• Španělsko

• Německo

Sahara - Abenteuer in der Wüste

Akční / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie / Španělsko / Německo / USA, 2005, 119 min

Jednoho krásného dne se setkal Indiana Jones s Jamesem Bondem, a z jejich homosexuálního svazku vznikl Dirk Pitt. Hustější brácha Brada Pitta. Všude byl, všechno zachránil, a pořád při tom byl největší hezoun široko daleko. - tak ho alespoň popsal ve své absurdně nekonečné sérii spisovatel Clive Cussler, a vzhledem k množství jeho příběhů a jejich popularitě je dost s podivem že na jejich adaptaci došlo až teď. Zásadní je že Matthew McConaughey dělá z hlavní postavy vcelku snesitelného chlapa kterého scénář i okolní postavy čas od času dokáží tak akorát shodit, takže přiblblé stavění na piedestal a otravná heroizace nedostávají moc prostoru. Krom úvodních detailních záběrů jeho břišáků. Zbytek je jako z příručky pro filmaře letních blockbusterů - je tu dost akce, odlehčené zábavy, hezká holka, evil záporáci, sluníčko, šppičkující se hlavní postavy, a úplně všechno to velice hladce funguje. Prototyp filmu který nenabízí absolutně nic nového, baví tak že není třeba litovat času u něj stráveného, a hodinu po skončení už si nikdo nepamatuje o čem to vlastně bylo. No vzhledem k tomu že jsem nějakou tu knihu od Cusslera také četl, tak z toho všeho mám pocit že Sahara je tím pádem absolutně dokonalá adaptace - působí úplně stejným dojmem jako předloha. Jen je hlasitější. 7/10(21.1.2014)

• Orlau32

K tomuto filmu bych chtěla říci asi 3 věty : za a) Stanislav MIKULSKI alias "Kapitán Kloss" řečený "neprůstřelný Janek " by při shlédnutí tohohle filmu zbledl závisti. Za b) Člověk marně přemýšlel o co v tom filmu jde. Zda o poklad 150 let starý na nějaké lodi Texas anebo o smrtící nákazu spodních vod z toxických látek. No a za c) Jediným hercem na koho se dalo koukat byl Matthew Mc CONAUGHEY (nikoliv pro jeho úsměv Errola Flynna), ale protože v tomto akčním filmu odvedl velmi slušný výkon. Penélope CRUZ - no místo ni tam mohl být kdokoliv - vyšlo by to na stejno nebo možná líp.(5.1.2008)

• gudaulin

Sahara je případ filmu tak nesmírně blboučkého, že je k popukání a funguje jako nechtěná crazy komedie. Dát takové ptákovině jedinou hvězdičku je sice neuctivé, když skvěle pobaví - jenže poněkud jinak, než tvůrci zamýšleli. Takovou kupu nesmyslů nacpat do scénáře si zaslouží obdiv už jen za odvahu. Na chvíli jsem zavřel oči a poslouchal dialogy stejně jako ozvučení filmu v podobě střelby a rachotu motorů. Už jen to stačilo, abych se dusil smíchy... Celkový dojem: 20%.(5.1.2008)

Tak nejdříve, než jsem se na tenhle film podívala, jsem si myslela, že půjde o něco podobného jako Lara Croft, ale omyl, ono to bylo místy spíše jako nějaké drama o aktuálních problémech světa. Ne, že by to nebylo napínavé, místy vtipné nebo spíše úsměvné, ale ke konci mě film začal nudit i přes výkony Penelopé a Matthewa. Pak se to sice ke konci zase rozjelo, ale to bohužel k tomu, aby film byl skvělý, nestačí...(9.6.2014)

Naprosto zkaženej akčně dobrodružnej film. Eisner hned od začátku vsadil jen na akční scény a stupidní dialogy, v podstatě až do konce nedal ničemu jinýmu prostor, což by mi až zas tak nevadilo, jenže když mě ta akce vůbec nebaví a dialogy nudný, tak už to je znát. Je sice pravda, že většina akčních scén je provedena co nejsvižněji a i s dobrou muzikou, ale prostě nedokáže zaujmout natolik, aby si dokázala vystačit dvě hodiny čistýho času. Taky mě zrovna moc nechytly fórky, sice je jich hromada, ale jejich kvalita je skoro až na úrovni trapnosti. Snad jen herci mi až tolik nevadili, Methew McConaughey je možná až moc velkej machr, ale dá se to přežít a Penelopé Cruz se Stevem Zahnem tam celkem sednou, i když Zahn je tady taky pěknej debílek. Zkrátit to tak o pul hodiny až 45 minut, tak bych dal možná vyšší hodnocení, ale dvě hodiny jsou fakt síla(19.9.2006)

• - I když jsou romány Cliva Cusslera o Dirku Pittovi celosvětově známými bestsellery, prodalo se jich okolo 100 milionů výtisků, doteď se jeho hrdina objevil na filmovém plátně pouze jednou. Konkrétně to bylo Vyzvednutí Titaniku z roku 1980. (imro)

• - Gaston Morrison a Efosa Otuomagie soutěžili o cenu Tauris v kategorii nejlepší kaskadérský kousek z vozidlem. (Terva)

• - Clint Mansell získal cenu BMI Film Music v kategorii nejlepší hudba. (Terva)