• sud

Jedno z mých největších zklamání (nejen) v české kinematografii. Mám rád Svěráky, ovšem dosud mi uniká, co mělo být toto. Zkoukl jsem ho třikrát, ale k ničemu jsem se nedobral. Nedobral jsem se ke smyslu filmu. Zůstala pro mě pouze spleť podivných scén, nad kterými jsem kroutil hlavou. Jinak se omlouvám všem, kteří mají "Akumulátor 1" rádi, já se k vám bohužel nepřidám. Jednu hvězdičku (možná ještě půl) dávám z úcty ke Svěrákům, protože jejich filmy mám opravdu rád. "Akumulátor 1" propadl nejen u mě, ale i celkově po premiéře u diváků. Nejdražší český film (alespoň do té doby) mnoho nevydělal. Režisér Jan Svěrák natočil ještě v témž roce lacinou "Jízdu" a o 2 roky později "Kolju", proti kterým nemohu říci ani popel.(31.8.2007)

Film, kde dal Jan Svěrák nejvíce průchod své zálibě v různé efektní technické blbůstky - tyhle scény přímo miluju (zubař, milování, šneci apod.). Kouzelné jsou scény citující hollywoodské filmy (přestřelka). Vedle efektního vizuálního balení zůstává ale jemný humor Svěráka staršího, který je skvělý i jako herec. Příjemně civilní a neokoukaní jsou pak Petr Forman a Edita Brychta. Film nominován na Českého lva v kategoriích režie, herci Forman a Svěrák, scénář, kamera, hudba a střih - jen střih (Alois Fišárek) cenu dostal.(17.7.2003)

Nejoblíbenější film od Jana Svěráka. Viděl jsem jej snad stokrát. Skvěle mystifikační příběh, dokonalé zpracování fantastického světa televize, jemný humor a příjemní herci. Běžnému standardu se vymykající film. Zdá se mi, že trochu zapadl mezi nánosem tendenčních českých komedií s těmi stále stejnými herci a je to škoda. Zvlášť ta Edita Brychtová se mi zde líbila. Nakonec dochází i na to parodování všech těch akčních filmů, a že se to děje právě s televizním ovladačem v ruce, je prostě chvály hodné.(31.8.2012)

Můj nejoblíbenější Svěrákův film. Originální téma, chytrý scenář pana Svěráka a na svoji dobu zdařilé triky. Pro mně je navíc pointa Akumulátoru každodenně aktuální. Když někdy pařím na compu a celý den čumím do monitoru, mám pocit, že bych léčitele Fišárka akutně potřeboval :o)(11.5.2003)

...kdyby to bylo možné, dal bych 3a1/2... Je to totiž dobrý film. Myslím že z hraných filmů mladého pana Svěráka nejsmysluplnější. Ano Jane, tenkrát to ještě vypadalo, že to má smysl... Nakonec po úvaze a s časovým odstupem musím zaokrouhlit nahoru.(4.9.2005)

• - Vo filme môžeme vidieť Mumlavský vodopád v Harrachove, priehradu Slapy či štátnu Operu. Natáčalo sa taktiež na slovenskej kolibe Strednica v Ždiari a na zámku Nová Louka v Bedřichove. Byt Oldu Soukupa (Petr Forman) sa nachádzal na adrese Praha - Nové Město, ulice Boženy Němcové 1882/3. (Raccoon.city)

• - Otočení hlemýžďů je trik natočený pomocí dvou několikanásobně větších loutek, které se ovšem tak povedly, že se režisér neudržel a vymyslel si mystifikaci o tlesknutí či zacinkání zvonečku. Ve skutečnosti hlemýždě takto vycvičit nejde. (Landauer)

• - Režisér povedal, že film vznikol na základe jeho skúsenosti s bábkovým filmom, kde si hral s predstavou bábkového filmu, ktorý by sa odohrával vzadu v televízii. (Zdroj: ceskatelevize.cz) (Raccoon.city)