MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

venom14

Přizávám,že film je to dokonalý,ale nezaujal mne na tolik,že bych mu dal 5 hvězdiček.Ale za zmínku stojí herecké výkony a hudba,která mne opravdu odrovnala.Také se mi velmi líbil začátek,jak dvě minuty vypráví,co si můžete vybrat a konec,který přesně zobrazuje,že kůli penězům člověk zradí i své nejlepší přátele. ()

Prochy38

Původně jsem chtěl, jak je mým zvykem, dát 4*, protože, ač je film opravdu dokonale natočený po všech stránkách, absolutně neschvaluji a dokonce nesnesu to, o čem je. Nenávidím to. To jen pro začátek. E. McGregor a R. Carlyle jsou parádní a debut K. MCKidda a nádherné K. MacDonald opravdu povedený. Film je plný nechutnostím ale i skvělých scén a silných zážitků. * "navíc" dávám především za parádní, ale opravdu úžasný soundtrack! Nechci moc srovnávat s pozdějším, tematicky blízkým Requiemem za sen, páč 10 let ve filmografii je hodně. Tady to mělo jedinou chybu oproti Requiemu, a to POZOR SPOILER!!! že tento film dopadne, asi bohužel, dobře... ()

Mo.

Na úvod jeden zásadní poznatek: Ne, opravdu to není "film o drogách". Spíše je to o lidech, kteří takzvaně "nemají do čeho píchnout"... a to, že si z toho píchat začnou (heroin), vlastně ani není zase tak podstatné. Vše důležité je totiž řečeno na úplném začátku a úplném konci filmu. Všechno mezi je jen výborná omáčka plná vtipu, zábavy a zmaru hlavních protagonistů. Vybrat si práci. Vybrat si kariéru. Vybrat si rodinu. Vybrat si zas*aně velkou televizi, myčky, auta, přehrávače kompaktů a elektronickej otevírak na konzervy. Jo, takováhle budoucnost může vypadat jako úplná blbost (a dalo by se s úspěchem polemizovat, jestli to tak je). Jenomže chlapci, a především hlavní hrdina, zjišťují, že těch alternativ zrovna mnoho není a ta stupidní, společností nadefinovaná cesta životem je možná to jediné, co má v dohledné době nějaký smysl. Jinak Ewan McGregor a Robert Carlyle podávají neuvěřitelný výkon a herecké obsazení vůbec se prostě povedlo. Plus je potřeba vyzdvihnout soundtrack, který tomu dodává tu správnou šťávu a taktéž bezva kameru a střih. A náctiletou sexy školačku Kelly Macdonald (obzvlášť její parádně uzemňující proslov při odchodu z klubu). ()

.MJ.

Místy odporné a místy duchaplné. Takhle si představuju film, který mě ještě víc utvrdí v tom, že drogy jsou hnus. 85% ()

Becca_

První setkání s božským Ewanen McGregorem. Opravdu povedená muzika, což je ostatně u Boylových filmů zvykem. Na zděděné VHS drhla prvních dvacet minut páska, ale nikdy mi nevadilo, že se nekoukám od začátku, to přišlo až za pár let... ()

vorry

Jak vyklepe ty svoje ho*na z prostěradla na návštěvě u rodičů svý přítelkyně, kteří akorát snídají :DDDD ()

Darth Maul

Mýtický film, ktorý spravil z Dannyho Boylea kultového režiséra! Najväčšími prednosťami Trainspottingu sú herci (geniálne a presvedčivo stvárňujúci "stratenú generáciu"), pichľavý soundtrack a zobrazenie sveta drog. Zbaviť sa závislosti (na hocičom) je nenormálne ťažké... No dobre, priznávam, že občas to môže byť aj celkom zábavné... /// Druhýkrát som si Trainspotting vychutnal v roku 2017, pár dní pred premiérou T2, a film sa mi podarilo viacej precítiť. Pri niektorých scénach som prežíval duševnú úzkosť spolu s postavami. ()

ClimbVibe

Nevyhledávám filmy o drogách, ale kdybych měl nějaký doporučit, tak Trainspotting. Už kvůli tomu, že není prvoplánově o drogách. Doporučil bych ho hlavně kvůli tomu JAK je natočený. Jak je vtipný, drsný, zábavný, rytmický - a pořád svěží. Docela věřím tomu, že kdyby scénář nevzal do rukou Boyle, ale jiný režisér, nikdy bychom se o filmu nedozvěděli. Z každé scény filmu, z každé minuty jde cítit jak moc Boyle věděl jak na to. V Trainspottingu se doslova našel a jeho genialita vytryskla takovým způsobem, že už se jí nepodařilo překonat. Plus výborná herecká sestava, skvělá kamera, perfektně sestavený soundtrack. Parádní film. ()

Paldiny

Začať komentár veľavravným prológom mi napadlo ako prvé a držalo do momentu kým som letmo neprelistoval tri stránky tunajších príspevkov. Spravíme to teda inak, vyjmeme to najlepšie čo Trainspotting chcel zdeliť, to najlepšie čo Trainspotting zdelil a vmestíme do jediného slova a tým je “voľba“. Tá ktorá nedá pokoj nám, tá ktorá sprevádza chalanov z Edinburgu čo sa rozhodli miestnu nudu osladiť po svojom. Nijak zvlášť originálne, skrátka po svojom, možno na znak protestu, pre potešenie a možno pre oslepenie zmyslov pred obavou z budúcnosti, obavou, že skončia ako ich nudní fotríci. Zavreli sa tak pred svet(l)om a čo sa odohrávalo za dverami už dopne každému a bez nápoved. Danny Boyle je ale macher a ničím zaujímavú generáciu poňal tak svojsky, že musíte byť spojení s každou postavičkou. Nemalú zásluhu má na tom mnou tak obľúbený voiceover, niekoľko božích scén a zničujúce tempo, čo chrlí jednu perlu za druhou. Dokonca ešte aj ten disco sajrajt korešponduje s dianím na plátne. A svinský záver? Ten napísal snáď život sám. Voľba filmu po rutinnej “osmičke“ nemohla byť lepšia. ()

