V novém filmovém vyprávění autorského týmu Pelíšků a Musíme si pomáhat se opět přeneseme v čase, tentokrát těsně před orwellovský rok 1984. Do časů, kdy historie v Čechách odplývala pomalu jako kalná voda řeky Vltavy, která obtéká periferní pražský Libeňský ostrov. Do doby, kdy ovzduší lehce zavánělo zatuchlinou, podobně jako slepá ramena a zátočiny téhle středoevropské řeky. Ocitáme se v době, kdy generaci pražského jara 1968, pamatující záchvěv násilně přetržené svobody, protéká život mezi prsty jako líně plynoucí říční tok, který zanáší dávné iluze naplaveninami a bahnem... Hlavní postavou filmu Pupendo je akademický sochař Bedřich Mára, který žije se svojí rodinou, manželkou - keramičkou Alenou a dvěma syny - Matějem a Bobšem v malém činžovním bytě na pražském nábřeží. Před lety musel z politických důvodů opustit místo vedoucího ateliéru na pražské Akademii. Z týchž důvodů není veden ani v oficiálním Svazu výtvarných umělců. Má znemožněno vystavovat a je odsunut na periferii zájmu a lukrativních zakázek. K osamělému rozjímání u rybářského prutu... Antipodem Bedřichovy netypické rodiny je rodina ředitele základní školy Míly Břečky. Soudruh Míla a jeho ambiciózní žena Magda, spolužačka Bedřicha Máry z Výtvarné Akademie, již drahnou dobu plavou s hlavním proudem, středem řečiště. Pro svá počínání nacházejí ospravedlnění v tradičním postoji té doby: "Někdo musí plavat s "nimi", aby situaci změkčoval, někdo se musí obětovat!", případně: "Proč bych měl zrovna já stát a šlapat vodu, když jiní plavou kraulem?" Vedle generace rodičů, odsouzené ke každodennímu pachtění za kusem žvance, je zde i generace jejich dorůstajících dětí. Tahle generace teenagerů si o snahách a postojích rodičů myslí své. Nevěří ve změnu k lepšímu. Od snah rodičů nic moc neočekává. Poflakuje se bezcílně předměstím, chodí za školu a čas ubíjí sněním o společném úniku za hranice všedních dnů. (Magic Box)

Tomatáš

Neumím si představit lepší herecké obsazení...150%-ní výkony...kultovní hlášky a nezapomenutelný film Jana Hřebejka, který je opravdu "vzkazem pro příští generace".. ()

zdenny

Film nám hořkokomediálně ukazuje tu živočišnou touhu a to touhu po svobodě. Skvělé herecké výkony zde zastřešuje Bolek Polívka, u kterého je tato touhu opravdu bytostně cítit. Jakoby mluvil a vyjadřoval se ani ne tak v souladu se scénářem, jako spíše ze své vlastní osoby, ze srdce. Za komunismu volili lidé k přežití různé způsoby a cesty. Někdo vstoupil, aby to "změkčoval" zevnitř, jiný svým se choval velice expresivně. Lidé můžou nadávat na dnešní dobu, jak chtějí, pravdou ale navždy zůstane, že touha po svobodě je věčná. A jsem přesvědčen o tom, že většina lidí by neměnila. ()

fabecc1222

Nevím úplně, čím to je, ale Pupendo mi v rámci adaptací Šabachových knih nikdy úplně nesedlo. Možná je to některými repetitivními prvky, které se přenášejí z adaptace Pelíšků (Dušek ta samá role, dětské role taky vesměs nastaveny stejně...). Je zajímavý vidět, jak viditelně vypitej Polívka za těch pár let od Pelíšků sešel...Ten hlavní nosnej příběh, to je asi to, co mi u Pupenda tak nesedí. Přitom vybrané fóry a scény jsou legendární a zlidovělé, což ani nepopírám a směju se u nich taky. Jen to není ten nonstop příval smíchu a zábavy, jako právě u Pelíšků. "Repráky here, kazeťák here, kabely here" ()

lykan9

Nijak nepřekvapuje, že je Pupendo skvělým filmem, vzhledem k tomu, že tvůrci a herci jsou prakticky stejní, jako u klasik Pelíšky a Musíme si pomáhat. Musím však konstatovat, že tento z těch tří je nejslabší. Za to tu je však nezapomenutelná scéna s Vilmou Cibulkovou. ()

