Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

Via

Krásně ztvárněné básně - sice není nad knižní předlohu a vlastní fantazii, ale... a velmi velmi dobrá hudba :) ()

smrtubohem

Tohle se mi páčilo velmi. Znamenitá hudba, místy opravdu hororovka(Bolek v roli Polednice nemá chybu), střípky z balady Zlatý kolovrat, kupodivu mi tu ani nevadila Geislerová. Velmi kvalitně natočeno. ()

radimartin

[Literární předloha: Karel Jaromír Erben - Kytice] Perfektně zachycená atmosféra temných balad patřících k pokladům naší národní literární historie. ()

PetrJulian

U tohoto filmu jsem poprvé zalitoval, že nemám doma domácí kino a filmy si pouštím jen na sedmnáctipalcovém monitoru počítače. Nádherná hudba, skvělý zvuk (což jsem poznal i na svých dvou bednách), úžasná kamera, dobré herecké výkony, kdy jsme herce viděli v pro ně netypických rolích... Důkaz, že se na filmové plátno dá přenést i básnické dílo. Co se mi nelíbilo, byla hlavně poslední balada, jejímuž zpracování jsem vůbec nerozuměl, nepochopil jsem, v čem byl "zádrhel", pointa balady. Většina částí ale byla nadprůměr, a spolu s ostatními klady nemůžu hodnotit méně než 80 %. ()

wocicko

Nejoblíbenější film mého mládí, pochopila jsem na něm, že film je hlavně podívaná - viděla jsem ho v kině 9x. Teď s odstupem času maličko polevuji. Nebrala bych ho jako autentické převyprávění balad, spíše vizuální hrátky na motivy. A že se hrátky vesměs povedly. Vodník je hlavně ze začátku opravdu poetický, vystihuje naivitu mladé slečny, krásná hudba a hra barev. Pokud jde o tu autenticitu Erbenovy sbírky, tak nejlepší je rozhodně málo známá Dceřina kletba, která je ve filmu recitována celá a záběry sugestivně vystihují atmosféru. Zlatý kolovrat je nadsázka od prvních záběrů - klábonosý "vraný" kůň, dívčina jako květ má pánovi podat vody a stydlivě příst len: ona se koupe nahoře bez a nevypdaá vůbec stydlivě, natož panensky, hašišové doupě matičky nás jen utvrzuje, že je to opravdu legrace. Nejméně povedená je dle mého soudu Polednice, jelikož ta je natočena vážně,přitom prostě nepovedeně. Matka je uměle hysterická, polednice taky přehnaná, maminka sice nemá čas na dítě a vaření, ale klidně si vykládá karty... Líbí se mi srovnání balad do jakéhosi rámcového příběhu probíhajícího roku a lidského života. Myslím, že je to velmi dobrý kinematografický počin pro romantické duše, co se rády dívají. ()

infernet

Jednou mi jeden člověk, co se celý život "opírá spíš o ruce než o hlavu" řekl, že je to přiblblá pohádka pro děti. O jeho inteligenci od té doby nepochybuju, protože tenhle snímek je všechno možné, jen ne to. Díky tomuhle dílu si občas jen tak zazpívám "Zemřela matka a do hrobu dána, syroty..." :-) Celek je krásně barevný, místy syrový a hlavně dobře nasnímaný. Vždycky mě po shlédnutí napadne, jaké to muselo být asi počteníčko pro lidi žijící v době vydání... ()

Petr59

Erbenova Kytice byla určitě velmi dobře zpracovaná. Ale mě se tato forma už tolik nelíbila. Je to hlavně kvůli tomu, že já veršované filmy vůbec nemusím (od dětství mi to připadalo trapné). Na tohle se dá však dívat i přesto, ale nad tři hvězdičky to nejde. ()

Dave_ff

Výborná hudba, ale vše ostatní mi připadalo jen průměrné nebo lehce nadprůměrné. V Kytici není jediná balada, která by se líbila na 100%. ()