Warle

Naprostá klasika, legenda a těžká srdcovka. Věc, která určitě není dokonalá, ale pro mě bude mít vždycky místo hodně nahoře v žebříčku a hodně blízko u srdíčka. Zrovna loni jsem se procházel po Edinburghu a říkal si, že to tam poznávám. Tenhle film se prostě nezapomíná. Film, na kterém Ewan McGregor naprosto zaslouženě udělal kariéru. Film, který má všechno. Smutek, štěstí, radost, pláč, motivaci, demotivaci a i zradu. Prostě takovej klasickej životní kolotoč. A taky Roberta Carlyle, kterému tahle rola sedla dokonale. Doplňte k tomu Born Slippy a Iggyho Popa a je to blaho a reklama na Británii v 90 letech. Choose life. ()

Varan

Ewana McGregora jsem viděl i v lepších rolích jako např. Ve Star Wars. V tomto filmu sice vinikl ale vůbec mezi jeho nejlepší filmy tento snímek rozhodně nepatří. Ale ke snimku... Sice se stal jedním z nejlépe hodnocených, ale u mě klesl na 4 hvězdy. ()

Rozjimatel

[4,5*]          "And as I sat watching an intimate and highly personal video, stolen only hours earlier from one of my best friends, I realized that something important was missing from my life."          Zrejme najlepší film s protidrogovou tematikou, zaradený v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Danny Boyle ukázal pravú tvár drog, nie v nejakom skrášľujúcom svetle, tak ako to spravili mnohí iní, ale naopak, v nadmieru odpudzujúcom svetle. Nesmierne špinavý svet drog a zúfalá situácia narkomanov sú predstavené až znepokojivo názorne, jasne je ukázané, čo to svinstvo s človekom spraví (úbožiaka bez vlastnej vôle), ako hlboko je ten potom schopný klesnúť kvôli jednej posratej dávke (luxusná "hajzlová scéna"). Pri ohromne sugestívnej scéne odvykania si každý aspoň trošku triezvo uvažujúci človek, dovtedy sa pohrávajúci s myšlienkou, že by to len tak zo zábavy skúsil, musí nutne nechať zájsť chuť. To posolstvo je zrejmé, chvályhodné a je veľkým plusom tejto snímky. Určite nie však plusom jediným, to by na dobrý film nestačilo. Výborní sú herci v hlavných rolách, predovšetkým trojica Ewan McGregor (Renton), Ewen Bremner (ten jeho neskutočný týpek Stud nemá chybu) a Robert Carlyle (psychopatický násilník Begbie) a veľmi sa mi pozdávala i kráska Kelly Macdonald (Diane), aj s tou jej parádne bizarnou romantickou dejovou líniou ("Can I see you again?" "Certainly not!"). Výborným spôsobom je do snímky zakomponovaný i sountrack (cover verzia "Atomic", "Perfect Day", "Closet Romantic" a ďalšie). Dianie sa spočiatku nesie v takom humornejšom duchu (neskutočné panoptikum bizarných figúrok), pričom ten čierny humor v kombinácii so škótskym akcentom je nadmieru zábavný. To ale len do momentu prvej tragickej udalosti (dieťa), kedy mi doslova zamrzol úsmev na tvári - na povrch sa začínajú vyplavovať tragické aspekty nezodpovedného konania hrdinov. Ku koncu snímka zabŕda do tak trochu iného žánru a mierne pritom stráca šťavu, za čo strhávam pol hviezdičky.          "Begbie's f*cking psycho, man! But... he's a mate, so what can you do?" ()

Marťas

Nic jiného než pět hvězd snad ani nelze dát. Vynikající film, skvělé výkony herců a mě osobně dostal nejvíc závěr filmu a taky skvělá hudba. ()

fastum

Nářez. Kdo neuviděl, neví o co přichází. Skvělý film z prostředí feťáků, kteří se rozhodnou udělat velkej kšeft. Spousta vtipných scének. ()

dehlie

tento film je láska zrejme na celý život. renton, begbie, spad, sickboy, diana. super postavy, skvelý herci, príbeh, dialógy, hudba, nezabudnuteľné scény. a hlavne a predovšetkým: postoj k životu. nehovorím, že správny, ale bez drog minimálne z pohľadu úvodného predslovu marka rentona k zamysleniu, a nie len chvíľkovému. alebo to bol len feťácky kec? pre mňa kult a stálica v mojej TOP 10. ()

MkSallam

Trainspotting. To je pro mě hra s divákem, úchvatná vizuální forma, snová atmosféra, sugestivní výjevy, kontrast mezi hnusem a nádherou drogového rauše. Ale zároveň je to také nepředvídatelný příběh, jehož síla spočívá ve skvělých hercích a nádherném mixu zábavy, smíchu, emocí a pravdy. Tvrdé pravdy nejen o světě drog. A zároveň je i silnou mozaikou "běžných" lidských osudů. Pro mě nádherný filmový skvost. Promyšlený, vypiplaný, zkrátka dokonalý ve všech ohledech. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu