V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

jefff

Pupendo je téměř poslední pořádný Hřebejkův film. Kráska či Medvídek je už slabší odvar jeho předchozích filmů. Ve filmu opět dominuje hereckým uměním Bolek Polívka a o nic méně horší Eva Holubová či Jaroslav Dušek. Myslím že tento film patří k nejlepším českým filmův tohoto tisíciletí. ()

blixadovan

Jako už tradičně u Hřebečkových filmů, není zde přítomná jedna silná nosná linie, ale děj se rozbíjí v mnoha více či méně groteskních situacích, film nepůsobí věrohodně, je to zase taková sladká limonádka. Některé postavy jsou našroubovány do filmu dost uměle, spíše se záměrem udělat divákovi radost a rozesmát ho, viz vděčná úloha Pavla Lišky v úloze místního pablba. Do čeho se autoři trefili, to je hudba, dobře vybraná. Výborná je taktéž jedna z posledních scén, kdy ústřední hrdinové sedí u stolu a poslouchají rádio…to se povedlo. Řemeslně je snímek zvládnutý dobře, ale nic víc, nic míň. ()

spikey1

Hřebejk ještě rozhodně neřekl své poslední slovo v Tandemu s Jarchovským a Šabachem a přichystal pro nás další encyklopedický odkaz na jednu z temných dob Československého národa. ()

venca163

Kolikrát jsem to už viděl s tím, že na začátku vždycky prohlašuju "Jééžiš, Pu-pen-do, no tak na to já se koukat nebudu, to mě nebaví", to ani nespočtu. Stejně u toho vždycky skejsnu kvůli těm pár scénám ("Repreáky, here a here" apod.). Postrádá to ale objem humoru a četnost takovýho toho pocitu "to byly ale svině", jakou mají Pelíšky. Navíc se to celý odehrává v takovym dost nechuťáckym prostředí. (70%) ()

Smileface

Pupendo není až tak komické jako Pelíšky.V mnohých věcech velmi realitsticky popisuje dobu 80tých lech.Škoda jen že nekončí šťastnou sametovou revolucí. ()

solskjaer

Hřebejk vsadil na jistou kartu a po úspěších Pelíšků chtěl navázat a zahrát na podobnou notu a tak zvolil film dost podobný ovšem pro jeho realizaci použil méně umění a přidal více tutovek pro diváky všech kategorií! Jestli udělal dobře je jen na vás! Jelikož si 80 léta matně pamatuji, musím říct, že z faktického hlediska si myslím, že některé scény jsou dost nevěrohodné a jiné zase vyhnány do přemrštěného maxima někdy dost přehnaně! Dále co mi vadilo je herecké obsazení - leč všichni zahráli perfektně a není jim co vytknout. Jen bych s panem Hřebejkem polemizoval,jestli obsazování stále stejných tváří je pro dobro filmu. Uznávám, že tím nic pan Hřebejk neskazil, o což mu nejspíše šlo, ale já při sledování filmu jsem se nemohl zbavit dojmu, že jsem ten film už někdy viděl. Chtělo by to nové neokoukané tváře, aby film chytil nový, neomšelý nádech na kterém se dá stavět něco nového. Například Matěj Rupert mě velice mile překvapil, ale nebyl to jediný herec, který mě dostal.Co mě opravdu ve filmu dost bavilo a nesmírně jsem si užíval,bylo sledování pana Duška, který dokázal v každém záběru jaký je to pan herec.Dušek byl a je skvělý , je přesvědčivý jako málokdo a vždy se vcítí do role jak se patří. Jenže.Když srovnávám výkon, který podal v Pelíškách a zde tak na něm nelze pozorovat žádný, alespoň minimální pokrok či změnu. On má jednu chybu, je to herec jedné role a asi se tohoto označení nezbaví nikdy. Ale co? Hraje je perfektně takže mu nelze nic vyčítat! O paní Holubové nemluvím ta je prostě vynikající vždy a pro film naprosto nenahraditelná! Také Pavel Liška mě mile překvapil, je to nenapodobitelný "hotový" herec.Jeho scéna , kdy vypráví příběhy z vojny a přitom řídí je skvost celého filmu a patří určitě k to mu nejlepšímu! Také jeho hlášky " Á jem mekányk - jako auto mekányk naprosto k Liškovi sedla! CO tento film dělá filme a na co nejspíše naláká Pupendo své diváky, jsou opravdu povedené hlášky jako např: " Za záchranu ředitele dostanete jen ředitelské důtky - ty máš čepici ty jen třídní" nebo Táta zase loví bobříka trapnosti" určitě najde diváky napříč všemi generacemi a když uvidí scénku ze skříňkou přání a stížností zasmějí se od srdce určitě i Hřebejkovi odpůrci.škoda jen že závěr filmu se po pěkně nastartovaném začátku nepodařilo trochu oživit. Film ke konci upadá a markantně ztrácí dech, pointu a zábavu. Škoda začátet filmu se opravdu povedl a kdyby tvůrci zvolili lepší konec mohl jsem bodovat více. Takhle ovšem mi film přijde jen jednoduše převyprávěný příběh dvou rodin bez větších ambicí stát se vetším trhákem než je doposud! Pro příště bych doporučoval profouknout řady herců novým větrem, abychom nechodili na film kvůli stále stejným (dobrým) hercům , ale kvůli příběhu, který v Pupendu pokulhával. Na závěr ještě takový postřeh - "finská přítelkyně" je nesmírně podobná mimozemšťance z filmu MARS ÚTOČÍ. Nepřijde vám?:-) ()