Matamoroz

Prapodivné zpracování něčeho tak klasického! Asi nejzdařilejší je Svatební košile s démonickým Karlem Rodenem. Co má co dělat ve Zlatém kolovratu betonový bunkr? Zlé babice z dob českého feudalismu jsou známé tím, že obývaly především betonové bunkry:-) Filmy, nebo krátké příběhy, které Kytici tvoří mají každopádně tísnivou atmosféru, ale zcela jinou než literární předloha. Toto rozhodně není divoká temná a hlavně přírodní poezie z dob, kdy ještě žili divoženky, vodníci a víly. Spíš to zavání jakýmsi podivně muzikálovým pojetím, které mě za srdce rozhodně nechytlo! ()

JuniorSrky

Výborné filmové zpracování básnické sbírky Kytice J. K. Erbena. Vodník a Svatební košile mají kvality 5*, ale zbytek bohužel loďku tahá ke dnu. [80%] ()

Nonna

Zajímavé a originální zpracování složité Erbenovy předlohy. Všichni jsme na tom ve škole museli vyrůstat, někdo z donucení, někdo rád, já nadšeně, zejména báseň Svatební košile byla mým favoritem. To příjemné mrazení v zádech, když se umrlý milý objeví pod oknem a psi po cestě vyjí divnou věc.....odteď mám při četbě jasnou představu - Karla Rodena. Zahrál to s nasládlým úsměvem, který skrývá potlačované a čím dál hůř skrývané šílenství, je přesně tak děsivý a děsící, jak má působit. A aby toho nebylo málo, jen co se zhřešivší dívka dostane z jeho moci, na marách čeká další bonbónek - šlachovitý a hrůzný Jiří Schmitzer. Nádhera. Ostatní balady se též povedly, trošku mi vadí, že Polednice není "malá,šedá", tvář má Bolek Polívka divou dost, ale možná to je právě další děsivý prvek, vyzíblé chrčící babice by se děti určitě děsily víc než drobné sivé stařenky. Radost mám z Adventu, opomíjený, ale námětem silný příběh. ()

kobras5

Nemám rád českou tvorbu a tohle s prominutím "zmrvené dílo" není výjimkou. Jediná kladná věc na tomto filmu je hudba, za kterou dávám tu jednu hvězdu. 25% (viděno na DVD česky). ()

SheldonShamy

Perla české poezie byla dána do šikovných rukou scénáristů a režisérů. Navození ponuré atmosféry, kterou by Erben určitě chtěl se jim povedlo víc než na výbornou. Hlavní postavy jsou odrazem těch knižních, ale někdy bych zůstala věrnější Erbenovi. ()

Luswani

Excelentně zvládnuto! Dokonalá audiovizuální podívaná! Myslím, že by u nás Kytici nikdo lépe nenatočil! 95% ()

djbarrel

Audio-vizuálně nemá film chybu. Povídky dobře zpracované, až jsem chvílemi měl pocit, že čtu z knihy. Na české poměry nadpřirozeně kvalitní dílo. 85 % ()

ZHODNOTITEL

Kytice .. to spíš člověka přenese zpět na základní školu, na ty hrozné hodiny literatury a povinné recitace básní. Ale zfilmovat se to dřív nebo později muselo, to je asi pochopitelné. Trochu by mě zajímalo, jak by tato látka byla zpracována dnes. Úplně jsem si ale nebyl jistý tím velkým množstvím záběrů a střihů. ()

blondboss

Niektoré literárne diela by podľa môjho názoru mali jednoducho ostať v rovine knižnej a nemali by sa násilne prenášať na obraz. Erbenove balady sú knižnou klasikou, ale ich spracovanie v podaní Jakubiskovskej produkcie ma totálne minulo a ich štýl mi vôbec nesedí. Na druhej strane dve hviezdičky za to, že sa ešte ľudia venujú aj takýmto dielam a nezameriavajú sa vyložene na zisk. 35 % ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková