Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Takže, pokud pohodlně sedíte, můžeme začít. Takto nás do příběhu vtáhne Liam Neeson, který v životopisném filmu Kinsey ztvárnil profesora Alfreda Kinseyho. Ten se v první polovině 20. století proslavil otevřenou studií lidského chování při té nejoblíbenější činnosti a lidské sexuality vůbec. Kinsey za svůj život vydal několik uznávaných publikací , které mezi tehdejší veřejností způsobily poprask svojí otevřeností a jednoduše tím, že všechno kolem sexu bylo v oné době velké tabu.

Kinsey: Jaká je Vaše nejoblíbenější poloha při milování ?
Dívka kolem dvaceti let: Ono jich je více?

Režisérem a scenáristou filmu je Bill Condon, známý díky filmu Bohové A Monstra (Condon za něj dostal Oscara v kategorii nejlepší adaptovaný scénář). Je také autorem scénáře k muzikálu Chicago. Kinsey si vás získá skvělým suchým humorem, neopakovatelným hereckým výkonem Liama Neesona, sugestivní hudbou a... Let´s talk about sex. Film už stačil získat po světě desítky ocenění a nominací na Globy, Bafta, Oscary, Golden Satelite Awards, Los Angeles Film Critics Association atd. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (3)

Trailer 2

Recenze (233)

k212 

všechny recenze uživatele

Tak to předčilo má očekávání :-)) nebo vlastně ani ne - totiž ústřední dvojka Neeson-Linneyová navodila pocit spokojenosti už pár minut po začátku filmu. Ovšem ono lehké nadprůměrno je způsobeno také výtečným scénářem, který velmi zajímavě propojuje tři časové roviny, a dokonce i celkem nápadnou režií (což je celkem překvapení, poté co jsem se podívala na Condonovu krátkou brakovou režijní filmografii - pardon jedna vlastně už dvě vyjímky potvrzují pravidlo). Kinsey mě občas rozesmál, občas jsem kroutila nevěřícně hlavou, občas souhlasně pokyvovala a slzy na kahánku jsem taky měla - prostě život. I když jisté melodramatičnosti se film nevyhnul (a škoda, že se její obětí stal hezounký ženatý bisexuál v podání Petera Sarsgaarda). A střední část, kdy se "kupa výzkumníků" stává výzkumem sama o sobě je opravdu výtečná. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Film o životě jedné z person, která se rozhodujícím způsobem spolupodílela na tváři současné Ameriky a transformovala její ustálené kulturní a civilizační vzorce v oblasti sexu a intimního života, profesoru Alfredu Kinseym, by spíše měl patřit mezi filmy Miloše Formana, který se právě takovýhlemi osobnostmi ve své americké filmografii zabývá především, nicméně i pod režijní taktovkou Billyho Condona si uchovává ,,formanovskou" kvalitu. Přemýšlivému divákovi nabídne nekonvenční pohled do čtyřicátých a padesátých let minulého století ve Spojených státech, které nebyly svázány jen McCarthyhovským honem na čarodějnice, nechvalně známou činností Výboru pro neamerickou činnost, důslednou rasovou segregací a apartheidem v té nejtvrdší podobě, jak to známe z jiných filmů, ale i svou pruderností a sexuálními konvencemi jakoby z hloubky 19. století... (Motta z filmu: ,,Diverzita je základním faktorem života." ,,Lidé jsou prostě jen trochu komplikovanější žlabatky. Musím jich jen nasbírat více než kdokoliv jiný..." ,,Vaše stupnice, profesore: Nula je naprostý homosexuál, šestka je naprostý heterosexuál. Já jsem trojka..." ) ()

