Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

Glenn_Coco

Scénář: (smích) Postava se točí kolem dokola. (smích) Scénu naruší neuvěřitelné množství létajících listů/peří/sněhu. ()

benden

No, pro mne by to bylo děsivé, kdybych Kytici neznal. A jelikož Erbenovu Kytici jsem měl rád od dětství a některé balady mi vždy naháněly do očí pláč a některé vždy hrůzu, tak film na mne působil kýčovitě a tak nějak divně. 2* za dobré herce. ()

Cirno

Když čtu ty jednohvězdičkové recenze, tak se chytám za hlavu. Zaprvé, Erbenova Kytice je brutálně přeceněný brak, který byl možná kdysi (polovina 19. století) strašidelný, ale dnešním otrlým generacím je prostě k smíchu. Pokud si někdo stěžuje, že jednotlivé balady působí komicky a ne hororově, což je dané jednak veršovánkami, které pronáší jednotlivé postavy, druhak naprostou neuvěřitelností, respektive fantastičností děje, kdy třeba "milé" není divné, že její navrátivší se voják lítá vzduchem sedm mil, pak je to vina Erbena, který to takhle napsal, nikoliv F. A. Brabce, který to přesně podle předlohy natočil. Zadruhé, s ohledem na první bod Kytice nešla ztvárnit lépe a je dobře, že se prakticky každé role ujal schopný herec či herečka. Tím i dost děsná předloha získala na stravitelnosti. Zatřetí, tvrdit, že Erben byl "muž přísných trestů za každou vinu" jen dokazuje, že recenzent (viď, Marigolde) Kytici ani nečetl, protože hned v několika baladách zlo končí nepotrestáno, počínaje Vodníkem, tedy psychopatem, který v duchu "když děcko nemůžu mít já, nebude ho mít nikdo" zavraždí vlastní děcko a odchází zpět do rybníka, místo, aby v závěru balady visel za kejhák na vrbě a pekl se na poledním slunci, což by byl odpovídající trest. Polednice je to samé v bleděmodrém. Napsat, že v podání F. A. Brabce je to crazy komedie, může leda debil. Začtvrté, brečíte na špatném hrobě, protože pokud má někdo hlavní vinu na tom, jaký má Kytice scénář, pak je to Jakubisková, která do původního scénáře Brabce a Macourka dost výrazně zasáhla a tomu odpovídá výsledek. Jenže proč nadávat Jakubiskové, když je třeba si vyřídit účty s Brabcem za jeho předchozí tvorbu, že. ()

Dedincan

Moja stá recenzia pripadla Kyticiam. Príbehom, ktoré snáď možno považovať ako základ folklóru v oveľa širšom kontexte ako len v Česku či na Slovensku. Príbehom však nie radostným. Vyberiem Vodníka či Poludnicu. Postavy dôverne známe, spracovanie vynikajúce. Podobne ako pri Svadobnej košeli - príbehu dievky, ktorá čakala na svojho milého cestovateľa. Nech neprezrádzam všetko, vyberiem ešte Zlatý kolovrat, príbeh matky a zámeny jej dvoch dcér pre kráľa. Miestami podivný, pri ňom dosť škrel uši hudobný výber, ktorý naozaj neznel ako spred dvesto rokov, ale vsadené úrývky z balady vedeli dojem vždy vyrovnať. Pre fanúšikov klasiky, ktorá patrí k základom našej kultúry, určite odporúčam. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková