Ve starém domku na okraji města žijí spolu s matkou dva bratři. Oba pracují v tiskárně. Starší Bóža je tichý, zodpovědný člověk s názory určenými křesťanskou vírou. Dan je frajírek vyžívající se v hospodských zábavách. Teprve po tragické smrti člověka, začíná chápat, že v jeho životě něco chybí. (oficiální text distributora)

pakobylka

Velice osobní příběh s příchutí pelyňku a trochou mystiky v oprýskaných dobových kulisách. Příběh stejně důsledný a neoblomný jako čas, který v neměnném rytmu a bez sebemenších známek únavy lhostejně odměřuje každou vteřinu. P.S.: Pokud vám můžu radit - až uvidíte černého koně, jak se jen tak potuluje mezi paneláky, nevšímejte si ho ... a pěkně v klídku počkejte, až zase zmizí. Myslím, že nic lepšího nemůžete udělat. ()

Juto

Film je o dvoch bratoch, obaja súťažia o náklonnosť chorej matky, priateľstvo svojich spolupracovníkov a lásku krásnej ženy. Ondřej Vetchý je v úlohe vynikajúci. 7/10 ()

sator

Mimořádná záležitost, na kterou se podívat je SVÁTEK. Schmitzer, Vetchý, Třebícká to je koncert. O prázdnotě v nás, předstírání a pocitu osamělosti.Jen ti co hledají nalézají něco, co nás přesahuje, mohou být naplnění a možná i šťastni. Hudba Pavla Dražana filmu dává mystický a místy až snový charakter. ()

HonzaBez

„Já vás budu mít rád. Já vás mám už všechny rád teď...“ Já tedy tento film nebudu mít rád asi nikdy. Je mi líto, ale totálně jsme se spolu totiž míjeli. Jako onen kontrast mezi dvěma zcela odlišnými bratry v podání pánů Vetchý a Schmitzer je zahrán na výbornou. Ale celý ten příběh mi byl dosti protivný. Od počátečních Vetchého "srandiček" až po tu fatalitu v závěru. A tečku tomu všemu dala maminka, když následně odhalí vlastně pointu toho, proč ti dva bratři ani nemohli být spolu nijak kompatibilní. A když k tomu přidám pocitově nepříjemnou hudbu a nudné záběry na tiskařskou dílnu, pak se omlouvám, ale víc než 2 hvězdičky nedávám... ()

ghatos

Náročnější snímek, který je neprávem zapomenutý. Většina lidí má raději O. Vetchého v komediálních rolích a neocení ho v těžším psychologickém dramatu (podobně jako u Vendety). 76%. Výborný komentář: hippyman ()

Autogram

Dvaja bratia, jeden horší ako druhý, každý svojim spôsobom. Schmitzer si hraje svoje, podobný charakter ako aj v iných filmoch, až by sa zdalo, že je taký naozaj. Vetchý je menej vypočítateľný, ale všetko sa zdalo nejako umelé. Film nemá tempo, postavy sa viac prechádzajú ako konajú, jedine to zobrazenie sexu prinieslo nejaký život. ()

vitekpe

Ja mam rad uz mnoho let tyhle filmy o obycejnych lidech, o tom jak chodi do prace a do hospody a zkratka o tom nasem beznem zivote. A da se rict, ze, obzvlast v soucasne modni zaplave akcnich, fantasy a marvelovek, mam tyhle stare kousky "o lidech" stale radeji. A i tohle se povedlo, skvela atmosfera druhe pulky osmdesatek, vybornej Vetchy, Schmitzer i hezka Velichova. A jeste zminim zvlastni hudebni doprovod. ()

