Boris Karloff ztělesnil nejproslulejší monstrum filmové historie ve snímku, kteří mnozí považují za bezkonkurenčně nejlepší horor všech dob. Dr. Frankenstein (Colin Clive) je odhodlán vzepřít se koloběhu života a smrti a z kusů lidského těla sestaví živé monstrum. Zručná adaptace novely Mary Shelleyové, pod kterou je podepsán režisér James Whale, a Karloffův procítěný portrét monstra toužícího nalézt svou vlastní identitu povýšil Frankensteina na jedno z nejzásadnějších děl světové kinematografie. (oficiální text distributora)

SarumanKo

"It's alive!" Na prvý pohľad o kus slabšie než "Lugosiho" Dracula z rovnakého roku, ale zdanie môže klamať. Sila Frankensteina tkvie v detailoch. Je celkom pochopiteľné, že som sa nedočkal strachu, hoci Karloff je skutočne obludný. Viac ale zamrzelo, že oproti Draculovi je Frankenstein menej napínavý a atmosférický film, čoho dôvodom nie je nič iné, ako absencia hudby. James Whale je však zručnejší filmár než Browning a dve veci mu nemožno odopierať - vynikajúco zvláda davové scény, ktoré majú nádych pravej epickosti a herci pod jeho vedením podávajú omnoho sústredenejšie výkony. (7/10) ()

Lulu13

Dokážem si predstaviť, že v 30.rokoch kedy éra filmov ešte len začínala dokázal tento snímok mraziť, no v dnešnej dobe už vyznieva skôr komicky. Najmä tie toporné herecké výkony veľa krát vyčarujú úsmev na tvári. Navyše je škoda, že plytký príbeh nemá so skvelým románom od Mary Shelleyovej, okrem názvu, spoločné skutočne nič. ()

K.I.N.G.

Tento notoricky známý příběh Frankensteina stvořitele byl sice na filmovém plátně později překonán brilantní verzí hororového studia Hammer pod režijní taktovkou Terence Fishera a s Peterem Cushingem v hlavní roli, nicméně tato černobílá literální adaptace románu Mary Shelleyové je taktéž zaslouženě uznávaným filmovým skvostem. Skvělé druhé místo si zaslouží a určitě se před ni už další z početných frankensteinovských filmů jen tak nedostane. 70% ()

Toshiro

Nezaujalo stejně jako pokračování (The Bride of Frankenstein). Je to sice taková primitvní scifi/horor, ale u některých filmů holt stáří zpracování ničí komplet film. Hlavně notoricky známý příběh člověka odhalovat nebaví. I když je jen o něco málo delší než 1 hodina, je stejně moc dlouhý. ()

Hamaradža

Skvelo natočený miľník kinematografie, škoda len že atmosfericky ako i myšlienkovým rozmerom plochý. Mrzí ma že ide o púhy horor či akýsi blockbuster 30tych rokov (Knihu som nečítal, bol som na divadelnom predstavení), aj keď vo svojej dobe určite nezabudnuteľný, potenciál tu bol veľký a pozerá sa na to dobre. Uvidím koľko mi povie nevesta. Také silnejšie 3* ()

Toj

Řekl bych, že se jedná o mnohem povedenější počin než je Dracula... Přesto výtky zde mohou být podobné. Nějak mě míjí ten kultovní status těchto filmů.. ()

Skip

Klasická kniha a její klasická adaptace, která už si dávno našla místo v knihách o historii kinematografie. Z dnešního pohledu už působí Frankenstein na mnohé diváky jen jako obyčejný, možná až béčkový film. Podle mě je to kus dobrého filmařského řemesla, které si jistě zaslouží ocenění, ale zase bych to až tak moc nepřeháněl s různými adoracemi, jak se to dost často stává. ()

