Harry Melchior (Heino Ferch) už má s despotickou východonemeckou tajnou službou STASI svoje skúsenosti. Ako plavecký majster sa zo všetkých síl usiluje dostať tam, odkiaľ sa už dlhší čas šíri neprehliadnuteľný závan slobody. Píše sa trok 1961 a uprostred Berlína vyrastá kolosálna stavba z kameňa a betónu známa ako berlínsky múr. Jediná cesta, ako sa pri úteku vyhnúť takmer istej smrti, je uskutočniť útek pod zemou. Práce na tuneli však nepokračujú tak rýchlo, akoby si Harry a jeho spojenci mohli želať. Naviac, stále viac hrozí ich prezradenie. V časoch neslobody sa môže stať zradcom aj váš najlepší priateľ... (oficiální text distributora)

Kovaja

Dlouhé stopáže jsem se trošku bál ale film mě spolkl jako malinu a nepustil. Závěrečná scéna je napínavá jak malé gatě. Bravo smekám. :-)) ()

KOZEL84

Němčouři se občas taky umí dokopat k dobrému filmu a skoro vždycky jde o nějaký ten režim.Hele ale zas prej byl levnější chleba nebo co.I v Německu je Bruce Willis sympoš,ale kdyby si někdy dal oraz a slezl aspon' na chvilku z kříže mohl být i lepší.Taky pěknou němku mu našli,a že najít nějakou asi nebude žádná sranda.Scéna u zdi je skvělá a ke konci to celé pěkně graduje i když film moc nepřekvapí.Kdyby tady kluci a holky nešprechali a já místy nepřemýšlel nad tím,že na to kolik let sem se učil německy umím pěkné hovno,měl bych podezření na nějakého amerického divotvůrce.No a ti borci s minibusem podle mě byli o dost lepší.Nenudil sem se,ale mohli kopat trochu rychleji.PS:Spojení akční drama je snad to nejzákladnější žánrové spojení ze všech.To je snad každý třetí film vole.Tolik zas k těm bodovaným. ()

brumbrum

Vyborny film! Ze preco som ho tak dlho nevedel najst? V CSFD vyhladavani je potrebne dat "Povod: NIE USA", aby sa v rebricku okrem americkych sraciek ukazali aj taketo skvosty! Napinave, historicke, vyborne zahrane, drama, thriller a aj romantika - tak to ma byt! 4* ()

LadyEsik

Vyvolává silné emoce, které nejsou z čověka ždímány prvoplánově, prostě to přichází - samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že se to skutečně dělo. ()

Fido

Výborný film. Přijmout osobní ztrátu, aby ti ostatní mohlí získat, to obohacuje každou dobu i každého člověka. ()

junxi91

Tento film ukazuje, jak odporný režim vytvořili ruští bolševici ve východním Německu a jak tento režim držel své vlastní občany jako dobytek v ohradě, a to především od 13.8.1961, kdy se začala stavět nechvalně proslulá Berlínská zeď. A tak skupinku občanů, kteří mají toho komoušského pekla plné zuby, napadne prokopat se za svobodou. Hlavní postavou je Harry Melchior, jehož postava vychází ze skutečného stavitele tunelu za svobodou jménem Hassu Herschel. Melchior byl vězněn několik let za účast na povstání ve východním Německu v roce 1953. V roce 1961 se účastní národního mistrovství v plavání a vyhraje. Nechá si vytvořit falešný pas a v přestrojení se mu povede uprchnout do Západního Berlína. Jeho nejlepším přítelem je Matthis, který uteče podzemní stokou, ale jeho těhotná žena Carola je chycena a zůstává ve východním Berlíně. Harryho věrná fanynka a milovaná sestra Lotte zůstává s manželem a dcerou v NDR a nemají jasno v tom, zda chtějí také uprchnout. Harry a Matthis se zavážou dostat své milované z NDR, a vědí, že pozemní cesty jsou přísně střežené, a tak je napadne utéct pomocí vykopaného tunelu. Matthis je vystudovaný inženýr, takže ví, jak se má kopat – já bych byl v prdeli. Oba se spojí s malým okruhem dalších lidí, Vittoriem „Vicem“ Constanzou a Fredem von Klausnitzem. Na druhé straně se nachází nevyužívaná továrna se spoustou podzemních prostor. Ke skupině se také připojí nečekaná narušitelka Fritzi Scholz, jejíž snoubenec Heiner je také uvězněn na východě. Práce jdou pomalu, jsou těžké a občas také nebezpečné kvůli závalům a prasklému potrubí, které tunel zaplaví vodou. Trvá to měsíce, než se povede tunel vykopat s podpěrami, světly a kolejnicemi. Jednoho dne se ve městě objeví filmový štáb z NBC a uprchlíci jej přesvědčí, aby financovala jejich úsilí výměnou za exkluzivní záběry z kopání a útěku. Komunikace s dalšími uprchlíky na východní straně je čím dál tím vice nebezpečná. Vic je americký občan a může volně přecházet z východu na západ, a je v kontaktu s Lotte a Carolou. Carola byla však vydírána Stasi, aby se stala informátorkou, a pokud by nechtěla, ta jí stát zabaví její brzy narozené dítě. Carola se tedy poddá, informuje Stasi a Vic je zadržen při pokusu o přechod zpátky do Západního Berlína. Vic je propuštěn, ale už se nemůže vrátit na východ. Fritzin snoubenec Heiner se marně pokouší zdrhnout za Západ pomocí překonání ostnatých drátů a přelezení zdi, ale je zastřelen východoněmeckou pohraniční stráží. Tohle bylo inspirováno skutečným případem Petera Fechtera. Američtí vojáci zabrání Harrymu vylézt na zeď, aby mohl zachránit Heinera. To byla velice bolestivá a beznadějná scéna. Plukovník Kröger dohlíží na snažení tunelářů o útěk a snaží je jim zabránit. Nakonec je všech 30 uprchlíků připraveno na útěk. Zpráva se šíří tajně, ale Stasi všechno bedlivě sleduje. Navštíví Fredovu matku, aby ji vzali na výslech, ale ona si raději prostřelí hlavu. Carola přiznává Lotte, že byla informátorkou, ale nyní se jí už dá věřit. Carola nechá své dítě u Lottiny rodiny a zavede Stasi na falešnou stopu. Fritzi překročí hranici s falešným pasem, aby provedl uprchlíky tunelem. Skutečné místo útěku je díky práci plukovníka skoro odhaleno, a tak Harry překvapí příslušníka pohraniční stráže a sebere mu uniformu, splyne s dalšími jednotkami a pošle je špatným směrem. Uprchlíci se shromáždí v kavárně naproti budově, kde začíná tunel a Fritzi je postupně odvádí. Následuje tedy napínavý konec, kdy jde o sekundy, protože Kröner uprchlíky odhalí a pronásleduje je v tunelu, naštěstí však respektuje začátek francouzského sektoru a nepokračuje v pronásledování na druhou stranu. Byl to místy trochu utahaný film, který se až příliš zaměřoval na postavy a jejich rodinné osudy, a díky tomu jsem měl problém sledovat děj, ale nakonec to stálo za to. Gratuluji všem, kterým se povedlo z toho východního chudobince utéct za skutečnou svobodou! () (méně) (více)

hackstolle

Možná, spíš určitě jsem neviděl filmů na tohle téma mnoho, ale tenhle je pro mě bezpochyby ten nejlepší z nich. Strašně by mě zajímalo, co se lidem honí hlavou, když jim někdo bezdůvodně vraždí snoubence třicet čísel od vás za nesmyslnou betonovou zdí, zda opustit manželku nebo ne na útěku za svodobou, nad čím uvažují při volbě zradit přátelé nebo ne kvůli potomvstvu. Nebo na co myslí, když poté matka opouští batole s možností rizika, že už ho nidky neuvidí. Herecky se mi nejvíce zamlouvala Lara a není to první film, kde se mi její výkon velmi páčil. Je to paní herečka. Ostatní také na výbornou. Koho film "nepohne", tak asi kouka skrz. Mně se velmi zamlouval, a proto dávám už i kvůli předloze *****. ()

kolly13

Zajímavý příběh, okořeněný pravdivou inspirací, uvěřitelnými hrdiny a ukázkou zrůdnosti systému, který jsou pomatenci a naivní agresoři ochotni obhajovat. ()

vojacekr

Kopat jakýkoliv tunel má jednu zásadní nevýhodu. Nikdy nevíte, kde bude jeho druhý konec, pokud k propočtům nepoužíváte plastové logaritmické pravítko z NDR. ()