Reklama

Reklama

V kultovním sci-fi filmu Návrat do budoucnosti se hlavní hrdina Marty ocitne díky vynálezu svého kamaráda, šíleného doktora Emmetta Browna v minulosti. Stroj času je zabudovaný v legendárním autě Delorean, který ho přenese do roku 1955, kdy se jeho rodiče teprve coby středoškoláci seznamovali. Martymu se náhodou povede narušit časové kontinuum a pak musí svou chybu napravit, aby se vůbec v budoucnosti narodil. (Pannonia Ent.)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (1 182)

kinej 

všechny recenze uživatele

Zemeckisovi jde práce od ruky. Je to suveréní rutinní řemeslník skoro jako Spielberg. Výtečné herecké výkony Christophera Lloyda, nebo také například Crispina Glovera jsou filmu ozdobou. Nemyslím ale, že se jedná o tak zásadní film, aby měl patřit do top 200. Back to the Future sice pěkně těží z námětu o putování časem, avšak v nastolených tématech se klouže pouze po povrchu a neřeší nic moc do hloubky. Martyho fotografie sice názorně ilustruje jak mizí jeho sourozenci a kolik má on času, ale logické to moc není. Také mi moc nesedí synťáková rocková muzika eightes, kterou považuji za dobu největšího úpadku tohoto hudebního žánru. A zrovna Huey Lewis je průkopníkem tohoto fenoménu. ()

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) Miluju na tom spoustu věcí, ale na prvním místě vždycky budou lícní kosti Crispina Glovera. ♥♥♥ Na druhém místě potom nos a zuby Crispina Glovera a na třetím místě fakt, že tvůrci scénář psali několik let, natáčeli to několik týdnů a stříhali to pár měsíců a přidali tam jenom 32 triků a je to mistrkus v každém ohledu. Dneska bývá to ratio zmrzačené zejména co se týče přídělu pro scénář a pro triky a jak se to na výsledku podepisuje. Dále bych také měla ocenit, že Robert Zemeckis v tomto filmu představil světu obří ústa Billyho Zanea. ()

Reklama

Anthony 

všechny recenze uživatele

Zemeckis natočil typický spielbergovský film - to znamená úžasnou podívanou plnou humoru i napětí - to je přesně ten typ filmů, co mám rád. Finále je natočeno absolutně dokonale. Sedmnáctiletého Martyho hraje skvěle tehdy 24-letý Michael J.Fox (v pokračováních bude postavě stále 17, ale Michaelovi 28), výborný je i Christopher Lloyd. A Silvestri si vyhrál s hudbou. Film byl nominován na Oscara za scénář (Zemeckis a Bob Gale), zvuk a píseň (Power of Love) a získal ho za zvukové efekty. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Co k tomuhle filmu dodat, abych se po nekom neopakoval. Naprosto vynikajici film, kterej se zabyva originalne cestovanim v case a s tim spojenejma problemama, je dnes uz skoro klasikou. Prislo mi, ze diky skvele promakanymu scenari vse perfektne zapadne do sebe a i kdyz se neco vyrkne na zacatku a dokonci az ke konci filmu, vubec to nevadi. Tohle je asi nejsrozumitelnejsi film o podobnym tematu, protoze se v case neztratite. Navic napad s mladejma rodicema byl vybornej. Do toho navic vcelku slusne triky, skvela hudba a vynikajici herci Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover, Thomas F. Wilson, James Tolkan. Bez prvnich dvou by to proste nebylo ono, Foxova je to snad zivotni role, Lloyd byl vynikajici, trosku mi prislo, ze se choval jak v Preletu nad kukaccim hnizdem a Crispin byl naprosto genialni, skoda, ze nehral i v pokracovani. I kdyz je film nejmene akcni z cele trilogie, tak to nevadi, protoze je spis komedie. Proste skvela zabava, na kterou se muzete divat porad znovu. ()

golfista 

všechny recenze uživatele

Jako zjevení zapůsobil tenhle film v roce 1985 jak v amerických kinech, tak ve "zbytku" světa. Fenomenální úspěch byl dílem především scénáristů a režiséra Zemeckise. Ale co by byl BTTF bez Martyho - M.J. Foxe a doktůrka Browna - CH.Lloyda ? Jejich postavy přesně zapadly do připraveného schema a vše dohromady dalo nezapomenutelný zážitek netradičního Sci-fi, na které se nezapomíná. ()

Galerie (219)

Zajímavosti (247)

  • 88 míľ za hodinu – pri tejto rýchlosti DeLorean cestuje v čase. Toto číslo však nemá žiadny význam a scenáristi sa preň rozhodli iba kvôli tomu, že sa dá ľahko zapamätať. (m.a.t.o.)
  • 1,21 Gigawattů, tedy výkon jaderného reaktoru DeLoreanu, je i na poměry jaderných reaktorů spíše vyšší výkon. Například reaktory v Jaderné elektrárně Temelín mají výkon 1,086 GW. Nejvýkonnější jaderný reaktor v USA má pak výkon 1,4 GW a nachází se v elektrárně Grand Gulf, Mississippi. Zajímavé je, že byl uveden do provozu v roce 1985, tedy stejný rok, kdy Návrat do budoucnosti vyšel. (vojtaruzek)
  • Vo finálnom zostrihu nakoniec ostali dva zábery s Ericom Stoltzom. Prvý sa objaví vo chvíli, keď sa Marty snaží utiecť pred teroristami a naskakuje do DeLoreanu a druhý v scéne, keď Marty udrie do tváre Biffa (Thomas F. Wilson) v kaviarni. Na oboch je však Stoltza vidno iba ak si záber spomalíte. (m.a.t.o.)

Související novinky

Robert Zemeckis a nová sci-fi

Robert Zemeckis a nová sci-fi

14.01.2020

Režisér Robert Zemeckis (Let, Trosečník) v posledních letech nezaznamenal se svými novými filmy příliš velký úspěch, a tak se po dlouhé době vrátí k žánru, s nímž kdysi v Návratu do budoucnosti… (více)

Třetí Stranger Things až za rok

Třetí Stranger Things až za rok

01.08.2018

Netflix si dává na čas a třetí sérii svého megahitu Stranger Things tak fanouškům neukáže dříve jak v roce 2019. Důvodem je i fakt, že se tvůrci chtějí částečně vykoupit za ne úplně šťastně přijatou… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

31.12.2017

Hrstka nejoblíbenějších uživatelů ČSFD.cz tradičně vybrala osobní trojku nej filmů, uvedených do české a slovenské distribuce nebo na filmových festivalech v roce 2017. A někteří dali hlasy taky svým… (více)

Reklama

Reklama