MARK RENTON je hrdina naší doby. Není hlupák, není s ním nuda, jen je někdy trochu pobledlý a jindy úplně mimo. Film TRAINSPOTTING, který se odehrává v Edinburghu, ve městě, které je vším, jen ne městem snů, vypráví příběh Marka a jeho kamarádů – zkrachovalců, lhářů, psychopatů, zlodějů a feťáků, kteří nenávratně míří vstříc sebezničení. Jediný Mark najde dost síly, aby svému osudu unikl. Pak si ale znovu položí otázku: „Chci si opravdu vybrat život?" (Bontonfilm)

Furmi

Sadnúť si, vypustiť od každodenného stresu, popiť, pofajčiť prípadne si aj niečo šľahnúť. V takýchto prípadoch sa dá Trainspotting plnohodnotne prežiť a odniesť si aj ponaučenie aké su drogy zlé. Ano deti neberte ich, a prečo? prečo sú zlé ? lebo, prečo ich nebrať? preto. To sú odpovede snáď každého tvrdého bojovníka proti drogám. Ale mýlite sa ľudia, šeredne sa mýlite a je mi takýchto názorov ľúto. Citát s môjho obľúbeného článku : Keďže v našom živote ide v prvomrade o ťažké doláre, uplatnil sa i druhý faktor, a síce keď už im tie drogy povolíme, aspoň ich veselo zdaníme. A za zozbierané peniažky môžme robiť protidrogovú propagandu, ale sme s nimi vybabrali že ? Aj tak sú to len hlúpe ovce a ani si to neuvedomia (článok tykajúci sa problematiky ohľadom drog a alkoholu ktorý je v tomto článku vykreslený ako oveľa väčší nepriateľ človeka ako poniektoré nelegálne drogy). .... 95% ()

Kruczynski

Kultovka, která víceméně objevila Ewana McGregora a získala si srdce i přízeň snad všech zástupců mojí generace. Brilantně zpracovaná sonda do světa partičky skotskejch feťáků plná nezapomenutelných scének a neméně brilantní soundtrack. Trainspotting je zkrátka jedním z těch filmů, na který můžete čumět pořád dokola a stejně si pořád vychutnávat každej moment a smát se "útrapám" jeho hlavních hrdinů. ()

werewolf69

Jeden z mala filmov o drogách čo poukazuje aj na ich "pozitíva". Páči sa mi atmosféra, aká v tomto filme panuje, užasne zvolená hudba, obsadenie a dialogy postáv zvlášť ma dostali úvahy Marka Rentona . Skutočné veľmi kvalitný snímok. A tým kvalitným myslím že si mám normálne chuť šľahnuť :) ()

rcorp

Nuda v Edinburghu, na drogách i bez nich. Pár vtipných momentů a vizuálních nápadů nezachrání to, že postavy jsou jenom figurky bez duše a celkově se film plácá odnikud nikam. Na rozdíl třeba od gangstarek Guye Ritchieho to není dost absurdní a našlapané akcí, aby to bylo zábavné, a není to ani dost dramatické, aby to dokázalo vyždímat nějaké emoce. Pokud bylo cílem ukázat, že feťáci (Skotové?) jsou nudní patroni, tak se to povedlo na výbornou, ale jinak je na filmu nejzábavnější přízvuk všech postav. A pokud jste Skot, tak i v tom máte smůlu. ()

Gagner

Zatím nejlepší film o drogách, který jsem kdy viděl. Až komicky laděné drama o všech snázích a nesnázích narkomanů mě nedovolilo podívat se na hodinky. Vyzdvihnout musím hlavně využití symbolických scén jako třeba ponor na dno záchodu, či "kobercová scéna", kterou si stále promítám v hlavě. Když přičtu výborný soundtrack, je to jasná pětka ;) ()

camper

O drogách jsem moc filmů neviděl, tohle byl jeden z prvních. Ve filmu byly super scény, třeba ta na záchodě, nebo s pytlem hoven v ruce, ale celkově mi ten film nic moc neřekl. Pro někoho asi může být super, ale mě tak nějak minul. Abych se přiznal, čekal jsem víc, ale co já vím, třeba se někdy podívám znovu a bude to lepší! Možná je to tím, že jsem o tom filmu slyšel jen chválu a čekal jsem moc, uvidíme... ()

Emzet

Filmů (knih) o "špíně společnosti", především té feťácké, je mnoho. Trainspotting mezi nimi vyniká. Není tak vulgární a přízemní jako Last Exit to Brooklyn, není tak monotématický jako Děti ze stanice Zoo ani není tak zoufale patetický jako Rekviem za sen (a už vůbec se nebere tak nechutně vážně a "umělecky"). Má dostatek černého humoru a dostatečný počet postav-situací, které diváka budou opravdu zajímat. A originalitu svého režiséra. Inu, tak jako Danny Boyle v roce 2008 zavítal se svým režisérským okem do Indie, aby nám ji přiblížil a aby si ji osvojil, tak zrovna tak to udělal už 12 let předtím s feťáky. A Skotskem. A Ewanem McGregorem, na kterého jsem začal nahlížet naprosto jinak. ()

embecka

K filmu som sa dostala vďaka skladbe Born Slippy. Keď som zistila, že rieši drogovú tématiku, potešila som sa, lebo takéto filmy obľubujem. No Trainspotting prekonal očakávania. Humorné a pritom tak vážne, scéna s WC, ktorú ľudia milujú... Smejeme sa a na druhej strane súcitime s postavami. Všetko to je iba o tom - "Vybrať si život." Kedysi revolučný, teraz klasika filmových priaznivcov. ()

