Reklama

Reklama

Marie Terezie - Série 1

(série)
Trailer 1

Epizody(2)

Obsahy(1)

Píše se rok 1723 a v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě je Karel VI., císař Svaté říše římské a král španělský a uherský, korunován králem českým. A právě zde začíná příběh jeho dcery, pozdější císařovny Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger). Příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek), nastoupení vladařské cesty, převzetí maďarské koruny i příběh šestnáctinásobného mateřství jedné z nejvýznamnějších žen v dějinách novodobé Evropy. V prvním dílu se, mimo jiné, můžeme těšit na šok, který konzervativnímu dvoru mladá Marie způsobila svým rozhodnutím provdat se z lásky. Tehdy nejspíše netušila potíže, které nastanou poté, co se Marie bude muset stát následnicí trůnu. Druhý díl filmu začíná převzetím trůnu a pokračuje vypuknutím válek o rakouské dědictví, které Marii donutily spojit se s významným uherským rodem Esterházy, kdy pro záchranu říše musela málem obětovat své manželství s milovaným Františkem.
Dvoudílný projekt je strhující historickou epopejí mapující životní osudy mladé Marie Terezie, jedné z nejvýznamnějších postav novodobé Evropy, která po více než 40 let úspěšně vládla říši, rozkládající se na území dnešních 12 evropských států. V uplynulém roce si Evropa připomněla 300. výročí jejího narození. Jde o naprosto unikátní koprodukci čtyř evropských veřejnoprávních televizí – České televize, rakouské ORF, Slovenské RTVS a maďarské MTVA. Celý projekt je o to prestižnější, že idea záměru, včetně námětu a scénáře, vznikla právě v České televizi a její kvalita přesvědčila významné evropské partnery o vstupu do realizace. Minisérie se odvíjí od dvou zásadních okamžiků v životě mladé panovnice – jedním je příběh dětské lásky a pozdějšího manželství s Františkem Štěpánem Lotrinským, druhým je nástup na trůn a získání uherské koruny. Film přibližuje nejen vztahy uvnitř habsburské rodiny, s matkou, sestrou a otcem, ale i s významnými dvořany habsburského dvora, jako například Evženem Savojským, Filipem Josefem Kinským nebo Bedřichem Harrachem. Film je zároveň monumentální obrazovou podívanou z naší historie, jakými jsou například korunovace Karla VI. českým králem na Pražském hradě, svatba s Františkem Štěpánem v augustiniánském kostele ve Vídni nebo korunovace Marie Terezie uherskou královnou v Dómu Sv. Martina v dnešní Bratislavě, ale i plesy a hostiny u císařského dvora nebo dámský jezdecký karusel v Hofburgu, plavba panovnice po Dunaji či žehnání rakousko-uherským armádám. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

Trailer 1

Recenze (299)

