Adaptácia románu "Jozef Mak" od popredného predstaviteľa slovenskej medzivojnovej prózy Jozefa Cígera Hronského nám nevšednou, lyrizovanou formou približuje pomery na slovenskej dedine z konca 19. storočia až po tridsiate roky 20. storočia. Jozef Mak, "človek milión", sa narodil ako nemanželské dieťa chudobnej vdovy a od detstva ho utláčal starší brat Jano, ktorý ho neskôr obral o snúbenicu aj o novú chalupu. Makovi postupne umiera otec, matka, láska z mladosti Maruša... Až po smrti svojej ženy July si uvedomí, že v nej stratil lásku, ktorú celý život hľadal. Vie, že nemôže zúfať, lebo sa musí postarať o deti, ktoré sú stelesnením tejto lásky. Príbeh obyčajného človeka, ktorý sa nedá zlomiť, ale vydrží všetko, čo mu osud prinesie, má čo povedať aj dnešnému divákovi. (RTVS)

heger

Chudobnému aj z hrnca vykypí, na posraného aj hajzel spadne a pre istotu aj počas svadby leje ako z krhle. Ale Jozef Mak s detskou tvárou, nalepenými fúzami a vyrysovaným telíčkom sa stále tvári ako... (ako učiteľ z Oteckov). Vôbec to však nevadí, pretože skúsený scenárista dobre vie, že najlepšie aj tak všetko vysvetlí voiceover rozprávača. Takže... ďalšie "povinné čítanie" máme z krku. ()

rigby

Dobře natočené, poeticky, ale přitom realisticky. Je to příjemné pokoukání, ačkoli příběh není nijak silně nosný. Prostě obyčejný těžký život. Pro diváka možná trochu unavující stopáž. ()

kacer4

Slovenské film veľmi nemusím. Skoro každý je vložený do šablóny nevýrazných dialógov a scén, slabej hudby, divokej kamery atď. Tuto sa to niekedy tiež vyskytlo, ale celkový dojem mi to nepokazilo. Vyťahujú to najmä emócie a to, že film donúti zamýšľať sa nad správaním ľudí (fakt som asi rád v akej dobe žijem). Najskôr som tu nechal 4*, ale čím ďalej tým viac som nad filmom premýšľal a pre mňa je to to najlepšie, čo zo slovenskej dielne vyšlo. ()

Simon.Dobes

Toto som vôbec nečakal. Dokonalý film s prekvapivo výborným obsadením. Celá pochmúrna a depresívna atmosféra počas celému filmu tomu dodala správne grády. Hartl ma nesmierne prekvapil, keďže vďaka Oteckom či Susedom som ho mal zaškatulkovaného ako úplného trtka. Tu dokázal, že hrať vie - úloha mu sadla. Mórova na nespoznanie a Maštalír opäť nesklamal. Film dopĺňa potrpenie si na detailoch, čo sa týka prostredia a rekvizít. Majstrovské dielo. ()

PTuranyi

Tvorcom sa podarilo z literárnej klasiky vytvoriť skutočne dobrú osobnú drámu človeka milión. Produkcia výborne pracuje s obrazom, nebojí sa s ním experimentovať a perfektne buduje atmosféru pomocou hudby, s ktorej cítiť zakomponované ľudové motívy. Herci prekvapivo veľmi dobre stelesňujú svoje postavy a dotvárajú atmosféru. Hlavne David Hartl v úlohe Jozefa Maka sa drží veľmi dobre. Len ojedinele klesne úroveň na priemer. 75% ()

Zlty_Dodo

ako povinné čítanie som to nečítal a nepovinne som sa tváril, že hej.. neviem, či by ma kniha udržala v napätí tak ako veľmi dobre podaná kamera a dej vo filme. Nad niektorými nepresvedčivými výkonmi hereckými privriem oči, takže 4++ ()

johankazarku

Skvelé spracovanie a vyobrazenie života slovenskej dediny a života hlavného hrdinu, s ktorým sa osud nemaznal. Výborné herecké výkony a obsadenie a realisticky zobrazené prostredie. Na slovenské pomery si lepšie spracovanie knižnej predlohy ani neviem predstaviť. ()

Sopholojong

Nemam problem s vyborne obsadenymi hercami (Mastalir, Morova - ta ma zase jednu tvrdu "trtkaciu" scenu, Loj), typickym drevenicovym vizualom, alebo autenticky zadaptovanym pribehom. Problem mam s reziserom Bebjakom... ktory sice je momentalne najtalentovanejsim slovenskym reziserom, lenze to jeho "detailove" zaberovanie (tie rozmazane postavy naokolo ma vytacali do sialenstva), naklananie kamery a natahovanie scen (dialogov) na dvojnasobnu dlzku "brnka" na nervy. Natocit to decentnejsie, s kratsimi scenami, pouzit i inu hudbu ako huslovu (chapem, ze to bola vtedy ludova hudba, ale i tak...) a pridat viac scen s Makovym otcom Bartom (tie ma najviac bavili), tak bez problemov za gulate styri hviezdy. Ale takto... 6/10 ()

Modeman123

Nádherná krajina slovenských hor a čistá, krystalická, doba dávno ztraceného času. Škoda, že někteří herci až přes příliš přehrávají. ()

Generi

Toto sa  ozaj podarilo. Výborné spracovanie pomerov slovenskej dediny, uverila som  všetko, preto plný počet, ďakujem za umelecký zážitok, aký už dlho nie ()

r3musko

Najlepší slovenský film, aký som v poslednej dekáde videl. Neľutujem, že som v škole vynechal povinné čítanie, skôr naopak. To, že som netušil o čom film bude je pridanou hodnotou. Hartl zvládol svoju postavu na výbornú, ale vydarené bolo celé obsadenie. Skanzen v Zuberci je krásne fotogenický, film pôsobí umelecky ale je aj pútavý. ()

Jarzee

Velmi komplexne dielo. Priznavam, ze este pred zhliadnutim som mu drzal palce aby to dobre dopadlo. Ale Bebjakovo spracovanie dopadlo vyborne. Vyborny kasting, kamera, vyprava. Aj ked som kniznu predlohu necital (myslim, ze to bola povinna literatura, takze preto), ten pribeh sa mi dostal pod kozu uz v mladosti. Ten smutok, zmar, aj nadej a viera v dobro. Presne vystihnuta atmosfera. ()

Arutha

Konečne po dlhej dobe slovenský film, ktorý sa dá pozerať. Fungovalo to všetko ako malo, dobrá kamera, výber hercov, rozprávač, neboli tam zbytočné nudné pasáže (len aby bolo) a pochlapili sa maskéri - aj keď tam boli známi herci tým ako ich zmenili som ich nemal "zaškatuľkovaných" z iných filmov. Len tak ďalej. ()

cica

Veľmi pekný slovenský film, dá sa povedať, že sa teším. Pán Bebjak je v našom priestore skvelý režisér. Vo filme treba pochváliť naozaj krásne exteriéry, veľmi dobre pôsobili aj hovorené predely. Páčil sa mi Maštalír, jeho grobianský sedliak je skvelý, najmä jeho konečné štádium. Tak isto postava July bola veľmi uveriteľná. K tým lepším výkonom by som ešte pridala postavy, ktoré hrali Loj a Bárta. Naopak som bola sklamaná z Makovej mamy a Maruše. Hlavne Maruša mi skôr prišla ako mestská mazna na chate v horách. A hlavná postava - neviem, skôr sa mi páčil výkon v druhej polovici filmu. Ale celkový dojem bol veľmi dobrý, smutný film bez happy-endu, presne taký je niekedy život. ()

Radko4

Tento film sa Bebjakovi veľmi podaril. Malo to poetiku, čo je dobré a celkovo sa mi film páčil. Nechcel som dať aj piatu hviezdičku no dám ju, za námet z klasickej slovenskej literatúry. ()