Marie Terezie - Série 1

(série)

Epizody(2)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

adaben

Velmi slušné. Ta mladá rakouská herečka z Burgtheatru to podle mne zajímavě zvládla, a že to tedy nebyla opravdu jednoduchá role. A kupodivu tentokrát ani nerušila míchanice herců z několika zemí, v některých jiných seriálech a filmech to často nešlo moc dohromady. A že leccos bylo jistě i trochu jinak a jinak se v dané době mluvilo, ale to Formanův Amadeus je v podstatě úplná smyšlenka, a přitom je to tak všemi uznávaný film. ()

lineker

První díl bych pasoval spíše na štědrovečerní pohádku s propůjčenými historickými postavami. Romantická linie, nepřející lásce dvou mladých šlechticů občas střižená nějakou tou státní záležitostí. Druhý díl o dost lepší, více se odvíjející od skutečné historie. I když film zachycuje poměrně krátké období panování pozdější císařovny, myslím, že to podstatné zachyceno bylo. Silné nacionální smyšlení, které v kombinaci s ženským půvabem,city a odhodláním dokázalo Marii Terezii dotlačit až na císařský trůn. Skvostná výprava, exteriéry a interiéry. ()

Evanlyn

Samozřejmě, že je tento film dějinově nepřesný, ale pokud vím, tak byl točen tak, aby zaujal i mladší diváky a zároveň jim dal obraz toho, jak to tehdy bylo. Film mi nijak nevadil. Líbí se mi spolupráce několika národů dohromady ()

Eula

To, že navléknete herce do drahých kostýmů a posadíte je do historických kočárů, ještě nedělá dobrý film. Bohužel nic víc z tohoto filmu nevypadlo. Věřím, že náklady šly díky tomu nahoru a můžou tedy napsat, že natočili výpravný film, ale o ději se nedá prakticky mluvit. Za 2x100 minut se neudálo nic zásadního, díky čemuž by byl film hodný zapamatování. Je mi líto. ()

P_Soar

Dobře natočený romantický historický (velko)film a nejlepší letošní vánoční pohádka, ačkoli bez nadpřirozených bytostí. ()

Lady_Gaga

Překrásné interiéry, nádherné exteriéry, zajímavé kostýmy... Něco mi chybí... Jo! Nějaké herecké výkony to taky chtělo. Ale člověka to alespoň nakopne, aby si oprášil znalosti a vyhledal si informace o životě zajímavých lidí :-) Taková dvoudílná pohádka to byla. Ale jak daboval Vojta Kotek Vojtu Kotka, to se fakt nepovedlo :-D ()

coolsender

Vůbec nemám problém plesknout 4 stáry, páč na českou tvorbu, byť silně koprodukční, je to velice milé překvapení. Nejsem žádný historik. Ale kdo ví, jak to tenkrát bylo. Všechno. A s tím si myslím si scénář i režisér poradili peckově. . Herecky se to taky povidlo a jen pocit, ale kdo ví, jak by to dopadlo s jinou volbou u většiny postav. Hele, nebudu se tady plácat po ramenou, jakej jsem znalec a kritik. Prostě si odnáším příjemný, kladný pocit. ()

kosara

Jediné, co se mi opravdu vůbec nelíbilo, byla křivá pusa Marie úplně v závěru a její nevěrohodné máchání mečem. Jinak byl film skvěle zvládnutý po všech stránkách a byl to skutečný filmový zážitek. ()

Lucy39

krásná a velmi velkorysá výprava, kostýmy, obrazy.. navíc naše vlastní historie ! PROČ SE POHORŠOVAT ?? nádherná koprodukce.. Naopak zastávám názor, že jsme si my - jako státy té úplně nejstřednější Evropy - měly zůstat daleko více věrnější a semknutější.. ale to je jiný příběh...... Výsledek této filmové práce je hrdý a někteří herci (Kotek zejména) mne mile překvapili o svých schopnostech.. (mmch Stivínová DOKONALÁ) ()

TomQ

Nevidím smysl negativního hodnocení jen proto, že film poskytuje jen úzký pohled na poměrně omezenou část života Marie Terezie. Takhle je k tomu prostě potřeba přistoupit - je to film, který poodhaluje zákulisí a vnitřní pocity Marie Terezie obzvláště kolem smrti otce a tudíž poměrně komplikovaného nástupu na trůn. Nemá smysl očekávat záběry z bitev, rozbory jednotlivých panovnických rozhodnutí apod. Vždyť to má jen 200 minut, na plné postihutí celé vlády (nebo dokonce celého života) M. T. by to musel být 20dílný seriál. Nám se film líbil, podnítil mě otevřít si Wikipedii a dohledat si další detaily a pochopit historické souvislosti. Svou roli proto splnil - pobavit (ne ve smyslu srandy, není to komedie), vzdělat (možná tam jsou drobné nepřesnosti, ale většina je pravda), podnítit k dalšímu vzdělávání z jiných zdrojů. A nejsem ten typ, který by si dovolil tvrdit, že profesionální herci, kteří se herectvím živí už spoustu let, hrají mizerně - hodnocení hereckých výkonů proto nechám jiným "odborníkům". Já tento film doporučuju. ()

