Pohádka vznikla na motivy dvou pohádek Boženy Němcové "Spravedlivý Bohumil" a "O černé princezně". Vypráví o slabošském králi (M. Vašut) a jeho ženě (M. Steinmasslová), kterou touha po dítěti přivede až ke spolku s ďáblem (K. Heřmánek). Princezna (M. Kobrová), jejíž dospívání proběhne pod vlivem „nečistých“ mocností, se z jejich moci vymaní až díky lásce k rybáři Radkovi (T. Herfort). (Česká televize)

wosho

Bída a děs. Pohádka, co první třetina vypadá spíše jak hodně nepovedená dramatická historická fraška. S příchodem satanáše Heřmánka sice trošku tou pohádkovostí se začne, ale Jordánová vůbec nenachází ve svých schopnostech cit pro látku, i děj. Děti se nudí, rodiče líší a já nechápu. Tv pohádky sice byly laciné a chudé, ale většinou měli hravost, humor a herce co zde hráli s láskou. Pohádka O Radkovi a Mileně nemá nic z toho. ()

Paity

Poměrně slušná pohádka natočena na přelomu společenských změn. Ovšem na to, že jde o pohádku dle Boženy Němcové a navíc byly použity i exteriéry, čekal bych přece jen ještě o stupínek lepší. ()

Ledkodlaq

Když pominu ujetou předlohu plnou evangelického blábolení, toto zpracování je sice méně náboženské, ale zase přehnané herecké výkony a poněkud uvadlý spád dělá z tohoto konkrétního zpracování, dle mého názoru, zbytečné dílo. ()

duddek

Nic pro děti. První půlhodina je zaplácnutá nespokojenou královnou, což je ukrutná nuda, a jediné, co by je mohlo přilákat, je interakce mezi ďábelskou princeznou a rybářem Radkem. To mi ale na více než hodinový film připadá málo. Navíc závěr není zrovna dvakrát výchovný - král, který předtím Radka odkopl, se k němu najednou lísá, jako by se nechumelilo... Omluva nikde. A Radkovi to vůbec nevadí. ()

ArthasKarfa

Poměrně hrůzostrašná pohádka o princezně, která ve své komnatě každého rozsápe. Ale celkově máj děj logiku a dá se na to koukat. ()

jacksax

Nepohádková pohádka, která jde dokonce proti smyslu pohádek a to vychovávat i morálně (nebo už zas blábolím?) Radek a Milena - dvě postavy které nezaujmou, a vlastně spíš připomínají postavy vedlejší. A mé pochopení?: není třeba nedělat smlouvy s peklem, klidně na to kývni, ale drž si za zadkem někoho, kdo tě z toho vytáhne. - hm........ takže vlastě film o politice ()

Elii odpad!

Bohužel, musím dát odpad, protože jsem z toho byla jako malá děsně vyděšená a vidět už bych to znovu nechtěla. ()

Pitryx

To byli všichni ve štábu fakt tak líní nalíčit herečku na černo? Tohle byla vůbec divná pohádka. Strážní jsou vyvalení z něčeho, co divák neviděl, kvůli hloupému střihu, královna na začátku furt jen béká o děcku, prostě nuda. Takže za mne dávám deset za exteriéry a deset za hudbu. ()

ostravak30

Ze všeho nejvíc mi úvod připomínal Čertovu nevěstu. Božena Němcová má krásné pohádky. Tohle zpracování se ale nepovedlo. Prvních dvacet pět minut královna začíná být otravná s neustálým tvrzením, že chce dítě. Docela nadčasové. I dnešní žena a nejspíš i ta budoucí, když chce dítě, je ochotná udělat cokoli. I se spolčit s ďáblem. Jenže děj se dlouho neposouvá dopředu. Pak se přece jen posuneme v čase. Dítě se narodí, konečně se chvíli něco děje. Následně chce rybář princeznu zachránit a pokračuje místy nezáživný boj s temnými silami. Normálně je šedesát minut vcelku běžný čas na pohádku. Jenže tady tvůrci přestřelili. Jako by sami nevěděli, jak s časem, který jim byl dán, naložit. Plácají se v tom slušně. Souhlasím, že pohádce nepomohla výprava, ale dramatizace sama o sobě taky nedopadla nejlépe. ()