kajas 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Sláva koprodukcím! Zdařilé po všech stránkách, od řemeslného zpracování, přes výpravu a nádherné kostýmy až k sympatickým hereckým výkonům (Vojta myslím překvapil všechny pochybovače, jeho dojetí u manželčiných porodů málem rozplakalo i mě, a to v dobrém slova smyslu). Dokonce i dabing byl vkusný a nijak nerušil. Rozhodně bych si dovedla představit více dílů, abychom se dočkali pozadí i těch reforem, které nám vtloukali do hlav učitelé dějepisu. Po dlouhé době televizní projekt, ze kterého jsem měla srdečnou radost. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Není to historický velkofilm, jako byla Kleopatra nebo Sissy (a nejen proto, že v hlavní roli není persona tak oslnivě krásná, jako v případě představitelek dvou shora jmenovaných), není to dokument, protože na to je tam málo vysvětlení a věcné provázanosti, či jak to nazvat, navíc na to, aby to mohl být dokument, se tam moc kecá o ničem, nemluvě navíc o věcech jako je sociální fantasmagorie při cestě M-T z Toskánska po smrti otce (a ani nešeptajíc o scéně, co jí spáchala matka na téma, že nepřijela na otcův pohřeb, odmítám věřit tomu, že by matka, která sama o dvě děti přišla, chtěla po dceři, aby cestovala ve vysokém stupni těhotenství nebo těsně po porodu), ze všeho nejvíc je to úvod do učiva o Marii Terezii pro základní a střední školy zahalený do velmi hezkého kostýmního hávu. Mezinárodní účast s sebou pro diváky všech zemí přinesla neokoukané tváře, například ty navoskované kníry hraběte Esterházyho, ale i dobře vybrané tváře známé, jako pro mě překvapivě třeba Vojtu Kotka do role Františka Štěpána. Nikdy by mě nenapadlo, že může hrát něco jiného než pubertálního blba. Může a ne špatně. Z žánrů drama/historický/životopisný je to vcelku nedramatické, možné dramatické vrcholy to bere objížďkou, na historii příliš mnoho chyb a z prstu vycucaného žvanění, snad jen životopisné to je. Přesto je to film, zejména první díl, který diváky u obrazovek udrží, za což budiž vzdána chvála, zvoláno hosana a i bych si snad trochu zaplýtvala v použití koření, kdybych neměla obavu, že tvůrci pak na tom bobkovém listu usnou. ()

Reklama

gogos 

všechny recenze uživatele

Tři a půl hodiny těžké nudy, promrhaného potenciálu a prachů. Snímek mapuje několik let života Marie Terezie, přičemž třetinu filmu zabere namlouvání Franty Kotka a druhou třetinu profesní koketování s Išvánem Uhrem. Mezi tím Terka vyprdne pár děcek a Franta Kotků ušije pár kabátů. Jinak nic. Aby to byla historická romance, chybí tomu větší charisma ústřední hrdinky, více žhavosti a erotického napětí. Aby to byl životopis, chce to více důležitých historických momentů a pojmout delší časový úsek se zaměřením to zajímavé ze života. Má-li to být na ČT zmiňovaný historický velkofilm, chce to nějakou akci - válečných příležitostí bylo dost. Pro mě nebylo ve snímku nic z toho, naopak se zbytečně tápe kolem politického pletichaření, kterému chybí koule. Chvála bohu alespoň za parádní výpravu, kostýmy a pár vykozených korzetů... ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pentalogie Marie Terezie stojí za pozornost především jako příklad moderní televizní koprodukce některých zemí bývalé Podunajské monarchie. Osobnost Marie Terezie je nutné představit znovu i nejmladší generaci, nejen proto, že propast času se neustále prohlubuje. Televizní sága proto cílí na nejširší diváckou vrstvu, která je ochotná usednout k obrazovkám první den v novém roce a ocení cosi zdánlivě hodnotného. Pokud alespoň část z nich posléze otevře libovolnou knihu nebo alespoň několik provázaných hesel na wiki, je to zřejmě maximum. Marie-Luise Stockinger v hlavní roli je dostatečně atraktivní a pro našince neokoukanou tváří. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jo, jo, jo... Mohlo to být temnější, více pozdně barokní, méně barevné a lehce umaštěné a začmouzené od svic jako ona doba sama... Ale ruku na srdce, koukal by na to někdo? Koukal, já určitě a možná bych si i pošmákl dokonce více, ale takový evidentně nebyl zájem tvůrců. A já dodávám - bohudík. Marie Teresie si nesmírně vážím, stejně tak jejího syna. Jako správce silnic vlastním jeden z překladů patentu na údržbu silnic a zírali by jste, kolik toho do dnes platí! Jen mi chybí ta možnost - pokud někdo sype do příkopu hnůj (dnes nepořádek v podobě odpadků v plastikových pytlů, pneumatik či dokonce starých gaučů) nechat dotyčného potrestat drábem. Jak? 10 lískovkou na záda! :-). A když to bude znova, tak 20! Prostě ona, císařovna dala dohromady pro celou říši seznam předpisů, jak mají být dělány silnice, příkopy, že vjezd musí mít propustek, jak daleko může být roh domu od silnice aby do něj nemohl vůz narazit... A to jsou jenom silnice! Takovýchto předpisů vychrlila ona a syn hromady! A všechno to má hlavu a patu. Přípomínám, že je to v době, kdy se v Americe a Kanadě ještě upalovalo za čarodějnictví. Optikou dneška jsem safra rád, že jsme byli součástí říše, protože přeze všechno jsme na tom v souhnu profitovali a vlastně to tak bylo po celou dobu až do konce vládnutí Františku josefa I. Samozřejmě období po Bílé Hoře bylo drsné i léta po něm, to jsme ale časově krapet jinde. Leckdo si vzpomene na nějaký ten zákon či patent, ale jak to bylo ze začátku, když byla císařovna ještě děvče a Evropou cloumaly války systém každý s každým a do toho Osmani - nikdo pořádně neví. Já jsem velice rád, že jsme měli možnost byť populárnější formou do tohoto období nahlédnout a dovovolím si to srovnat s produkcemi BBC. Konec konců Britové točí s oblibou filmy prakticky ze stejného období a nejvíce na odbyt jdou ty z dob vládnutí královny Viktorie. Na TV film je to velice slušný počin a upřímně jsem se bál mnohem většího průšvihu. Je to výpravné, točené v nádherných lokacích, herci jsou příjemní a je to podáváno srozumitelně aby to oslovilo co nejširší část diváků, takže snad i nějaké to poznání v hlavách uvízne. Když si to vezmu dneska očima ,,nácka a xenofoba'' jak se dnes říká nám nesluníčkářům, Osmanská říše je spojenec a člen NATO, statisíce muslimů proudí do Evropy a další statisíce už tam jsou... Co proudí, ještě si je sem vozíme a kdo je nechce, má platit pokuty... Já myslím, že Marie Terezie moc dobře věděla, že Turek (a nejen on) má být za Dunají, či ještě dále, že hranici je třeba bránit a bojím se, že na toto ještě šeredně doplatíme. V hrobce se chudák musí otáčet a nejen ona samozřejmě...ale i nejeden král a císař. Za mně s filmem spokojenost ! * * * * ()

