Přepadení vlaku z Pelhamu

Pelham 123

The Taking of Pelham One Two Three

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1974, 104 min

Velmi příjemná dramatická kriminálka s dostatečnou dávkou humoru. Až mě překvapilo, jak moc dobré a zábavné to bylo. Walter Matthau byl úžasný policajt a rozhodně to neměl v dispečinku řízení provozu metra lehké, s tím rebelem, co měl poznámku ke každému jeho rozhodnutí. Ovšem to bylo na filmu to nejlepší.(11.5.2008)

Parádny napínavý triler, kde to "skoro vyšlo". Pointa je rovnako vydarená a cynická, ako celý film a občasné a niekedy aj časté suché hlášky. Tie sú nakoniec na filme tým korením, ktoré tomu dodáva poriadnu chuť. Ulice New Yorku 70tych rokov sú na rýchlu jazdu policajným autom ako vyšité a omnoho viac cool, ako celý nedávny zbytočný remake. Ten prvý z 90tych rokov som nevidel a asi to ani nemá zmysel. Treba si ale dať bacha na to, že ak máte radi Hectora Elizonda, tak tu je extrémne nesympatický. "Nebudeš veriť, čo sa stalo....Ja uverím všetkému....Uniesli vlak....Tak tomu neverím...".(5.9.2013)

Pedanti a puntičkáři jásají, další dokonale naplánovaná akce je tu. Pokud máte rádi, když konspirace, přepadení či pomsty běží jako na drátku, v metru Pelham 123 budete jako ryba ve vodě. A prosím, zapomeňte na trapný remake s Travoltou. Viděno podruhé (MGM, české znění), Visions of light 2011, 10. listopadu.(10.11.2011)

Mám tyhle staré krimi filmy rád a rád se na ně dívám, především kvůli zajímavým a dobrým hercům a zručné režii navozující tu správnou atmosféru. Toho se mi slušnou měrou dostalo i v případě Přepadení vlaku z Pelhamu, přesto se nemůžu zbavit pocitu, že to šlo natočit lépe, stejně jako mohli být zajímavější konečné osudy jednotlivých lupičů (stačí si vzpomenout na Zabíjení od Kubricka). 3,5*(26.5.2007)

Parádní dobový thriller, který sice stojí na místě, přesto je velice dynamický. Potěšující je snaha o pečlivější vykreslení psychologie únosců i zobrazení zoufalosti jejich rukojmích, kterým nezbývá než se spoléhat na pomoc zvenčí. Když nakonec starosta souhlasí s vyplacením výkupného, pak pouze s vědomím, že tím získá osmnáct jistých voličů. Politické satiry a ironického humoru je zde požehnaně, aniž by tím byla zpochybněna vážnost tématu. Zamrzí, že motivy únosců nejsou přesněji definovány, potěší vědomí, že sledujete zjevný inspirační zdroj Tarantinových Gaunerů ("barevná" jména skupinky nesourodých gangsterů). Opravdu jsem nečekal, do jaké míry mě bude bavit přes třicet let starý americký film vysílaný v sobotu dopoledne na ČT2 a už vůbec by mě nenapadlo, jak svižně bude zrežírován, jak hravě nasnímán. Ve všech ohledech příjemné překvapení. 80%(26.5.2007)

• - Pan Modrý (Robert Shaw) má při začátku únosu pistoli Star Model B, ale jakmile se dostane do kabiny řidiče, má už v ruce pistoli Browning Hi-Power. (Maulincio)

• - Pan Zelený (Martin Balsam) a pan Hnědý (Earl Hindman) mají při začátku únosu revolver Colt Detective Special. (Maulincio)

• - Garber (Walter Matthau) má revolver Smith & Wesson Model 10 Snub. (Maulincio)