Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Čtyři maskovaní a dobře ozbrojení muži přepadnou vlak metra v New Yorku. Mají pečlivě připravený plán celé akce a brzy každého přesvědčí, že z jeho realizace rozhodně nehodlají ustoupit. Jako výkupné za zadržované cestující požadují milion dolarů, které mají být doručeny na určené místo v metru za pouhou hodinu. Kapitán dopravní policie Zachary Gerber se pokouší v rekordním čase zajistit požadovaný finanční obnos a přitom hledá způsob, jak neznámé muže zastavit...
Napínavý příběh o terorismu, který natočil režisér Joseph Sargent, neztratil nic na své působivosti a zůstává aktuální právě v dnešní době.
Úlohu policejního kapitána Zacharyho Gerbera ztvárnil americký herec Walter Matthau známý především komediálními rolemi ve filmech Apartmá v hotelu Plaza, Kaktusový květ, Průvodce ženatého muže, Dej si pohov kámoši. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (104)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Nečekaně zajímavý thriller, když uvážíme, že jde o únos něčeho tak neflexibilního jako je metro. Když se to vezme za správný konec, a tím je tu hlavně verbální stránka a prokreslení postav (i když by mohlo být jasnější "proč vlastně" a takové ty věci), může to vyjít nad očekávání dobře. A když se toho chopí takoví schopňáci jako Robert Shaw a Walter Matthau, je to sázka skoro na jistotu. Bohužel trochu laciný závěr (a tím nemyslím pana Šedého ani pana Modrého) mi zážitek z filmu docela pokazil, takže se rozejdeme se 70%ním hodnocením. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Už tehdá se řešil problém terorismus, sice v jiném měřítku než dnes, ale i tak se tento film můžu zdát nadčasový dnešní době. Velice povedeně natočený únos vlaku v metru a napětí, které je od samotného začátku až po konec a nedá se u něj nudit. K tomu dopomáhá výborný ironický humor a řada opravdu skvělých hlášek. Neni to sice žádné arcidílo, ale i tak za shlédnutí minimálně stojí. Na tehdejší americkou společnost neskutečně faktický a nijak přehnaný film. --- Jsem kousek od toho vlaku. Právě zastřelili náčelníka. - Je mrtvý? - Vy byste nebyl? ()

Reklama

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Velmi obyčejný film o únosu vlaku v New Yorském metru, který prakticky ničím nepřekvapí. Možná byl Walter Matthau skvělý herec, ale z mého pohledu je obyčejný a nevybočuje z řady. Chtělo to trochu inovace a novinek, které film nepřinesl a naopak se vrátil k hře, v které mají únosci skvělý plán jenž bohužel nevyjde v posledním okamžiku jak čekali. (Pro někoho možná spoiler) Někdy by také mohla vyhrát jiná strana než ta s největší hvězdou filmu. Bylo by to pro diváka určitě velké překvapení... ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Hodně zajímavý detektivní film, na němž je dnes výborně vidět, kam se posunula americká kinematografie za oněch více jak třicet let. Film s minimem akce, s důrazem na mluvenostní stránku komunikace, film s hrdiny, jimž je v průměru hodně přes padesát a kteří vypadají, přemýšlejí a jednají jinak než většina dnešních postav amerických kriminálních thrillerů, film o terorismu, ovšem ještě ne politicky a kosmopolitně laděném, film s obrovskou dávkou černého humoru, ale ovšem jen kdesi uvnitř, vespod, ve spodních vodách (,,Už vím, jak se tamodtud dostanou" ,,Jak?" ,,Uletí s tím metrem na Kubu"), jinak film vážný a jaksi sociálně a civilizačně posmutnělý (New York jako špinavé město plné zločinu - podobně jako třeba Půlnoční kovboj), s hlavním hrdinou, starým znuděným detektivem, který řeší svůj velký případ tak nedramaticky a neokázale, že se dnes skoro nechce věřit, že ho natočili v tom samém Hollywoodu... PS: Film s gaunery, kteří se asi ne náhodou jmenují úplně stejně jako gauneři Quentina Tarantina... ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Parádní dobový thriller, který sice stojí na místě, přesto je velice dynamický. Potěšující je snaha o pečlivější vykreslení psychologie únosců i zobrazení zoufalosti jejich rukojmích, kterým nezbývá než se spoléhat na pomoc zvenčí. Když nakonec starosta souhlasí s vyplacením výkupného, pak pouze s vědomím, že tím získá osmnáct jistých voličů. Politické satiry a ironického humoru je zde požehnaně, aniž by tím byla zpochybněna vážnost tématu. Zamrzí, že motivy únosců nejsou přesněji definovány, potěší vědomí, že sledujete zjevný inspirační zdroj Tarantinových Gaunerů ("barevná" jména skupinky nesourodých gangsterů). Opravdu jsem nečekal, do jaké míry mě bude bavit přes třicet let starý americký film vysílaný v sobotu dopoledne na ČT2 a už vůbec by mě nenapadlo, jak svižně bude zrežírován, jak hravě nasnímán. Ve všech ohledech příjemné překvapení. 80% ()

Galerie (59)

Zajímavosti (10)

  • Film je natočen podle stejnojmenného románu Johna Godeye. (Terva)
  • Pan Modrý (Robert Shaw) má při začátku únosu pistoli Star Model B, ale jakmile se dostane do kabiny řidiče, má už v ruce pistoli Browning Hi-Power. (Maulincio)

Reklama

Reklama