jendamaty

myslím, že je to minimálně pohádka, která si zaslouží vaši pozornost... mno, pohádka, spíše psychologické drama... první třetina mi díky výkonu Steinmasslové a drsné zápletce (impotentní král, královna si hledá milence, co jí spíchne děcko) přišla výtečná... pak děcko roste jako z vody (18 let za 1 den), královi to očividně žíly nerve, hlavně že ta jeho megera dá konečně pokoj... myslím, že by to ale mezi dvořany vzbudilo trochu větší emoce, než je tu ukazováno :-)) další nelogičnost, když děcko říká Radkovi, že princezna VŽDYCKY roztrhá vojáka... byl tam ale jen jeden :-)) njn, drby se šíří rychlostí blesku! král je taky vrchol spravedlnosti, ač největší podpantoflák, Radka pošle rázem na smrt bez důkazu...ona ta pohádka vůbec není moc výchovná, nepřijde mi jako, že Radek v té zkoušce moc obstál, spíš ta zkouška asi skončila zrovna, když podlehl, ne? :-D vždyť on jí dal ten šátek!!! a ona: "ještě se neraduj rybáři..." ?!? WTF? taky asi byla energetická krize, když se ta pohádka točila, světlem se tam opravdu neplýtvalo... :-) Přes všechny ty výtky ale učitě má něco do sebe... doporučuji vidět :-)) ()

Smrtijedka

Nic úžasného, ale jako pohádka k nedělnímu obědu není k zahození. Originální zápletka, dobří herci. Jako malá jsem se hodně bála :). Vadila mi nezajímavá princezna a možná až příliš rychlá zápletka. ()

Nick321

Slabší kousek. Co do hororovosti je Spravedlivý Bohumil určitě lepší. Z této pohádky jediný, z koho šla hrůza, byla psychopatická královna, kolem které museli všichni šaškovat a zároveň svou lacinou kůži neuvrhnout v hladomornu. ()

saruskap

Na motivy pohádky od Boženy Němcové. Z téhle pohádky a zčernalého obličeje princezny jsem měla v dětství noční můry, ale vždycky jsem se na ni ráda podívala celá vyděšená znovu :) ()

Painkaa

já jí jako malá zbožňovala!!! trošku hrůzy a děsu muselo být:)) vždycky jsem se před Mileniným obličejem schovávala pod peřinu a při posledním přišlo rozčarování, protože nakonec tak hrozitánsky nevypadala, přesto jsem pohádku řadila mezi nejoblíbenější! :) ()

milanista

Pohádka mě dostala kvůli své nelogičnosti. Božena Němcová napsala zajímavou předlohu, ale zde se to nějak motá a motá... Nejvíc mě dostal růst princezny a ono to nikoho ani moc nerozhází... Myslím, že stejný motiv Němcové v pohádce Spravedlivý Bohumil je o něco lépe natočen. Souhlasím i s názory, že ani hlavní představitelé se nepovedli. Škoda že se námětu nechopil Juraj Herz, myslím, že by děti byli pod postelí ještě teď! :-) ()

kiki1

Jedna z mála "nedělních" pohádek, která se mi odmala líbila. A to hlavně díky děsivé atmosféře. Pohádka s nádechem hororu. ()

tein

Pominu-li to, ze se jedna o "horor" a ne pohadku, tak mne zarazi neskutecne debilni pribeh, hloupy scenar a nesmyslne jednani postav. 10% bych dal za skveleho Hermanka, kteremu role dabla sedi jak pr*el na hrnec. ()