Když Graham Greene napsal scénář pro film Carola Reeda (úspěšná stejnojmenná kniha je přepisem scénáře, nikoli naopak), ani jeden z nich netušil, že píše filmové dějiny. Třetí muž se stal největším evropským pilířem filmu noir. Namísto amerických studiových podívaných dal přednost poválečné rozbombardované Vídni. Sem přijíždí autor brakových románů Holly Martins na pozvání svého starého přítele Harryho Limea. V Harryho domě však zjišťuje, že je jeho hostitel mrtev a chystá se k odletu zpět. Podivné okolnosti kamarádovy smrti, která je interpretována jako náhodná, mu však nepřidají na klidu. Pouští se do pátrání po záhadném třetím muži, který byl na místě nehody, ale nikdo o něm nic neví. Za partnerku si bere Harryho milenku, krásnou Annu Schmidtovou, se kterou začne rozvíjet klubko událostí, na jehož konci čeká šokující odhalení. Film proslavila vynikající atmosféra s výrazným svícením i dramatická honička v kanalizaci města. Ostrý kontrapunkt k dusivé atmosféře pak přidal citarový doprovod Antona Karase. (Hwaelos)

Yuri69

Nadprůměrná noirovka, kterou sráží omýlaný hudební motiv a pro mě značně klišovité části se zlými Rusy. Co určitě stoji za vyzdvyhnutí jsou skvělé interiéry, kde je perfektně zvládnutá hra světla a stínu - siluety v kloboucích se jen míhají. Při sledování jsem neměl pocit, že by se délka "kanálová" scény nějak vymykala zaběhnutým standardům. Zavěrečná scéna v aleji ma svou atmosféru a vydatně přispívá k celkovému noir dojmu. ()

petrik11

Film som si pozrel najmä kvôli exteriérom a ako Vieďeň vyzerala po vojne. Atmosfére sa dalo uveriť, ale samotná zápletka bola zbytočne naťahovaná a nepáčilo sa mi ani to násilné politikum. Už tam bolo vidieť, že film vznikal v rodiacej sa studenej vojne. Tamtí sú dobrí a tamtí zlí. To násilné určovanie dobra a zla sa mi vonkoncom nepáči. ()

smatana.sk

Výborný scenár, exteriéry, svetlo, kamera, herecké výkony. Určite lepšie, ako Sunset Boullevard. Ale tá citara... Viedeň by si zaslúžila niečo rafinovanejšie. ()

PlayEasy

Carol Reed se rozhodl rozjet v žánru Film-Noir a nadmíru se mu to povedlo se skvělým Orsonem Wellesem se skvělou atmosférou, ale popravdě řečeno kdybychom to měli srovnávat s nedávno viděným filmem "Pojistka smrti" tak Wilder jasně převládá jak s atmosférou i když tady byla také skvělá tak hlavně s dějem a nejvíc s hudbou!!! Zaprvé se nám ta hudba moc nelíbila, ale HLAVNĚ do mystery noiru vůbec nepasovala. Ale jinak dobře rozehraný thriller (ale ne tak docela dohraný), který jsme si naprosto užili a konec v kanalizaci je fakt nezapomenutelný!!!! 75% ()

Humprt Pum

Výborný scénář, perfektní dialogy. Herci skvělí. Dobrá režie. Ale hudba vybraná katastrofálně. Nikdy mě hudba k filmu nerušila film tak, jako v tomhle případě. Asi jako bych vzal náhodné ukázky z Best Of Balalajka a náhodně je rozmístil v průběhu filmu bez souvislosti s tím, co se na plátně děje. ()

LuckyK

Pro mne možná nejlepší film-noir, každopádně mezi evropskými vrstevníky. Tento film je ztělesněním poválečné Vídně a vlastně i současné. Je to kult v tomto městě a nejlepší reklama. Film dovedl vystihnout ducha místa, ducha doby a navíc vytvořit kultovní hudbu. Napsalo a natočilo se o něm mnoho. Zaslouží si to. Spojení klasika literartury s klasiky filmu. Kvůli tomuto filmu máte chuť lézt do vídeňské kanalizace. ()

PetrJulian

Graham Greene je můj velký oblíbenec, a tak si nemůžu nechat ujít ani filmová zpracování jeho knih. Tím spíš, pokud je to naopak - tedy pokud jako první existoval film. A musím říct, že starší zpracování se mi líbí mnohdy víc než novější. Natočit Třetího muže v dnešní době by asi bylo dost obtížné, nebo lépe řečeno by z toho vzniklo průměrné či až nemastné dílo. Jen některé věci tam byly až nadbytečné - uřvaná ženská v domě apod. Ale jinak i po více než půlstoletí nadprůměr. ()

CorvusBlek

Celkově vzato mysteriozní záležitost, pravé "kulisy" válkou zničené Vídně a poválečná nálada města umocňují vypjatý příběh a děj... ()

attack

pre mňa nepochopiteľné vysoké hodnotenie , predvídateľný dej, dialógy plné pátosu a hlavne neuveriteľne zlá hudba, počas filmu som mal pri tých citarových seansách pocit, že som niekde v tavarne, jem musaku a popíjam ouzo a nie že pozerám, na film z povojnovej Viedne. Jedna hviezda za Orsona druhá za podzemné priestory/prvý komentár na csfd :) ()