Galerie (121)

Zajímavosti (24)

  • Kvůli scéně na balkóně Vojtěcha Kotka s dvorními dámami, točené ve Valticích, se do rohu balkónu nechal speciálně přivést těžký kamenný podstavec, na něj speciálně postavený květináč s palmou a celá tato manipulace trvala cca 20 minut. Scéna přitom trvá jen necelou minutu. (klara.leb)
  • Úvodní scéna seznámení Marie Terezie (Marie-Luise Stockinger) s Františkem Štěpánem Lotrinským (Vojtěch Kotek) byla natočena v zámeckém parku v Lysé nad Labem. Dále se také točilo např. v Praze, Bratislavě, Vídni (Belveder), Dobříši, Milovicích a Světci u Tachova. (argenson)
  • Verejnoprávna RTVS zabodovala historickou témou. Mária Terézia sa stretla s mimoriadnym diváckym záujmom. Prvú časť si v pondelok 25. decembra nenechalo ujsť 772-tisíc divákov, druhý diel si pozrelo ešte viac fanúšikov tohto žánru, konkrétne 789- tisíc divákov. Po 2 dňoch tak bola verejnoprávna televízna stanica v prime time jednoznačným trhovým lídrom u divákov starších ako 12 rokov (v pondelok s trhovým podielom 28,8% a v utorok 29,4%). V čase vysielania Márie Terézie bola aj najsledovanejšou televíziou u mladších divákov (12 až 54 rokov).Najviac sa ale páčila starším divákom, o niečo viac ženám, ľuďom s vysokoškolským vzdelaním a z väčších miest nad 100-tisíc obyvateľov. (Zdroj: aktuality.sk)

Reklama

Reklama