Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. "Kytice" poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková-Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora)

raroh

Pro někoho, kdo nikdy neviděl filmy jako Valerie a týden divů, Luk královny Dorotky, Dotek motýla a další obrazově košaté adaptace literárních děl vznikající v českém a slovenském filmu na přelomu 6. a 7. dekády 20. století, se Kytice může jevit jako veledílo, mně přijde jako nepovedený kýč. ()

Šandík

Filmové zpracování Kytice je do jisté míry autonomní záležitost. Asi nelze srovnávat film s básnickou předlohou. Má jiné výrazové prostředky, jinou poetiku, jiné silné a slabé stránky. Film je vizuální básní. Důležité jsou barvy, tvary, rytmus, pohyb. Cenná je ale i komika. Nadsázka patrná především ve Svatební košili. Rozhodně nadprůměrné dílo... ()

packa

Ať si kdo chce co chce říká, formální stránka filmu na mě působí dokonalým dojmem. Barevná opulentnost některých balad sice balancuje na hranici kýče, nicméně přes hranici dobrého vkusu nepřepadne. Kameraman se prostě vyznamenal. A které balady mám nejraději? Vesměs stejně jako ostatní: Svatební košile a Zlatý kolovrat. Nebýt "zapomenutelnosti" některých dalších balad (třeba Mateřídouška působila velmi zbytečným dojmem), nerozpakoval bych se dát plné hodnocení. ()

heyda

Skvělý filmový zažitek, který mi malilinko kazí akorát přílišná nevyrovnanost jednotlivých balad. Co je však nutné vyzdvihnout je překrásná hudba-opravdu neskutečná, dále hrátky s kamerou a prostředím neberou koncí (nádhera), temná i světlá atmosféra z těch balad jen čiší a herecké výkony jsou na vysoké úrovni. Pro mě osobně nejvydařenější balada je Vodník. A na závěr bych chtěl zdůraznit, že na české poměry jde opravdu o chválihodný počin a myslím, že se tady pan Brabec nemá za co stydět a kdo ví, třeba by se to líbilo i samotnému Erbenovi. Moje hodnocení jednotlivých balad - Kytice 4, Vodník 5, Svatební košile 4, Zlatý kolovrat 2, Polednice 5, Dceřina kletba 3 a Štědrý den 4. ()

Flego

Poetické, farebné, horrorové, príjemné, baladické... Sedem Erbenových balád vhodných aj pre tých, čo knihu nikdy nevideli. ()

Nancy

Předem chci upozornit, že Kytici jsem nečetla, snad jen úryvkovitě něco ve škole. O jednotlivých básních nemůžu pochopitelně mluvit, ty jsou (teda podle mě) originál, takže na ně bych si měla stěžovat někde jinde, jinak filmové zpracování bylo docela povedené. Některé básně byly zpracovány hezky, jiné už byly míň povedené. U některých jsem nepochopila, co se v televizi odehrává a to i když jejich předlohu chápu. Jinak je to rozhodně zajímavý film, který ale podle mě není skoro vůbec hororový a nevyzní tak hrůzostrašně jako kniha. ()

honajz

Brabcův obrazový manýrismus nemám v lásce, fakt že ne, a tady se tedy vyřádil. Naštěstí ne tolik jako v Máji, který se tak stal jen kýčovitým odpadem. Kupodivu u některých příběhů ten obrazový manýrismus funguje (Štědrý večer, Dceřina kletba), jinde alespoň neškodí (Polednice, Svatební košile. Kytice), a dvakrát je fakt na zastřelení (bohužel u nejdelšího Zlatého kolovratu, u Vodníka). Celkově tedy průměr, není to naštěstí ani totální propadák, ale na druhou stranu ani nic, z čeho bychom měli nadšeně jásat. ()

Ivoshek

Nejlepší sousloví tady níž bylo, že to jsou “videoklipové omalovánky”. To mi taky přijde. Přidal bych ještě adjektiva masturbační a laciné. Erben je archaickej, ale ve fantazii si člověk ten příběh postaví a funguje to. Tady ne. Je mi líto. ()

SOLOM.

Mno nevím já z toho zase až tak nažhavený nebyl. Zatímco Kytice v psané podobě mě okouzlila už ve školní lavici, tak tenhle film jsem musel doslova přetrpět abych neusl nudou. První příběh o Vodníkovi byl jeden z nejlepších především díky užásné kameře a efektům. Tenhle se mi líbil asi nejvíc. Potom ovšem přišla tragédie v podání Karla Rodena zavěšeného na provazu jenž byl v každém druhém záběru vidět. Nezachránil to ani umrlec Jiří Schmitzer. Polednice opět zaujme, ale zde zůstal zcela nevyužitý potenciál tohoto silného příběhu. Doslova to chlapci odflákli. Kolovrat by bez nahé Anny Geislerové stál úplně za ho.... Zbytek herců podal naprosto trapné výkony. Poslední dvě povídky už byly jen průměrným odvarem, který neurazí, ale ani moc nenadchne. Jak jsem řekl, kamera a efekty jsou u většiny ze sedmi příběhů hlavní doménou, ale to je tak vše. Zbytek začínaje hereckými výkony, nevyužitým potenciálem a nudností mi nedovolí dát víc jak 50%. ()

eraserhead666

Musím říct, že s emi to z odstupem těch 19 let líbilo o něco více, než poprvé v kině a tak o jednu hvězdičku zvedám. Film hodně jede na vizuální stránku, občas jsem si až připadal jako u nějakého asijského filmu. Oceňuji, že více vypráví obrazem než slovy/verši, o to jsou použité verše působivější (i když slyšet "Svi měsíčku, sviť, ať mi šije niť" při sledování erotického muchlování vodníka s vodnicí je docela bizar). Linda je prostě Libová, o tom žádná, SVatební košile horror jako lusk s výborným Rodenem a ještě lepším Schmitzerem. Mateřádouška (**), Vodník (****), Svatební košile (*****) Polednice (***), Zlatý kolovrat (***), Dceřina kletba (***), Štědrý večer (***) ()

Sofia

Dokonalá forma i obsah, celou dobu mě mrazilo v zádech, hlavně při Dceřině kletbě. Jsem pro to, aby Brabec natočil pokračování s ostatními baladami. ()

Ilicka

Nikdy předtím nebylo u sledování filmu ve třídě tak ticho... Obrazová a hudební stránka filmu jsou úchvatné, herecké výkony už zas tak ne. Konec mi velmi evokuje Krysaře, asi kvůli hochovi s píšťalou a maškarám, které jakoby vystoupily z Brabcova dalšího snímku. ()

ARI50

Kniha oka ale zpracování jen něco se mi líbí což je škoda i když tohle nevyhledávám. Vodník nejlepší. ()

duklak2

Netradiční představení básní převedené na filmové plátno. Určitě velice zajímavý nápad. Schvaluji takovéto počiny. Efekty na české poměry působí věrohodně a i atmosféra je dovedena skoro k dokonalosti. ()

JASON_X

Pamatuju si dobře, že napoprvé v kině jsem byl kdysi trochu zklamaný. Vodník skvělý, ale nebavila mě třeba Polívkou zkarikovaná Polednice, nebavil mě chechtající se umrlec Roden, prostě chtěl jsem mít filmové zpracování mé oblíbené školní četby ještě temnější a vážnější, horrorovější. Ale po letech a po několika dalších projekcích už nekompromisně zvedám palec nahoru. Nádherná hudba, nádherné obrazy, drsná poetika, svébytný filmařský jazyk... Takových originálních filmů se v naší kotlině mnoho nerodí. ()

Shaqualyck

Veršované horory ve výtvarně okouzlujícím podání (ty barvy!) F.A. Brabce, ze kterých asi nejvíce vyčnívá ponurá Svatební košile. Napudrovaný Karel Roden psychedelicky poletující nad obecním hřbitovem by mohl z fleku strašit malé děti. No a mrtvolný "tuháč" Jiří Schmitzer je po téhle klátivé exhibici horkým adeptem na vítězství ve filmové anketě nejděsivější zombie ve střední Evropě. Jinak moc příjemný způsob jak si osvěžit povinnou četbu. Více takových! ()

Handle

Vizuální stránka filmu je výborná, opravdu skvěle natočeno, vypadá to nádherně... ale film jsem si pustil jen kvůli tomu, že jsem ho měl v povinné četbě a musím říct, že jen tak bych si ho nepustil určitě... Výborná kamera, herci, hudba - pěkně to vypadá, film by se řadí až k zahraničnímu formátu, ale musím říct, že jsem se neustále koukal na hodiny, kdy už to skončí, protože mě to absolutně nebavilo... 3* si to ale asi zaslouží. ()

Zemřela herečka Nina Divíšková

Zemřela herečka Nina Divíšková