Jeden z nejpopulárnějších hororových filmů všech dob. Filmová klasika. V divácky oblíbeném a kritiky ceněném pokračování Frankensteina opět zazářil Boris Karloff v roli nešťastného monstra, které tentokrát zatouží po partnerce. Colin Clive se vrací jako přehnaně ambiciózní Dr. Frankenstein, aby svému dítěti vytvořil podobně prokletou nevěstu (Elsa Lanchesterová). Režisér původního Frankensteina, James Whale, tímto snímkem završil svou skvělou kariéru. Frankensteinova nevěsta je film, jež potěší nejen fanoušky hororu, nýbrž všechny filmové labužníky. Pokračovanie filmu FRANKENSTEIN (1931), nasledované filmom SON OF FRANKENSTEIN (1939). (oficiální text distributora)

PKD

O třídu slabší pokr., které ale Whale opět ukočíroval se ctí. Sice je zde věčně uřvaná a vysoce protivná (z té její kreace v Invisible Man mám dodnes osypky) Una O´ Connor, ale jsou zde opět kreativně kreativní scény a navrch (opět na zač. s kultovním otazníkem:) samotná Nevěsta, která se stala i díky jejímu ultra slavnému účesu, který nás oblažuje v mnoha dalších narážkách a poctách včetně Burtonova Frankenweenie, či vysoce návykové hře, Minion Rush;-) spolu se svým odmítnutým ženichem pevnou součástí popkultury. Scény s pidislony apod. havětí fakt nemusím a ten další šílenec s titulem, vedle kterého vypadá dr.Frankenstein jako vzor příčetnosti, mi to taky docela kazí. Aspoň že se jmenuje Pretorius (pocta např. v The Mask TAS) kterýžto jest použit o rok dříve (byť pochopitelně s jiným charakterem i když....) v nesmrtelné povídce od HPL From Beyond a též v nesmrtelné Gordonově adaptaci. Ten Lovecraftův ale vymyslel Resonátor, na což se jeho ´´kopie´´ nikdy nezmohla, hehe.  Proto o 1 hvězdu méně. No, 2x a dost. Ale jak víme, tímto to teprve začalo. Heh. Plusové bodíky za ten úvod s několika slavnými (mírně řečeno) postavami kulturních dějin. Tomu říkám hyperpseudorealita.;-) Pozn. na závěr....jak to, že 2 největší fachmani Barker a Whale v oblasti shodou okolností filmového horroru, jsou gayové? Fascinující. Nemyšleno ironicky. ()

Hamaradža

Krásny kus kinematografie aneb ako mala dopadnúť jednotka. (Una O'Connor je na dobrej ceste stať sa mojou najneobľúbenejšou herečkou) ()

honajz2

Mě se teda jednička líbila víc. Ta byla jenom čistokrevným hororem (na svou dobu, nezapomínejte, ať tu není víc nesmyslných hodnocení jako od jednoho nejmenovaného uživatele), s povedenou komorní atmosférou a špetičkou něčeho maličko hlubšího za tím. Nevěsta se snaží už od začátku rozehrát něco hlubšího, otázky ohledně dobra a zla, co kde začíná a kde končí a v jaké míře se na světě vyskytuje, ale i když to pořád má slušnou atmosféru a zajímavé vedení příběhu, ten scénář na to všechno moc nevystačí a nedaří se mu svůj přesah pořádně rozebrat. Funguje to, ne zrovna špatně (hlavně scéna se slepcem je super), ale místy celkem vachrlatě. Jinak je celkem vtipné, že se to jmenuje Frankensteinova nevěsta, ale ona nevěsta se ve filmu objeví jen na posledních 5 minut... Slabé 4* ()

Martin741

Trochu slabsi rozjazd naberie po chvili konecne tu spravnu hororovu atmosferu a dej zacne slusne odsypat. Za zaverecnu scenu ako pokus o ozivenie nevesty musim urobit dve veci. Pochvalit pracu rezisera Whale -a, ktory sa poucil z nemastnej.neslanej jednicky z roku 1931. A musim dat 95 % ()

M.i.k.e

tyhle klasiky nakoukávám poprvé a jakkoliv už to v mnoha ohledech dnes neobstojí mají i po skoro devadesáti letech svoje kouzlo a baví víc než leckteré současné filmy. Zlatým hřebem je tu Frankenstein učící se kouřit u slepého starce...80% ()

dubinak

Podstatně lepší než první díl, ale dál ve Frankensteinově sérii pokračovat nebudu. Zábavnější scénář dělá Nevěstu lépe sledovatelnou a nenudí tak jako v předchozím snímku. Jsem zvědavá na remake. ()

Topco

Skvelé pokračovanie, ktoré vylepšuje neduhy jednotky (absenciu hudbu a nemluvného netvora). Šikovná úvodná rekapitulácia jednotky, finále dynamicky zostrihané. Názov klame telom a mne to nevadí: nevesta je „len“ hnacím motorom pre viaceré postavy. ()

Alfréda

Docela pěkné navázání na první díl. Povedené, jen mi není jasné, proč přišel druhý díl až čtyři roky po úspěchu jedničky. Jsem ráda že děj je opět stejný jako v literární předloze od M.Shelley, to vždy potěší :) Jen nevím co si myslet o té nově objevené schopnosti Netvora-totiž mluvit. To se mi zdálo dost utažené za vlasy. ()

zette

Mam za to, ze se scenar mohl jeste vice vysperkovat. Potencial nametu urcite prevysuje samotny pribeh. Boris Karloff je nesmrtelny a jeho navsteva u slepce je ozdobou celeho filmu, neskutecne jsem se bavil. Slusne jsou i davove sceny a kamera. ()

WolfR

Druhé Franeknsteinovo představení je stejně kvalitní jako jednička. V životě a vývoji monstra tu máme posun, máme pár skvělých scén i nového šíleného doktora a dokonce i onu nevěstu. Problémem je, že se ale objeví na posledních pár minut, 4 hvězdy. ()

kubin.

Nesdílím názor ostatních, že Frankensteinova nevěsta je v mnohém lepší než byla jednička. Byly zde sice lepší efekty, a taky hudba, která v minulém díle tolik chyběla, ale nebylo to zdaleka tolik strašidelné a hlavně ten příběh byl naprosto stupidní. Frankensteinovo monstrum má mozek zločince, ještě na začátku filmu vesele vraždí a najednou je přátelský, naučí se mluvit, kouřit, che mít ženu atd. A konec filmu, kdy uvědomnělé monstrum nechá utéct dr. Frankensteina je opravdu hodně mimo mísu. Je to asi tím, že v té době to bylo všem jedno, nikdo se nad tím nepozastavoval a všichni byli fascinováni těmi triky a vůbec. V dnešní době to ale už bohužel na rozdíl od jedničky, která je uvěřitelnější a strašidelnější, působí dost nudně a já jsem prostě nebyl spokojený. Po filmařské stránce samozřejmě ano, ale to mi nestačí, musím k filmu přistupovat stejně jako k současným snímkům. Příběhově je to ještě větší slátanina než "proslulý" Muž se železnou maskou a proto nechápu, že jsou tady někteří z toho příběhu tak uchvácení. ()

hans500

O hodně lepší než první díl. Karloff mluví a dostává více prostoru a to je jedině dobře. ///Aktualizace 26.10.2008: Nejlepší díl z celé série/// ()

Skuby47

Skvělá podívaná, které se dnešní horory se vší dostupnou technikou nemohou rovnat. Je obohacená oproti předchozímu filmu o hudební složku a dojímavou snahu o polidštění monstra navázáním přátelství se slepcem a vytvořením stejně monstrózní ženy. Karloff i jeho nevěsta svým charismatickým projevem zatlačují do pozadí veškeré další účinkující snad jen s výjimkou doktora Pretoria. Hororové ocenění si zaslouží strašidelné sídlo, šílený vědec, davové scény i vypointovaný závěr. Soudím, že při snaze oživit nevěstu, jsme byli svědky první transplantace srdce. ()

