Hledám Amy

• Kanada

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1997, 113 min

• Morien

Tak teď mám vážně, vážně pocit, že jsem spadla do databáze z jiný planety, a to z takový, kde místo tohohle filmu, kterej tady většina chválí, promítali roztáhlou melodramatickou sračku, která by si zasloužila slyšení před meziplanetárním soudním tribunálem. I když fakt nevím, jak by tam páni tvůrci hodlali vysvětlit, že pár docela vtipných scén, umístěných zejména na začátku, pohřbili pod lavinou něčeho, co bych čekala od efkové romantické komedie z Německa devadesátých let. Myšlenka, že každý hledá svou Amy, může být jakkoliv pravdivá, realistická, ze života, dojemná, patetická, skutečná, opravdová, silná, emocionální, zasrdíčkochytající, cynikyzapuzující, ale vkloubená do dějové linky, kde je nositelem opravdové lásky zadřený pitomec Affleck (sobec, sobec, egoista, sobec), pro mě nepochopitelně popsaný Pohrobkem v infu o filmu jako citlivý, nemůže prostě dosáhnout jakéhokoliv účinku. Navíc mi vadilo neustálé zdvojování témat v dialozích - minulost je minulost stačí říct jednou, i tak dost polopaticky, ukazovat to potom na dost neuvěřitelném proslovu zhuleného katolíka už působí trochu amatérsky a potom se k tomu ještě jednou vracet v závěrečném gaučovém proslovu, to už je vyloženě školácký pokus o ujištění se, že génius autora opravdu bude pochopen v celém širém spektru diváctva. Takže na závěr bych asi konstatovala, že jedinou věcí, která opravdu stojí za zamyšlení, by měla být Alyssina věta "Neříkej to." A dumat nad tím by měl hlavně Kevin Smith. (Český název Zoufalec je nyní kupodivu o několik tříd suitabilnější než originál.)(5.8.2009)

Kevina Smithe mám rád (nepočítám se ale mezi jeho fanoušky), ale to samé nemůžu říct o hereckých schopnostech Bena Affleka a Joey Lauren Adamsová mi je celkem dost nesympatická a tyhle dva problémy se zákonitě musí promítnout do mého hodnocení. Jinak nemám co vytknout, je to skvěle napsaná nebanální romantická komedie, ve které Smith dokazuje, že zvládá i o něco vážnější polohu, ikdyž ho mám radší v té více komediální a méně romantické (hlavně v obou Clerks a Mallrats).(15.9.2008)

Bývalý ochutnávač mešních vín Holden, který se jako opilý ministrant často ráno probouzel "s flanďákem v posteli", se bláznivě zamiloval do lesbičky Alyssy a rozhodl se pomalu změnit její sexuální orientaci. Přitom jsou předkládána zajímavě postavená životní moudra, při jejichž prezentacích vylézají na povrch životaschopné vtípky, které jsou později rozmělněny vyčerpáním tématu až nudné mrtičky.(9.10.2009)

• Renton

Scénář: Kevin Smith .. Velice zvláštní snímek, se kterým jsem si dlouho nevěděl rady. Začnu od konce. To přišla obrovská katarze a o celku jsem dlouze přemýšlel, vlastně přemýšlím doteď.. Konečně vše dostalo smysl a vystoupla genialita tohoto snímku. Se vším co předcházelo jsem měl ovšem problém. Snímek je předně zbytečně dlouhý, v úvodu jsem se opravdu hodně nudil. Čekal jsem typickou Smithovinu, jenže humor byl na výjimky slaboučký. Pořád jsem čekal, kdy se strhne vlna humorných dialogů, jako ve dvou předešlých filmech, ale v hustě přecomicsovaném rozjezdu se ne a ne prosadit. Postupně však vyplouvala a roli přebírala originální romantická linka a s ní snímek začal velmi nabírat na poutavosti až do konečné hluboké duševní očisty.. Ponecháno bez hodnocení. Chasing Jitka.(8.11.2006)

Život vedle toho, že je jako bonboniéra je také jako puzzle. Každý hledáme toho druhého, kdo by doplnil chybějící dílek naší skládačky a stal se tak součástí mozaiky zvané život. Každý hledáme svojí Amy. Kdysi dávno ještě před nezapomenutelnou mezidruhovou erotikou ( Clerks 2 ) Kevin Smith natočil malé nenápadné romantické drama. Pochopitelně se tu vyskytuje větší množství vulgarit, vtipů a Jay a Silent Bob ale hlavním tématem je láska a vážnější nota, než jsem u Smitha zvyklí. To vše korunované nezapomenutelným koncem. 9/10(24.10.2008)

• - Ve filmu je opět zmíněno číslo 37. Toto číslo je alespoň jednou zmíněno v každém filmu Kevina Smitha. (Karlos80)

• - Scéna s Alyssou, Holdenem a Bankym v nočním klubu o problémech orálního sexu, byla původně napsána pro Smithův předchozí film Flákači (1995). (Kulmon)

• - Mlčenlivej Bob má navzdory svému jménu jednu z nejdelších řečí ve filmu. (Kulmon)