Reklama

lamps 

všechny recenze uživatele

S Alfredem Kinseym bych se býval strašně rád setkal. Potkat člověka, který se ve svém oboru pohybuje s takovým neskrývaným zanícením a obětuje mu navzdory negativnímu ohlasu ze strany společnosti takřka celý život, to se poštěstí upřímně jen málokomu. A právě Condonův film na mě působil, jako bych si s Kinseym opravdu měl tu čest popovídat, jeho elán a zarputilé přesvědčení o prospěšnosti svého počínání se přenesli i na mě a ty dvě hodiny jsem slupnul stejně jako jedno vychlazené po celodenní túře. Neeson opět výrazně zabodoval a potvrdil svou hereckou extratřídu, ze zástupu podpůrných rolí je třeba zmínit kromě vždy skvělé Laury Linney ještě Williama Sadlera, na jehož neskutečnou úlohu se jen tak nezapomíná. Žít v minulosti více takových lidí jako Kinsey, tak snad chodíme v létě na ulici nahatí :-) 85% ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tenhle film doporučuji vidět všem, kteří sex neberou za sprosté slovo a hlavně těm, kteří si stále myslí, že se děti rodí ,,z pupíku'' nebo že je ,,nosí čáp''. Vždy jsem měl v úctě lidi, kteří viděli daleko dopředu. Kteří se nebáli, nestyděli a kteří díky této odvaze posouvali v dějinách měřítko lidského vědění. Ať už to byli astrologové, mořeplavci, vědci či v tomto případě entomolog-sexuolog :-). Ačkoliv sex jako takový i různé praktiky byly za doby Kinseye v USA běžně rozšířené, díky prudérnosti církve a všeobecného chápání morálky se o tom co se děje doma pod peřinami nemluvilo. Díky tomu věda sama o lidské sexualitě ještě těsně před válkou toho moc nevěděla a neuměla tak pomoci lidem a párům, kteří potřebovali pomoc sexuologů. Kinsey tedy tnul do živého a tento film je mu oprávněnou poctou. --- Ačkoliv se jedná o téma nadmíru ožehavé i v dnešních měřítkách, Condon se toho ujal se ctí a s otevřeností samotného Kinseye. Tím film celou dobu působí velmi normálně, upřímně a svěže. Měl jsem jen jednu krizi při líbací scénce, ale asi můj problém, protože na stupnici bych Kinseymu určitě nevyšel jako č.3 :-). Alfreda Kinseye si střihnul Neeson a působil stejně přirozeně jako dnes, když Albáncům co mu unesli dceru láme krky... Díky rozhovorům s muži a ženami a dotazníku, který si vedl se člověk u filmu i zasměje. Ve skutečnosti s vědomím zaostalosti všeobecných informací o sexualitě to ve skutečnosti moc k smíchu není. Některé části jsou zde dokonce citovány v komentářích. Film je zajímavý, jistě stálo za to jej natočit a připomenout tohoto odvážného vědce, který nesl světlo do tmářského světa nevědomí udržovaného v USA církvemi. Že bych ale měl z filmu nějaký silný prožitek, to se říci nedá. Zkrátka solidní průměr co stojí za vidění. Za mne jsou to tedy 3 žlabatky. * * * ()

Shaqualyck 

všechny recenze uživatele

Sex je náš... to věděl už nějaký ten pátek před Davidem Kollerem jistý profesor Kinsey. Začal u hmyzu a skončil u "výzkumu" skupinového sexu. Životopisné filmy často zavánějí nudou a to i přesto, že osobnost, o které pojednávají s sebou nese veskrze zajímavý potenciál a slibnou dávku kontroverze, která by měla/mohla vyvolat divácký zájem. Liam Neeson hraje naplno, o tom žádná, a díky němu je divák jistě schopen lépe vstřebávat útrapy hlavního hrdiny, přetěžce zkoušeného náladami a postoji puritánské Ameriky. Jinak je ale Kinsey film, který se snaží stihnout hrozně moc a přitom zůstává na půli cesty. Příště bych ocenil, kdyby šli tvůrci alespoň kousek nad rámec pouhopouhé odosobněné deskripce. Místo obvyklého "Co?" a "Kdy?" se zaměřit víc na trochu toho "Jak?" a "Proč?" ()

Galerie (24)

Zajímavosti (14)

  • Po Alfredu Kinseym byl další průlomovou postavou zabývající se výzkumem lidské sexuality doktor William Masters. Julianne Nicholson (Alice) si 10 let po snímku Kinsey zahrála v seriálu právě o něm – Masters of Sex (od r. 2013), kde se představila jako doktorka Lillian DePaul. (Candice)
  • Navzdory tomu, že John Lithgow ztvárnil ve snímku Kinseyho otce, ve skutečnosti je jen o sedm let starší než Liam Neeson. (imro)
  • Svlékací scéna Petera Sarsgaarda nebyla ve scénáři. (Kulmon)

Související novinky

Režisér pro finále Twilight ságy

Režisér pro finále Twilight ságy

01.05.2010

Kandidátů bylo několik, a rozhodně nešlo o žádné druholigové hráče – padala jména jako Sofia Coppola či Gus Van Sant. Nakonec Rozbřesk natočí Bill Condon. Ten kdysi v polovině 90. let natočil… (více)

Eddie Murphy chce Oscara

Eddie Murphy chce Oscara

02.03.2009

V uplynulých letech sbíral spíš Zlaté maliny, ale očividně závidí zdánlivě odepsaným hvězdám jejich triumfální návrat (viz Mickey Rourke) a chce divákům dokázat, že umí hrát i ve filmech, v nichž se… (více)

Reklama

Reklama