Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Reiniš
  ****

  Teskná a nostalgicky vyhlížející komedie vás provede nejdůležitějšími okamžiky Německa od roku 1989. Good bye, Lenin představuje dvě hodiny brilantní filmařiny a citlivý příběh o kráse lidských vztahů na pozadí šílené doby. K tomuto filmu jsem si dlouho hledal cestu, nakonec mě ale velmi mile překvapil. Jeden z nejlepších (a nejvýraznějších) počinů německé filmografie posledních let.(6.11.2009)

 • Galadriel
  ****

  Zajímavý film, a to hlavně nápadem a námětem. Musím říct, že jsem i přes všechny kladné recenze byla k tomuhle snímku značně skeptická, ale předčil moje očekávání spojená s názvem "Německá komedie". Ale ono v podstatě ani nejde o komedii - spíš je to úsměvný film o lásce, porozumění a obětování se pro druhého a že je Německý se na kvalitě vůbec neprojevuje. Naštěstí. I když některým věcem ve filmu se dá jen těžko uvěřit, ale herci a umná režije tyto nedostatky velmi dobře zakrývají.(23.4.2005)

 • Šandík
  ****

  Velmi příjemné překvapení. Na základě různých "ohlasů" jsem čekal trochu bláznivou komedii. Něco ve stylu filmu Hybernatus. Ono to, ale nic takového není. Je to nesmírně citlivý, dobře a vtipně natočený film, který umně pracuje s historickou realitou a nejen dobře popisuje zatuchlost komunistického režimu i hektické změny po pádu Berlínské zdi, ale také zkoumá hloubku lidských pocitů a prožitků. Pochopitelně, že děj filmu je poněkud konstruovaný, ale tuto konstruovanost opravňuje celé vyznění filmu, který nechce pouze bavit, ale chce také sdělovat, což je nesmírně důležitý vklad.(14.4.2007)

 • genetique
  ****

  Nerealisticko bravúrne realistický film, ktorý svoje povie hlavne generácii, ktorá okupačný režim priamo prežila. Trefným spôsobom priblížené, že nie každý sa s ukončením režimu dokázal vyrovnať, mnohí nie dodnes. Je to síce trošku viac rozvlečené, no milé a usmievavé scénky stoja za to. Alex ako strojca televíznych novín nemal chybu! 85%.(25.11.2006)

 • Madsbender
  ****

  Hodnotenie je predbežné; film som videl kedysi dávno na hodine nemčiny a musím si ho preto pozrieť znova. Spomienka na falošné televízne správy a snahu zohnať uhorky neexistujúcej značky ma však rozosmeje aj dnes. A to je vlastne ďalšie plus - na vtipný (a zároveň pocitovo reálny) nemecký film tak často nenarazím.(29.1.2015)

 • - I když se film odehrává v letech 1989 a 1990, má na sobě v jedné scéně spolupracovník hlavního hrdiny tričko s motivem kultovního filmu Matrix, který vznikl až o deset let později v roce 1999. (Divočák)

 • - Film měl původně 156 minut, ale byl zkrácen o 40minut, aby byl snesitelnější pro diváky. (M.B)

 • - Příběh je volně založen na událostech odehrávajících se v posledních dvou letech života V.I. Lenina, který žil v podobné situaci. Například mu byly tištěny noviny beze všech zpráv o politických změnách probíhajících v zemi. (HellFire)