Bláznova kronika

Československo, 1964, 82 min

Píše se rok 1625, v zemi zuří třicetiletá válka a o Čechy mezi sebou bojují habsburský císař Ferdinand II. a dánský král Kristián IV. Pro mladého vesničana Petra to znamená, že ho dříve nebo později chytí verbíři z té nebo oné strany. A tak se i stane. Petr sice brzy uteče z královského vojska, ale pro změnu ho i s verbířem Matějem zajmou vojáci císařští. Oba zajatci se spřátelí. Jednou se jim podaří zabloudit a nalézt pokladnu plnou zlata a šperků. Petra bohatství nezajímá, ostatně na další cestě najde poklad ještě větší: krásnou opuštěnou dívku Lenku. Ani teď však nemá od vojenských náhončích pokoj a opět se dostává do zajetí. Protože si však místo vojenského mundúru oblékl noblesní šaty, čeká ho trest snad ještě horší než služba v armádě: sňatek s komtesou Veronikou… Rozverná veselohra ze smutných časů třicetileté války je dílem scenáristy a režiséra Karla Zemana. Ten filmu opět vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis, známý např. z fantastických snímků Vynález zkázy, Baron Prášil nebo Ukradená vzducholoď. Na scénáři s ním tentokrát spolupracoval jeden z nejosobitějších tvůrců české nové vlny, Pavel Juráček. (Česká televize)

Biopler

Zeman má nápady, fajn, ale ponúka nudný príbeh, ktorý sa vlečie ako sopeľ z nosa. A záver je mäkota. Najzaujímavejším článkom je Peter Kostka, ktorý sa prďácky dokáže vymaniť z črtajúcich problémov a potom sa na tom náramne rehoce. Mladá Milka Vášaryová ako šašek je tiež podarená rola. Pre mňa najslabší Zemanov kúsok. ()

Schlierkamp

Československý dobrodružný film odehrávající se během třicetileté války, jejíž krutost se pokouší přežít dva kamarádi oráč Petr (P. Kostka) a válečný veterán Matěj (M. Holub). Snímek je po vizuální stránce dle očekávání impozantní, neboť do něj opět nechal režisér K. Zeman proniknout své neuvěřitelné fantazie, jež jsou velkolepě výtvarně zpracovány a doplněny jeho typickými animacemi, avšak kvůli slabší dějové stránce zejména v druhé polovině nedosahuje takové úrovně, jaké jsme u tohoto výjimečného režiséra zvyklí. Ústřední dvojici brzy doplnila mladá slečna Lenka (E. Vašáryová), jež byla kvůli utajení přestrojena za šaška a jež v sobě navzájem s P. Kostkou naleznou zalíbení. Tato potulná trojice je nakonec uvězněna na zámku jejich válečného nepřítele, kde jsou omylem vnímáni jako vysoko postavená šlechta. Děj však bohužel postupně ztrácí spád a napětí a pro diváka tak zůstává nejzajímavější Zemanovo mimořádně výtvarné umění, nejcennější prvek snímku. Ve vedlejších rolích se objevila zapomenutá, ale někdejší nevídaná krasavice V. Thielová v roli pyšné princezny Veroniky, dost hereckého prostoru dostal i K. Effa coby proradný hejtman či portýr Č. Řanda. V komické roli italského malíře, jenž je nucen kvůli princezniným rozmarům neustále měnit na plátně podoby jejich nápadníků, se blýsknul V. Menšík. Nejpůvabnější a nejkypřejší zámeckou hospodyni ztvárnila M. Myslíková a údajně se v roli jedné z těchto služebnic měla objevit i krasavice největší, O. Schoberová. Mistra popravčího s velmi působivým zjevem i postavou si v závěru zahrál M. Neděla. Bláznova kronika, jejíž příběh je počátku uveden vyprávěním F. Smolíka, zřejmě nebude patřit k nejzdařilejším dílům slavného režiséra Karla Zemana, neboť v tomto případě ani jeho geniální výtvarné schopnosti nedokázaly nahradit absenci příběhu, jenž příliš brzy přestal být zábavný. ()

tranquill

"Škrtí tě tvůj pán často? .. Ne, jenom ve všední den.. A co dělá v neděli? .. "Škrtí své dvorní dámy!" Vtipná historická podívaná s parádním vizuálním zpracováním mistra Zemana. ()

puchal

První půlka super, druhá půlka neustálé opakování které může mít smysl nesmyslnosti války. Nesmyslné války která se táhne a k ničemu není. ()

