• blanic

  Velmi působivý snímek hustě naplněný atmosférou strachu z nacistů, kolaborace, ale i odhodlaného vlastenectví s výborným závěrem. Rozhodně tehdy nebylo co závidět a asi málokdo z nás může s čistým svědomím říct, jak by se postavil k situaci, kdy má prodat a opustit svůj statek s 300 let starou tradicí. Ještě ke všemu na konci války. Celkový dojem zde ovšem kalí příliš nápadná dobová propaganda. Škoda.(1.2.2012)

 • Crocuta
  **

  Oč méně je "Mordová rokle" zábavná, o to více je dobově tezovitá a svoje propagandistické poslání nezapře. Pro mne osobně má tento film zvláštní příchuť. V komparsu, coby voják základní vojenské služby, si zde v jedné z německých uniforem zahrál i můj dědeček. Pochází z vesnice Skořice, jeho manželka, matka mého (tehdy ročního) otce pocházela z nedaleké, dnes již neexistující vísky Kolvín, ležící v dnešním vojenském výcvikovém prostoru Brdy. Stejně jako ze vsi z "Mordové rokle" si za války němečtí okupanti rozhodli zřídit na katastru Kolvína (a rovněž sousedních vesnic Padrtě a Záběhlé) vojenskou střelnici. Obyvatelstvo se muselo vystěhovat - jejich hospodářství od nich byla vykoupena za poměrně korektních podmínek za tržní cenu. Po válce se občané do svých domovů vrátili, můj otec prožil v Kolvíně první léta svého života. V roce 1952 se však tehdejší vláda rozhodla, že dané území je pro vojenský výcvik ideální, obyvatelstvo všech tří vesnic znovu, tentokrát již definitivně vysídlila a za jejich domovy jim pod hrozbou vyvlastnění zaplatila směšné sumy na vázané vklady o které přišli následujícího roku díky měně. Tolik pro ilustraci dobových souvislostí vzniku snímku, na jehož natáčení můj děda dodnes vzpomíná...(15.1.2011)

 • honz
  ****

  Příběh se odehrává v době druhé světové války ve vesničce Sluky, vyzdvižena je soudržnost jejích obyvatel proti nacistům i jejich přisluhovačům, zde zastoupených ambicózním, nedostudovaným Karlem Prokešem, který chce mít postavení a moc rozhodovat nad ostatními, a tak podlézá a donáší obrstovi. V dramatickém závěru ukradne zbraň svému otci a obrátí ji proti němu....(16.3.2012)

 • the_weaver
  odpad!

  Neskrývaná bohapustá komunistická propaganda, ktorá potláča elementárnu logiku.↵  Otec zabije seba a svojho syna, len aby zachránil nepodstatného maníka nadchnutého komunizmom.↵  Dedinčania, čeliaci hrozbe násilného vysťahovania, majú na výber:↵  a) zostanú a budú hospodáriť pod vedením fašistu↵  b) predajú svoje domy fašistovi a začnú žiť inde↵  c) nepredajú a budú vysťahovaní↵  A niektorí, najmä oduševnení komunisti, si naozaj vyberú c) s nádejou, že nacizmus raz bude porazený a oni sa budú môcť slobodne vrátiť.↵  A dokonca otvorene zaznie i manifest, že porážkou fašistov to nekončí, ale bude potreba bojovať proti všetkým, ktorí nezdieľajú komunistické videnie.↵  ↵  Čo dodať? Prečítajte si komentár užívateľa Crocuta.(30.1.2016)

 • Ony
  **

  Název zní strašlivě dramaticky, ale děj je až na pár momentů dost nudný a postavy přesně podle šablony. To, že se tam skoro všichni jmenují Pepík nebo Vašík, mě zabavilo jen na chvíli. Ty skvělé exteriéry se měly víc využít a ne pořád sedět ve světnici a ladit rádio. Obzvláště otravné jsou heslovité dialogy ("Celej svět se chystá, ale jen Rusové bojujou!" "Dej jim traktory, dej jim půdu, (...), a uděláš z nich lidi!").(26.2.2012)