Úvod je veľmi slabý, len sa predstavujú predvianočné tradície, celé to pôsobí umelo a piesne ma iritovali. Potom sa trochu rozbehla dejová línia okolo učiteľa a tá ako jediná stojí za zmienku. Scény už pôsobia prirodzene a dá sa na to pozerať, no bohužiaľ je to naďalej prekladané "scénkami" so zvykmi za doprovodu piesní. Je to škoda, keby sa upustilo od šablónovitého opisovania tradícií a film by sa viac zameral na postavu učiteľa, tak by z toho vzniklo oveľa zaujímavejšie dielo. 60 %(24.12.2014)

Martin Ťapák vedel geniálne zachytiť atmosféru slovenskej dediny. V tomto diele sa stretlo niekoľko významných hercov, ktorým vďačíme, že aj my sme pocítili čaro predvianočnej aj vianočnej nálady. Mihla sa tam dokonca aj Milka Zimková ako mladá dievčina a samozrejme aj ujko Matejka ,nezabudnuteľný slovenský herec - neherec.(24.12.2010)

Hodinová prehliadka slovenského folklóru v podaní Martina Ťapáka. Scenár, respektíve dej v ňom ukotvený slúži iba na túto prezentáciu, sám o sebe nemá význam. Slovenská dedina v zime, to sa musí vidieť jednoznačne iba cez Vianočné sviatky. Čiže nie skutočný každodenný život na nej, ale iba tieto rituály. sem tam nejaký humor, sympatické postavičky a trestuhodne nerozvinutý milostný motív. Respektíve on sa začne rozvíjať až v záverečnej scéne.(25.12.2016)

V čase osláv zimných sviatkov sa mnohí pýtajú na niektoré tradície z (nielen) predkresťanského obdobia, ktoré priamo súvisia s Vianocami. Pre tých lenivejších, ktorým čítanie množstva kníh nič nehovorí, či nemali moc zažiť niektoré naživo počas detstva na dedine by som určite odporučil tento film. Na motívy poviedky Martina Kukučína natočil folklórny nadšenec a (pre mňa) jeden z najlepších slovenských režisérov minulej dekády Martin Ťapák tento príjemný, nenásilný, hraný "dokument" s plejádou slovenských hercov.(25.12.2017)

Vianočná atmosféra tu sála od začiatku do konca. Človek, ktorý nepozná slovenské ľudové tradície, môže brať tento film aj ako istú formu náučného dokumentu. Herecké obsadenie je geniálne, niektoré scény sú priam legendárne. Pre mňa ide o kultový vianočný film, oveľa dôležitejší ako rôzne oriešky a podobne :) 100%(25.12.2014)