Houda666

Jan Hřebejk pripravil pre divákov veľmi podarený návrat do nedávneho obdobia Československého socializmu. Mnohí diváci kritizujú neustále vyrovnávanie sa s minulosťou prostredníctvom filmovej tvorby, no mne tento snímok prišiel pomerne nesilený a svojou úprimnosťou si ma získal. Herecké výkony sú na veľmi slušnej úrovni a za nimi nezaostáva ani dej, ktorý je síce jednoduchší no zároveň situačne veľmi dojímavý. V pamäti sa divákovi usídlia najmä milé hádky Bolka Polívku s Evkou Holubovej a neuveriteľné príbehy Petra Líšku :). Hodnotenie: 85% ()

G.W.Bush

Jako skrytý bojovník proti komunismu Míla Břečka dávám za pět pod podmínkou, že tato informace vyjde najevo až po případném (klidně sametovém) převratu. Do té doby budu z filmu upřímně zhnusen, ale jenom proto, abych se neprozradil a mohl dát houževnatě bojovat proti zvůli Velkého Bratra. ()

lskala

Tolikrát omýlané srovnání s famózními Pelíšky se přímo nabízí. O něco méně zábavné, o něco méně povedené a o něco více pochmurnější než Pelíšky. 60% - 3*** ()

dita.krizova

"Po ránu, po ránu, mokrý hádr ná tlámu..." Mám litovat osud němého kluka za totalitního režimu, nebo se smát Polívkovým vtipům a nebo se bát zatvrzelného komunisty (i když s něma možná v duchu nesouhlasil) Duška? Jsem z toho poněkud zmatená. Každopádně scéna s mincí mě pobavila. ()

Sdoom

Po Pelíškách a Občanském průkazu pravděpodobně nejlepší "obyčejný film o obyčejných lidech", co tu v dějinách samostatné ČR vznikl. Nezapomenutelné hlášky, vtipný a chytrý scénář a Polívka s Duškem opět perlí. Moc pěkné 4 hvězdičky. ()

insurgentes

Pro mě je Pupendo zakončením staré dobré školy. Myslím si, že ani Polívka, ani Jarchovský, ani Hřebejk už ho nepřekonají (kéž bych se mýlil). Děje to má sice jen velmi málo, zato hlášky jsou tu téměř v každé větě. Vyplatí se Pupendo naučit zpaměti, jako jsem to udělal já, protože si s tím člověk v životě celkem vystačí. ()

netahlo

Famozni Jaroslav Dusek a jeho Mila Brecka - takhle nejak vypada prumerny Cech. Film, ktereho jsem se, narodil od Pelisku, porad jeste neprejedl. Zaverecna "porada" ctyr hlavnich postav u hrncirskeho kruhu (nebo co to je) je nezapomenutelna :-) Nikdy nedokazu pochopit, proc Hrebejk v soucasnosti toci takovy nesmysly, kdyz ma na konte takove majstrstyky. ()

Maynard.

Komunismus je svinstvo, bolševici sou svině! :o) Pod tohle se podepíšu kdykoli! Tímhle filmem pro mě Hřebejk zakončil svoji kariéru, respektive, pak začal točit podle scénářů, který mu napsal jeho pes... Herecký složení je vybráno na 1 s *. Polívka a Dušek opět excelují. Do toho všeho nahá Cibulková :o).Škoda, že se tam neodehrálo víc scének ze školy, páč ty co tam sou, tak se hodně povedly. Parádní postavu tady hraje sedmilhář Liška, repráky here, dráty hery, kazeťák here... A to je zakázaný! :o) Pupendo patří už taky do šuplíku s názvem"klasika". Ale jak říkám, strašná škoda, že tímhle Hřebejk skončil. Talent očividně měl... ()

herr_carter

"Ptáčkové už dávno vstali, svou písničku vyzpívali - a ty ještě spíš?Že se nestydíš!". Film prošpikovaný hláškami, kvalitativně řadím hned v těsném závěsu za Pelíšky, viděl jsem jej možná ještě vícekrát................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha