Když Graham Greene napsal scénář pro film Carola Reeda (úspěšná stejnojmenná kniha je přepisem scénáře, nikoli naopak), ani jeden z nich netušil, že píše filmové dějiny. Třetí muž se stal největším evropským pilířem filmu noir. Namísto amerických studiových podívaných dal přednost poválečné rozbombardované Vídni. Sem přijíždí autor brakových románů Holly Martins na pozvání svého starého přítele Harryho Limea. V Harryho domě však zjišťuje, že je jeho hostitel mrtev a chystá se k odletu zpět. Podivné okolnosti kamarádovy smrti, která je interpretována jako náhodná, mu však nepřidají na klidu. Pouští se do pátrání po záhadném třetím muži, který byl na místě nehody, ale nikdo o něm nic neví. Za partnerku si bere Harryho milenku, krásnou Annu Schmidtovou, se kterou začne rozvíjet klubko událostí, na jehož konci čeká šokující odhalení. Film proslavila vynikající atmosféra s výrazným svícením i dramatická honička v kanalizaci města. Ostrý kontrapunkt k dusivé atmosféře pak přidal citarový doprovod Antona Karase. (Hwaelos)

zkurvysyn

Kdyby mi někdo pustil soundtrack Třetího muže předtím, než jsem viděl film, tipl bych si, že pochází z francouzské bláznivé letní komedie odehrávající se v Řecku, protože ta mandolína kapitána Corelliho, nebo co to pořád dokola vyhrává jednu a tu samou odrhovačku, dokonale ničí zárodky veškeré potencionální atmosféry tohohle filmu. Ta hudba je jako noční můra. ()

tata22

Smekám. Tak starý film a takový skvost. Neumím úplně přesně vyjádřit co mi na tom zaujalo ale zaujalo. Doporučuji, má to skvělou atmosféru a výbornou kameru. Věřil jsem hercům úplně všechno. ()

Max40

Výborný thriller-opravdová klasika film-noir,kde se mně moc líbil O.Welles.Ve filmu se sice objevuje až v druhé polovině,ale i přesto jeho role je tu opravdu nezapomenutelná.Mimochodem konečná honička v kanálech pod Vídní přidáva filmu určitě jednu hvězdičku navíc ()

JimWalker007

Na dobu vzniku famózna práca so strihom, kamerou, svetlom i tieňom...atd. Pre ďalšie generácie režisérov to musela byť očividná príručka, inšpirácia či dokonca šlabikár. Filmu na stupne slávy pomohlo zaujímavé herecké obsadenie..a to mám na mysli aj vedľajšie postavy. Scény ako ruky z kanála, dialóg na čertovom kolese alebo aj atmosférický záver ostanú dlho v pamäti... ()

Monniques

Vcelku jednoduchý film, se mi zdálo. Zápletka taky nic moc, přesto vypadá jako dost oblíbený film. Trošku nechápu, ale což. Nic jiného proti tomu filmu nemám, všechno okolo bylo fajn, jen ten příběh nijak moc extra nebyl. ()

skok01

Vynikající filmové dílo. Skvělá originální hudba. Čekal jsem, co to bude za film a byl jsem mile potěšen. Skvělá podívaná. Doporučuji k vidění. Souhlasím s hodnocením, které bylo o filmu vyřčeno: "Černobílá poezie", je to naprosto výstižné. ()

Carlito1

Ukázkový noir, více než 70 let starý mysteriózní snímek, který dokázal povědět příběh lépe než polovina moderních. Mistrovská práce a perfektní začátek pro mou cestu v objevování noir snímků. ()

JoudaCZ

Vynikající noir v autentických kulisách. Dnes už sice dějově neohromí, ale v dobách, kdy filmy neměly "překvapivý zvrat" každých 20 minut, to musela být pecka. Nejlepší okamžik filmu pro mě byl Wellesův téměř monolog v kabině ruského kola, to bylo zahráno famózně. ()

raininface

"Za vlády Borgiů se v Itálii 30 let válčilo a zabíjelo, ale dali světu Michelangela, Leonarda da Vinciho a renesanci. Ve Švýcarsku měli 500 let demokracie a míru a co z toho vzešlo? Hodiny s kukačkou." ()

j.svoboda

V džípu jede Američan, Francouz, Brit a Rus. Kde a kdy se nacházíme? (Spoiler) Na začátku přijde muž s křížkem po funuse, pak začne tušit, že něco nesouhlasí, a vynaloží hodně času a námahy, aby to objasnil. A na konci je vše v pořádku: teď už je v hrobě pohřbený ten, jehož jméno je uvedeno na náhrobku. I jako černá anekdota, tak by se dal odvyprávět příběh filmu. A přes všechnu bídu doby nadějná pointa: já nejsem na prodej. ()

McGuffin

Třetí muž, The Third Man podle scénáře Grahama Greena, ano, Toho Grahama Greena, sice nějaký čas před divákem skrývá titulního 3. muže, ale když ho ukáže, tak se ukáže, že jediným GG úkolem hlavních postav je levně koupit, draze prodat, řekněme podvést Jedné to jde, druhá se, i když jsou dávní přátelé, tomu zdráhá. Pro oživení vypravěč divákovi nastraží i femme fatale. Ale morálka, vypravěč i žena jsou tajemné proudy a úkol podle toho dopadne; jeden ho dá, druhý ne. Takže tak. https://www.macguffin.cz/ ()

opatstviolov

Třetí muž je skvěly film-noir s vtahujícím příběhem, dobrou hudbou a fantastickou kamerou. Kéž by bylo trochu rychlejší tempo, abych tomu mohl dát plný počet bodů... 9/10 ()

Karel_Kuhn

Pro mne osobně srdcová záležitost žánru noir, ať už jsou to několikrát zmiňované temné ulice poválečné Vídně, Karasovovo něžné vybrnkávání na citeru nebo ikonická honička v závěru. Ano, Reed věděl, jak pracovat se světlem, tak, že si pohrává s divákovým omezeným pohledem a přídává tím na tajemnosti. O to víc překvapí stylový výskyt Orsona Wellese na plátně. Ve všech aspektech tvoří Třetí muž velmi autentickou podívanou, ke které se ještě budu několikrát vracet. ()

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007