RJLR

Romantické rádoby historické dvoudílné drama, které je velmi volně inspirováno životem Marie Terezie. Když pominu absenci historické přesnosti, která, zdá se, nebyla ani cílem, vyzdvihnu pouze zázrak, který lze provést snad jen ve filmu a to tedy, že i v prosinci roku 1740 máme slunečné léto. Středoevropské televize se neměli pouštět do takového projektu, když nebyly schopny připravit adekvátní scénář. Je to velké zklamání a škoda. Chápu, že moderní divák chce vidět emoce a erotiku, ovšem při zpracování historické látky musí stát přesnost výš, jako příklad bych uvedl skutečné “opusy”, které jsou samozřejmě také nepřesné, ale daleko méně, například produkci Netflixu The Queen nebo francouzskou minisérii Napoleon... ()

Jimko

Nádherné kostýmy, zámecké prostředí a.. no a tady asi končím.. Nevím jestli to je tím dabingem, ale dialogy na mne působily jak z ordinace v růžové zahradě nebo jak se ta blbost jmenuje.. Někdo se snažil, aby to působilo velkolepě, ale to prostě nemůže fungovat, když jediná scéna z bitevního pole ukazuje jak pět vojáků zahrabává ten chabý zbytek.. Chtělo to víc historie, akce, ale evidentně to bylo točené jen pro uspokojení průměrného diváka, kterému stačí nějaké rádoby honosně pronesené žblepty, "složité" manželské vztahy a samozřejmě nějaké to prsíčko a jako bonus pozadí Vojty Kotka.. Slabé 3 hvězdičky.. ()

xplsek01

Co se povedlo... Po dlouhé době historický film, který je uvěřitelný. Navození atmosféry královského dvora velmi zdařilé. Herecké výkony jsou slušné. Role Kotkovi sedla. Královští poradci jsou skvělí, stejně tak Karel VI. nebo hrabě Kinský. Co se povedlo méně.. Výklad historie je poněkud zavádějící. Jeden z největších vojenských stratégů a pragmatiků Evžen Savojský je vylíčen jako intrikán. Zato mladičká Marie od prvních okamžiků jako ta moudrá s těmi správnými úsudky. Opak byl pravdou. Hýčkaná 23letá husička nemá ponětí o vládnutí a situaci v Evropě. Typické generační pohrdání radami zkušených se jí v následujících letech tvrdě vymstí. Co se nepovedlo... Nevíme, jak vypadal sexuální život Marie a Františka, ani kolik rozlámali postelí. Co víme, jsou fakta. Pokud točím historický a dokonce životopisný film, měl bych si něco nastudovat. Budu-li lhát ve snadno dohledatelných událostech, co si potom myslet o scénách, o kterých historie mlčí? Film např. zcela ignoruje její těhotenství – pouze souloží a rodí. Závěr filmu je historickou fabulací a glorifikací Marie v době, kdy byla úplně na dně a kritici ji cupovali. Skutečný sled událostí dokládá v jakém stresu a beznaději se musela nacházet. Přílišným humorem a bezstarostností, jak vyplývá z filmu, rozhodně neoplývala: 7. června 1740 během jediného dne za urputného zvracení umírá ve třech letech první dcerka Alžbětka, 20. října 1740 umírá za záhadných okolností její otec Karel VI., Marie je v té době ve 4. měsíci těhotenství, 16. prosince 1740 Fridrich II. vtrhl do Slezska, 25. ledna 1741 umírá v křečích roční dcerka Karolínka (psotník), 13. března 1741 se narodil Josef II., 10. dubna 1741 je rakouská armáda poražena Prusy u Mollwitz. Francie, Španělsko, Bavorsko a Sasko se spojili s prušáky ve snaze ukrojit si z Rakouska a Čech něco pro sebe. To se jim také podaří. Marie je sama proti všem. V červnu odjíždí do Prešpurku jednat o uherské pomoci. Na základě tvrdých ústupků získá příslib. Dne 25. června 1741 je korunována uherskou královnou. Teprve 15. srpna 1741 překročila francouzská vojska Rýn. Dne 11. záři 1741 jede Marie znovu do Uher, kde v černých šatech s půlročním Josefem v náručí a se slzami v očích škemrá o pomoc. Ve filmu se sled událostí poněkud popletl. ()

JerryPilsen

Historická freska s mnoha fakty splácanými dohromady.Ale inteligentní dialogy přibližují děj i neznalému divákovi.Uvěřitelně zpracovaný vztah obou manželů je polidšťuje a dává zapomenout na nudné hodiny dějepisu. ()

lev86

Tie dve hviezdičky som tu pridal kvôli námetu a tomu, že tam hrá veľa slovenských hercov. Inak je ten film samá katastrofa! Ak chce niekto natočiť historický film, má viacero možností. Prou je tá, že sa pokúsi natočiť film, ktorý síce nebude kinovým trhákom, ale aspoň bude historicky verný a nikoho tým neurazí. Druhou je tá, že síce trochu pokrútí históriu, ale zaujme plynulým dejom, bojovnými scénami či nádhernými kostýmami. Bohužiaľ tento film nemá ani jedno, a vôbec sa ani len nepribližil k rozprávkovej Sisi z 50. rokov 20. storočia. Z vlády Márie Terézie a jej reforiem by sa dal urobiť aj seriál, a tvorcovia filmu z 40 - ročnej vlády ukážu iba prvých asi 5 rokov, z ktorých Mária Terézia vyzerá ako rozmaznaná princezná. Možno aj bola, keďže väčšinu reforiem začala prevádzať až v druhej polovici svojej vlády. Niekde som čítal, že by sa mali natočiť ešte ďalšie diely, v tom prípade prečo nedali prvým dvom častiam názov "Mária Terézia - nástup k moci"? Vtedy by bolo jasné, ktorému obdobiu sa film bude venovať a divák by tak nebol sklamaný po vzhliadnutí tohto filmu. Ono keby to natáčala iba STV, tak sklamanie by nebolo také veľké, ale že sa do tejto frašky zapojili aj susedné štátne televízie, tak divák očakáva nejakú tú kvalitu. Jasné, je to iba TV film, ale tým bol napr. aj životopisný film Luisa Spagnoli, od ktorého by sa mohli tvorcovia Márie Terézie inšpirovať. A nielen tento, celkvoo vedia Taliani točiť pekné historické filmy bez megalomanských rozpočtov (čo sa niekedy používa na obranu TV filmov, ak nei sú dobre spracované, ale v tomto prípade určite nebol problém v rozpočte, ale skôr v osobe, ktorá písala scénar, a v osobách, ktoré ho schvaľovali, veď taký Eugen Savojský sa musí v hrobe obraciať, po tom ako ho zobrazili v tomto filme). ()

Evan7

Prvá časť bola výborná a chcel som dať viac hviezd, ale keď som si pozrel aj druhú časť, zmenil som názor. Druhá časť už bola slabšia, točila sa stále okolo toho istého, bolo tam viac pletiek a vzťahových sporov, než faktov. Myslel som, že film zahrnie väčšie obdobie panovania Márie Terézie, nielen pár rokov. A koniec bol veľmi zoseknutý, zvláštny, ako v obyčajnom televíznom seriáli. Mohli radšej spraviť viac dielov, ale poriadnych. ()

PinkButterfl

Nakoľko história je jedným z mojich najväčších koníčkov a obdobie panovania Habsburgovcov ma veľmi zaujíma, bola som veľmi zvedavá na tento film. Bohužiaľ musím priznať, že film ma dosť sklamal, najmä pokiaľ ide o historickú vierohodnosť. Nerozumiem, prečo je v dnešnej dobe problém natočiť autentický historický film. Chápem, že napr. v 50. rokoch, keď boli natáčané filmy o Sisi sa nekládol dôraz na historické presnosti, ale išlo skôr o idealizovanie cisárovnej. V dnešnej dobe tomu vôbec nerozumiem, zbytočné historické chyby ma veľmi sklamali. Len tak námatkovo uvediem jednu, na ktorej som sa najviac pobavila - postava, ktorú hrá Petra Polnišová sa pýta grófa Esterházyho, čo majú nové v Uhorsku, že či stále funguje slávne väzenie Špilberk. Špilberk sa pochopiteľne nachádza v Brne, ktoré nikdy do Uhorska nepatrilo a preto túto chybu považujem za úplne "školácku". Čo sa mi na filme páčilo sú najmä pekné kostými a výkony hercov, najmä Vojtu Koteka. ()

andydufrsn

Solidní kostýmovka, jen jsem čekal, že se dozvíme něco víc a dlouhé a úspěšné vládě rakouské císařovny, ale film se bohužel věnuje jen začátku vlády a upevnění moci. Škoda. Ale špatné to není, to zas ne! ()

peter.m

"Veď jej to zlomí srdce. Radšej srdce ako väz." Obsadenie tohto tv filmu mi od začiatku vyložene prekážalo. Takisto mi prekážalo nepresné spracovanie, ktoré malo očividne za cieľ napodobniť príbeh cisárovnej Sissi. Keďže pochádzam z Hornej zeme, príbehy o Habsburgovcoch nie sú mojou obľubou. A ako spieva Pišta Vandal: "Doteraz sme mávali len pod rebrom háky, sekery a mozole sú našej šľachty znaky!" PS: názor mojej pani: "Pritiahnuté za vlasy ako všetky historické filmy, z ktorých chcú spraviť romantickú drámu." ()