Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Súdobá satira pranieruje karierizmus, diktátorské spôsoby, podlizovanie sa a servilnosť. Nenápadný úradník Javorník (IVAN MISTRÍK) predstiera, že zachránil riaditeľa podniku pred utopením, vďaka svojim vlastnostiam si získa jeho priazeň a stúpa vo funkciách. Dokonca sa stane riaditeľovým švagrom a napokon ho vystrieda vo funkcii. dostáva do pracovného postavenia, na ktoré vôbec nemá primerané schopnosti. Javorníkov pracovný a úradný vzostup sprevádza jeho morálny úpadok. V jeho blízkosti sa však objaví opäť nenápadný úradník a zdá sa, že kolotoč sa bude opakovať... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (18)

Hombre8 

všechny recenze uživatele

Tak rád bych dal více! Zřejmě jeden z prvních filmů, který na svou dobu ostrou satirou pranýřoval pracovní a politické poměry. Dle mého byl i inspirací dalších pokračovatelů, protože jsou patrné mírné vykrádačky nápadů, následně použité v mnohem slavnějších filmech, jako třeba v Bílé paní (bazén - drž hubu a plav) nebo Kdo chce zabít Jessii (pojedete do Košic - do Chuchle). Problémem filmu je, že na rozdíl od výše jmenovaných, které jsou natočeny skutečně profesionálně, Archimédův zákon vypadá, jako by ho natočil režisérský elév, který si místy (hlavně v závěru) vůbec neví rady. Ani strih nie je bohvie čo. (Abych trochu podráždil ty, které nejvíce konsternovala slovenčina u českých herců.) Mně jako Čechoslovákovi nevadila. Taky poznám přízvuk u Slováků v českém filmu, ale aby to stálo za řeč...? Spíš jsem cítil a viděl určitou rozpačitost a pimprlovitost českých herců, která se mi pak promítla do toho, že herecky ve filmu dávám na první místa Mistríka s Dibarborou. V českém filmu by je Sovák s Menšíkem převálcovali, ale tady mi přišli slabší. Asi to bude tím střetem hereckých škol. Buď jak buď, přišlo mi, že místo zdařilé československé satirické komedie, která měla určitě našlápnuto, z toho vyšel spíše maďarský guláš. *** s odreným chrbátom. ()

Biopler 

všechny recenze uživatele

Vadí mi keď sa českí herci objavia v slovenskom filme, v ktorom sa hovorí iba po slovensky a celé to pokazia s počeštenou slovenčinou a slovenskí tvorcovia na to nedajú pozor, ajajáj. To je amaterizmus. Satira na protekčný rast v kariére je podaná s minimom kumštu a hlavne v závere sa už ide cez čiaru, či jemne povedané nasilu. Ivan Mistrík je vhodná postava do roly nesebavedomého dobráka, ktorému sa naskytne príležitosť a on sa akosi aj po španielsky naučí. Ináč klasicky poteší ešte Dibarborov prístup, českí herci, až na Sováka, poslabšie tentokrát. ()

Reklama

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Ve své době snad odvážná satira, ovšem zpracování kulhá na obě nohy, k opravdovému zasmání tam nebylo nic zřejmě už i tenkrát. Humor je násilně křečovitý, chybí opravdový vtip, vše je těžkopádné, až to bolí. Pozoruhodné je ale nejen množství českých hereckých hvězd ve slovenském filmu, ale i to, že nedošlo k jejich předabování, což se už  později snad nikdy nestalo. Tím se slovenská kinematografie silně odlišuje od české, kde slovenský přízvuk patrný z češtiny slovenských herců snad nikomu nikdy nevadil. Jednou se dal tento film přetrpět možná právě i ze zvědavosti na slovenštinu českých protagonistů, ale víckrát bych to už asi nedal. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Komunální satira. 1)  Hezký nápad je podivně transformován do jakéhosi pokusu o dobovou komunální satiru, bezzubou, těžkopádnou a vcelku i nevtipnou. Jako kdybyste smíchali okurkový salát s banánovou zmrzlinou, netušíte, co jíte, respektive na co se vlastně díváte. Výsledkem je nudný celek s občasnými vtipnými okamžiky._____ 2)  Navíc náběhy ke grotesce mi nevyhovují._____ 3)  Ale viděl jsem i pěkné věci. Nechtěná (možná chtěná, čert ví) satira na příjezd delegace z Peru mě docela potěšila. Ani komise pro přijetí do kursu plavání nezklamala. Monitorovať! Skonzultovať! Vyhodnotiť! Nečekané chvílemi až surrealistické vtípky mě překvapily. Fantástičné! 4)  Asi nezamýšleným efektem je účast špičkových českých herců mluvících slovensky (!). No kde jinde je takto uslyšíte? Činí tak 35letý Vladimír Menšík, 44letý Jiří Sovák, 42letá Stella Zázvorková, 57letý František Filipovský, ze slovenských mě zaujal 48letý František Dibarbora._____ 5)  Co dodat? Pumpami za krásu života! ()

vypravěč 

všechny recenze uživatele

Hlavním záporem tohoto satirického pokusu je jeho tichost. Tuto kvalitu zpravidla ve filmech oceňuji, ale v satiře je zcela nefunkční, protože se zde proměňuje v krotkost. Tichem se začíná, šepotem, snem, a končí se mdlou, předvídanou pointou – poté, co jsme byli provedeni mátožně snímaným lidovědemokratickým universem. Celý děj nasákl nesmělostí hlavní postavy: tam, kde by se více hodila prudká grimasa, zachvěl se slabě její stín, i výkřiky zněly přidušeně a smálo se jen šeptem; ba i Menšíkův zpěv byl jen svou vlastní ozvěnou. Nevýraznost postihla nejen výraz, ale i děj, a dokonce i herectví mistrů, z nichž ti čeští (Sovák, Zázvorková, Filipovský, Menšík) hráli své role slovensky (i to mělo patrně svůj podíl). Přesto se na několika místech ta šeď několikrát protrhla a uskutečněný gag či jen hříčka celek projasnily. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama