• MickeyStuma
  ***

  Že je to natočeno dle divadelní hry nepůsobí na svou dobu nijak zvláštně. Podivně však vypadá dějový mix nacistické okupace s bolševickým združstevňováním. Na rok vzniku tohoto snímku se však ale nakonec tomu snad už nelze ani divit. Inu, v 50. letech vzniklo mnoho filmových podivností a tento je jeden z nich.(20.5.2016)

 • ripo

  Český celovečerní film „Mordová rokle" námětově čerpá z divadelní hry Miloslava Stehlíka. Děj příběhu se odehrává za nacistické okupace naší republiky v době, kdy probíhá gigantický boj o Stalingrad. Nacisté se tehdy cítili pány Evropy. Z českých obcí dělali střelnice pro nacistickou wehrmacht a zkrachované „hrdiny" z východní fronty odměňovali na úkor českého lidu. Také obec Sluky byla dána jako odměna nacistickému obrstovi a obyvatelům bylo přikázáno buď pracovat pro nového majitele panství, nebo se vystěhovat. Obyvatelé obce volili druhou možnost. Nepomohly sliby ani hrozby nacistického přisluhovače a zrádce Karla, nového správce panství. Nepomohl také teror gestapa proti uvědomělým českým bojovníkům. Všechny obyvatele sílily zprávy moskevského rozhlasového vysílání o neúspěších nacistů v Sovětském svazu a zejména zpráva o jejich zdrcující porážce u Stalingradu. Film celkem dobře vystihuje tíživou atmosféru života v okupované vesnici. Filmový přehled 22/1952(3.12.2007)

 • Vesecký
  ****

  Film si zaslouží čtyři hvězdičky. Stehlíkův příběh jsem neznal, takže film je mým seznámení s touto novelou; ukazuje různé charaktery lidí za okupace ve vesnici, o níž je rozhodnuto, že bude z větší části vystěhována. Bojácný starosta, lidé odvážní i ustrašení, ti, kteří vystěhování odmítají rázně i ti, kteří by si rádi svůj domov uplatili. Postava Karla Prokeše je možná vykreslena trochu jednobarevně, Vršťala nebyl nikdy prvotřídním hercem, přesto výrazně ční jako hlavní "hrdina" filmu, když dokáže zrazovat i své největší kamarády a posílat je na smrt, aby sám zachránil nejen svou kůži, ale dokonce aby měl z vystěhování svých bližních svůj prospěch. A pak je tu postava komunisty z města, který se skrývá v jeskyni v lese poté, co byl při útěku střelen do nohy a jemuž místní pomáhají. Je to postava jednoznačně kladná, jak jinak by také v roce vzniku filmu mohla být. Jedno z nejstarších představení Oty Sklenčky v postavě sedláka, který se vzepřel vystěhování a byl na útěku zastřelen... A bodrý švec v podání Josefa Beyvla, který je ironický a zároveň optimisticky hledí do budoucna i v závěru filmu, kdy zimní krajinou táhnou vesničané ze své bývalé vesnice...(19.1.2016)

 • the_weaver
  odpad!

  Neskrývaná bohapustá komunistická propaganda, ktorá potláča elementárnu logiku.↵  Otec zabije seba a svojho syna, len aby zachránil nepodstatného maníka nadchnutého komunizmom.↵  Dedinčania, čeliaci hrozbe násilného vysťahovania, majú na výber:↵  a) zostanú a budú hospodáriť pod vedením fašistu↵  b) predajú svoje domy fašistovi a začnú žiť inde↵  c) nepredajú a budú vysťahovaní↵  A niektorí, najmä oduševnení komunisti, si naozaj vyberú c) s nádejou, že nacizmus raz bude porazený a oni sa budú môcť slobodne vrátiť.↵  A dokonca otvorene zaznie i manifest, že porážkou fašistov to nekončí, ale bude potreba bojovať proti všetkým, ktorí nezdieľajú komunistické videnie.↵  ↵  Čo dodať? Prečítajte si komentár užívateľa Crocuta.(30.1.2016)

 • Ony
  **

  Název zní strašlivě dramaticky, ale děj je až na pár momentů dost nudný a postavy přesně podle šablony. To, že se tam skoro všichni jmenují Pepík nebo Vašík, mě zabavilo jen na chvíli. Ty skvělé exteriéry se měly víc využít a ne pořád sedět ve světnici a ladit rádio. Obzvláště otravné jsou heslovité dialogy ("Celej svět se chystá, ale jen Rusové bojujou!" "Dej jim traktory, dej jim půdu, (...), a uděláš z nich lidi!").(26.2.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace