Pohádka všech českých pohádek o pyšné princezně Krasomile, která odmítla vzít si za muže krále Miroslava. Ten si to však nenechal líbit a v přestrojení za zahradníka se dostal do služby na její zámek. Pomocí práce a lásky napravil princezninu pýchu, nejdřív však pro ni vypěstoval zpívající květinu. A to nebylo v Půlnočním království jen tak – díky proradným rádcům král zakázal v celé své zemi zpívat. Než se vše v dobré obrátilo, museli Král Miroslav s princeznou Krasomilou uprchnout ze zámku, cestou se skrývat u prostých lidí, a tím se princezně otevřely ještě více věci, o kterých neměla dosud ani tušení… Tato půvabná filmová pohádka režiséra Bořivoje Zemana lámala rekordy v návštěvnosti a doposud se bez jejího uvedení neobešly snad žádné Vánoce. Jeho uvedení však potěší v kteroukoli roční dobu. Princeznu Krasomilu si zahrála mladá Alena Vránová, v době natáčení a prvního uvedení filmu se však skutečně jmenovala ještě Kohoutová. (TV Prima)

Kontryhelka

Krásná černobílá pohádka,která ani po létech neztratila pro mně to kouzlo. Také se mi líbil zámek Hluboká,kde to bylo točené. ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 6/10. ()

Heywood

Přestože je ta pohádka prosákla socialismem, patří mezi jedny z nejhezčí a výkony všech herců si dodnes zaslouží obdiv, uznání i popularitu. Je pozoruhodné, že v době stalinistického temna vznikl film s takovým dobovým přesahem a s jednoduchou písničkou, kterou zná několik generací. Zápletka i její rozuzlení je půvabné, princezna má šarm, rádcové ukazují, že dnešní politici si našli vzor a král sem stal nesmrtelný výrokem: Odvolávám, co jsme odvolal. Jednoduché a umělecky skoro geniální. ()

PTuranyi

Vynikajúca rozprávka so silným emotívnym a mravoučným étosom. Podobne ako v o rok staršom Cisárovom pekárovi je tu cítiť silnú proľudovú tendenciu a aktuálny socialistický štýl cítiť aj aranžmánoch piesní. Produkcia je výborná, takže sa tále niečo deje a pritom sa nezabúda na humor, ktorý zabezpečuje trojica podlých radcov a popletený pán kráľ. Dokonca aj ten trik s jazdou na kmeni stromu je celkom vydarený. Herci sú skvelí no vyzdvihol by som hlavne Miloša Kopeckého v úlohe kancelára a Stanislava Neumanna ako starého kráľa, ktorý zahrali komický charakter svojich postáv excelentne. ()

allegria

Moje nejmilejší pohádka, kromě jiného i proto, že se natáčela v kraji, kde jsem běhávala jako malá holka. I Panská skála a vůbec severní Čechy jsou moje srdeční záležitost. Nemluvě o nádherné dvojici Krasomily a Miroslava, ale i ostatních skvělých hercích. ()

Pasternak

Ta hvězdička je díky rádcům a panu Hlinomazovi. Nejlepší česká pohádka? Ševče, kam bys utíkal, kdo by se tu zpívat bál? V roce 1952...hodně bych se bál. Dnes se bát nemusím, a tak mohu říct: Děkuji, nechci. Tato pohádka je propaganda zločineckého režimu nechutně veliká. Není to pohádka...je to zlo. NECHCI!!! ()

Sinclair

Stejně je zajímavé, jak téměř všechny filmy v té době podléhají komunistické propagandě. Pyšná princezna, aby dosáhla štěstí, musí okusit dělnickou práci vlastníma rukama pod vedením krále "z lidu". A nepřipomíná vám země krále Miroslava (ráj pracujících obyčejných lidí) vs. půlnoční království (ráj kapitalistých vykořisťovatelů) něco ? :-) Nicméně, film je to velmi povedený a stal se legendou v našem kraji, i když rádcové nic nenašli. ()

Trescha

Ano,klasika a klenot,Bořivoj Zeman je opravdu mistr svého oboru...kdyby byla vtipnější jasných pět....možná ji trošku podceňuju ale... ()

Chlo0opek

Pohádka bezvadná, kdyby ovšem nebylo té omáčky typu "kdo pilně pracuje, ten je pro stát (království) neocenitelný a stát se o něj postará, a že bez zpěvu to prostě taky nejde :( Jinak však nemám proti téhle pohádce nic, co by se mně na ní nelíbilo - král je asi taky už nesmrtelná postavička:) ()

petrce

Klasická pohádka, která patří mezi nejkrásnější spolu s Byl jednou jeden král, Tři oříšky pro popelku a Princeznou se zlatou hvězdou na čele. Krásná atmosféra, pěkné prostředí a milá písnička vždy potěší na dušičce a to nejen o Vánocích. ()

Mrtvobog

Rozhodne a nekompromisne rozprávka číslo jedna. Čo na tom, že má svoje roky (dnes sa točia omnoho horšie sračky), že nie je plné trikov a efektov (staré filmy sú jednoducho klasická filmárčina), že nie je plná amerikanizmu (aj tak je to úpadková "kultúra"), že postavy sú klasicky rozprávkové (kráľ Miroslav ako záhradník, starý kráľ ako ústupčivý a dôverivý, Krasomila ako pekná, no pyšná princezná, radcovia ako zradcovia) a že celé je to úplne mimo dnešnej americkej idey. Skrátka, milujem túto rozprávku o Miroslavovej zemi a Polnočnom kráľovstve. ()

Alchemilla

Filmová klasika, ale na mne moc nefunguje.Jsou v ní sice scény dovedené k naprosté dokonalosti, ale jsou v ní také nezajímavá, hluchá místa. Nejvíc mi vadí budovatelské zpěvy. Ale musím ocenit, že na to, v jaké době Bořivoj Zeman Pyšnou princeznu natočil, dopadla ještě skvěle... Pohádka je černobílá, ale zajímalo by mne, jestli někdo neudělal kolorovanou verzi. Z dětsví si totiž pamatuji, jak nám Pyšnou princeznu pouštěli na táboře. Ve scéně, kdy Krasomila vystupuje ze zámeckého jezírka, měla světle modré šaty a dodnes vidím temně rudou barvu třešní, na kterých si pochutnává král Miroslav. ()

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015

Filmový workshop Telč 11. - 13. 6. 2015