oscarová kamera Kaminskiho se vyznamenala a vrhne vás přímo doprostřed bojů. I když si ani Spielberg neodepřel oslavu amerického vlastenectví, tak mě to prostě nevadí ba naopak filmu to dodává správný rozměr. Herecké obsazení v čele s Hanksem, Burnsem, Pepperem, Ribisim, Dieselem a v neposlední řadě samotným Ryanem, kterého ztvárnil Matt Damon, podává vynikající výkony. Steven Spielberg poprávu obdržel svou druhou zlatou sošku za brilantní režii. I když Zachraňte vojína Ryana není bezchybný film a má i svá slabší místa, tak mě stejně nezbývá než dát jasných pět hvězdiček. ()

Faidra 

všechny recenze uživatele

Ano, je to americky patetické až na půdu, ale je to zatraceně dobré. Málokdy se po filmu člověk sám sebe tak naléhavě ptá: "Zasloužím já si takový život, který mám? Zasloužím já si život vůbec?" Promiňte, všudypřítomný patos dostal i cynickou Faidru, hned to přejde... Tak, už je to. Ale jedno platí - ať už si člověk libuje ve válečné vřavě (na scénu vylodění nezapomene do nejdelší smrti nikdo, kdo ji viděl) nebo v nenápadných scénách, které křičí mnohem hlasitěji (scéna s písní Edith Piaf ve zničeném městě nebo vyznání kapitána Millera), najde si tady to své. ()

Galerie (64)

Zajímavosti (155)

  • Vo filme sa dozvieme, že príslušníci Waffen SS, ktorí v závere útočia na mesto Ramelle patria k druhej divízii SS. Jednalo sa o divíziu s názvom "Das Reich". Príslušníci tejto divízie sa účastnili všetkých veľkých operácií nemeckej armády od prepadnutia Poľska, cez Francúzsko až po operáciu Barbarossa a dostali až na predmestie Moskvy. Za celú svoju existenciu spáchali príslušníci tejto divízie mnoho vojnových zločinov, z toho najznámejší spáchali vo Francúzsku 10. júna 1944, čiže len 4 dni po vylodení v Normandii. Príslušníci divízie vtedy povraždili 642 obyvateľov dediny Oradour-sur-Glane. (Jello Biafra)
  • Steven Spielberg původně neměl zcela jasnou představu, jak by měla vypadat slavná úvodní scéna vylodění: "Proto jsem taky začal natáčet film chronologicky. Pochopitelně jsem nevěděl, co to je, být v boji, protože jsem nikdy v žádném nebyl, ale měl jsem v hlavě vizuální představu díky válečným dokumentům. Natáčel jsem vylodění v celku a tak, jak by ho asi nasnímal válečný kameraman. Jeden čas jím byl i slavný režisér John Huston a jeho dokument The Battle of San Pietro, natáčený přímo v boji, byl pro mě z formálního hlediska modelem. Proto se kamera neustále drží při zemi v podivných úhlech, proto nebyly použity žádné typicky hollywoodské záběry z jeřábů a dokonce ani steadicamy. Pouze ruční kamera. Navíc jsme podmínky invaze připravili v souladu s ověřenými fakty, přesně podle historických reálií a podle vzpomínek pamětníků. Kameraman Janusz Kaminski dokonce chtěl, abychom invazi natáčeli za skutečně pošmourného počasí, jaké panovalo v den D. Náhodou se to povedlo - moře hrozivě hučelo, z temně šedých mraků krápalo, foukal silný vítr a většina komparsistů v invazních člunech dostala mořskou nemoc. Přesně jako tehdy. Bylo to hrozně depresivní a skličující samo o sobě. Když jsme pak začali aranžovat samotné vylodění uprostřed křížové palby, pochopili jsme, o čem film vlastně bude. Tahle zkušenost na nás hluboce zapůsobila a výrazně ovlivnila další natáčení." (NIRO)

Související novinky

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Z kalifornského Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku jednašedesáti let totiž odešel americký herec Tom Sizemore. Zprávu o skonu médiím potvrdil hercův zástupce Charles Lago. Sizemore byl v… (více)

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Ačkoliv tvůrci naznačovali už v loňském roce, že čtvrtý John Wick bude vůbec nejdelším filmem v sérii, oficiální zveřejněná délka přesto nyní většině fanoušků bere dech. Zatímco první snímek totiž… (více)

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Přemýšlíte, kam letos na dovolenou? Máme pro vás tip na tři destinace, které vám učarují stejně jako tvůrcům ikonických děl světové kinematografie. 1. Maroko - Středověké medíny, barvami hýřící… (více)

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (více)

Reklama

Reklama