klukluka

Jednoduchý, ale silný příběh dvou povahově naprosto rozdílných "bratrů". Starší je pro mladšího zaručenou oporou, mladší pro staršího zaručenou komplikací. Tento princip na sebe ve finále bere extrémní podobu. Dobro by se mohlo v očích diváka umazat nectnostmi, jakými jsou například podezíravost nebo žárlivost, tvůrci ale Bóžu vybavili darem záhadné senzitivity, která mu spolehlivě odhalí partnerčiny zrady. Tahle berlička je ale přijatelná, funguje také jako jisté úsporné opatření, film má díky ní příjemnou stopáž. Odvíjí se navíc ve svižném tempu, podpořeném promyšlenými obrazovými vsuvkami s hudebním podkresem. Herci se mi líbili moc, temperament a vysportované tělo Ondry Vetchého dostali ohromný prostor, starším divákům mohl pro změnu imponovat stoický klid a pevný charakter postavy ztělesněné Jiřím Schmitzerem. Ivana Velichová byla nádherná, zaráží mě, že se vytratila ze světa filmu i z kronik celuloidových sexbomb. Dům pro dva mě neuzemnil, ale nemám k němu v podstatě žádné výhrady. O jeho kvalitách jistě svědčí i to, že ho Ondra Vetchý uvádí jako nr.1 své přebohaté kariéry (mmt na čsfd 237 tv a film.rolí). ()

patrikus

Zatím zřejmě nejlepší režijní počin Miloše Zábranského. Na tu dobu velice moderní a expresivní dílko, vymykající se filmografii 80 let... Je to možná až příliš "zvracení" nad českou společností a dobou hlubokého socialismu, ale mnozí toto dílo označili, jako dokument doby... Na mě je to až příliš depresivní, ale bavilo mě střídání hudebních žánrů, vyloženě "opusové dílo".... V biblické tématice se nevyznám, ale motiv "černého koně" mne zaujal.... ()

kebom

Najprv som mal z tohto diela rozpaky, ktoré sa pomaly začali rozplývať približne v polovici. Aby som bol presný posledných 20 minút je azda to najstrhujúcejšie, čo som v českej kinematografii videl - ozaj som bol zaskočený. Škoda však že iba tých 20 minút. Majstrovstvo O. Vetchého však zastienilo množstvo samoúčelností, ktoré si tvorcovia mohli odpustiť - napr. nabudenie šedej a bezútešnej amtosféry krčmovými alebo panelákovými scénami - to mi pripomenulo Kieslowskeho Krátky film o láske (aj keď ten vznikol azda neskôr). Druhou záležitosťou bola istá glorifikácia kresťanstva predstavovaná "čistým" Schmitzerom a jeho životom oproti prehnitému "materializmu a reálnemu socializmu" predstavovaným Vetchým a jeho kamarátmi... Tým chcem len povedať, že nie všetko škaredé je aj pekné. Mimochodom film vznikol v roku 1987 a nie 1988, čo je aj v začiatočných titulkoch... Po asi dvoch mesiacoch od zhliadnutia pridávam jednu hviezdičku, O. Vetchý zahral veľmi dobe, na čo sa nezabúda. ()

mira007

Český psychologický film se silně depresivním nádechem o dvou bratrech nebratrech a jejich matce a jedné hezké ženě. tento film nejvíc vyniká vynikajícími hereckými výkony pánů Vetchého a Schmitzera. Smutný, depresivní, atmosférický film, kde jediné pozitivum a radost je trocha nahoty Ivany Velichové. ()

LudeCZek

Dle mého ničím nadprůměrný film. Při srovnání s ostatními ČS filmy toho období je zde navíc snad jen dobře hrající Vetchý a na komunistický film nějak moc odhalených ženských poprsí;-) ()

papyrosaurus

Již dříve jsem shlédl snímek Tísňové volání, a přes jeho režiséra M. Zábranského se dostal k tomuto dramatu. A dobře jsem udělal. V prvé řadě tím, že jsem si nečetl zdejší komentáře, kterými někteří vyzradili z příběhu až přespříliš a ochudili tak ostatní o zážitek, který byl dopřán mě. Depresivní nálada a pocity zmaru mě naplňovaly od začátku do konce. Pro někoho úsměvnou symboliku jsem bral naopak vážně a ještě více prohlubovala mé rozpoložení. Výkony obou herců byly tak naturalistické, až z nich někdy běžel mráz po zádech. Když k tomu přičtu reálie 80. let, kdy co mohlo být zničené, tak bylo zničené, šedé panelákové hrůzy, ulepené červené autobusy a naprostý nedostatek všeobecné morálky, udivuji se pak ještě více, že tento film není ve větším povědomí. Se smutkem na srdci pak od filmu na závěr odvracím oči s pochopením, že dobro a pokora je zároveň nedostatkové i nechtěné zboží.......za socialismu jako dneska. ()

