Když Graham Greene napsal scénář pro film Carola Reeda (úspěšná stejnojmenná kniha je přepisem scénáře, nikoli naopak), ani jeden z nich netušil, že píše filmové dějiny. Třetí muž se stal největším evropským pilířem filmu noir. Namísto amerických studiových podívaných dal přednost poválečné rozbombardované Vídni. Sem přijíždí autor brakových románů Holly Martins na pozvání svého starého přítele Harryho Limea. V Harryho domě však zjišťuje, že je jeho hostitel mrtev a chystá se k odletu zpět. Podivné okolnosti kamarádovy smrti, která je interpretována jako náhodná, mu však nepřidají na klidu. Pouští se do pátrání po záhadném třetím muži, který byl na místě nehody, ale nikdo o něm nic neví. Za partnerku si bere Harryho milenku, krásnou Annu Schmidtovou, se kterou začne rozvíjet klubko událostí, na jehož konci čeká šokující odhalení. Film proslavila vynikající atmosféra s výrazným svícením i dramatická honička v kanalizaci města. Ostrý kontrapunkt k dusivé atmosféře pak přidal citarový doprovod Antona Karase. (Hwaelos)

MarekT

Sice se nejedná o nejpropracovanější žánrový film (zdejší příběh je kupodivu jednodušší, než v hollywoodských detektivkách), přesto se jedná o velmi sympatický celek díky fantastickému Orsonu Wellesovi (obecně vzato jeden z nejlepších záporáků, co jsem kdy viděl), prostředí města Vídně (ve filmu je stejně krásná, jako ve skutečnosti) a jistému, zde v komentářích již několikrát propíranému odbourání jednoho romantického klišé. ()

pakobylka

Kulisy zdarma dodala válkou zdevastovaná Vídeň a autentickou atmosféru disponující adekvátním napětím pomohl navodit kromě podmanivé kamery interesantní hudební doprovod, takže zápletka se vyvíjí víc než uspokojivě a hlavní hrdina je správně rozpolcený ... neboť jeho snaha o očištění jména mrtvého přítele se ukazuje jako poněkud kontraproduktivní. Kromě toho: Není žádným tajemstvím, že ženské jsou komplikované bytosti a trable jsou s nimi VŽDYCKY ... a krysy obyčejně hledají úkryt v kanalizaci. ()

gabin(a)

O existenci tohoto filmu jsem neměla ani ponětí a byla jsem oslněna! Úplně moderní, měla jsem pocit, že sleduju nový film natočený jako poctu starým filmům. Úplně mě fascinoval hlas Allidy Valli, nádherně zastřený. ()

Pajky3

Tři a to teda ještě hodně těsný, možná díky závěrečné honičce ve spletitých podzemních uličkách. Ano, opět můj nefavorizovaný žánr a opět mě to nebavilo. A nezačalo, ani když se v půlce objevil Orson Welles. Nedokážu pochopit nadšené výkřiky o milování tohoto díla, o nadšení z něho ba dokonce teorie o správných a nesprávných lidech. Mě "Nejlepší Britský film" zklamal. ()

mortak

Muž a žena - oba potřebují být na někom závislí, protože jinak jsou v tomto světě ztraceni. A tak je tu Harry - vždy dokáže vše zařídit. Jenže Harry je cynický vrah, což muž nakonec pochopí a zradí ho - ale opravdu? Neuvidíme mrtvolu, jen slyšíme výstřel. Opravdu slabošský spisovatel překonal svoji závislost na Harrym? Je to jedno, žena nemůže být závislá na slabochovi a tak okolo něho projde, jako by ho neznala. Síla zla se nedá překonat. ()

blitzer

Vůbec jsem neměl páru o jaký film se jedná (to, že jde o nejlepší britský film jsem se dozvěděl ex post), takže jsem k němu přistupoval tak nějak obyčejně. A přesně takový mi taky přišel. Možná, že kdybych měl v podvědomí onu aureolu geniality, která film dle mnohých komentářů doprovází, že bych se tím nechal podvědomě také strhnout. To se však naštěstí nestalo, a tak nezatížen nějakými předsudky, můžu říct, že se mi film líbil (nejlepší momenty: rozbitá Vídeň, ruské kolo, závěrečná kanální scéna, poslední záběr ze hřbitova), ale nepřeceňoval bych ho. ()

majo25

Môj tretí Carol Reed dopadol rozporuplne. Začiatok a vlastne aj celá prvá polka filmu sa nesie v duchu lacného krimi a patraním po dôkazoch. Polka, ktorá ma začala po čase dosť nudiť. Naviac s fakt hroznou hudbou (citarovou), ako z pláží na gréckych ostrovoch. V druhej polke, teda po odtajnení mystéria, však už film dostáva lepší šmrnc a k záveru graduje - noir so všetkým, čo k tomu patrí, aj keď ho osobne nevyhľadávam. Nebyť vlažného začiatku, išiel by som možno s hodnotením vyššie. Hodnotenie: 60% ()

WolfR

Bezpochyby legendární snímek už chvíle atmosféře politicky roztříštěné Vídně, napínavého příběhu, skvělým kamerovým hrátkám se stíny a hlavně legendární honičkou v kanalizačním systému. Nicméně občas to zavánělo nudou, 4 hvězdy. ()

SoolenJV

Dokonalá kamera, pomalu plynoucí děj a konec, který zanechává otázky. A vůbec... Stalo se to? Nebo je to jen autorova další kniha? Perfektní film-noir. ()

flyboyeda

Klasika zanru noir rezisera Carol Reeda, chlapik prijede do povalecne Vidne na pozvani kamarada, ktery je ale po jeho prijezdu udajne mrtev, a tak zacina patrat a narazi na cim dal vic nesrovnalosti a jednu krasnou slecnu... Prestoze se jedna o noir zalezitost, reziser proklada sceny bizarne pusobici jizanskou hudbou, coz v mych ocich dela z filmu lehce usmevnou zalezitost, kazdopadne pekny film s ucasti Orsona Wellese a realnym prostredim deprimujici rozbombardovane Vidne. To filmu hodne moc pomaha s atmosferou... Sekce zajimavosti pobavila. ()

E=mc2

Výborný film v ktorom hudba nepôsobí ako kontrapunkt ale ako rušivý element ktorý vo vás vyvoláva skôr romantickú náladu, čo sa podľa mňa míňa zámeru tvorcu. Film vrcholí scénou v kanalizácií ktorá je výborne natočená, zostrihaná a nasvietená. Vizuálne podmanivé, príbehovo originálne, herecky výborné. ()

Reverse01

Aj keď som tomuto filmu dal 4 hviezdičky, nájdu sa veci, ktoré mi prekážali, najviac asi zavážila samotná hudba vo filme. Jedna z najhorších, ten film mal veľký potenciál, ale ako môže hrať nejaká "funny" hudba, keď sa odohrávajú nejaké napínavé scény, vražda, nástup na scénu človeka, ktorý je mŕtvy (aspoň si to všetci myslia) a do toho všetkého vám do pozadia hra nejaká gitara ako na gréckej svadbe. Na druhej strane scenár bol veľmi dobrý, prípad sa postupne rieši a čím ďalej je komplikovanejší, presne kvôli tomuto som pridal na hodnotení 70% ()

AntonG.

Tenhle film jsem absolvoval před pár lety se třídou v maturitním ročníků (asi aby nás nechali na chvíli vydechnout před hrozivě blížící se maturitou). A byly to tehdy 2 úmorné hodiny. Je pravda, že starším filmům (60. léta a níž) moc neholduji a většinou se jim zdárně vyhýbám, ale Třetí muž mé mínění o těchto starších filmech rozhodně nezlepšil. Ba spíš naopak. Dle mého velmi slabý, předvídatelný a místy naivní scénář zabíjí jakoukoliv snahu o atmosféru. Posledních 20 minut filmu jsem se tomu, co se dělo na plátně už jen smál. Pohled na (nejen) zdejší hodnocení byl pak pro mě docela šok. Zřejmě mi asi něco uchází, ale já v tom tedy jedno ze zásadních poválečných filmových děl nevidím. ()

LeoH

Citerový soundtrack, prostředí rozbombardované Vídně, mix jazyků, uhýbání před melodramatičností a neustálá relativizace „dobrého“ a „špatného“ konání jsou moc sympatické devizy. Kdybych si před pár dny nedával Sunset Boulevard, asi bych tady se čtvrtou hvězdičkou tolik neváhal. — Titulkový překlad na FilmXovském DVD místy poněkud volnější až zavádějící. ()

Sfinkter

Kino Art Brno, 16.10.2008. Ne za každou cenu je nutné v každé klasice hledat velký průlom, Třetí muž je skvělý atmosferický film, ve kterém vstupuje na scénu velké množství nejrůznějších kreatur, od malého řvoucího chlapce až po permanentně nadávající domovnici s dekou přes ramena. Hlavní herci hrají skvěle i na dnešní poměry, samozřejmě některé naivní polohy nesmíme přisuzovat hercům, ale době, která si je žádala. Temná rozbombardovaná Vídeň určitě stojí za zhlédnutí. ()

danoo

Takmer neorealistické prostredie rozbitej povojnovej Viedne v spojení s dynamickou citarou Antona Karasa rámcované greenovským problematicko - zábavným pohľadom na svet. Carol Reed natočil napínavý, presvedčivý a hypnotický film noir, ktorému jednoznačne dominuje niekoľkominútový výkon Orsona Wellesa stelesňujúceho geniálneho zločinca Harryho Limea. A jeho monológ o renersancii a kukučkových hodinách sa stal nesmrteľným. ()

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007