Astrebleue

Jednoznačně tu výtvarná stránka hraje prim, tudíž příběh je méně výrazný.Ale po té první stránce skvělé dílo.Kostka byl zamlada opravdu celkem fešák. ()

Rodin

Výtvarně opět skvostné, plné nápadů a fórků, jen takové scénáristicky ufuněné. Přestože tohle není chyba Karla Zemana, není film pro mě tím dokonalým Zemanovým skvostem. Proto dávám "jen" 85% ()

johnny01

Příjemný romantický příběh (zvláštní, že zrovna tato kategorie v popisu chybí), který se povedl i jako parodie na oddanost. Ukázání hrůzy či nesmyslnosti války však úplně nefunguje, místy jsou hluchá místa. A nejlepší je rozhodně trik s mečem! ()

subic

Bohužel zde chybí takový ten typický sépiový nádech jako v jiných filmů a sem by se vážně hodil. Příběh je takový jednoduchý o lidské chamtivosti, malosti a zejména převlékání kabátů a to vše někdy v roce 1625 během 30ileté války, navíc se tak nějak vleče. Původně oráč Matěj (mladičký Petr Kostka) si tu najde novou holku Lenku (mladičká Emília Vašáryová). ()

ostravak30

Filmy Karla Zemana každopádně uchvátí vizuálně a ani tento není výjimka. Napadlo mě, zda se u příběhu nenechal Zeman inspirovat filmem Fanfán Tulipán. Bohužel vizuální stránka je na tomto snímku to nejlepší, ale zároveň i jediné zajímavé. Ano, Petr Kostka řádí jako výše zmínění francouz, ale to jen první půlku a v té druhé občasně. Jinak ovšem příběh dostává trhliny, když se v zámku nic podstatného neděje a film sklouzává do nezáživné nudy. ()

mosem

Tradičně "zemanovský" film, v kombinaci s tehdejší hereckou elitou. Řada vtipných scének a humoru. A téměř prognostické převracení kabátů :-) ()

honzic

Dílo plné myšlenek skryté v poměrně nudném a ne moc přehledném ději, výtvarné a herecké výkony spojené se skvělým uměním Karla Zemana nejde přejít jen tak, přesto tento film není jeho vrcholem a chybí mu více té šťávy a něčeho, jak by se na něj nezapomnělo. Hodnocení: 75 % ()

Pavlin

Když vynechám Krabata a Pohádku o Honzíkovi a Mařence tak tohle je pro mě jasně nejlepší Zemanův film. Spojení animace s hraným filmem je zde dovedeno k dokonalosti.Příběh sám je velmi poutavý a humorný.Jedna velká krása od pana Zemana. ()

kolacky

Jako malá jsem to brala jako úžasně zvláštní pohádku. Po létech mi došlo, jak je to kouzelné a vtipné. Péťa Kostka jako takový Fanfán Tulipán... a Milka Vášáryová, nejkrásnější holka ve střední Evropě. ()

Gig

Trochu Fanfan tulipan po česku. Máme tu odvedence, kterého hraje český dabér Gerarda Filipa, který mu je inpodobný. Navíc když na to koukáte v černobílé fotmě, musíte se pousmát oné podobě. Když vidíte onu holku.... hle, Adélka. Jen tu nemáte francouzské bojiště, ale třicetiletou válku ve stylu Zemanovských fantazií. Kdyby ďdialogy byly živější, hláškovější dam strop hvězd. Bohužel film časem nudí. ()

Víteček

Část v hradu strašně ztrácí dech a celý film brzdí. Nejlepší byla ranná bitva armád. Ta měla opravdu působivou atmosféru a byla udělána moc dobře. ()