Auvajs

Pomalu se vzpamatovávající poválečná Vídeň rozdělená do čtyř okupačních zón. ("Hory sutin vedle kráterů po bombách.") Nepříliš hluboký příběh, "který by za týden zapadnul", kdyby to nebylo tak skvěle natočeno (a doprovázeno velmi charakteristickou - citerou). Černobílá expresionistická kinematografie (křivý úhly, divný světlo). Pohyb v terénu (a ne v žádným pitomým studiu). A vcelku dobře zahrané. ~~~ Skvělý hlášky: "In Italy, for 30 years under the Borgias, they had warfare, terror, murder and bloodshed... but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci and the Renaissance. In Switzerland, they had brotherly love. They had 500 years of democracy and peace, and what did they produce? The cuckoo clock." (:D) ~~~ "I'll be your dumb decoy duck!" ~~~ 75% ()

pollstro

Nikdy v životě jsem si nedokázal představit, že by poválečná, vybombardovaná a naprosto zničená Vídeň, rozdělená na americkou, britskou, ruskou a francouzskou část, mohla být natolik okouzlující a úchvatná, až mě svojí atmosférou naprosto pohltila a uchvátila. The Third Man jednoznačně patří mezi ikonické zástupce žánru film-noir a zároveň je jedním z nejlepších filmů tohoto žánru, ne-li vůbec tím nejlepším. Mysteriózní a tajemný příběh autora Grahama Greena využívá jedinečné a zajímavé prostředí, ve kterém dochází ke střetu různých národností, různých příběhů, což dalo ve finále možnost vzniku kultovnímu filmu, který se se svým obsahem, vizuální a filmovou nadčasovou stránkou, stal jedním z nejvýznamnějších filmů světové kinematografie. Noční, nasvícená a černobílá Vídeň je naprosto fenomenální a nádherná, každý záběr tohoto města vytváří jedinečné pohledy, fotografie, které si jednoduše zaslouží zhmotnit a dívat se na ně tak každý den. Geniální hra se světlem a fantastické záběry, mnohdy se zajímavými úhly natočení kamery, tvoří společně vůbec tu nejkrásnější filmovou vizuální stránku v rámci celé kinematografie a to se jedná o černobílý film. Velmi netradiční, ale perfektně sedící a geniální hudba, táhnoucí se celým filmem, vytváří neobyčejnou a nezapomenutelnou atmosféru a skvěle doprovází obrazy Roberta Kraskera. Na mnoho scén by se člověk mohl dívat nesčetněkrát a přesto by ho nikdy neomrzely a neuchvátily, nástup Orsona Wellese, celková závěrečná půl hodina odehrávající se ve vídeňském kanalizačním systému, ruské kolo, noční uličky Vídně, muž s balónky a finální záběr na čekajícího Josepha Cottena a pomalu blížící se Alidu Valli. Tohle je úchvatná, černobílá, nádherná a dechberoucí filmařina v celé své kráse a zároveň se s největší pravděpodobností jedná o nejlepší film-noir v celé historii. "Don't be so gloomy. After all it's not that awful. Like the fella says, in Italy for 30 years under the Borgias they had warfare, terror, murder, and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci, and the Renaissance. In Switzerland they had brotherly love - they had 500 years of democracy and peace, and what did that produce? The cuckoo clock. So long Holly." ()

kedluben

opravdu dobrý film. nechybělo napětí, krásná kamera, dialogy a já nevím co ještě... z dnešního pohledu možná se něco může zdát trochu mimo, ale to filmu nic neubírá. jo! ()

pierre9

Filmov z povojnového obdobia som zasa až toľko nevidel, takže nejaké porovnávanie s jeho súčasníkmi v mojom prípade nehrozí. Čo je však podstatnejšie, Tretí muž v mnohom nezaostáva za súčasnými, nazvime to, politickými thrillermi, práve naopak, mnohé sa majú čomu priučiť. Neopakovateľná atmosféra zbombardovanej Viedne, dobrí herci a napätie, ktoré graduje v správny čas. Výborné. ()

Fosgo

Prostředí Vídně …. částečně rozbombardované a v mnoha záběrech takřka liduprázdné navozuje ponurou atmosféru. Spisovatel Martin je docela slušňák, který příliš nepochybuje o svých činech, policisté poctiví ale nepříliš bystří, zločincovi kumpáni zase dostatečně protřelí, snad jen postava ženy (Alida Valli) není jasně čitelná, její kolísání dává filmu trocha tajemství … V příběhu běžného detektivního pátrání brzy už tušíme, jak vše asi dopadne? Jenže, právě způsob natočení a atmosféra filmu jsou tím nejzajímavějším, co nutí film vidět opakovaně. Šikmé úhly snímání, smutek ulic, honička v kanálech, pečlivé komponování záběrů … dokonalý černobílý filmový svět. Určitě vadí až iritující kvílivý hudební doprovod, tvůrci asi neměli hudební vkus. ()

Slaviator

Za pět hvězd to neni jen kvůli hudbě, která by mohla stačit maximálně tak na zfilmování Osamělého jezdce ze Santa Fe. ()

brasek

Slabota... bez napätia a drámy. Pozitívne hodnotím len kameru, atmosféru povojnovej Viedne, naháňačku v kanáloch... U mňa jeden z najslabších snímkov žánru Film-Noir a o nejakej mysterióznej idei nemôže byť ani reč. Podľa mňa autorom utiekol fakt, že tie isté mestské časti vidieť na plátne aj keď dej sa má odohrávať v iných častiach Viedne... takže sa naháňali okolo jedného námestia. ()

Maiken Algren

Je zarážajúce ako v dnešnej dobe už takéto staromódne rozprávanie pôsobí až ako antipríbeh. Nič sa nezdá byť dopredu nalinkované, postavy sa vyvíjajú. Taký nezvyk že sa filmarina dá robiť predsa len aj poctivo. ()

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007