Dne 5. října 2017 vyšel v deníku New York Times článek, který otřásl Hollywoodem v základech. Text odhalil jednoho z nejvýznamnějších filmových producentů Harveyho Weinsteina (mimo jiné majitele šesti Oscarů v nejprestižnější kategorii „Nejlepší film“) jako sexuálního predátora. Producent desítky let zneužíval své mocenské postavení, když kariéru u filmu „prodával“ za poskytování sexuálních služeb. Léta mu to procházelo, své oběti buď umlčoval penězi, nebo profesně likvidoval. Nenašel se nikdo, kdo by byl ochoten jít s ním do otevřeného střetu. Do nerovného souboje se pustily až dvě novinářky listu New York Times, Jodi Kantor (Zoe Kazan) a Megan Twohey (Carey Mulligan), které věděly, že alfou a omegou jejich reportáže bude najít ženu, která by se nebála promluvit. Drama Když promluvila se velmi blíží oceňovaným klasikám Všichni prezidentovi muži a Spotlight poctivou a detailní, skoro až detektivní rekonstrukcí práce dvou novinářek, které se pustily do boje proti nerovnému soupeři, v němž na první pohled neměly sebemenší šanci na úspěch. Ve snaze nalézt Weinsteinovu oběť, která se přestane bát, si postupně uvědomují, že materiál, který připravují, může mít zásadní vliv nejen na domnělého násilníka a jeho oběti, ale i na celou společnost a její vnímání pojmu „sexuální násilí“. (CinemArt)

BOURQUE

(Very) True-based scenár je napísaný priamočiare, informácie dávkuje primerane (ale občas budete mať kvôli väčšiemu počtu mien malý neprehľaď) a aj bez dynamickejších scén dokáže udržať pozornosť diváka až do konca. Film predovšetkým zachytáva investigatívnu prácu dvoch novinárok The New York Times, ktoré spoločným úsilím pátrali po H. Weinsteinovi, ktorý sexuálne obťažoval nemalý počet slečien. Zverejnený novinársky článok, ako je to konštatované aj na konci filmu, odštartoval také veci, ktoré mimo iné viedli aj ku vzniku hnutiu Me Too. Z druhej strany film je však aj poctou pred investigatívnymi novinármi, ktorí pre vypátranie a zverejnenie skutočných udalostí, aj na úkor vlastného rodinného života, sú schopní pracovať od nevidím do nevidím. __ Herecké duo Carey Mulligan / Zoe Kazan je dobrá, podobne ako chémia medzi nimi (nebol by som prekvapený, keby niekto z nich dostala nomináciu na Oscara, prípadne keby celý film by bol nominovaný na Oscara - už len z hľadiska témy, ktorú spracuje), z vedľajších postáv sa aspoň trochu zviditeľnili Patricia Clarkson a Andre Braugher. __ Film, ktorý po dlhšom čase sa priblížil ku Spotlight. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

tomik99

Rádoby napínavý příběh o dvou novinářkách, které se rozhodly jít po krku sexuálnímu predátorovi Harveymu Weinsteinovi, jenž zneužíval své neotřesitelné pozice v Hollywoodu a šikanoval za svou působnost u filmů nespočet žen. Téma a nápad pěkný, provedení o dost horší. Sledujeme několik příběhů žen, které jsou ale prakticky ve všem stejné a nikterak nevybočují ze své sterilnosti. Film má po celou dobu stejné tempo a ten zběsilý střih především v první půli filmu, kdy se Brailer snaží v divákovi vyvolat napínavou atmosféru, zkrátka na mě nefungoval. Celý snímek drží nad vodou slušné herecké výkony, i když v určitých chvílích se Carey Mulligan a Zoe Kazan taktéž mohly držet na uzdě a na svém projevu malinko ubrat. Některé emocionální scény byly trochu za hranou a z pasáže, kdy se celý tým krčí u jednoho monitoru a publikuje článek, mi bylo vyloženě trapně i za ně. Určitou dramatičnost si mohla Maria Schrader odpustit, neboť nebyla vůbec na místě. ()

Biopler

Snímke chýba dramatický oblúk. Dlho sme na rovine, na povrchu, v štádiu náboru žien s príbehom a lámaní tej, ktorá to prvá roztočí s nálepkou neanonymná. Aj to jej presvedčenie nie je poriadne vykreslené. Má to priveľa postáv a divák sa skoro stratí. Čo poteší je civilný náhľad do súkromia oboch novinárok, aj do bežných situácií s deťmi, na ktoré sa chtiac-nechtiac lepí to čo ich mama investiguje. Obe herečky sú príjemné a nemáte problém im fandiť. Poteší aj zaujímavá réžia napr. skrz Harveyho silné naliehanie na dotyčnú herečku pričom ako diváci sledujeme pomaly jazdiacu kameru skrz hotelovú chodbu, alebo samotný Harvey, ktorý ak je v zábere, tak vždy chrbtom. ()

Maximilianus

Čo sa týka témy, bola spracovaná veľmi dobre a pútavo. Napriek tomu, že nie som fanúšik novinárskej tématiky, toto ma bavilo. 7,2/10. ()

ER

Vcelku solidní řemeslná práce, jen jít na případ Weinsteina přes klasickou novinařinu v podstatě jen s řadou rutinních scén, je trochu chyba. Tady totiž chybí parametry jako vyhrožování, obava o život, byť jedna trapná scéna s autem, jedoucím kolem novinářky tu je. Herečky , ztvárňující hlavní postavy,,si hrají svůj standard , Weinsteina neuvidíme a dovětek jsem znal. Takže žádné překvapení se nekoná. ()

Terka_127

Všichni prezidentovi muži či Spotlight. Mezi takové majstrštyky se řadí i Když promluvila. Neuvěřitelně intimní zpověď obětí, ale hlavně práce a příběh dvou novinářek - to je hlavní gró filmu. Snímek se může zdát pomalý a nudný, ale taková je práce investigativních novinářů. A že vím, o čem mluvím. Film je ale velice intenzivní a místy šokující. I když znáte příběh a četli jste o tom první poslední, šokují vás některé upřímné zpovědi, některá vyjádření lidí z Miramaxu a nejvíc podrobné vyprávění obětí. Film by se měl povinně promítat ve starších ročnících středních škol, ale i budoucím novinářům. Film zkrátka není jen o tom, jaké byl Weinstein prase a připomenout si #MeeToo, ale i o náročné práci ŽEN novinářek. Co musí obětovat, jaké mají náročné životy a hlavně tolerantní rodiny a s čím se také musejí potýkat. Nemají na růžích ustláno, jak si může kdekdo myslet, že novináři jsou jen otravné mouchy a vše je jim odpuštěno. Existuje nějaký etický kodex i ten je z filmu cítit. Určitě jako novinářka snímek vnímám jinak, odlišně a intenzivněji, ale doufám, že tenhle pocit nemám sama. Úctyhodné dílo. ()

PAVLIS

Podobná poklona investigativní novinařině jako byl třeba Spotlight a navíc i ženám. Problém mám ale se způsobem natočení. Velká část vyšetřování novinářek je ve formě rozhovorů s obětmi, a aniž bych chtěl snižovat utrpení žen, tak popis zkušeností s Weinsteinem v pár větách u kafe moc přesvědčivě nepůsobí. Navíc to nejsilnější svědectví a nejvýmluvnější odposlech zazní už na začátku filmu. ()

kubas369

6/10. Uf, upřímně nevím, jak takový to film hodnotit. Jedná se o zručnou filmařinu ale i tak by se to dalo udělat líp, jako dobrý příklad může sloužit Sázka na nejistotu. Nemůžu posoudit jak věcný scénář je, protože jsem tuto kauzu sledoval pouze povrchně, takže nevím jak moc to odpovídá skutečnosti, to nic nemění na tom že film je to zajímavý a plní svůj účel. ()

magu

Čakal som výraznú nudu, ale kupodivu to tak nebolo. Ani prehnaná stopáž neuškodila a celkom rýchlo to zbehlo. Príbeh ale nejde do hĺbky, a tak si divák prahnúci po ďalších info, musí posurfovať po nete a nájsť všetky okolnosti sám. Takže vo výsledku iba na 2 a pol hviezdy, čo vďaka tomu, že som sa nenudil zaokrúhľujem hore. ()