Trevor

Presne 3000 hodnotením na čsfd mohla byť Annabelle 3, ale akosi z toho zišlo, pretože únava po namáhavej práci spraví svoje a okrem toho ešte treba stíhať aj iné povinnosti. Nakoniec tak voľba padla na Frankesteina 1931, aj keď som film už videl kedysi dávno, pred vstupom do zradných vôd čsfd. Minimálne dva momenty by sa dostali do pomyselného prestrihu najlepších filmových scén, ktoré ak by som vytvoril obsahovaliby to najlepšie čo sa na filmovom plátne odohralo. Zrod Frankensteina, teda jeho prvý pohľad na nočnú oblohu a moment v ktorom sedliak nesie telo svojej mŕtvej dcéry Marie do dediny počas svadobného obradu Henryho Frankensteina a jeho snúbenice. Tentokrát to okolnosti zariadili tak, že okrúhle hodnotenie nedosiahlo plný bodový zisk kvôli niekoľkým slabým momentom v deji. Snáď to vyjde pri 3333 hodnotení a snáď to bude v kine. ()

honajz2

Horor z dob, kdy z nich ještě nebylo konzumní zboží a kdy ještě šlo o to pořádně vymyslet děj a vybudovat atmosféru. U Frankensteina se to podle mě všechno povedlo, jenže co je hlavní, podle mě ten film ani tolik nezestárl. Ano, dneska by se u toho už nikdo nebál, ale i tak ten film nepůsobí směšně, vzhled monstra vypadá pořád skvěle (a taky ho ještě líp hraje Boris Karloff), natočené je to naprosto precizně, má to příjemnou stopáž a skoro to ani nenudí (jen některé scény jsou delší, než měly být), takže proč ne, já si ten film docela užil a sice bych mu objektivně dal spíš silné 4*, ale vzhledem k tomu, že mi to bylo sympatické, tak trošku nadhodnotím a dám slabých 5*. ()

Martin741

Slaby Frankenstein je tento od rezisera Jamesa Whale-a s rokom vzniku 1931. Teda rezie je absolutne nezvladnuta, k tomu ziadna atmosfera a otrasni herci. 50 % ledva. ()

M.i.k.e

klasický příběh, který pro mě nikdy nebyl nijak zásadní a ani tohle zpracování pro mě nebude kultovka kterou bych si dával opakovaně, nicméně bavil sem se i přes díry ve scénáři víc než chvilku předtím u stejně starého Drákuly. Karloffovo monstrum je dnes již legendární...60% ()

starbrejkr

Možná tomu nebudete věřit, ale já se u toho fakt bál..a to jsem to viděl když mi bylo asi šestnáct:-)) Ta atmosféra je prostě neskutečná...dialogy často dnes s odstupem doby působí už dost úsměvně, ale celková atmosféra a Karloffovo ztvárnění monstra bere dech. Nehynoucí klasika. ()

Trainspotter

Krásný příklad toho, že v klasickém Hollywoodu prvních zvukových filmů se hvězdou mohl stát i ten, jehož postava jen chodí, stojí, klátí se, hučí, mrká, rdousí, topí a skučí pod hořícími trámy, stejně jako kdysi Ronald Regan. Jinak studiové prostředí vypadá poměrně efektně a scény s topením malé důvěřivé dívenky nebo běsnění rozlíceného davu jsou skutečně až mrazivé, přesto dnes vypadá docela úsměvně starý styl režie herectví, který se v době zvukových filmů nevymanil ze stylů dřívějších němých filmů (rozuměj tomu tak, že všichni hrozně přehrávali). Závěrem bych vyzdvihl téměř dokonalý make-up hlavního hrdiny, za který by se nemusela stydět ani Victoria Beckham. //Akademický formát, 35mm - 1,37:1// ()

dubinak

Tohle byl pro mě už asi vážně velký skok do minulosti. Dávala jsem tomu velké šance. Chtěla jsem vidět, jaký film to vlastně dal hororovému žánru směr a vychutnat si jeho prvotinu, ale moc se nepodařilo. Na to, jak to mělo kratičkou stopáž jsem se u toho vcelku kroutila a moc mě to nechytlo. Nechci to ale kvůli letité existenci jen tak zašlapat do země, a tak tomu dám průměr, že si toho cením... ()