Dlubal David

Pro mě je to jednoznačně ZÁBRANSKého nejlepší film. Zároveň se jedná o první film, který jsem od tohoto tvůrce viděl. Nevím už kdy to bylo, ale byl jsem ještě kluk a tehdy jsem nemohl plně docenit kvalitu tohoto filmového díla. (■) Motiv dvou diametrálně rozdílných bratrů, který je zde více než dobře použit, se částečně přesouvá i do zatím posledního filmu: Vánoční hvězda (2012). (■) Téměř celým filmem se nese těžkopádný obraz rozdílnosti světů, ve kterých oba bratři žijí. Dan je rozjívený, marnotratný, bez smyslu pro zodpovědnost, má tak trochu ručičky dozadu, rád se předvádí a neštítí se ani lecjakých nečestných aktivit. Naproti tomu Bóža je pracovitý a čestný introvertní dobračisko. Na jakýkoliv problém se dívá s nadhledem a klidem. A chce-li někomu domluvit, činí tak veskrze beze slov (především Danovi), pohledem do vašich očí, kdy máte pocit, že vám vidí až do do samotné duše a vy jako psisko vědomo si svého špatného chování, stáhnete ocas a tiše odkráčíte stranou. (■) Režisérsky i herecky se jedná o velmi zdařilé dílo. (■) Vždy, když se Jiří SCHMITZER alias Dan zadíval těma svýma uhrančivýma očima, tak jsem si vybavil Umrlce z Kytice (2000). (■■■) (R) [95/100]. ▪ (K) [92/100]. ▪ (V) [90/100]. ▪ (H) Ondřej VETCHÝ [92/100]. Jiří SCHMITZER [95/100]. Ivana VELICHOVÁ [80/100]. (■) (♫) [66/100]. (■) (E) Vánoční hvězda (2012)Kytice (2000)Dívka s mušlí (1980)Pozdní léto (1974). (■■■) (Č) 2 (■) (1) {1989~1993; Doma.}; (v původním znění). [89/100]. ▪ (N) {Úterý, 6-X-2015; 09:51; Doma; PC.}; 720 x 544p; ))(( (v původním znění). [95/100]. (■■■) (csfd) BDMarty007papyrosaurusmustafaFlakotasomchnkdopitak. (■■■) (C) [92/100]. ()

Gulde

Docela matoucí film, u kterého jsem se vlastně tak nějak seznámil s postavami až krátce před koncem snímku samotného. Ale jakousi zvláštní atmosféru to má, velice zvláštní, ale má. ()

Jeremiah

V tomto filmu jsem poprvé viděl hrát herce pouze očima - byl jím Jiří Schmitzer, čímž se však nijak nechci dotknout Ondřeje Vetchého, před jehož hereckým projevem nelze než smeknout. Tragický příběh dvou bratrů, které rozdělí láska k jedné ženě, a kde východiskem se ukáže až smrt jednoho z nich. ()

MickeyStuma

Dva bratři. Nevlastní, ale to o sobě nevěděli. Jeden se smyslem pro zodpovědnost, druhý floutek. Jaký asi tak může být mezi nimi vztah. Psychologická sonda do života dvou rozdílných bratrských povah, do kterého vstoupí žena, je realizována bravurně. Depresivní dramatická atmosféra a vůbec celkové artové vyznění přidává snímku na kvalitě, čemuž dopomáhají i výborné herecké výkony. Šeď socialismu je hodně znát, ale spíše je to vedlejší efekt. Příběh je především o zodpovědnosti a postavení se čelem k problémům jak ve svém životě, tak ve svém okolí. Vcelku opomíjený snímek, což je na škodu. Má hodně co říct i dnes. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny