• Španělsko

• Německo

Sahara - Abenteuer in der Wüste

Akční / Dobrodružný / Komedie

Velká Británie / Španělsko / Německo / USA, 2005, 119 min

Soundtrack Clint Mansell: 1. Stay With Me - Faces ,2. We're An American Band - Grand Funk Railroad ,3. Sweet Home Alabama - Lynyrd Skynyrd ,4. Magic Carpet Ride - Steppenwolf ,5. Right Place Wrong Time - Dr. John ,6. Never Been Any Reason - Head East ,7. In a Foreign Land - The Kinks ,8. I'm On Fire - Dwight Twilley ,9. On the Road Again - Canned Heat ,10. Time Loves a Hero - Little Feat ,11. Fire on the Mountain - The Marshall Tucker Band ,12. Boat Montage - Clint Mansell ,(14.5.2011)

Tak tomuhle se říká zabitý potenciál, podle knížek Clivea Cusslera by klidně mohla vzniknout na filmovém plátně série, která by se jistě vyrovnala i indiana jonesovi, navíc by ho předčila minimálně počtem dílů (i když kdo ví, Ford už se začal dopovat práškama na bolest, aby mohl trénovat naskakování do jedoucího vlaku:). jenže tenhle film až moc připomíná supermana a jiné komixové hrdiny. Sahara se zaměřuje na akční scény, psychologie postav a propracovanost scénáře se utopily kdesi v druhém plánu. naštěstí je tu ale velmi dobře vybraný představitel Dirka Pitta: Matthew McConaughey a naneštěstí nevýrazný zbytek obsazení. ovšem honička na člunech je natočena a prostříhána naprosto perfektně.(28.1.2006)

• Fiftis

Než sa nazdáte, stojí pred vami nejnabušenejší eko-thriller všetkých čias, s prehľadom likvidujúci Aljašku v plameňoch (nie že by to bolo tak ťažké). Finále potom pripomína to najlepšie z Indiana Jonesa, takže s kľudom odpustíte nadbytočnú Penelope, bielenú zápletku so znečistením vody a koniec koncov aj tú mierne béčkovú fasádu. Eisner je macher a ponúka zábavu, v ktorú mnohí len dúfali.(13.1.2013)

• RHK

Tři dobrodruzi hledají v Africe prastarou ztracenou loď a ještě k tomu zdroj znečištění podzemních vod zabíjející chudé a ohrožující celý svět... Velmi chabý až pitomý přeplácaný scénář nezachrání ani občasné svižné akční scény a solidní rozpočet. A tak zbude často jen trapnost - a závěrečný dotaz: O čem to vlastně bylo? Trailer: http://www.csfd.cz/film/118121-sahara/videa/(30.7.2010)

Do role Dirka Pitta bych si osobně představoval někoho staršího, třeba jen proto, že v Cusslerových příbězích je Pittovi zhruba o nějakých deset let více, než zde McConaugheymu, ale počáteční nedůvěru jsem překousl a on jakožto hlavní tahoun filmu podává poměrně uměřený herecký výkon a do letního vysokorozpočtového blockbusteru, jakým Sahara bezesporu je, zapadne poměrně dobře. Nečekejte nějaký promakaný scénář či propracované charaktery. Sahara nás má jen bavit a to se poměrně daří. Akce je nasnímaná vpravdě perfektně a díkybohu jí není přehršel, takže nepůsobí jako rušivý element filmu. Exotické prostředí Afriky sem pasuje výtečně a za vhodně zvoleného tempa nám režisér servíruje poměrně slušnou filmařinu, kterou člověk slupne jedním dechem, ať už má v závěru názor jakýkoliv.(20.10.2005)

• - Až 130 milionů stála adaptace románu Cliva Cusslera, které se chopil debutant a syn šéfa studia Disney Breck Eisner. První tři dny (8.-10.4. 2005) byly však pro tento akčňák velmi neúspěšné, produkci přinesl jen 18 milionů. (imro)

• - Dirk Pitt (Matthew McConaughey) nosí ve filmu hodinky Doxa SUB 600T Professional. (Roland Sands)

• - Gaston Morrison a Efosa Otuomagie soutěžili o cenu Tauris v kategorii nejlepší kaskadérský kousek z vozidlem. (Terva)