Království za ruce by dal hrdina amerického filmu, který sice není tak úplně člověk, přestože se chová lidštěji než většina lidí v jeho okolí. Edward je výtvorem starého vynálezce, který však zemřel dříve než jej stačil dokončit a nahradit důmyslnou sestavu ostrých břitů lidskýma rukama. Edward zůstal úplně sám v chátrajícím hradě a kdovíjak dlouho trvalo, než jej zcela náhodou objevila podnikavá Peggy a vzala s sebou do města. Přestože Edward vypadá jako nějaké hrozivé monstrum, ve skutečnosti je hodný, milý a velmi plachý. Brzy si získá uznání a obdiv svým střihačským uměním, jenže jak už to chodí, jsou i lidé závistiví a zlí, jímž chlapcova obliba nedá spát, obzvláště když si všimnou náklonnosti, kterou chová k hezké dívce Kim. (oficiální text distributora)

-bad-mad-wolf-

"You see, before he came down here, it never snowed. And afterwards, it did. If he weren't up there now... I don't think it would be snowing. Sometimes you can still catch me dancing in it..." Na věky věků to nejlepší, co ze sebe Burton, Depp a Elfman vydali. ()

kinej

Skvělý filmeček. Burton se tady vyřádil. Nádherný zámek na kopic se spoustou prapodivných udělátek je nádhera. A na druhé straně přeútulnělé, barevné městečko, plné pastelově oblečených lidí. No a taky je tu úplně skvělý Johnny. Bravo. ()

LiVentura

Tři až čtyři hvězdy, dle nálady a chuti, ale spolupráce pana Burtona s Elfmanem skoro vždy zatím vyšla na výbornou co do uměleckého vyznění a souladu prostředí a hudebnosti snímků.. ()

Hrabka

Na jednu stranu celkem zábavná fantasy podívaná, na druhou zase přeslazená a na můj vkus divně vykonstruovaná romance. Některé momenty mě hodně pobavily. Myslím si, že tu chybí žánr komedie. Ale ten příběh a hlavně závěrečná půlhodinka, když se sympatie náhle otočí, byly prostě divný. Na podobný fantasy úlety moc nejsem, tento se mi svým způsobem líbil, ale stejně tam je i něco, co prostě ve filmech moc nemusím (asi ta přehnaná sentimentalita a burtonovské úletovské nápady). 65% ()

cheyene

Zpočátku jsem neměl pocit, že bych tomuto snímku mohl dát více než 3*, ale čím déle film trval, tím se moje hodnocení zvedalo. Střihoruký Edward je v podstatě něco jako pohádka, ale zároveň drama a romantická fantasy podívaná, které dominuje Johnny Depp v hlavní roli a opět potvrdil, jak je skvělý herec. Winona Ryder také znovu příjemně potěšila a čím jsem se jako divák kochal, bylo celkové zpracování - kamera, prostředí, hudba, ale také nápaditost. Opomenout však nelze ani síla ústřední myšlenky, která ukazuje, kolik citu a dobrých vlastností v sobě může mít umělý výtvor a kolik falešnosti je vlastní normálním lidem. Tim Burton dokázal do filmu vměstnat i emoce, což se cení, zvlášť, když se netlačí na pilu. Silná scéna je například ta, kdy si Edward uvědomí, že i jeho nejněžnější dotek způsobuje bolest a krvavé šrámy. Ačkoliv jsem to zpočátku nečekal, nemohu hodnotit jinak. ()

juta

"Avon je tady!" To je pro mě jedna z nezapomenutelných hlášek. Jsem strašně rád, že právě postavu Edwarda ztvárnil Johnny Depp. Kdyby tam obsadili zmiňovaného Toma Cruise, tak by to asi nedopadlo takhle dobře. Hlavně u mě. Winona Ryder a její okouzlující proměna oproti Beetlejuice, kde hrála šedou myšku. Pravda, tam se mně taky moc líbila :-) Všechno to podtrhuje nádherný soundtrack, ze kterého mám vždycky husí kůži, když se na tenhle film dívám. I díky tomu je tenhle film perfektní. ()

paascha

Skvostná vědecko fantastická moralitka, která trpí snad jen přílišnou něžností a sladkobolností. Více horrorového připepření by se hodilo:-)) ()

Fiftis

Všetky rutinné životné úkony sa v Edwardovom podaní zvrhávajú v sadu napínavých dobrodružstiev, v ktorých ide často viac o život ako o ich úspešné dokončenie. A hoci sociálne interakcie nie sú Edwardovou silnou stránkou (kto by chcel pri podaní ruky prísť o všetky prsty, že), má väčšie srdce než celé mestečko dohromady, o čom sa najviac presvedčí spanilá Kim v podaní Winony Rider. ()

Shakers

Natočené presne, tak ako to vie len Burton, temná rozprávka s temným vizuálom, skvelými hercami, peknou Winonou Ryder a Elfmanovou hudbou. 85% - 4* ()

ajuska

Krásný a dojímavý příběh o někom, kdo byl jiný, ale zoufale si přál být normální. Vše je tady dokonale křehce vyváženo. Rozhodně jedna z nejlepších rolí Johnnyho Deppa. ()

lamps

Možná životní role pro Johnnyho Deppa, který se se svou postavou dokázal opět neskutečně ztotožnit a výhradně díky němu nabývá celé vyprávění mnohem větších filmových rozměrů. Se samotným příběhem už to taková sláva není, Burton sází spíše na klasiku a není tak přelomový jako v jiných dílech, ale zároveň stále dokáže diváka okouzlit dokonalým skloubením vizuální stránky s jednoduchým, skoro až dětským příběhem. Zde navíc perfektně zafungoval kontrast mezi vyjukaným a "zvláštně" vyhlížejícím Edwardem a skutečnou nenasytnou džunglí lidské společnosti, který Burton vykresluje tak, jak to umí jen on- nápaditě, hravě a s obrovským nadhledem. Střihoruký Edward je film, který se potřebuje strefit přímo do divákova srdce, a pokud se mu to povede, své místo si v něm uchová již napořád. U mě to však bylo TĚSNĚ vedle.. ()

Jacinda

Jako malou mě tento film spíš děsil, teď už dokážu ocenit jeho půvaby. Výborná režie Burtona, krásné (a mírně depresivní) scenérie zasněžené krajiny a hlavně Johnny Depp. Nedokážu si představit lepšího představitele Edwarda...Jen ten konec mohl být lepší, při prvním shlédnutí jsem jako malá brečela... ()

DaliX

Nádherná, smutná a zároveň temne ladená rozprávka, ktorá dojíma k slzám:) Tim Burton to nakrútil výborne:) ()

Big Bear

Velmi povedená pohádka pro dospělé, která v sobě skrývá i určité poselství. Z originálního souseda všemi oblíbeného se totiž díky tomu, že se odlišuje od ostatních lidiček z městečka plastelinových barev může velice rychle stát štvaná zvěř. Nápad dát hrdinovi místo rukou sadu nůžek byl vskutku geniální! Trochu nechápu, proč mu tvůrce vlastně takovýto handycap nadělil, když bylo jasné, že ruce by potřeboval více. Koneckonců na to i sám vynálezce přišel posléze sám. To bychom tu ale neměli ten zvláštní příběh o Střihorukém Edwardovi z podivného domu tam na kopci. S radostí jsem zjistil, že tohle fungovalo i po letech a to jak na mně, který to už devadesátkách viděl, tak na Netflixovém a Pixarovém potomstvu. A fungovalo to pořád stejně dokonale. Dávám tedy za 4 střihnutí. * * * * ()

JohnnyD

Spolu s Donniem Darkom môj overený liek na depresie (ehm, liek ... ;)). Neopakovateľná atmosféra, hudba a ... ten nádherný koniec. Bohužiaľ začína mi na tom filme čoraz viac vadiť tá satirická dejová línia, ktorá nielen že sa tam nehodí, ale navyše sa ani veľmi nevydarila. Ale Elfman a Burton ... tak to je božské duo. ()

Boogeyman

Burton se poprvé se svým dvorním hercem Johnnym Deppem sešel v této moderní bizarní pohádce pro dospělé a hned společně vytvořili nezapomenutelné dílo. Depp jako Střihoruký Edward předvádí famózní výkon (sám prohlašuje že se s postavou dokonale sžil, protože nejsou moc odlišní, což lze stejně tak říci i o Burtonovi) a v této vizuálně fascinující podívané si ho prostě musíte zamilovat. ...Když to teď po sobě čtu, tak musím uznat, že jsem napsal dokonale nudnej komentář. Takže: Winonu bych prcal!!! ()

Madsbender

Utieklo mnoho času od doby, keď som ako malý videl toho "desivého Edwarda" (prosím, nepliesť s neoblomne trblietavým metrosexuálnym upírom so ságy Twilight). Možnosť pozrieť si jeden z Burtonových klenotov znovu bola pre mňa ponukou, ktorá sa neodmieta. A neľutoval som. Za celých 23 rokov nestratil Střihoruký Edward (vždy som preferoval český názov) nič zo svojho čara, a znovu sa mu podarilo vtiahnuť ma do trochu strašidelného, rozprávkového príbehu s nádychom komédie, pripomínajúceho odľahčenú verziu Frankensteina, šmrncnutého trochou Krásky a Zvieraťa. Geniálny Johny Deppskvelá réžia, hudba, herci (Vincent Price ako bonus). Delikatesná pochúťka pre filmových gurmánov a "povinné filmové čítanie" - dnes už ani Burton netočí, ako kedysi. ()

Zemřel herec Alan Arkin

05.04.2013

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (více)