• Španělsko

• Německo

Sahara - Abenteuer in der Wüste

Akční / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie / Španělsko / Německo / USA, 2005, 119 min

Je to zhruba týden, co jsem dočetl knihu SAHARA. Co mě potěšilo bylo, že PITT v roli McConaugheyho, se mu skutečně podobal. Stejně jako admirál SANDECKER či Rudi, ale s ALBERTEM GIORDINEM to přepískli fakt moc. Dle popisu C. Cusslera, má Al černé kudrnaté vlasy! No nic, ale zase na druhou stranu, hlášky a akčnost tohoto malého človíčka seděla v roli Zahna přesně. A teď k příběhu....Samozřejmě filmaři oproti románu film ostrouhali a pozměnili. Dr. Hopper v knize nezemře, při pochodu pouští ve filmu se ani jedenkrát nenapili(kus nákladní korby tahali jak dva neúnavní barbaři), přičemž v knize byli na pokraji sil. (Vím že se všechny kapitoly knihy nedají vecpat do cca 2 hod. snímku). Vůbec Pitta s Alem neodvezli do dolu na těžbu zlata, kde vůbec nepotkali dozorkyni Meliku s bičem, na kterou jsem se tak těšil. V knize se Massarde vůbec nesnažil vyhodit fabriku na ničení chemického nebezpečného odpadu do luftu. V knize Pitt vůbec nehledal zlaté mince, nýbrž staro-egyptskou loď. Malbu texasu nenašli ve vesnici Tauregů, ale kdesi v poušti v nějakém kaňonu a tak by se dalo pokračovat....Celkově vzato byl film doprovázen příjemnou hudbou(Sweet home Alabama) a byl pěkně barevný, ale zárověň chápu proč byl CC nasraný, že film takto dopadl.(8.8.2012)

Soundtrack Clint Mansell: 1. Stay With Me - Faces ,2. We're An American Band - Grand Funk Railroad ,3. Sweet Home Alabama - Lynyrd Skynyrd ,4. Magic Carpet Ride - Steppenwolf ,5. Right Place Wrong Time - Dr. John ,6. Never Been Any Reason - Head East ,7. In a Foreign Land - The Kinks ,8. I'm On Fire - Dwight Twilley ,9. On the Road Again - Canned Heat ,10. Time Loves a Hero - Little Feat ,11. Fire on the Mountain - The Marshall Tucker Band ,12. Boat Montage - Clint Mansell ,(14.5.2011)

• choze

Nedotažený, nevýrazný, při nejlepší vůli průměr. Tu já ale nemám, zato mám vztek, že jsem se dvě hodiny nudil u rozpohybované pohlednice s obrázkem pouště. Postavy ploché a nezajímavé, příběh maximálně natahovaný, akční scény zapomenutelné a ještě zabité brutálním střihem, žádné hlášky ani vtipy a to ani trapné. Herci i pan režisér se pěkně flákají, komu by se taky v takovém horku chtělo něco dělat, že? Nepatřím k těm, co by měli přehnané nároky na letní blockbustery, naopak respektuji a víceméně mi nevadí jejich tradiční ingredience jako infantilní humor zosobněný komickou figurkou parťáka. Ale ten, kterého tu vystřihl můj oblíbenec Steve Zahn, který s nimi má bohaté zkušenosti, to je jedna z nejodfláknutěji napsaných komických figurek všech dob. Ani vtipná, ani trapná, prostě zoufale nijaká jako celý film. Výkon Penelope Cruz by zahanbil I figurínu ve výkladní skříni a je v něm i asi stejně tolik sexapealu. Situaci alespoň trochu zachraňuje spolehlivý sympaťák Matthew McConaughey, ale ani jeho do bronzova opálený plážový frajer nezanechá silnější dojem. Celé mi to nepříjemně připomnělo obdobně sterilního PLUTO NASHE. Dvě hvězdičky nakonec dávám jen za překvapivě slušné akční finále. Ještě že jsem na to proboha nešel do kina.(15.11.2005)

Tak nejdříve, než jsem se na tenhle film podívala, jsem si myslela, že půjde o něco podobného jako Lara Croft, ale omyl, ono to bylo místy spíše jako nějaké drama o aktuálních problémech světa. Ne, že by to nebylo napínavé, místy vtipné nebo spíše úsměvné, ale ke konci mě film začal nudit i přes výkony Penelopé a Matthewa. Pak se to sice ke konci zase rozjelo, ale to bohužel k tomu, aby film byl skvělý, nestačí...(9.6.2014)

Ľahká akčná zábava, pri ktorej nevadí, ak je pritiahnutá za vlasy a "preplácaná". Ako taká ma celkom príjemne pobavila. V tejto oblasti asi jeden z tých vydarenejších filmov poslednej doby. Matthew nemá dostatok charizmy, aby sa stal "moderným Indiana Jonesom", ani Penelope nie je stvorená na akčnú "babu ako remeň". Zato William H. Macy bol vynikajúca postavička a vidno, že komediálne role zvláda s rovnakou bravúrou ako tie vážne.(22.3.2007)

• - Herci měli lekce ježdění na velbloudovi - plnou parou na něm jezdili 90 minut podél dráhy rozjetého vlaku. (imro)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 68. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Sahara vyšla původně v roce 1992 a je v pořadí 11. knihou o Dirku Pittovi. (imro)