Naši západní sousedé se tentokráte předvedli. Good Bye, Lenin! je příjemnou, vyzrálou i nostalgickou záležitostí, kde klubko událostí rozplétá demonstrace, při které je mladík před zraky své socialisticky smýšlející matky zbit a zatčen policií, zatímco jí nepříjemná zkušenost způsobí infarkt a upadá do komatu. Po jejím probuzení se ale kolem mnohé událo. Syn Alex, který se tak rozhodl pro matku fabulovat svět „staré dobré“ NDR, si je moc dobře vědom, že onen velkolepý fiktivní svět je pro ni jediným bezpečným. Své okolí zasvětí do této brilantní mystifikace, pro udržení iluze je třeba natáčení denních událostí nebo shánění donedávna typických surovin, nakládaných okurek nevyjímaje. Po čase ale začne dle očekávání skřípat rovina osobní, kam až je Alex schopen zajít ve fabulaci, která je pochopitelně také účelovou lží. Film, seč je prosycen množstvím gagů, si nedělá srandu z komunistických včerejšků, je naopak kompaktní výpovědí jedné nelehké doby. Křehké osudy jednotlivých hrdinů se zejména mohou opřít o brilantní scénář, vypointovaný, bez zbytečným sentimentálních gest. Režisér Becker společně s herci pak zasluhuje dík, že film nenudí a může nabídnout několik silných (rozuměj hluboce lidských) situací!!(11.9.2007)

Asi budu pořád volit ODS. A víte proč? No protože mi dali do schránky tento velmi dobrý film. A to zdarma. Myslel jsem si, copak to bude asi za blbost. Zvrat nastal v tu chvíli, když jsem vyhledal tento film zde na CSFD. Do očí mě praštilo vysoké hodnocení. Hned jsem tedy vyndal DVD z modrého obalu a spustil. Velmi, ale velmi originální děj. Jedna paní upadla do komatu a zaspí převratné událost. I vítězství komunismu. Lékaři synovi doporučili, aby zabránil šoku, který by pro paní měl velmi vážné následky. Tímto začíná synovi a zbytku rodiny spoustu starostí, aby jeho máma nepříšla na to, co se všechno událo, když byla v komatu. Humorných scének je bezpočet. Např., jak máma chce po synovi, aby jí pořídil televizi. Syn začne spouštět VHS. Hlavně mě pobavila scénka, jak byl na vedlejším paneláku bilboard Coca Coly. Dávám velmi dobrých 85%.(14.8.2008)

Musím říct, že je to krásná sonda do období pádu berlínské zdi...Možná jsem si podle nadšených reakcí sliboval větší vtipnost, ale větší dramatické založení příběhu i hrdiny mi vůbec nevadilo. Jeden z nejlepších německých filmů, jaký jsem viděl. Vtipné, kvalitní, myšlenkově na úrovni. Mimochodem, co myslíte, že první přijelo do NDR ze západu? :-)(26.4.2004)

O komedii nejde snad ani v jediném momentu celé dvojhodinové stopáže. Což ovšem není nutně na škodu. Námět sám o sobě je zlatý důl. Škoda, že z něj tvůrci něco nevytěžili. A zamrzí dvojnásob, že Wolfgang Becker se v průběhu stopáže zasekne na variaci jedné scény na tisíc a jeden způsob. Přesto je "Good bye, Lenin" dobrým snímkem, protože baví, byť ne skrze humor. Když nic jiného, tak se alespoň snaží o nějaké zúčtování s minulostí - zda úspěšně, trefně a důstojně je pouze a jen na vašem úsudku. Již proto je naprosto nesrovnatelný s naším "řachandovým" Pupendem, které je na první pohled sice hodně podobné, ale už na ten druhý je vše jinak. ♫ Hodnocení OST: 4/5(13.8.2007)

Nad mé očekávání vynikající snímek, který mě bavil prakticky od samého začátku až po úplný konec. Tvůrci skvěle vystihují atmosféru doby, do níž je příběh zasazen, precizně míchají komediální žánr s dramatem, ale i romantikou, takže vás dokáží pobavit, ale i dojmout, k čemuž napomáhá vedle vynikajícího zpracování i řada skvělých hereckých výkonů.(9.5.2015)

• - Začátek natáčení se musel posunout o 14 dní, protože mnoho herců onemocnělo chřipkou. (M.B)

• - I když se film odehrává v letech 1989 a 1990, má na sobě v jedné scéně spolupracovník hlavního hrdiny tričko s motivem kultovního filmu Matrix, který vznikl až o deset let později v roce 1999. (Divočák)

• - Ve scéně s Leninovou sochou Yann Tiersen použil melodii, kterou můžeme slyšet ve filmu Amélie z Montmartru (2001), ke kterému Tiersen také skládal hudbu. (SLOTH)