RomanHyde

Při hodnocení tohodle filmu dávám opravdu na své pocity, objektivně bych měl tu hvězdičku přidat. Při premiéře v kině před x lety bych hodnotil stejně, nyní po 15 letech od natočení snímku jsem si ho pustil znovu a mé dojmy jsou totožné, proto nechávám. Film je hezky natočen, originálně, je i dobře zahrán, je to dobrá filmařina. Obsahově mne však neoslovuje. Nemám rád filmy o drogách, byť mnozí uživatelé argumentují tím, že tyto firmy od drog odrazují. Mé osobní zkušenosti s mými přáteli, kteří konkrétně Trainspotting milovali a pouštěli si ho při svém "fetování" a někteří se i ufetovali, todle vyvracejí. Trainspotting proto beru jako kultovní film jedné mladé generace, která si z něj však příliš nevzala, protože jej brali nikoliv jako zábavu a zároveń výpověď.. ale pouze jako zábavu. Znám lepší zábavnější filmy.. ()

Stepan!

"People think it's all about misery and desperationand death and all that shite, which is not to be ignored. But what they forget is the pleasure of it. Otherwise we wouldn't do it. After all, we're not fucking stupid. Well, at least, we're not that fucking stupid." ()

memoman

Kultovní snímek,který v polovině 90. let odstartoval jakousi "moderní,novou britskou (skotskou) vlnu",upozornil na novou hereckou i režisérskou generaci from UK a podal nám svérázným způsobem sondu do života pětadvacátníků z edinburského sídliště,pro které je smyslem života "nemakat,pařit a šlehnout si".Perfektní audio-vizuální kabát,kde ve velice svižném tempu obdivujeme dnes již kultovní snově - hororové sekvence (záchodky,mimino na stropě),perfektní kameru i střih. A především vynikající soundtack,kombinující rocková 70. leta (Iggy Pop,Lou Reed) a taneční scénou poznamenaná léta devadesátá (Ice-MC,Underworld). Jedná se o film,který umělecky kombinuje žánry (černá komedie,sociální drama...),aniž by zůstal pouhým festivalovým undergroundem,ale fungoval i jako čistá zábava. Díky němu zná dnes celý svět E. McGregora,E. Bremnera či R. Carlyla,naučí nás skotské kultuře a zábavnou formou ukáže obě dvě strany drogové problematiky. ()

phoorecek

Filmy, kde hrajou hravní roli drogy mají vždycky hloubku (Komedie typu Zahulíme uvidíme tím nemyslím) a zanechají ve vás myšlenky typu proč to dělaj, že je to svinstvo apod. Přidejte k tomu mrtvé dítě, sjetou hysterickou matku, silné přátelství,dobré herecké výkony i scénař a hned je to snímek, který si zapamatujete. Skvělá scéna Ewana se záchodem. ()

Hepy13

Trainspotting se s Requiem for Dream moc porovnávat nedá, on má totiž uplně jiné trumfy. RfD jako by říkal "Drogy jsou špatné Áno". Trainspotting je krásně natočený a působil na mě dojmem "Tak se neboj, dej si". A stejně si nedám, radši si budu užívat výkon Ewan McGregora a jeho závislých kamarádů. Některé scény jsou bezkonkurenční, ve své době poměrně kontroverzní film, pamatuji si jak jsme ho rozebírali tenkrát na základní škole. Dnes svým způsobem už tak trochu kult. ()

Spiizy

Za mě číslo 1 v kategorii "Drogy". Bezkonkurenční Ewan McGregor, v některých pasážích vtipná glosa, v neposlední řadě popis hnusu, do kterého člověk může díky drogám padnout. Když k tomu připočtu nehorázně nabytou hudbu, není co řešit. ()

Ole92

Prvních 15 minut jsem se docela dobře bavil ale potom už to bylo jenom čekání na konec. Film mě vůbec nezaujal ani nebavil. ()

Maryinka

Britský humor. Skotský dialekt. Dokonalí herci. Skvělá hudba. Perfektní kamera. Nápaditá režie. Bizarní situace. Dějové zvraty. Svižné tempo. Realistické vyprávění. Stylizované scény. Nezapomenutelné hlášky. Nejhorší toalety ve Skotsku. Přijímací pohovor. Dítě na stropě. Sympaťák/hajzl Renton. Psychouš Begbie. Šáhlý Spud. Vyčůraný Sick Boy. Chudák Tommy. Ewan McGregor. Born Slippy. Perfect Day... Vše uvedené a nejen toto je na tomto filmu skvělé - pokud bych to měla zkrátit, tak mě napadají pouze dvě slova: F**KING AWESOME. ()

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

Danny Boyle bude vzpomínat na Beatles

02.09.2018

Danny Boyle je momentálně jedním z nejdiskutovanějších tvůrců současnosti. Může za to především fakt, že byl vybrán jako režisér 25. bondovky a tuto pozici o pár týdnů později opustil kvůli tvůrčím… (více)

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

Tvůrci Trainspotting a fotbalová legenda

29.08.2018

Boyle opravdu natočí Bonda

Boyle opravdu natočí Bonda

25.05.2018

O tom, že by měl Danny Boyle točit pětadvacátou bondovku, se mluví už několik měsíců. On sám ale tvrdil, že to ještě není jisté, protože dělá na hudební komedii z pera Richarda Curtise (Láska nebeská… (více)

Startuje první ročník festivalu Na hlavu

Startuje první ročník festivalu Na hlavu