cross

Sice jsem se nebránil srovnání, ale Pupendo a Pelíšky jsou zcela jiné filmy. Zatímco Pelíšky byly mozaikou víceméně komediálních scének na vážné téma, Pupendo působí mnohem seriózněji a především mnohem uceleněji. Samozřejmě, obsahuje také spoustu vtipů a vydařených momentů, ale kdo čeká Pelíšky bude zklamán. Já jsem byl velice potěšen, že se Hřebejk nebál trochu zvážnět a zplodil film, který dokáže zaujmout. Herecky pak samozřejmě také není co vytknout. 5* hodnocení tentokrát uniklo skutečně o vlásek a to z jediného důvodu. Některé scény mi připadnou zbytečně zdlouhavé, stejně jako příliš pozvolný rozjezd na začátku filmu, kdy jsem se neubránil občasnému zabručení z nezajímavostí... ()

Právnička

Vtipné, zábavné, kouzelné .... Pro mě naprosto jedinečný a nezapomenutelný film, na kterém bych nezměnila ani jedinou vteřinku. Všechno do sebe tak pěkně zapadá, skutečné pohlazení po duši. A Pavel Liška a jeho role - nemám slov :) Zbývá mi už jen pochválit skvělou hudbu. ()

ganz

Je to dobré ale na pelíšky to nemá, místy to drhne a nudí. Na druhou stranu výborný Polívka a Liška zlehčující celý film ("špinavá špinavá špinavá").7/10 ()

klima777

Ulepený, rozplizlý film. A takoví jsme byli... Ne a ne a 100x ne. Vážně? Pokud si tu dobu pamatujete, lecos vám přijde povědomé a nejspíše se nebudete bavit. 80. léta nebyla veselá a pár dobrých postřehů umělecký dojem nezachrání. Někdo z minulosti vytlouká politický kapitál, někdo minulost zatlouká a někdo dělá "umění". ()

ghatos

I po 10 letech mám stále stejný pocit průměrnosti, i když některé momenty jsou vtipné. Dušek v roli upoceného konformisty válí a není to poprvé (Kouř, Pelíšky, Musíme si pomáhat). 63%. ()

Autogram

Jedna trošku slabšia Hřebejkovina, existujú aj lepšie. Zo začiatku pri zoznamovaní postáv trošku unavuje hádkami a slaboduchými dialógmi, neskôr je to lepšie, aby sa na konci zase dospelo k hádkam tentoraz už aspoň k veci. A tou vecou nie je ani umenie, ani prvé lásky, ani dovolenka pri mori, ako by sa mohlo zdať podľa plagátu, ale socialistická diktatúra. Zobrazená trošku z inej stránky ako v Pelíškach, menej humornej a viac náznakovej. Humor, ten zostal len v podobe vylúhovaných vtipov a samotného pupenda, čo nie je žiadna výhra. Niektoré myšlienky sú dobré, alebo sú také bizarné až sú dobré. -- Není komouš jako komouš, někdo tam vstoupí, aby to změkčoval zevnitř. Někdo se obětuje. ()

Kaja

Bez skvělých českých herců bych snad nedala ani jednu *, protože příběh byl absolutně nezajímavý. Podle mě jsou Pelíšky mnohem lepší, ale i tak se Pupendu nedá ukřivdit dobrý humor. ()

Ludivitto

Horší komedie než Pelíšky, lepší film než Pelíšky...k naprosté spokojenosti by mi stačilo ještě pár vtipných dialogů navíc.. ()

Pipes

U filmu jsem se dobře bavil, i přesto, že v něm prakticky o nic nešlo a děj taky žádný nebyl. De facto to byla pěkná blbost. Ovšem když se při takovéto "blbosti" člověk dobře pobaví, tak musí být hodnocení vysoké. ()

P1tr

Pupendem se Hřebejk posunul od Pelíšků o několik let vpřed, což výrazně změnilo vyznění a atmosféru filmu. Kvalitní herci zůstali, ovšem oproti Pelíškům obsahuje Pupendo více vážnějších pasáží a humor musí stranou. Se serióznějšími pasážemi přichází i nudné chvíle, které snímek táhnou dolů a vzdalují se Pelíškům, co se kvality týče. Nicméně i přes výtky to lepší z Hřebejkovy tvorby. ()

Zemřel herec Jiří Pecha

Zemřel herec Jiří Pecha