Páni Flatbushe

The Lords of Flatbush

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1974, 86 min

Rozpočet $160,000(4.11.2009)

Rok po úspěchu Lucasových American Graffiti a Scorseseho Mean Streets režiséři Martin Davidson a Stephen Verona s necelými 100 000 dolary a 16mm kamerou s láskou rekonstruují vzpomínky na vlastní dospívání v poklidném dějinném závětří konce padesátých let. Snímek vypráví o čtyřech kamarádech s dozadu napomádovanými vlasy a koženými bundami ze zanedbané části Brooklynu nazývané Flatbush, loučících se s dosavadním bezstarostným způsobem života a s konečnou platností přijímajících zodpovědnost dospělých. Páni Flatbushe záměrně postrádají zápletku či vývoj postav, což spolu s improvizovanou hereckou akcí a dialogy přispívá k jejich realističnosti a autenticitě. Stallone hraje rabiáta Stanleyho, tlačeného do svatby se svou těhotnou přítelkyní, pro kterého dospívání definitivně končí ve zlatnictví koupí drahého svatebního prstenu. Kvůli roli Stallone zaokrouhlil svou váhu na metrák a za několik dodatečných vět se kterými přišel pro svou postavu je v závěrečných titulcích uveden také jako spoluator dialogů.(11.11.2005)

Zajímavej filmík o chlapském dospívání v Brooklynu. Sylvester je nepřehlédnutelnej a přestože nehraje hlavní role, tak jeho scény patří k tomu nejlepšímu co film nabízí. Hlavně jeho návšteva ve zlatnictví má ty správné grády. Délka filmu lehce přes 80 minut a přitom stačí k tomu, aby divákovi něco sdělil. 55%(6.4.2018)

Mile retro, ktore ukazuje pribeh styroch dospievajucich mladikov a ich problemy s dievcatami, ktore sa chcu neustale vydavat, zatialco oni len tak nazaväzne blbnut. Najviac ma zaujal nie dvakrat inteligentny hromotĺk v podani mladuckeho Stalloneho. Nikdy som si nemyslel, ze uvidim Stalloneho ako stredoskolaka, ktory len tak blbne v triede a natahuje ucitelku. Zo zaciatku sa zdalo, ze jeho postava nebude mat velky priestor, ale nakoniec bol druhym hlavnym hrdinom z ustrednej stvorky a mal aj najzaujimavejsi pribeh. KLudne sa to da brat ako taka predpriprava na Rockyho. Pochvalu si zasluzia pekne dobove pesnicky. Skoda, ze dvaja z ustrednej stvorky tam nemali ziadny poriadny pribeh a boli len do poctu. S prepracovanejsim scenarom to mohlo byt ovela lepsie, ale za jedno pozretie to stalo. Scena s kupovanim zasnubneho prstena je fakt vtipna. 5/10.(5.9.2018)

• PogoJoe

Celkem trapná a většinou nudná snaha o umění a improvizaci bez děje, která ale přináší bezradnost. Za něco stála snad jen scéna kupování prstýnku. Strašný tlaky, tam jsem Stanleyho (v podání Slye) upřímně litoval. Jinak jsem si film musel neustále popohánět kupředu, protože byl o ničem, vůbec mě nebavil. Jen proto, že jsem fanoušek Sylvestera Stalloneho, jsem to narychlo zkouknul, toť vše.(23.10.2012)

Dobový film, treba to tak brať. Zaujímavosť: pozri Henry Winklera vtedy a teraz (napr. vo filme Here comes the Boom 2012).(9.2.2013)

Hodně pohodová 80.tková teenegerovská záležitost.(8.12.2015)

• nevermore

Je to jak lyrický film s dějem, vzpomínání tvůrců na vlastní mládí. Pár dobrých scén, jinak slabota.(5.1.2019)

To, že Stallone začínal ako začínal nie je žiadnym tajomstvom, aj preto z jeho "predžrebcovského“ obdobia stoja za zmienku sotva tri filmy. Otcove korene zo Sicílie mu zahrali do karát v priemernej gangsterke, kde sa objavil po boku veľkého Caponeho, tak isto i búrlivé gény z dospievania, kedy menil školu za školou, využil pri zrážaní babičiek v divokom béčku Death Race 2000. Prvú serióznejšiu úlohu si však vyskúšal až vo vydarenej tínedžerskej komédii Páni Flatbushe, ktorá je na našom trhu prakticky nezohnateľná. O to viac ma teší, že som ju objavil pohodenú kdesi medzi potravinami v Kauflande a po tom, čo si zaň predavačka vypýtala 30 korún, jej takmer vyznal lásku. Príbeh sa točí okolo kvarteta stredoškolákov, ktorým malá hlavička jasne velí tej veľkej. Tí sa za doprovodu nákazlivej muziky s nenásilným humorom a hrebeňom v zadnej kapse púšťajú do riešenia bežných starostí rovesníkov, akými sú rešpekt, sny či dve čiarky na teste budúcich rodičov a holt, s tým posledným sa vždy počíta najmenej.(19.5.2013)

• Stíba

Film o partě vejrostků z poklidný Newyorský čtvrti. Syrový, bez dějových přechodů a hlubší zápletky se snaží věnovat jejich cestě k jejich dospívání. Stalloneho první filmy byly divný, furt je to ale lepší než Italský hřebec a Rebel dohromady.(12.9.2012)

• Jean3

Stiahnuť(12.11.2014)

Generační snímek ze 70. let, který ve své výpovědi v podstatě do dnes nic neztratil. Brooklyn a skupinka mladých potloukající se životem a přesvědčením žijící jako gang, který dělá vše společně, což jim ledasco usnadňuje, ale také přivádí do problémů. Film je to upřímný a hodný k zamyšlení, ale bohužel nezapadl mezi klasiky a tak je už bohužel poněkud pozapomenutý. Zajímavostí je, že se tu objevují dnes velice známé tváře. Henry Winkler a Sylvester Stallone. Sylvester  tu má už větší roli a to v postavě Stanleyho, jehož ´mladistvá nerozvážnost´ jakoby vypadla z dnešní doby. Sice mu bylo už nějakých 30. let, ale čemu to vadí. Našemu Ladislavovi Peškovi bylo 33. let, když natáčel námi stále vyhledávaný snímek ´Cesta do hlubin študákovi duše´ a nikdo by to do něj neřekl. Příběh je tedy jakoby ze života a tak vyznívá značně nevýrazně a místy i nepřesvědčivě. Tvůrci prostě netlačili na dramatizaci a nechali děj tak, jak v životě probíhá. A tak tu máme dospívající partu věčně v černých kožených bundách dělající na ulici vyrvál, poflakující se po barech, kde většinou hrají kulečník a řeší problémy v rámci vztahů s dívkami. Po technické stránce asi snímek skutečně nevýrazný, ale právě svým námětem a svou výpovědí o daných skutcích, určitě stojí za shlédnutí. Jsou věci, které prostě nezmizí u žádné generace.(21.2.2019)