LeoH

Stejně jako u prvního zvukového Frankensteina rozkoš ze zpětného objevování kořenů popkultury, ale už toho není tolik poprvé (byť epizoda s poustevníkem nebo nevěstina maska patří k absolutní klasice) a díky vysokému rozpočtu a o čtyři roky pokročilejší technice je všechno až příliš normální – včetně lidového uvřískaného humoru nebo doprovodné hudby plné snaživé práce s leitmotivy. Jako opravdový film to pořád ještě nefunguje, ale zároveň už to pro mě nemá tu slastnou, bezelstnou bizarnost úplných začátků. A v neposlední řadě byla Mae Clarke nepoměrně rozkošnější Elisabeth než Valerie Hobson. ()

filmmovier

Opět slabší monster film, ale ve všech ohledech mnohem lepší, než jednička - což se stává málokdy. Frankensteinova nevěsta je strhující už od naprostého začátku, atmosféra je naprosto boží, má hudbu (a skvělou), luxusní kameru (hlavně ve finále) a naprosto libového záporáka - doktor Pretorius je skutečně výtečná postava. Boris Karloff má mnohem víc věcí, co hrát (učí se mluvit, kouřit a jíst), na jeho monstrum náhle nahlížite z úplně jiného úhlu než v jedničce a snad jediné, co vás na něm zamrzí je to, že nezabil tu děsnou hysterickou služku. Nevěsta, po které se to celé jmenuje, se objeví až na posledních pět minut a vlastně to ani nijak nevadí, i když by si rozhodně zasloužila toho prostoru mnohem víc. Jednička působila jako béčko, tohle ne. Kvalitní film, který má vše, co do klasického hororu patří a památných a skvěle natočených scén tam není vůbec málo. Snad jediné, co to zkazilo, byli ti lidičkové ve flaškách. A taky to, že Karloffova Mumie je v mých očích pořád nejlepší. 80%. ()

noriaki

Pokračování kultovního hororu začíná přesně tam kde skončil díl první, na kopci u hořícího mlýna. Všechny postavy jsou na svém místě, jen některé přeobsazené. Navíc přibyl nový vědec, doktor Pretorius, jehož úspěchy dělají z Herr Frankensteina druhořadého nedouka. Přesto přišel s nabídkou spolupráce. Touží vytvořit ženský protějšek Monstra. Bez znalostí svého slavnějšího kolegy se ovšem neobejde. James Whale za čtyři roky režisérsky vyzrál, a Bride of Frankenstein je ve všem dotaženější, než jeho předchůdce. Atmosféra, tempo vyprávění, rozbor psychiky vyděděného netvora, samotný akt zrození jeho družky - vše je lépe zpracované, efektnější a zábavnější. Sequel má hloubku kterou se mohla pochlubit kniha, ale jež chyběla Whaleovu prvnímu dílu. Trochu mi připomněl The Incredible Shrinking Man. Ten taky klamal tělem a v béčkovém námětu s céčkovým názvem skryl špičkový film se silným myšlenkovým přesahem. ()

Netflix chystá remake Frankensteinovy nevěsty

Netflix chystá remake Frankensteinovy nevěsty

04.08.2023

Po několika poměrně nedávných pokusech studia Universal Pictures oživit sérii jejich klasických monster se snímky jako Mumie, Renfield nebo s nadcházejícím dosud nepojmenovaným projektem od režijního… (více)

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

James Wan chystá něco monstrózního

James Wan chystá něco monstrózního

08.03.2020

Po úspěchu snímku Neviditelný od studia Universal se zdá, že remaky slavných monstr fláků tímto způsobem budou pokračovat i nadále. Spojený vesmír načrtnutý v nové Mumii letěl už před časem do koše a… (více)

Hororové návraty

Hororové návraty

19.06.2009

Jedna klasika a jeden klasik brzy opět zčeří žánrové vody. Frankenstein a Carpenter. Ví se, že o svém pojetí slavného románu Mary Shelleyové sní Guillermo del Toro, minulý týden dokonce blouznil něco… (více)