Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

hazaba

Podařilo se docela dobře zachytit atmosféru jednotlivých básní, a to jak pomocí kamery, tak pomocí hudby. ()

mafe

Hoj, má panenko, tu jsme již! Nic, má panenko, nevidíš? Ach proboha! Ten kostel snad? To není kostel, to můj hrad! Ten hřbitov - a těch křížů řad? To nejsou kříže, to můj sad! Svatební košile mi naozaj vyrazila dych. DOKONALÁ! A zvyšných 6 je tiež skvelých. ()

wictoria

Kamera se povedla, hudba skvělá (jednu dobu jsem neposlouchala žádné jiné CD), moc se mi líbil Karel Roden ale i řada dalších. Ovšem výhrady mám např. k tomu, že Štědrý večer končí jinak než v knížce a taky polednice měla být "MALÁ, hnědá, ..." zatímco Bolek měl ke své výšce ještě i chůdy... ()

Páně

Není to špatné, ale zůstalo to trochu křečovitě na půl cesty. Najdou se chvíle velmi silné, ale i momenty velmi slabé. Mělo to být dílo s nadějí pro budoucí projekty F.A.Brabce, což se po Máji dá brát jako krok do prázdnoty. Škoda. ()

Heavyman

"Masa dost, ale bez krve!!!"Brutální a tajuplné ale přitom plné citů!! A soundtrack od Jana Jiráska je jeden z mých nejoblíbenějších!! Jen někteří herci mi tam neseděli a bez průvodu na konci by se to také obešlo! ()

BathoryMan

Ku Kytici som sa dostal až po Máji a keď mám tieto dva brilianty súčastnej českej kinematografie porovnať tak umna o chlp vyhráva Máj.Ale to neznamená že sa mi Kytica nepáčila.Práve naopak.Brabec dodal českému filmu nový rozmer a obohatil ho aj o hororový rozmer(pri pukaní telíčka dieťata v balade Vodník mi išla po tele husia koža a to nielen vtedy).Obsadil množstvo výborných hercov(Alena Mihulová v svojom mini výstupe bola neskutočne presvedčivá).Krásny pochmúrny hudobný doprovod,nádherná kamera a a vdaka produkcii bolo samozrejme cíťiť aj trochu toho Jakubiska(hlavne v záverečnej scéne s dychovkou).Toto bola jedna úchvatná exkurzia,ktorá ma usvedčila v tom že český film je(aj vdaka Brabcovi)na najlepšej ceste do sveta.A bohužial uvedomil som si aj to,že na niečo podobné sa naša chabá slovenská kinematografia nezmohne aspoň dalších najmenej 150 rokov! ()

Mortishka

Veľké prekvapenie. 7 príbehov, sprevádzané nádhernou hudbou na motív básní od K. J. Erbena. Najviac ma ohromil Vodník - pohlcujúca atmosféra a Svatební košile s hororovou príchuťou , rozhodne neurazilo. To bolo niečo fascinujúce. Odporúčam! 4* ()

fisikk

Po mém prvním zhlédnutí následovalo jasných 5 hvězdiček. Avšak druhé mě naprosto zklamalo! Nutno totiž říci, že jsem měla předtím načtené básně dopředu, což jsem tentokrát neudělala, takže mi několik konců nedávalo smysl a musela jsem si vzít do rukou Kytici a znovu si je přečíst. Nejvíce mě zklamala právě Kytice. To je moje nejoblíbenější báseň a v tomto podání jsem si ji vůbec neužila. Už od mala mě totiž fascinuje závěrečný odstavec této básně, který tu byl bohužel jen naznačen, bylo by lepší, kdyby použili vypravěče. Něco padlo. - Pode dveřmi mok se jeví – krvavý, a když stará otevřela, kdo leknutí vypraví! Dvě věci tu v krvi leží - mráz po těle hrůzou běží: dětská hlava bez tělíčka a tělíčko bez hlavy. ()

John8

Já to chápu, já chápu proč je to tak ... úspěšné, jen protstě to funguje jen pro lidi kteří znají originál nazpaměť a nebo u sledování mají otevřenou knihu a takhle by to být nemělo. Film by měl být samostatný i pro někoho kdo je u tématu poprvé. ()

Ombak▼Penari

Pro mě jeden z nejlepších filmů české porevoluční kinematografie. Jen občas se mi stane, že se moje očekávání a představy absolutně protnou s tím, co pak na plátně shlédnu. Tohle byl tehdy jeden z těch případů. ()

lemonova

Niektoré filmy musím chtiac nechtiac prehodnotiť, keď ich vidím po rokoch. Naozaj mimoriadne odlišným spôsobom som vnímala Kyticu pred dvadsiatimi rokmi.. Mojich päť hviezd by som rozhodne ponechala jedine epizóde "Svatební košile" predovšetkým za perfektné herecké stvárnenie a skutočne krásnu hororovú atmosféru. Celkom pútavo je tiež riešený "Vodník". Žiaľ, ostatné básne sa nepodarilo spracovať rovnako pôsobivo, dokonca by som povedala, že po Svatební košili ide film dramaturgicky strmhlav nadol. Nemôžem ani zdieľať nadšenie z hudby, ktorá mi pripadá veľmi nevyrovnaná, niekedy výborná, inokedy veľmi gýčovitá. Takže ostanem radšej pri knihe.. :) ()

domirovec

Kytice je velmi pěkně natočený český film, který v některých částech doopravdy nažene husí kůži. Jedná se však zároveň o asi jediný zdařilý počin pana F. A. Brabce. 4/5 ()

Besyn

Na české poměry nevídané výtvarné zpracování.Ale to na zábavný celovečerní film nestačí ! Některé ty balady byly natolik nudné,že jsem si nudou okousával prsty (naopak takový Vodník byl super). ()

Miki68

Nemůžu si pomoci, ale i po dvojím shlédnutí mi film přijde jako zbytečně pompézní ilustrace k Erbenovým horrorovým říkankám. Nebylo lepší nechat na čtenáři, aby si vymodelovali sami své představy? Takhle mi to připomělo ty hloupé reklamy na stupidní coververze trampských písní Osady děsu - když se zpívá jak "řeka hučí", ukážu záběr na řeku, když "táborák plápolá", zaberu ohníček s buřtem...Ty 3* jsou za výtvarné zpracování a za výtečnou kameru. Přesto se mi stále vnucuje otázka: proč vlastně? ()

Amgis

Podle mě film na tuto sbírku balad už moc lepší nejde natočit a můj pohled na literaturu krásnou není moc kladný takže dám aspon průměr 3 hvězdičky. ()

GIK

Veliké zklamání. Neskutečně barevné, bez atmosféry, nechtěná parodie. Kytice zfilmovat jde! Dokazuje to brilatní hororová animovaná Svatební košile. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková