Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Súdobá satira pranieruje karierizmus, diktátorské spôsoby, podlizovanie sa a servilnosť. Nenápadný úradník Javorník (IVAN MISTRÍK) predstiera, že zachránil riaditeľa podniku pred utopením, vďaka svojim vlastnostiam si získa jeho priazeň a stúpa vo funkciách. Dokonca sa stane riaditeľovým švagrom a napokon ho vystrieda vo funkcii. dostáva do pracovného postavenia, na ktoré vôbec nemá primerané schopnosti. Javorníkov pracovný a úradný vzostup sprevádza jeho morálny úpadok. V jeho blízkosti sa však objaví opäť nenápadný úradník a zdá sa, že kolotoč sa bude opakovať... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (12)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Dost slaba ceskoslovenska komedia, Lettrichovi komedie velmi nesli, skor detektivky /Smrt prichadza v dazdi - Vrah zo zahrobia a Volanie Demonov/. Humor sa jaxi kamsi vytratil : 30 % ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Hlavním záporem tohoto satirického pokusu je jeho tichost. Tuto kvalitu zpravidla ve filmech oceňuji, ale v satiře je zcela nefunkční, protože se zde proměňuje v krotkost. Tichem se začíná, šepotem, snem, a končí se mdlou, předvídanou pointou – poté, co jsme byli provedeni mátožně snímaným lidovědemokratickým universem. Celý děj nasákl nesmělostí hlavní postavy: tam, kde by se více hodila prudká grimasa, zachvěl se slabě její stín, i výkřiky zněly přidušeně a smálo se jen šeptem; ba i Menšíkův zpěv byl jen svou vlastní ozvěnou. Nevýraznost postihla nejen výraz, ale i děj, a dokonce i herectví mistrů, z nichž ti čeští (Sovák, Zázvorková, Filipovský, Menšík) hráli své role slovensky (i to mělo patrně svůj podíl). Přesto se na několika místech ta šeď několikrát protrhla a uskutečněný gag či jen hříčka celek projasnily. ()

Reklama

mchnk 

všechny recenze uživatele

"Tady nerozhoduje zdravý rozum, tady rozhodujem ja...!" Vynikající Jiří Sovák a jeho vlastní slovenčina v doprovodu dalších českých kolegů, kterým jazyk bratrský také velmi sluší, je jedním ze skvělých perliček filmu. Sovákův opilecký monolog ve vinném baru je přímo fantastický. Súdruh Javorník, ponořený do kapaliny budovatelské byrokracie, je nadlehčován protekční silou, podpořenou cizím peřím, které také skvěle nadnáší. To vše se rovná síle byrokratické kapaliny, kterou súdruh Javorský vytlačí zpět. Zapojen do funkcionářského kolovrátku, stává se z ustrašeného človíčka sebevědomý člověk s mocí. Jak jí využít? Mít pořád hlavu nad vodou. I tam, kde se nenamočíš. Skvělá satirická komedie s krásně sedící hudbou Svetozára Stračiny a díky přítomným krásným slečnám i nádhernou šedesátkovou atmosférou. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Lettrichov film je ostrou satirou na protekcionizmus a karierizmus. V danej dobe odvážny počin sa mohol realizovať jedine vďaka uvoľnenejšej atmosfére v spoločnosti. Zábavné až grotesktné scény sú skôr smiechom cez slzy. ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Divím sa, že táto trefná satira na to, ako to fungovalo za socializmu, neskončila v trezore. Aj keď dnes to je v mnohých prípadoch podobné... ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama