Folklórny televízny film, adaptácia poviedky Martina Kukučína o starých zvykoch a obyčajoch našich predkov v období od Ondreja po Vianoce. Vianočné oblátky sú v televíznom spracovaní nielen žánrovým obrázkom oravského folklóru, ale aj hlboko ľudským príbehom učiteľa, ktorý sa zžíva s novým prostredím a cez lásku k deťom sa dostáva k dôvere ich rodičov. Do zasneženej dedinky Konopäny na Hornej Orave prichádza mladý učiteľ Ondrej Pevný na svoje prvé pracovisko. Školu nájde zanedbanú a žiakov tam niet. Od jesene, kedy starého učiteľa Jonatána porazilo, nemal kto učiť. Mladý Ondrej sa rázne pustí robiť poriadky. Onedlho vidieť dobré výsledky jeho pedagogickej práce a dedinská mládež aj žiaci si ho veľmi obľúbia. (oficiální text distributora)

topi

Krásné lidové zvyky a tradice, které se dříve dodržovaly na Slovensku, počínaje svátkem Ondřeje přes svátek Lucie až k štědrovečerního dnu. Tudíž advent. Doba, kdy nebyly počítače, mobily, žádné technické vymoženosti. A jak to mělo všechno krásné poetické kouzlo. Martin Ťapák byl na tyhle zvyky specialista a proto jeho zpracování vyznívá přímo magicky. Aby ne, když mu v tom výsostně vypomohl Svetozár Stračina hudbou, která folklórem vyloženě dýchá a Kuhnův dětský sbor urputně zahřívá lidské srdéčko. Krása! Kameraman Vincent Rosinec nasnímal tak krásné záběry zasněženého slovenského venkova, že se z toho až hlava točí. Herecké obsazení je naprosto přirozené, krásné dívky jsou rozverné a sympatické, Jana Nagyová, Eva Večeřová nebo Hana Gregorová vyloženě září. Mimo všechny zvyky příběhem prostupuje dějová linka, ve které mladý učitel přichází do jedné vesničky a sžívá se s místními dětmi, děvčaty a jejich rodiči. Kdo má rád podobné záležitosti, kde vyspělá moderní technika neexistuje, bude z této exkurze do nedávné minulosti nadšen. Tak jako já. ()

Gothar

Úvod je veľmi slabý, len sa predstavujú predvianočné tradície, celé to pôsobí umelo a piesne ma iritovali. Potom sa trochu rozbehla dejová línia okolo učiteľa a tá ako jediná stojí za zmienku. Scény už pôsobia prirodzene a dá sa na to pozerať, no bohužiaľ je to naďalej prekladané "scénkami" so zvykmi za doprovodu piesní. Je to škoda, keby sa upustilo od šablónovitého opisovania tradícií a film by sa viac zameral na postavu učiteľa, tak by z toho vzniklo oveľa zaujímavejšie dielo. 60 % ()

Martin741

Priemerny normalizacny film, ktory sa tematicky venuje zvykom pred Vianocami. Chyba vyraznejsia dejova linia, herci ako Kroner fajn, ale v ziadnom pripade film neopusti hranice siveho, sediveho normalizacneho priemeru. A za rok 1977 by som urcite dal vyssie Adela Jeste Nevecerela, pripadne Jak se budi princezny. Mozu byt aj Vlacilove Stiny Horkeho leta. 50 % ()

Aljak

Veľmi pekná sfilmovaná poviedka, ktorá neodmysliteľne patrí k Vianociam. Páči sa mi, ako tu boli odprezentované a ukázané všetky tie zvyky, ktoré sprevádzajú advent. Zaujímavé, ako tieto zvyky a tradície postupne vymizli a spomienka na ne nám zostane už len v dokumentoch či Vianočných oplátkach. Úžasná atmosféra oravskej dedinky Kanopäny, ktorému dominuje dejová línia okolo nového učiteľa Ondreja. Príjemný film, len škoda, že nie dlhší a ešte viac obsiahlejší. ()

Scraffy

Veľmi pekne natočený slovenský film s výborným obsadením a prostredím. Má to super atmosféru a ide z toho celkovo veľmi dobrý pocit. Dušan Tarageľ je pán herec a tu je naozaj fantastický. Takto sa z krátkej a jednoduchej poviedky stáva legendárne dielo! Keby to bolo možno viac dlhšie a romantická časť by sa začala riešiť už skôr a nie až na konci, tak by som s plným hodnotením neváhal. ()

• Natáčalo sa pri Poprade, v Nižných a vo Vyšných Repašoch. (EleKtris)
  • Scéna, v ktorej chlapci nesú oplátky v metelici sa natáčala v apríli. Ako sneh bol použitý molitanový prášok, z ktorého dostal predstaviteľ mladého učiteľa Dušan Tarageľ zápal očných spojiviek. (EleKtris)