Topco

Ako dobový horor je Frankenstein skvelý: úderný od začiatku do konca aj po 90 rokoch, so skvelými expresionistickými (nelineárnymi) kulisami, atmosférou, svižným strihom i kamerou a výrazným zvukom. A je napínavý aj bez hudobnej zložky! AVŠAK ako filmový prepis je ochudobnený o myšlienkovo bohatý rozmer skvelej predlohy, čo možno označiť len ako hanebne premrhaný potenciál. Chýba tu vzťah stvoriteľ-dielo, otec-syn. Ľudskosť Frankensteinovho monštra, na ktorom je (okrem iného) založená predloha, je tu demonštrovaná jednou jedinou (slávnou) scénou s dievčatkom. Ak by sa adaptácia neobmedzila len na horor, mohla to byť nadžánrová klasika. Preto ako znalec knihy zostávam s hodnotením v strede. ()

Alfréda

Film mě díky Borisu Karloffovi nadchl ještě víc než kniha a především jsem konečně pochopila ten tragický příběh bytosti, tvora, který ani nechtěl přijít na svět, nikdo se ho neptal a prostě ho stvořili, jednali s ním jako se zvířetem a podle toho jednal i on. Fascinuje mě ten dvojí pohled na věc; na stvůru disponující obrovskou fyzickou silou, otroka pomsty, který ničí co mu přijde do cesty, a nevinné dítě, které se zrodilo do světa, kterému nerozumí, nikdo mu ho nijak nevysvětlil, nikoho se neprosilo o to, aby zde žilo, a všude se setkává jen s odporem, všechny odpuzuje nebo jim nahání strach. V momentě, kdy se poprvé setkává s dítětem, které v něm žádnou ošklivost nevidí, neutíká a ani na něj neútočí, naopak v něm vidí svého kamaráda a strážce, poprvé ho bere za ruku, se ukazuje nevinnost Netvorovy duše, jeho sladká dětstká nevědomost, skrytá za dvoumetrovou fasádou hnijící mrtvoly. Strhující Karloffův výkon film povyšuje o dvě příčky nahoru, krom toho se nedá srovnávat s výkonem žádného z jeho nástupců, Lona Chaneyho, Bely Lugosiho, Glenna Strange, atd. atd. atd. Ve filmu jsou ale dva silné charaktery, tím druhým je samozřejmě stvořitel Netvora, Victor Frankenstein, v podání Colina Clivea. Ona nespoutaná touha vytvořit něco velkolepého je to, co Victora hnalo neustále kupředu a téměř ho to i zabilo. Pocit, jak neskutečně blízko je fantastickému objevu, jaký lidstvo nikdy nezažilo, touha zapsat se do podvědomí lidí za každou cenu, ať už to bude stát sebevíc úsilí. Touha měnící se v šílenství a posedlost. ()

zette

Klasicke dilo s nesmrtelnym Borisem Karloffem v roli monstra. Film obsahuje spousta uzasnych scen, at uz hrbitov, jezero, mlyn, pochod s pochodnema, chuze Frankensteina... Po rezijni strance ma film trochu mezery, myslim, ze v te dobe vznikaly uz lepe natocene filmy. Velmi dobry herecky vykon podal i Colin Clive v roli sileneho doktora. Slusna zabava i pro dnesni vecery:-). ()

miciveres

Absencia hudby je naozaj citelna a film mi niekedy pripominal televíznu inscenáciu. Myslel som si, ze s Frankensteinom (tym stvorenym) budem aspon na chvilu sucitit, ale opak bol pravdou. Skrtiace monstrum, s mozgom zlocinca, dostalo to, co si zasluzilo... ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Freddy a Frankie plánují návrat

Freddy a Frankie plánují návrat

08.01.2008

Dnes potěšíme příznivce dvou slavných hororových ksichtů. Freddy Kruger a Frankensteinovo monstrum jsou sice i přes žánrovou příbuznost dva naprosto odlišné a vzdálené fenomény, ale v uplynulých… (více)

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)