Hledám Amy

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1997, 113 min

Asi nejupřímnější romantická komedie, jakou jsem kdy viděl. Plná situací ze života a chytrých dialogů, a ozvláštněná (překvapivě) dobrým Affleckem a přímo k sežrání roztomilou Joey Lauren Adams. Smith prostě válí, ať už točí filmy o manících z QuickStopu, puberťácích diskutujících o kondomu z kryptonitu nebo jen o klukovi, který se vyrovnává s tím, že je jeho nová holka lesba a na střední dělala věci, z nichž by se většině lidí protočila hlava. Geniální film? Že mě to nepřekvapuje.(8.8.2008)

Tento film, za kterým nestojí nikdo jiný nežli jeden z mých nejoblíbenějších režisérů Kevin Smith, mi velice dlouho unikal. Ale když u nás vyšel na DVD, tak jsem si ho prostě musel zakoupit, už jen ze zvědavosti, co zase předvede má oblíbená dvojice Jay a Mlčenlivý Bob. A opravdu tihle dva nezklamali a konečně mi začalo dávat smysl, o co se jednalo ve filmu Jay a Mlčenlivý Bob vrací úder. Ale zpět k filmu Hledám Amy. Začátek mě vyloženě nudil a nesedl mi. Ale o to více jsem si užíval pak ten zbytek, protože z nudného filmu o komiksech se stala celkem příjemná romantická komedie, která rozhodně pobavila a zaujala. Ben Affleck v hlavní roli je velice sympatický, čemuž jsem se divil, ale každopádně mu ty vousy slušely, vypadal díky nim mnohem dospěleji. A taktéž Jason Lee mě velice zaujal, tohle jméno si zřejmě zapamatuji na delší dobu. A do třetice velice výrazně zaujala i představitelka hlavní role, sympatická Joey Lauren Adams, o kterém jsem až dosud nevěděl, ale fakt je, že je velice pěkná. A o Jayovi a Bobovi už se zmiňuji na začátku komentáře, ti prostě byli skvělí jako vždy. Filmy Kevina Smithe mě zkrátka a dobře baví a nejinak tomu bylo i v tomto případě, avšak bohužel musím konstatovat, že oproti filmům Dogma či Jay a Mlčenlivý Bob vrací úder to bylo o něco málo slabší, a tak hodnotím čtyřmi hvězdičkami, což i tak považuji za velice dobré a kvalitní hodnocení.(10.8.2009)

Plíživé komediální drama o mezilidských vztazích, které je okořeněno problematikou homosexuality. Výborně vyvážený film, který je doslova ze života. Rozesměje, ale je i hodně k zamyšlení. Ačkoliv jsou některé situace, jež zažívá hlavní hrdina, takřka absurdní, dokáže se do nich bez problémů vžít každý divák. A proč vlastně ne? Stát se může v životě cokoliv. Myslím ale, že zlomovým okamžikem filmu, za kterým se skrývá podstata, hlavní myšlenka a i jeho název, je upřímná zpověď mlčenlivého Boba v bistru, kde nastíní problematiku "hledání Amy". Není to ale jediný výborný moment. Skvělých syrových a upřímných rozhovorů a situací k zamyšlení je tu mnoho. Navíc Ben Affleck hraje poprvé ve své kariéře a i to je úkaz, který by si neměl nechat ujít mnohý fanoušek i odpůrce. Naopak Joey Adams, se kterou se Ben potkal už dřív v Omámených a zmatených , mi dojem trochu kazila. Přišla mi krajně nesympatická a její originální hlas mi přímo rval uši, takže doporučuji dabing. Také scéna, ve které Holden nabídne "dorovnání zkušeností" mi přišla už přes čáru. Přesto celkový úspěch. Konec mne vůbec potěšil nejvíc, jelikož nepadl do patetické rutiny a zanechal diváka v myšlenkách. Vřele doporučuji. 85%(20.9.2015)

Kevina Smithe mám rád (nepočítám se ale mezi jeho fanoušky), ale to samé nemůžu říct o hereckých schopnostech Bena Affleka a Joey Lauren Adamsová mi je celkem dost nesympatická a tyhle dva problémy se zákonitě musí promítnout do mého hodnocení. Jinak nemám co vytknout, je to skvěle napsaná nebanální romantická komedie, ve které Smith dokazuje, že zvládá i o něco vážnější polohu, ikdyž ho mám radší v té více komediální a méně romantické (hlavně v obou Clerks a Mallrats).(15.9.2008)

• charlosina

Mladí muži za pultem jsou perfektní, ale tím pro mě ta dobrá tvorba Kevina Smithe (prozatím) končí. // !!SPOILERY!! // Já Amy nehledám, a kdyby měla navíc charisma jako Joey Lauren Adams (a ten hlas!), ani bych ji nikdy nehledala. Ale o tohle tady nejde... tady jde o Holdena, kluka s citlivou duší, který se zabývá tvorbou komiksů, a najednou ho okouzlí (pro někoho) sympatická Alyssa, která v něm ale vidí jen přítele, protože je "na druhé straně". A tak se ji po několika dlouuuuhýýýých měsících svěří se svými city, což se ji strašně dotkne (hrdá to lesba), ale pak nějak otočí a oba jsou strašně zamilovaný. Jenomže kámoš Holdena Banky se s tím jaksi nemůže vyrovnat a začne vytahovat špínu na Alyssu, a když se Holden dozví, že jeho dívka užnelesba zažila trojku, tak se ho to strašně dotkne (jeho ego nemůže překousnout, že není ten jediný, a už vůbec ne první). Tak tedy ten románek skončí... Holden si poté uvědomí, že se zachoval jako debil, že takovou už nenajde (bohužel nebo bohudík?), ale to už je pozdě. Nebo možná není, protože po nějaké době na sebe narazí... jestli je ale Alyssa v té době hetero nebo homo, to už tam řečeno není. // Jo, asi jsem zaujatá, ale myslela jsem si, že je tohle "geniální" film Kevina Smithe, ale jaksi šel úúúúplně mimo mě.(16.1.2010)