mata77

Po filmárskej stránke sa nejedná o nijak výnimočný film, dokonca by som povedala, že prvá polovica je natiahnutá až príliš a miestami dej pripomína až dokumentaristický počin. Druhá polovica bola o čosi svižnejšia, dej sa ale akosi nevie rozhodnúť, kto tu je hlavným aktérom, či sú to novinárky, ženy ktoré sa odvážili prehovoriť ako prvé, alebo Weinsten. Filmu neskutočne pomáha, že ide o šokujúci príbeh, ktorý bol a stále je spojený so silnými emóciami hlavne žien. ()

blondboss

Snímok natočený podľa skutočných udalostí zachytávajúcich azda najväčší škandál filmovej histórie vôbec. Harvey Weinstein sa neslávne zapísal do dejín a v tomto filme je pekne vykreslené, ako k tomu došlo. Čo možno tomuto snímku vytknúť je jeho prílišná profesorskosť a takmer nulový emočný presah na diváka. Je to zrežírované až príliš akoby dokumentárnym spôsobom bez nejakej pridanej hodnoty, ktorá môže tkvieť hlavne v informáciách, ktoré bežný divák zrejme ani nezaregistroval. Pre tých, čo majú kauzu naštudovanú, to je v zásade strata času. 60 % ()

jokino

4* dávam s oboma prižmúrenými očami. Film je síce slušne podaný, snaží sa byť skôr faktický, ako emocionálny, ale prišiel mi byť až príliš mierny a silno okrajový. Celé "vyšetrovanie" a získavanie "dôkazov", mi prišlo byť urobené veľmi slabo, žiadna vážnejšia a hlbšia gradácia deja, proste nič navyše, čo by solídne vystihlo závažnosť všetkých udalostí, celej situácie, čo by si snímok určite zaslúžil. V dokumentoch o Miramaxe a Weinsteinovi je vidieť a počuť viac, sú vytvorené omnoho dramatickejšie / zaujímavejšie a pracujú s faktami.. Čakal by som určite väčšiu výpovednú hodnotu od takejto snímky. ()

ElisR

Dobré téma, dobré obsazení, dobrá kamera i hudba. Jediné, co bych snímku She Said vytkla je možná zbytečně dlouhý čas, protože člověk může mít během filmu občas pocit, že se trochu nudí. A není to proto, že by film nudný skutečně byl, ale protože se některé scény zbytečně táhnout, aby se film natáhl do těch 129 minut, přitom pokud by byl na klasickou hoďku a půl, byl by to fakt hodně slušný biják. Tři hvězdy mi však přijdou málo, pocity po shlédnutí filmu mám pozitivní.  Oceňuji hlavně to téma, je strašný jak vlivní lidé mohou totálně pohřbít kariéry i osobní životy druhých, kteří jsou v daném problému oběti. A padouch si žije vesele dál. ()

rigby

Film je kvalitně natočený, ale to je asi tak všechno. Ano, je to můj osobní problém, že podobné novinářské thrillery prostě nechápu a jsou mi protivné. V tomto případě jsem vzhledem k zajímavému tématu udělal výjimku. A opět se mi to vymstilo. Nic se nezměnilo, stále jsou všichni strašně vážní z toho, jak mění svět. A nic nového to nepřináší, vždyť už věci kolem každý zná. Tak proč se na to dívat, proč o tom točit filmy... ()

bonovox

Dôležitý film o nedávne odhalených udalostiach zo sveta filmu. Príbeh slávneho producenta H. Weinsteina a obťažovania kolegýn je verejnosti všeobecne známy. A je dobré že k tomu bol natočený takto kvalitne aj film. Poteší reálne zapojenie slávnych herečiek A. Judd či G.Paltrow. Má to spád, dobré herecké obsadenie a dobrú gradáciu. 80% ()

Tomas_PO

Výborná dráma o reálnom reportérskom príbehu odhaľujúcom dlhoročné sexuálne obťažovanie herečiek a zamestnankýň Harveyom Weinsteinom, svetoznámym producentom. Skvele sa podaril aj výber hlavných postáv Carey Mulligan a Zoe Kazan, ktoré to zahrali profesionálne, a bez preafektovaného meetoo pátosu. Aj vďaka tomu sa tvorcom podarilo autenticky ilustrovať hrôzy, ktoré si mladé baby museli prežiť. Ak chceli mať kariéru. A že to mohlo trvať toľké desaťročia... ()

Polux

7/10 | Práce investigativních novinářů je pro filmaře obvykle bohatým a vděčným zdrojem atraktivních a častokrát stále aktuálních témat pro převedení do filmové podoby. Pokud za vybranou kauzu dotyční reportéři dokonce obdrželi nějakého toho Pulitzera, tak pak samozřejmě o to více, ať už se jedná o snahu zdiskreditovat konkurenční politickou stranu (vedoucí až k odstoupení samotného prezidenta), prznění dětí ze strany církevních autorit na mnohaleté bázi, nebo jako zde skandální praktiky sexuálně násilného charakteru, které se dlouhodobě děly ve filmovém průmyslu. Filmy, zpracovávající podobně naléhavé případy, jsou mnohdy výborné záležitosti a tento naštěstí mezi nimi není výjimkou. | Tvůrci filmu v čele se Schrader měli v tomto procedurálním dramatu, pokrývajícím nechvalně známou aféru dekády trvajícího toxického chování Weinsteina vůči opačnému pohlaví ve svém okolí (která následně rozpoutala fenomén #metoo), docela složitou výchozí situaci, ovšem dokázali se s ní vypořádat nejlépe, jak to bylo možné. Tak jako u každé obdobné, společensky citlivé, nebo vyloženě kontroverzní, události totiž šlo i tuto jen pár let starou kauzu pojmout populisticky a tendenčně. Schrader si naštěstí zachovala od samotné látky patřičný odstup a celé téma vykresluje přísně faktograficky, aniž by sklouzávala k lacinému citovému vydírání diváka dojemnými scénami o nebohých obětech, nebo naturalistickými flashbacky na popisované kriminální skutky. Ty jsou naopak zpracovány minimalisticky a svou naléhavostí a výmluvností skvěle slouží celku. | Předmětné vyšetřování případu je vykresleno výborně a přestože jde o doslova úmornou a na první pohled možná trochu nudnou a rutinní práci, plnou pátrání po možných obětech, ochotných o svém osudu promluvit veřejně a opakovaných rozhovorů, které vyšetřování posunou jen minimálně, případně v daném čase vůbec, jelikož obě reportérky neustále u dotazovaných osob narážejí na jejich neochotu spolupracovat (někdy z osobních, traumatických, důvodů, někdy protože došlo na uzavření dohod o mlčenlivosti), tvůrci filmu jej zvládají obohatit jak o emocionálně silné (směsici radosti, úlevy a vděčnosti členů redakce a především obou novinářek v okamžiku zjištění, že některé osoby jsou ochotny podepřít připravovaný článek svým jménem a dodat mu tak kýženou kredibilitu, se daří přenést na diváky skvěle), tak napínavé momenty (při poslední kontrole finální podoby slavného článku před jeho publikováním všemi členy redakce lze napětí doslova krájet a to jde jen o pár řádků textu a jedno kliknutí myší:-)), ačkoliv výsledek celé aféry je většině diváků předem znám. | Napomáhá tomu rovněž titulní zpravodajská dvojice Mulligan a Kazan, které obě předvádějí civilní a přesné herecké výkony, ať už se věnují zpovídání obětí, nebo účasti na týmových poradách. Weinstein jako takový je ztvárněn bez toho, aby se tvář příslušného herce ukázala na kameru a ve filmu vystupuje převážně jen jako (nepříjemný) hlas znějící z telefonu, což byl ze strany tvůrců chytrý tah, jak v divákovi vyvolat patřičný pocit odcizení, odosobnění, znechucení a obecně odměřenosti. | Celkově film názorně a zdařile ukazuje, jak důležitou úlohu ve společnosti mají investigativní média a jak i zdánlivě bezvýznamný osobní přínos k odhalení pravdy má svou váhu a za určitých okolností dokáže rozpoutat tolik potřebnou lavinu společenských změn, ke kterým by ještě spousty let (a možná také nikdy) nedošlo. Naštěstí film stojí za pozornost nejen z těchto důvodů, ale zejména díky svým vlastním kvalitám. | P.S. Judd, hrající samu sebe, si nezaslouží nic jiného než obdiv za to, že projevila ochotu se na filmu přímo podílet (byť pro ni jistě nebylo nic příjemného opět se vracet k uvedeným událostem). | PeZet () (méně) (více)